Globalne rynki finansowe - ebook
Globalne rynki finansowe - ebook
Kompleksowe opracowanie dotyczące globalnych rynków finansowych, z odniesieniem do aktualnych wydarzeń, tendencji i stosowanych mechanizmów. W ostatnich dekadach rynki finansowe przeszły prawdziwą metamorfozę. Nie są to już lokalne wyspy kapitału, skupione w kilku centrach finansowych. Dzięki rozwojowi technologii komunikacyjnych, znoszeniu barier prawnych i psychologicznych oraz poszukiwaniu nowych źródeł dochodów i dywersyfikacji inwestycji od kilkunastu lat rynki stają się coraz bardziej globalne. Proces ten został przyhamowany, ale nie cofnięty, w trakcie trwającego od 2007 roku kryzysu finansowego. Świat finansów stał się wielobiegunowy. O ile jeszcze w końcu lat 90. inwestycje transgraniczne przepływały głównie między USA i Europą Zachodnią oraz – w mniejszym zakresie – Japonią, to obecnie z każdym rokiem rośnie znaczenie innych obszarów, zwłaszcza Dalekiego Wschodu. Celem książki jest jak najpełniejsze zaprezentowanie mechanizmów, technik i instrumentów globalnych rynków finansowych, ich uczestników oraz segmentów, z odniesieniem do wydarzeń na rynkach globalnych, zwłaszcza w latach 2007–2013.
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-17518-4 |
Rozmiar pliku: | 1,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Globalne rynki finansowe stały się w ostatnich latach jedną z najbardziej newralgicznych sfer ludzkiej aktywności. Globalny kryzys finansowy trwający od 2007 r. unaocznił wszystkim, że to, co dzieje się na odległych giełdach i w wielkich bankach, ma wpływ niemal na każdego mieszkańca globu, nawet na tych, którzy nie mają nic wspólnego z finansami.
Za sprawą turbulencji na rynkach finansowych na naszych oczach dochodzi do dalekosiężnych, wręcz sekularnych zmian globalnej architektury rynków finansowych. Wystąpiło jednocześnie wiele anomalii o charakterze historycznym. Władze państw i instytucji ponadnarodowych zatraciły kontrolę nad ryzykiem ponoszonym przez inwestorów. Inwestorzy zaś zaczęli wątpić w możliwości przezwyciężenia przez rynki i władze państw strukturalnych niewydolności globalnego systemu finansowego. Rynki finansowe, które dotąd były tylko swoistym polem spektakularnej bitwy, na którym inwestorzy szermowali coraz bardziej wyrafinowanymi i niezrozumiałymi innowacjami finansowymi, stały się obszarem niekontrolowanego, zmasowanego finansowego konfliktu nuklearnego o globalnym zasięgu, gdzie większość ponosi straty. Kryzys dotknął wszystkich państw (globalizacja), choć w większej mierze państw uprzemysłowionych, dotąd żyjących na kredyt udzielany przez rynki wschodzące, które jeszcze dekadę wcześniej same starały się przyciągnąć kapitały z rynków rozwiniętych.
Globalizacja została osiągnięta dzięki multilateralnej liberalizacji handlu, postępowi technologicznemu, zwłaszcza w przepływie informacji, oraz gwałtownemu rozwojowi i wzrostowi gospodarczemu w największych gospodarkach wschodzących.
Globalizacja ma zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla rynków finansowych. Do pozytywów należy zaliczyć:
- niemal nieskrępowane przepływy kapitału, które zwiększają jego dostępność i efektywność wycen aktywów rynkowych, a przede wszystkim przyczyniają się do wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się,
- dyscyplinowanie rządów i banków centralnych do prowadzenia bardziej odpowiedzialnej polityki fiskalnej i pieniężnej,
- propagowanie innowacyjnych rozwiązań finansowych.
