- W empik go
Gdy łzy stają się chlebem. Śmierć, pogrzeb, żałoba - ebook
Gdy łzy stają się chlebem. Śmierć, pogrzeb, żałoba - ebook
To opracowanie jest tylko podpowiedzią skierowaną do tych, których dotknęło cierpienie rozstania z kimś bliskim. Jest jedynie „podpowiedzią”, bo nie ma uniwersalnych przepisów na przeżywanie cierpienia, śmierci i żałoby. Odchodzenie bliskich jest dla każdego człowieka doświadczeniem bardzo osobistym i indywidualnym – nie można go zamknąć w jakichś określonych ramach. Mamy jednak nadzieję, że treści zawarte w tej książce, choćby w niewielkim stopniu, złagodzą boleść serca i pomogą w świetle wiary odzyskać wewnętrzny pokój.
Kategoria: | Obyczajowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8127-627-6 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W jakich okolicznościach możemy wołać razem z Psalmistą: „Łzy stały się dla mnie chlebem we dnie i w nocy, gdy mówią mi co dzień: «Gdzie jest twój Bóg?»” (Ps 42, 4). Łzy nie powinny być pokarmem, nie powinny być powszednim chlebem. Pojawiają się one jednak w chwilach smutku czy cierpienia i nieraz zostają z nami na dłużej, zwłaszcza gdy doświadczamy odchodzenia kogoś bliskiego. Jeżeli kochaliśmy tę osobę, jej śmierć musi zaboleć, a smutek będzie szukał ujścia i utulenia we łzach. Mamy do nich prawo. Jednak łaska wiary nie pozwala żałobie poprzestać na łzach, ani się w nich zamknąć. Prowadzi ku głębszej relacji miłości do zmarłych, w świetle zmartwychwstania Chrystusa i Jego obietnicy, że ten, kto wierzy w Niego, choćby umarł, będzie żył (por. J 11, 25). Skoro nasi zmarli nadal żyją, to nadal możemy i powinniśmy im okazywać swoją miłość w takiej formie, w jakiej dociera ona poza granice ziemskiego życia – ponad śmiercią i ponad grobami.
Treści zawarte w niniejszej publikacji są próbą odpowiedzi na pytania i prośby o pomoc kierowane do nas przez wiele osób doświadczających bólu rozstania: jak się zachować przy umierających i zmarłych, jak się uporać z wymiarem zewnętrznym pochówku (część I); jak przeżywać żałobę (część II).
Jeżeli ktoś poszukuje wsparcia w zetknięciu z wydarzeniem śmierci bliskiej osoby, mamy nadzieję, że znajdzie je, choćby częściowo, na stronicach tej książki.Osoby, które odczytują w swoim sercu
powołanie do życia zakonnego
i chcą je realizować
w Zgromadzeniu
Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych
jako siostry życia wspólnego
lub siostry zjednoczone
zapraszamy na dni skupienia
i rekolekcje organizowane
przez Zgromadzenie
Kontakt
Referat Powołań
Zgromadzenia Sióstr
Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych
www.wspomozycielki.pl
tel. +48 663 211 664
Każdy wierzący i praktykujący katolik
(kobiety i mężczyźni) może uczestniczyć
w misji Sióstr Wspomożycielek
i nieść pomoc duszom czyśćcowym,
włączając się w duchową rodzinę Zgromadzenia przez przynależność do
Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym
(przeznaczonego dla dorosłych) lub do
Młodzieżowego Dzieła Pomocy dla Czyśćca (przeznaczonego dla młodzieży)
Kontakt
Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym
www.apdc.wspomozycielki.pl
e-mail: [email protected]; tel. +48 600 831 552
Młodzieżowe Dzieło Pomocy dla Czyśćca
www.wspomozycielki.pl
e-mail:[email protected]; tel. +48 698 230 430