- promocja
Generał Józef Gawlina. Biskup polowy - ebook
Generał Józef Gawlina. Biskup polowy - ebook
Charyzmatyczną postacią Polskich Sił Zbrojnych za Zachodzie w latach 1940-1945 był biskup polowy gen. Józef Gwalina – niezmordowany duszpasterz, który stał całym sercem przy polskich żołnierzach na wszystkich frontach.
Jego czyny i dokonania były ogromne na wielu płaszczyznach pracy duszpasterskiej. Wymienić można jego posługę: organizacyjną, dyplomatyczną, kulturalną, charytatywną, a przede wszystkim duchową. Biskup generał był kapłanem wielkiego serca, nadzwyczajnej inteligencji, do końca oddanym sprawie Kościoła katolickiego i Polsce. Przeto służył z całego serca, jak tylko umiał. Był powszechnie lubiany, kochały go dzieci, które uratował z „nieludzkiej ziemi”, kochało go wojsko. Tą samą miłością kierowali się względem jego posługi prości żołnierze, ale także z wielkim szacunkiem odnosili się do niego wyżsi dowódcy. Dla wszystkich był duchowym ojcem i przewodnikiem. Pośród wojska cieszył się wielkim autorytetem i szacunkiem. Również z całym oddaniem służyli pod jego rozkazami kapelani wojskowi.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-16246-4 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
AKP – Archiwum Kurii Polowej
DSK – Dywizja Strzelców Karpackich
AKS – Archiwum Kurii Siedleckiej
APW – Armia Polska na Wschodzie
b.r.w. – bez roku wydania
BSK – Baon Strzelców Karpackich
BPO – Batalionowe Punkty Opatrunkowe
CAW – Centralne Archiwum Wojskowe
DP – Dywizja Piechoty
DPZG – Duszpasterz Polski za Granicą
DzU RP – Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
GISZ – Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych
GPO – Główny Punkt Opatrunkowy
IPMS – Instytut Polski i Muzeum gen. Sikorskiego
JSK – Junacka Szkoła Kadetów
KAP – Katolicka Agencja Prasowa
MCK – Międzynarodowy Czerwony Krzyż
MKL – Międzynarodowa Komisja Lekarska
OB – Orzeł Biały
PAT – Polska Agencja Telegraficzna
Pen Club – międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy, zrzeszające m.in. Związek Literatów Polskich
PLAN – Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa
PSK – Pomocnicza Służba Kobiet
PSZ – Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
PUWF – Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego
PW – Przysposobienie Wojskowe
PWK – Przysposobienie Wojskowe Kobiet
RP – Rzeczpospolita Polska
RWBP – Rozkaz Wewnętrzny Biskupa Polowego
SMO – Szkoła Młodszych Ochotniczek
SOE – Sanitarny Ośrodek Ewakuacyjny
WAW – Wiadomości Archidiecezji Warszawskiej
WP – Wojsko Polskie
YMCA – (_ang._ – Young Men’s Christian Association) – Związek Męskiej Młodzieży Chrześcijańskiej
ZSRR – Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichSŁOWO WSTĘPNE
„Pokój bez książek to jak ciało bez duszy” – napisał Cycero. Jednak nie bez znaczenia jest to, jakimi książkami wypełniamy nasz pokój, jakimi treściami napełnimy nasz umysł i duszę. Biorąc do ręki niniejszą publikację, można zapytać, czy potrzebna jest jeszcze jedna biografia, bo stała na półce… Czy to tylko biografia? Czy warto wracać do przeszłości, skoro teraźniejszość jest tak dynamiczna, a przyszłość stoi tuż za progiem?
Autor niniejszej monografii, odwołując się do Monteskiusza, który twierdził, że „Pisarzowi powinno chodzić nie o to, aby czytelnik czytał, lecz aby myślał”, podjął próbę poruszenia ludzkich umysłów, skłonienia do podjęcia refleksji nad własnych życiem, powołaniem, służbą. Kanwą tych przemyśleń proponuje uczynić życie i działalność człowieka niezwykłego – Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojska Polskiego, biskupa-żołnierza, biskupa-tłumacza.
Sięgając po niniejsze opracowanie dotkniemy jego radości i smutków, nadziei i trosk, dylematów łączących się z kolejnymi wyborami, decyzjami. Wybór kapłaństwa, posługa biskupia, służba Ojczyźnie i jej żołnierzom, duszpasterstwo wśród emigracji – to owoc Bożej łaski, ale też owoc męstwa, bezkompromisowej postawy i odpowiedzialności Biskupa za powierzonych mu wiernych, gdziekolwiek się znaleźli. „Raz wybrawszy, codziennie wybierać muszę” – przypomina wciąż i każdemu św. Augustyn.
