- W empik go
Generał Karol Świerczewski Walter - ebook
Generał Karol Świerczewski Walter - ebook
Pułkownik w stanie spoczynku prof. dr hab. Franciszek Kusiak nauczał najpierw podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu historii wojskowości, a później, na stanowisku profesora zwyczajnego, na Uniwersytecie Wrocławskim wykładał studentom historię gospodarczą. Te dwie dziedziny były przedmiotem jego badań naukowych.
O książce z tej pierwszej dziedziny badawczej prof. Franciszka Kusiaka Życie codzienne oficerów Drugiej Rzeczypospolitej, wydanej przez Państwowy Instytut Historyczny w 1992 r., prof. Stefan Meller, ówczesny minister spraw zagranicznych RP, na zakończenie swojej recenzji zamieszczonej na łamach „Życia Warszawy” napisał: „Mam do czytelników apel: przeczytajcie tę książkę, jedną z najciekawszych, jakie się ostatnio ukazały w kraju”. Natomiast słynny polski dziennikarz i pisarz, autor scenariusza „Czterdziestolatka” Krzysztof Teodor Toeplitz swoją recenzję tej pracy w „Życiu Codziennym” z 25 IV 1993 roku rozpoczął słowami: „Cóż to za rozkoszna książka!”. Redakcja żywi przekonanie, że i niniejsza monografia prof. Kusiaka spotka się z życzliwym przyjęciem czytelników.
Profesor Zbigniew Gazda, recenzent niniejszej publikacji, napisał: „Muszę przyznać, że książka prof. F. Kusiaka zrobiła na mnie duże wrażenie i przeczytałem ją prawie jednym tchem. Napisana została w sposób przejrzysty, bardzo przystępnym językiem, i jak na pracę historyczną jej treść cechuje duża dynamika. Zawarte w książce fakty, wsparte zostały odpowiednimi odwołaniami do źródeł. Treść wzbogacona została o opinie wyrażone przez internautów, co uważam za bardzo interesujące i nadające pracy waloru aktualności. W zasadzie utrzymana jest w niej chronologia wydarzeń.
Autor książki w jej treści udzielił odpowiedzi na następujące pytania: Czy Karol Świerczewski był i czuł się Polakiem i patriotą? Czy był komunistą? Czy był zbrodniarzem? Czy był pijakiem? Czy był nieudacznikiem? Czy niesłusznie został uznany za bohatera PRL? Czy należy burzyć jego pomniki i usuwać pamięć o nim z historii RP i WP. Uważny czytelnik może więc wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, a nie »łykać« tylko bezkrytycznie różne opinie na temat życia i dokonań Generała. Tych czytelników, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć historię najnowszą Polski, zachęcam do lektury tej książki”.
Kategoria: | History |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-949540-1-7 |
Rozmiar pliku: | 9,5 MB |