Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim - ebook
Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim - ebook
Monografia „Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim” to jedna z ciekawych prac par excellence podejmujących zagadnienia geopolityki w ujęciu dynamiki polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w kategoriach relacji regionalnej i lokalnej. Wnioski teoretyczne z analiz Autorki wykraczają daleko poza kwestie uwarunkowań i rezultatów konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim. Autorka daje lekcję poglądową badania jakościowego tej problematyki. Tekst można potraktować jako przykład dobrego warsztatu badawczego, a zarazem istoty i zalet myślenia interpretatywnego.
Spis treści
Kategoria: | Politologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7641-962-6 |
Rozmiar pliku: | 5,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Bezpieczeństwo obszaru poradzieckiego jest postrzegane jako kluczowe dla przyszłości kontynentu eurazjatyckiego. Jego historia dziwnie splata się z geopolityką. W 1922 roku, kiedy umierał szwedzki badacz Rudolf Kjellén – twórca terminu „geopolityka”, powstał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), w którym zakazano używania tego pojęcia. Po II wojnie światowej ZSRR umocnił się jako mocarstwo globalne, a świat ogarnęła zimna wojna. Paradoksalnie Europa doświadczyła wówczas najdłuższego w swojej historii okresu pokoju. Na Zachodzie przyczynił się do tego proces integracji europejskiej, zaś na Wschodzie było to efektem ścisłej i wymuszonej kontroli centrum nad peryferiami. Ale w grudniu 1991 r. „ZSRR jako podmiot prawa międzynarodowego i byt geopolityczny przestał istnieć”¹.
Euforia po rozpadzie bloku wschodniego i związane z tym poglądy o „końcu historii”, zwycięstwie „pokoju nad wojną” zostały brutalnie zweryfikowane przez krwawe konflikty zbrojne na Bałkanach i na obszarze b. ZSRR. Na zgliszczach Związku Radzieckiego nastąpiło natomiast odrodzenie się geopolityki jako podstawy badań i rozumienia świata. Pojęcie to stało się inspiracją dla elit politycznych i intelektualistów rosyjskich, gruzińskich, azerskich, ormiańskich i innych.
Problematyka konfliktów zbrojnych na obszarze b. ZSRR stanowi jeden z fundamentów badania – używając określenia Carla von Clausewitza – „wojen naszej epoki”. Fenomen poradzieckich konfliktów zbrojnych polega na tym, że większość z nich nie została zakończona² i nadal destabilizuje sytuację na obrzeżach Europy. Sformułowałam problem badawczy w postaci pytania: jak konflikty zbrojne oddziaływały i oddziałują na bezpieczeństwo wybranych państw obszaru poradzieckiego?
Dominującą tendencją w polskiej literaturze przedmiotu jest omawianie przyczyn i konsekwencji poszczególnych konfliktów zbrojnych. Niektóre z opracowań są niezwykle wartościowe i stanowiły źródło inspiracji dla autorki. Warto chociażby wymienić pozycje książkowe: S. Ciesielskiego, K. Janickiego, W. Góreckiego, W. Jagielskiego i P. Grochmalskiego³. Mimo tych ciekawych ujęć tematu w Polsce nie pojawiła się jeszcze monografia, która w sposób całościowy, holistyczny i porównawczy podjęłaby próbę zbadania uwarunkowań i konsekwencji wszystkich konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim (od 1988 r. do 2013 r.). W literaturze rosyjskojęzycznej i zachodniej podejmowano tę problematykę, szczególnie z perspektywy polityki Federacji Rosyjskiej, której nazwa w niniejszej rozprawie będzie tożsama z Rosją. Na szczególną uwagę zasługują prace: А. Malaszenko, D. Trenina, A. Zverewa, A. G. Zdrawomyslowa, W. Czeteriana, L. Jonson, D. Lyncha, R. Allison, M. Evangelisty, Ch. Zürchera, M. D. Toft, L. Walkera, J. Mackinlaya, P. Crossa i B. Coppietersa⁴. W Polsce jest coraz więcej prac dotyczących Rosji, o której z niezwykłym wyczuciem pisali: S. Bieleń, A. Wierzbicki, K. Malak, A. Stępień-Kuczyńska i A. Skrzypek, A. Bryc, A. Curanowić, A. Włodkowska-Bagan⁵.