Globalizacja ma jednak i negatywne konsekwencje dla rynków finansowych, gdyż zwiększa wiele różnych ryzyk:
- zwiększa ryzyko rynkowe związane z nieprzewidywalnością zachowań inwestorów i transferami kapitałów między rynkami, co może destabilizować sytuację na lokalnych rynkach,
- utrudnia prowadzenie efektywnej polityki pieniężnej i kursowej, m.in. przez substytucję aktywów krajowych przez aktywa zagraniczne,
- zwiększa ryzyko wystąpienia baniek spekulacyjnych na globalną skalę,
- zwiększa ryzyko zarażenia problemami ekonomicznymi powiązanych ze sobą gospodarek.
Globalne rynki finansowe to jednak nie tylko negatywne aspekty patologii ostatnich lat, ale przede wszystkim miejsce ze wszech miar pożytecznej alokacji kapitałów, kojarzenia kapitałodawców z kapitałobiorcami, dostawców instrumentów finansowych i niefinansowych (np. surowców) z ich odbiorcami, którzy wykorzystują je w różnorakich celach, mniej lub bardziej zbożnych: do spekulacji, zabezpieczania pozycji, arbitażu. Cel finalny stanowi ochrona i pomnażanie majątku inwestorów, gdyż kapitał nie lubi tkwić bezczynnie na bankowym koncie lub być skrępowany granicami państw. Jest to bardzo kosmopolityczne „stworzenie”, miłujące wolność przemieszczania się.
Tytuł książki Globalne rynki finansowe jest bardziej adekwatny do tematyki niż międzynarodowe rynki finansowe. W ostatnich dekadach rynki finansowe przeszły prawdziwą metamorfozę. Nie są to już lokalne wyspy kapitału, skoncentrowane w kilku centrach finansowych, skąd z pewnym trudem przemieszczają się między krajami. Dzięki innowacyjnym technologiom komunikacyjnym i znoszeniu innych barier (prawnych, psychologicznych), od kilkunastu lat rynki stają się coraz bardziej globalne. Wielkość krążącego po świecie kapitału jest wielokrotnie większa niż w latach 80. czy na początku lat 90., wymykając się niemal spod kontroli władz publicznych.
Świat finansów stał się bardziej wielobiegunowy. W końcu lat 90. inwestycje transgraniczne koncentrowały się między Stanami Zjednoczonymi i Europą Zachodnią oraz – w mniejszym zakresie – Japonią. Obecnie przepływy nadal są skoncentrowane w tym trójkącie, ale z każdym rokiem rośnie znaczenie innych obszarów, zwłaszcza Dalekiego Wschodu.
Celem książki jest w miarę najpełniejsze zaprezentowanie mechanizmów, technik, instrumentarium, uczestników i segmentów globalnych rynków finansowych. Ukazane zostały w kontekście niezwykle istotnych i dynamicznych przemian, których świadkami jesteśmy w ostatnich latach. Co wyróżnia tę pozycję od wielu innych, to ujęcie z punktu widzenia polskiego podmiotu, kapitałodawcy lub kapitałobiorcy, wzbogacone najbardziej aktualnymi danymi statystycznymi.
Książka ma charakter podręcznikowo-encyklopedyczny i jest adresowana do każdego, kto interesuje się rynkami finansowymi z pozycji studenta, nauczyciela akademickiego, finansisty i przedsiębiorcy czy zwykłego „ciułacza” i przyszłego emeryta. Dla niefinansistów może stanowić rodzaj praktycznego poradnika rynków globalnych, które otwierają zupełnie nowe możliwości pomnażania kapitału, zawierając bogactwo rozwiązań często mało dostępnych na rynkach lokalnych.
Autor od kilkunastu lat zajmuje się zawodowo międzynarodowymi finansami. Przez wiele lat był menedżerem odpowiadającym za zarządzanie majątkami zamożnych klientów w bankach polskich (BRE Bank, Bank BPH) i zagranicznych (wiceprezes luksemburskiego banku Rothschild i szef jego polskiego przedstawicielstwa). W prezentowanej książce pragnie podzielić się wiedzą, zapraszając w podróż do barwnego i atrakcyjnego, choć miejscami niebezpiecznego i zagmatwanego, świata wielkich światowych finansów!