Ludzie każdej epoki poszukują świętych i bohaterów, którzy w sposób heroiczny służyli największym wartościom, gotowi poświęcić swe siły, cierpieć prześladowania, przelewać krew, a nawet oddać swoje życie, aby świat przez ich posługę słowa oraz odważne czyny stał się choć odrobinę lepszy.
Drogi Czytelniku, dziś może Ty pytasz o wartości i szukasz kogoś, kto swym życiem zaświadczył, że warto być im wiernym. Dziś biskup Józef Gawlina chce Ci opowiedzieć o swoim życiu – przyjmij jego świadectwo.
bp Józef Guzdek
WSTĘP
Wstęp
Jedną z najwspanialszych kart oręża polskiego w okresie drugiej wojny światowej były niewątpliwie Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Wysiłek Polaków w walce z hitlerowskim Niemcami w latach 1940–1945 pokazał aliantom, jak bohaterskim i bitnym narodem jesteśmy. Wojsko Polskie, które z końcem drugiej wojny światowej liczyło blisko 250 tysięcy żołnierzy, zostało zorganizowane niemal wyłącznie dzięki determinacji i woli samych Polaków. Na jego czele stanął Naczelny Wódz, a zarazem premier rządu RP, gen. Władysław Sikorski, polityk i wojskowy, postać niezmiernie wpływowa i ciesząca się ogromnym zaufaniem rodaków. Polska była dla niego sprawą najświętszą, i to w jej służbie poniósł tragiczną śmierć 5 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Drugą wyjątkową postacią tamtego czasu był gen. Władysław Anders, główny organizator polskiej armii w ZSRR, a następnie na Bliskim Wschodzie. To właśnie on poprowadził 2. Korpus do zwycięstwa pod Monte Cassino w maju 1944 roku.
Nie mniej charyzmatyczną postacią tamtego czasu jawi się biskup polowy gen. Józef Gawlina – niezłomny duszpasterz, który był całym sercem przy polskich żołnierzach na wszystkich frontach.
Jego czyny i dokonania na wielu płaszczyznach pracy duszpasterskiej były ogromne, żeby wymienić choćby posługi organizacyjne, dyplomatyczne, kulturalne, charytatywne, a przede wszystkim duchowe. Biskup generał był kapłanem wielkiego serca i wybitnej inteligencji, do końca oddanym sprawie Kościoła katolickiego i Polsce. Żywił przekonanie, że Opatrzność Boża dała mu do wypełnienia szczególną misję, i tego zadania ze wszystkich swoich duchowych sił świadomie się podjął. Przeto służył całym sercem, jak tylko potrafił. Był powszechnie lubiany, kochały go dzieci, które uratował z „nieludzkiej ziemi”, i wojsko – od prostej miłości zwykłego żołnierza po pełną szacunku postawę wyższych dowódców. Dla wszystkich był duchowym ojcem i przewodnikiem, cieszącym się wielkim autorytetem. Również kapelani wojskowi z całym oddaniem służyli pod jego rozkazami.
Niniejsza książka ma w założeniu stanowić należny hołd oddany biskupowi polowemu gen. Józefowi Gawlinie, który, zdaniem jej autora, przez swe wielkie czyny w pełni zasłużył na żywą pamięć wśród potomnych, a zwłaszcza wśród nowego pokolenia kapelanów wojskowych.
Mając powyższe na uwadze, autor wykorzystał liczne rozproszone źródła i materiały archiwalne, a także informacje zamieszczone w różnych publikacjach. Zważywszy rozległość tematyki, pierwszym krokiem autora było przeprowadzenie starannej kwerendy. Jeśli chodzi o źródła, należy wymienić tutaj przede wszystkim pracę J. Myszora i J. Koniecznego, którzy podjęli trud zebrania i uszeregowania w naukowym opisie pełnej korespondencji między kardynałem Hlondem i biskupem Józefem Gawliną z lat 1924–1948¹. W dużym stopniu rzuciła ona światło na postawę kapłańską, a później biskupią księdza Gawliny w wielu bieżących sprawach Kościoła i Polski, przede wszystkim w okresie drugiej wojny światowej. Równie pomocny był zbiór kazań i wystąpień biskupa polowego gen. Józefa Gawliny, wydany w formie książkowej przez A.K. Kunerta². Podczas gromadzenia materiałów do książki autor znalazł również ciekawe szczegóły z życia i posługi duszpasterskiej biskupa polowego podczas drugiej wojny światowej wśród żołnierzy Wojska Polskiego w dwutomowej monografii opracowanej przez A.C. Żaka i ks. M. Wesołowskiego³. Należy zaznaczyć, że korzystał też z opracowań innych autorów⁴. Do tej grupy z pewnością należy zaliczyć pracę Z. Kotkowskiego⁵, który w okresie drugiej wojny światowej był pracownikiem Oddziału Kultury i Prasy 3. Dywizji Strzelców Karpackich, stale współpracującym z Biurem Prasowym Biskupa Polowego, a także opracowanie K. Bieguna⁶ oraz artykuły J. Borkiewicza⁷, biskupa S. Wesołego⁸ i T. Wyrwy⁹.