Badania nad konfliktami poradzieckimi, rozumianymi jako te, które wybuchły na obszarze poradzieckim, wymagają podejścia kompleksowego i korzystania z dorobku wielu nauk: historii, polityki, geografii, stosunków międzynarodowych, a nawet psychologii. Dlatego niezwykle cenne były prace polskich autorytetów w swoich dziedzinach: W. Zajączkowskiego, R. Zięby, B. Balcerowicza, K. Żukrowskiej, R. Kuźniara, J. Skrzypa, T. Łoś-Nowak, R. Łosia, J. Regina-Zacharskiego, J. Kukułki, M. Pietrasia i M. Lewickiej⁶. Geopolityka, która korzysta z wielu dyscyplin wiedzy, może wnieść pozytywny wkład w rozwój nauki o bezpieczeństwie⁷. W Polsce nadal spotyka się skrajne opinie na jej temat, ale nie można zaprzeczyć, że zyskuje ona wciąż nowych zwolenników. Problematykę tę podejmują m.in.: L. Moczulski, L. Sykulski, Z. Lach, J. Skrzyp, A. Dybczyński, W. Kazanecki, R. Potocki i wielu innych⁸.
Celem niniejszej rozprawy jest ukazanie geopolitycznych uwarunkowań i konsekwencji konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim. Uogólniając, geopolityka zajmuje się identyfikacją interesów różnych ośrodków siły i sprzężeń między nimi w/na danej przestrzeni. Przez uwarunkowania geopolityczne będę rozumieć okoliczności, przesłanki, przyczyny i tło konfliktów zbrojnych, w których będą wyróżnione interesy różnych ośrodków siły. Konsekwencje geopolityczne będą oznaczały efekty i skutki konfliktów zbrojnych dla układu sił w omawianej przestrzeni, zarówno na poziomie globalnym, regionalnym, jak i lokalnym. Hipoteza niniejszej rozprawy brzmi, że geopolityka jest możliwym do zastosowania paradygmatem do badań nad poradzieckimi konfliktami zbrojnymi, ich uwarunkowaniami i konsekwencjami.
Wybór paradygmatu geopolitycznego do badań nad poradzieckimi konfliktami zbrojnymi wynikał z kilku przesłanek. Po pierwsze, geopolityka odeszła od determinizmu geograficznego i zwraca uwagę na nowe rozumienie przestrzeni, w której funkcjonuje człowiek. Po drugie, geopolitycy stali się bardziej krytyczni wobec wielkich uogólnień, modeli globalnych i zaczęli badać oddziaływanie różnych ośrodków siły na poziomie regionalnym i lokalnym. Pozwala to na spojrzenie na konflikty zbrojne, niemające charakteru międzynarodowego, z perspektywy interesów różnych uczestników stosunków międzynarodowych. Po trzecie, decydujące było miejsce wybuchu tych konfliktów zbrojnych, gdzie wciąż dominuje realistyczne, w tym geopolityczne postrzeganie świata.
Ze względu na różnorodność definicji regionu pojęcia „region poradziecki” i „obszar poradziecki” będą traktowane synonimicznie⁹. Będą one dotyczyć dwunastu państw powstałych po rozpadzie ZSRR i nie obejmują byłych republik nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, które dokonały wyboru cywilizacyjnego, wchodząc do UE i NATO. Do 2009 r. odpowiednikiem obszaru poradzieckiego był obszar Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP)¹⁰. Sytuacja skomplikowała się, kiedy Gruzja wystąpiła z WNP i pozostawiła ten region „bez nazwy”. Stosowanie nazw geograficznych: Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego, Azji Centralnej¹¹ i oddzielnie – Rosji nie jest ujęciem całościowym. Zważywszy na geografię występowania konfliktów zbrojnych w niniejszej rozprawie będę koncentrowała się na sześciu państwach: Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Tadżykistanie.
