- W empik go
Encyklopedia działkowca - ebook
Encyklopedia działkowca - ebook
Encyklopedia działkowca przeznaczona jest przede wszystkim dla ogrodników amatorów i działkowców, a także dla wszystkich zainteresow anych roślinami i ich uprawą. Zaleca ona nie tylko nowe sposoby uprawy i użytkowania roślin, lecz także przypomina te starsze, ale w ciąż godne polecenia, a przy tym niejednokrotnie łatwiejsze do zastosowania w uprawie amatorskiej. Zawiera 249 haseł omawiających rośliny zalecane do uprawy na działkach i w ogródkach przydomowych. Obok doskonale znanych i powszech nie uprawianych roślin użytkowych opisano tu także dzikie oraz mniej rozpowszechnione czy rzadkie rośliny uprawne.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-62661-90-9 |
Rozmiar pliku: | 1,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Istnieje wiele roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych, które dostarczają wartościowych, jadalnych liści, pędów, kwiatów, bulw, korzeni czy owoców. Rośliny poza zastosowaniem kulinarnym, mają także właściwości przyprawowe, lecznicze, czy ozdobne.
Należy zatem zwrócić na rośliny baczniejszą uwagę i rozumniej wykorzystywać je w domu. Niestety, nie zawsze jest to łatwe, bowiem w przypadku roślin dzikich ich pozyskiwanie jest kłopotliwe, a często wręcz niemożliwe (szczególnie dla mieszkańców wielkich aglomeracji). Przyczyna tkwi w tym, iż owe gatunki bądź nie rosną w najbliższej okolicy, bądź dostęp do nich jest utrudniony. Co się zaś tyczy roślin uprawnych, lecz mało rozpowszechnionych, to jeśli ich sadzonek nie wyprodukujemy sami, w ogóle nie będziemy mogli ich zdobyć.
A zatem celem tej książki jest zachęcenie do uprawy na działkach i w ogródkach przydomowych zarówno doskonale znanych i powszechnie uprawianych roślin użytkowych, jak również do uprawy także dzikich, jak i mało popularnych czy rzadkich roślin uprawnych.
Dzięki urządzeniu takiego ogrodu, będziemy mieli stały i łatwy dostęp do owych płodów, co wyjdzie na dobre nie tylko naszym podniebieniom, lecz i zdrowiu. Dodatkową zaletą omawianych roślin jest to, iż mają one często dużą wartość dekoracyjną.
Oczywiście można mi zarzucić, że w niniejszej książce znalazło się zbyt wiele roślin, które mają niezbyt wielkie znaczenie kulinarne - i to zarówno tych szlachetnych, jak i dzikich. Trzeba jednak pamiętać o czymś niezwykle ważnym, mianowicie o tym, iż opisane tutaj rośliny mają - mimo wszystko - nie tylko znaczenie dietetyczne, ale i znaczenie lecznicze , a to już jest coś.
Nie wolno także zapominać o ekologii, a w pewnym sensie i ekologia znajduje się w opisach zamieszczonych na kartach tej pracy. Chodzi tutaj przede wszystkim o płody dzikich roślin, które można zakwalifikować do zdrowej żywności, pod warunkiem wszakże, iż wydają je rośliny rosnące daleko od zanieczyszczonej gleby, zanieczyszczonego powietrza i zanieczyszczonych wód gruntowych. Ponadto także, iż dzikie rośliny nie są zasilane nawozami chemicznymi i chronione chemicznymi środkami przed chorobami i szkodnikami.
Doskonale rozumiem, że dziś aż nadto mówi się o ekologii, sprzedając zdrową żywność, jednocześnie często oszukując ludzi, którzy chcą odżywiać się zdrowo.
Oczywiście nie wszyscy producenci „zdrowej żywności” oszukują nas, ale jest sporo takich, którzy to czynią, byle jak najwięcej zarobić.
I dlatego chyba najlepiej będzie wyprodukować na własnej działce czy w ogródku przydomowym te rośliny użytkowe, co do których mamy absolutna pewność, iż są rzeczywiście zdrowe.
Książka skierowana jest głównie do ogrodników amatorów i działkowców. Oprócz wskazówek dotyczących uprawy opisanych tutaj drzew, krzewów i pnączy, bylin, roślin dwuletnich i jednorocznych, zawiera ona omówienie ich właściwości leczniczych, przyprawowych i ozdobnych, a także ich przydatność kulinarną. Zamieszczone są oryginalne, i stare, i nowe, przepisy na potrawy z płodów roślin omówionych na kartach tej książki. Mam nadzieję, że okażą się one przydatne w kuchniach Czytelników i stosunkowo proste (choć nie zawsze!) w zastosowaniu.
Na zakończenie pozostaje mi tylko życzyć sukcesów w uprawie!