Książka niniejsza w intencji autora ma na celu przybliżenie czytelnikowi niezwykłej postaci biskupa generała, który wywarł ogromny wpływ na postawę moralną i patriotyczną polskiego żołnierza tułacza, ostatecznie pozbawionego prawa powrotu do Ojczyzny. Dla pełnego ukazania tego wpływu autor podjął trud przybliżenia sylwetki i postawy biskupa generała, historii jego życia i dzieł, które z najwyższych pobudek podjął wbrew wszystkim okolicznościom kładącym się cieniem na historię Polski. A ta już po zakończeniu drugiej wojny światowej z woli trzech mocarstw – Anglii, Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych – sprawiła, że odtąd Polska była inna: w ustalonych bez jej udziału granicach państwowych, z nową władzą, z odmiennym ustrojem i całkowicie zdominowana przez komunistyczną i ateistyczną ideologię narzuconą przez nowego okupanta – ZSRR.
Oceniając postawę biskupa Gawliny w tym kontekście, można z całą odpowiedzialnością uznać, że jego heroiczna służba Polsce i Kościołowi katolickiemu sytuuje go w panteonie wielkich synów i bohaterów naszej Ojczyzny, w pełni uzasadniając przyznanie mu miana męża stanu.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1.
_Korespondencja Augusta Hlonda i Józefa Gawliny w latach 1924–1948_, zebrał i oprac. J. Myszor, J. Konieczny, Katowice 2003.
2.
_Józef Feliks Gawlina Biskup Polowy Polskich Sił Zbrojnych. Przemówienia, pisma, rozkazy 1939–1945_, oprac. A.K. Kunert, Warszawa 002.
3.
_Duszpasterstwo wojskowe wobec działań zbrojnych II wojny światowej w świetle dokumentów i rozporządzeń biskupa polowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie_, część I i II, zebrał i oprac. A.C. Żak, M. Wesołowski, Warszawa 2008.
4.
E. Lubowiecki, _Sprawa duszpasterstwa wśród Polaków w Niemczech_, Frankfurt 1947; J. Bakalarz, _Arcybiskup Józef Gawlina jako opiekun duchowy_, Londyn 1993; J. Borkiewicz, _Duszpasterstwo i charytatywna działalność Biskupa Polowego WP Józefa Gawliny w latach 1939–1945_, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 1986, nr 19; W. Cieński, _Duszpasterstwo wojskowe w Związku Radzieckim (1941–1942)_; A. Holonowicz, _Seminarium duchowe Biskupa Polowego w Bejrucie_, DPDŻ 1965, nr 3, ss. 6–7.
5.
Z. Kotkowski, _Biskup Polowy ks. Józef Gawlina_, Londyn 1964.
6.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej Biskup Polowy WP ks. Józef Feliks Gawlina_, Warszawa 1993.
7.
J. Borkiewicz, _Duszpasterska i charytatywna działalność Biskupa Polowego WP Józefa Gawliny w latach 1939–1945_, dz. cyt., ss. 215–228.
8.
S. Wesoły, _Stosunki między generałem Sikorskim i biskupem Gawliną_, „Zeszyty Historyczne” 1991, z. 95, ss. 26–28.
9.
T. Wyrwa, _Biskup Gawlina, generał Sikorski i Watykan_, „Zeszyty Historyczne” 1989, z. 89.
10.
Gall Anonim, _Kronika polska_, Wrocław 2003, s. 113.
11.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, Katowice 2004, s. 15.
12.
Tamże, s. 16.
13.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej…_, dz. cyt., s. 10.
14.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 17.
15.
J. Odziemkowski, _Służba duszpasterska Wojska Polskiego 1914–1945_, Warszawa 1998, s. 69.
16.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 19.
17.
CAW, Kolekcja generałów i osobowości: Józef Gawlina.
18.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej…_, dz. cyt., s. 12.
19.
Tamże.
20.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 29.
21.
J. Odziemkowski, _Służba duszpasterska_…, dz. cyt., s. 72.
22.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 29.
23.
Tamże, s. 29.
24.
S.L. Głódź, _Biskupi Polowi Wojska Polskiego dla Boga i Ojczyzny. Arcybiskup Józef Feliks Gawlina 1892–1964_, wyd. „Czasopisma Wojskowe”, b.r.w., s. 8.