Książka składa się z: pięciu rozdziałów, wstępu, zakończenia, bibliografii i indeksu nazwisk. W pierwszym rozdziale zostanie omówiona definicja i istota geopolityki, a następnie propozycja ujęcia geopolityki jako paradygmatu w nauce o bezpieczeństwie, przez wykorzystanie go do badań nad poradzieckimi konfliktami zbrojnymi. W związku z tematem uwarunkowań poradzieckich konfliktów zbrojnych było konieczne przybliżenie rozumienia geopolityki rosyjskiej i koncepcji geopolitycznych Federacji Rosyjskiej po 1991 r. Myśl geopolityczna w Rosji ewoluuje i zaczyna dostrzegać, obok czynników czysto geograficznych, również aspekty ekonomiczne i kulturowe rywalizacji mocarstw w przestrzeni.
Uwarunkowaniom geopolitycznym poradzieckich konfliktów zbrojnych został poświęcony trzeci rozdział, w którym zostały one przedstawione pod kątem zasięgu ich oddziaływania: globalnego, regionalnego i lokalnego. W tym rozdziale został opisany także przebieg konfliktów poradzieckich w regionie europejskim, kaukaskim i centralnoazjatyckim.
Rozdział trzeci można potraktować jako kolejne uwarunkowanie, gdyż omawia zaangażowanie zewnętrznych aktorów międzynarodowych w uregulowanie konfliktów poradzieckich. Organizacje międzynarodowe (ONZ, OBWE, UE) oraz państwa (Iran, Turcja i Stany Zjednoczone) w procesie łagodzenia napięć między stronami poradzieckich konfliktów zbrojnych próbowały realizować partykularne interesy, stąd stawały się one elementem utrzymania status quo, co w przypadku tych konfliktów kończyło się „zamrożeniem ich rozwiązania”. W rozdziale tym wspomina się o Rosji jako kluczowym podmiocie negocjacji pokojowych, bez analizy jej szczególnej roli w konfliktach poradzieckich, gdyż jest to przedmiotem badań w następnych dwóch rozdziałach.
Czwarty i piąty rozdział został poświęcony globalnym, regionalnym i lokalnym konsekwencjom poradzieckich konfliktów zbrojnych. Jako najważniejszego aktora międzynarodowego wyróżnia się Federację Rosyjską, która dążyła początkowo do umiędzynarodowienia tych konfliktów zbrojnych, zwiększenia swojego bezpieczeństwa, a następnie próbowała wykorzystać je w celach umocnienia swojej pozycji międzynarodowej i wyznaczenia rosyjskiej strefy wpływów na obszarze poradzieckim. Zaproponowany w rozdziale piątym model regionalnego przywództwa Rosji jest próbą oceny jej rzeczywistych możliwości oddziaływania na strony konfliktów poradzieckich, także w perspektywie długoterminowej. Jednocześnie została zbadana „geopolityka sąsiedztwa”, czyli stosunki między Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, między Mołdawią a Ukrainą oraz między Tadżykistanem i Uzbekistanem z perspektywy przebytych konfliktów zbrojnych. Interesujące wydają się także konsekwencje poradzieckich konfliktów zbrojnych dla lokalnych elit politycznych i biznesowych oraz społeczeństw w państwach i quasi-państwach poradzieckich.