25.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej…_, dz. cyt., s. 15.
26.
S.L. Głódź, _Biskupi Polowi Wojska Polskiego…_, dz. cyt., s. 8.
27.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej…_, dz. cyt., s. 16.
28.
Tamże, s. 18.
29.
Tamże.
30.
S.L. Głódź, _Biskupi Polowi Wojska Polskiego…_, dz. cyt., s. 9.
31.
_Schematyzm Diecezji Śląskiej_, Katowice 1927, s. 122.
32.
Tamże, s. 47.
33.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej…_, dz. cyt., s. 19.
34.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 51.
35.
J. Gawlina, _Karty z dziejów Akcji Katolickiej w Polsce_, _Rozkaz Wewnętrzny Biskupa Polowego Wojsk Polskich nr 9 z 19 czerwca 1946 roku_, Londyn 1946, s. 179.
36.
F. Miętki CSSp, _Bóg i Ojczyzna. Wspomnienia kapelana WP_, Bydgoszcz 2000,s. 126.
37.
J. Gawlina, _Karty z dziejów Akcji Katolickiej w Polsce…_, dz. cyt., s. 180.
38.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 60.
39.
Tamże, s. 64.
40.
Cieszyński N., _Wielkie dzieło prasowe_, „Roczniki Katolickie” 1928, nr 6, s. 441.
41.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 70.
42.
W. Roszkowski, _Historia Polski 1914–2005_, Warszawa 2009, ss. 64–65.
43.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 60.
44.
Tamże, s. 74.
45.
J. Borkiewicz, _Duszpasterska i charytatywna działalność Biskupa Polowego WP Józefa Gawliny w latach 1939–1945_, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 1986–1987, nr 19, 20.
46.
A. Jaskuła, _Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Feliks Gawlina (1892–1964)_, „Biuletyn nr 29 Wojskowej Służby Archiwalnej”, Warszawa 2007, s. 292.
47.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 75.
48.
Źródło online: http://www.dws-xip.pl/wojna/2rp/ad3.html (2.08.2012).
49.
Stanisław Gall (właśc. Stanisław Gała), ur. w 1865 roku w Warszawie – biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, gen. dywizji. W latach 1919–1933 biskup polowy WP, w latach 1918–1919 i 1933–1940 biskup pomocniczy warszawski, w latach 1940–1942 administrator apostolski archidiecezji warszawskiej. Zmarł 11 września 1942 roku w Warszawie.
50.
J. Odziemkowski, _Służba duszpasterska_…, dz. cyt., s. 98.
51.
DzU RP z 1926 roku, nr 124, poz. 714.
52.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej…_, dz. cyt., s. 23.
53.
S. Koper, _Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej_, Warszawa 2009, s. 45.
54.
M. Wesołowski, „Życie i działalność abp. Stanisława Galla Pierwszego Biskupa Polowego Wojsk Polskich”. Referat wygłoszony na sesji popularnonaukowej nt. „Duszpasterstwo wojskowe w II Rzeczypospolitej” zorganizowanej przez „Civitas Christiana” we Wrocławiu w dniu 31 marca 2005 roku. Źródło online: http://www.ordynariat.wp.mil.pl/pl/263_96.html (15.03.2011).
55.
J. Odziemkowski, _Służba duszpasterska…_, dz. cyt., s. 99.
56.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 85.
57.
J. Odziemkowski, _Służba duszpasterska_…, dz. cyt., s. 100.
58.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 82.
59.
S.L. Głódź, _Biskupi Polowi Wojska Polskiego_…, dz. cyt., s. 12.
60.
„Gość Niedzielny” 1933, nr 13 , s. 169.
61.
M. Lepecki, _Pamiętnik adiutanta marszałka Piłsudskiego_, Warszawa 1959, s. 159.
62.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 92.
63.
S. Wesoły, _Podwójna jurysdykcja dla Polaków w Anglii_, „Zeszyty Historyczne” 1992, z. 100, s. 44.
64.
K. Biegun, _Arcypasterz Polski Wygnańczej…_, dz. cyt., s. 27.
65.
_Schematyzm Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej_, Kraków 1935.
66.
_Wykaz Duchowieństwa wojskowego oraz parafii, kościołów i kaplic wojskowych wyznania katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej na 1928 rok, polowa Kuria Biskupia_, Warszawa 1928.
67.
J. Odziemkowski, S. Frączak, _Polskie duszpasterstwo wojskowe_, Warszawa 1996, s. 115.
68.
DzU RP z 1921 roku, nr 58, poz. 368.
69.
Regulamin Służby Wewnętrznej, cz. I i II, Warszawa 1932.
70.
J. Gawlina, _Wspomnienia_, dz. cyt., s. 101.