Zebrany materiał jest wynikiem kilkuletnich badań autorki prowadzonych w Polsce i za granicą. Podziękowania kieruję do: King’s College of London, Ditchley Foundation w Oksfordzie, Instytutu Kaukaskiego w Erywaniu za udostępnienie zbiorów bibliotecznych, możliwość wymiany poglądów i dyskusji. Doświadczenia z podróży, rozmów z naukowcami, ekspertami i politykami stanowiły nieocenione źródło poznawcze. Swoje podziękowania kieruję do Profesorów, Koleżanek i Kolegów za inspiracje naukowe, a szczególnie za krytyczne uwagi do niniejszej pracy.Rozdział 2 Uwarunkowania i przebieg poradzieckich konfliktów zbrojnych
„Uwarunkowania” są pojęciem szerszym od „przyczyn” konfliktów zbrojnych, gdyż nie tylko wpływają na wybuch przemocy, lecz także ulegają zmianom, w miarę jak ewoluuje wiele czynników związanych z przebiegiem danego konfliktu. Ogólnie można je określić jako okoliczności sprzyjające erupcji działań militarnych, a także ich kontynuacji. Uwarunkowania stanowią polityczne, militarne, gospodarcze i kulturowe tło danego konfliktu, w których bada się zarówno motywy stron walczących, jak i sytuację międzynarodową, animozje etniczne, potencjał militarny, zasobność surowcową i wielkość terytorium, jego ukształtowanie i wiele innych. W zależności od dyscypliny naukowej wyróżnia się różne uwarunkowania konfliktów zbrojnych. W naukach społecznych poszukuje się przyczyn konfliktów w naturze człowieka i jego relacjach z otoczeniem, w nauce o polityce mogą to być: uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne, w tym obiektywne i subiektywne, związane z funkcjonowaniem państw i innych uczestników w systemie stosunków międzynarodowych³¹¹. W nauce o stosunkach międzynarodowych R. Kuźniar do najważniejszych uwarunkowań zalicza czynnik geopolityczny, czyli „geograficzne uwarunkowanie zjawisk politycznych. Chodzi tu o wielkość i jakość (ideologię, kierunek ekspansji) ośrodków siły (władzy) politycznej w najbliższym otoczeniu państwa i w porównaniu z jego własnym potencjałem oraz orientacją polityczną”³¹². Podobnego zdania jest Bolesław Balerowicz w odniesieniu do uwarunkowań polityki i strategii bezpieczeństwa. Przekonuje, że „tak jak w przeszłości, tak obecnie jednym z podstawowych determinantów polityki i strategii bezpieczeństwa pozostaje czynnik geograficzny. (…) Podstawowe wskaźniki – obszar oraz liczba ludności – traktowanie są niezmiennie w pomiarach potęgi państwa jako «masa krytyczna». W oparciu o te wskaźniki (często po dodaniu potencjalu gospodarczego) dokonuje się podziału państw na: duże, średnie, małe. Zasoby naturalne z kolei stanowią ważny składnik potencjału gospodarczego”³¹³.
Przyjmując za podstawę badań nad konfliktami zbrojnymi paradygmat geopolityczny, można zastosować klasyfikację uwarunkowań ze względu na zasięg terytorialny ich oddziaływania, ograniczając je do: uwarunkowań globalnych, regionalnych i lokalnych.
Uwarunkowania konfliktów poradzieckich są złożone, wielopłaszczyznowe i nachodzą na siebie. Dotyczy to także przenikania się uwarunkowań globalnych z regionalnymi i regionalnych z lokalnymi. Nie istnieje jedna przyczyna ich wybuchu, ale raczej szereg okoliczności, zjawisk, czynników mających bezpośredni i pośredni wpływ na rozpoczęcie działań zbrojnych, ich przebieg i zakończenie. Zastosowana klasyfikacja ma na celu porównanie najczęstszych przyczyn konfliktów zbrojnych, wyróżnionych w polemologii, z uwarunkowaniami występującymi na obszarze poradzieckim.
Tabela 4. Cechy charakterystyczne miejsc występowania poradzieckich konfliktów zbrojnych
----------- ------------------------- ---------------------------- ---------- ------------------
Konflikt Wielkość terytorium Ukształtowanie terenu Ludność Skład etniczny
----------- ------------------------- ---------------------------- ---------- ------------------