- W empik go
Głos Wincentego Niemojowskiego zastępcy Ministra Spraw Wewnętrznych i Policyi miany w Izbach połączonych na sessyi dnia 24 stycznia 1831. - ebook
Głos Wincentego Niemojowskiego zastępcy Ministra Spraw Wewnętrznych i Policyi miany w Izbach połączonych na sessyi dnia 24 stycznia 1831. - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 250 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Po dniu 29 Listopada na zawsze pamiętnym, w którym mężny Naród Polski powstał w obronie praw swoich i zrzucił tłoczące go więzy, – Wydział Spraw Wewnętrznych, chcąc powstanie to upowszechnić, zawiadomił w d. 2 Grudnia wszystkie Kommissye Woiewódzkie, o poruszeniach iakie w Stolicy się wydarzyły.
Nim ieszcze Władze Kraiowe zdołały wydać iakie urządzenia, celem zachowania wewnętrznego porządku, i zabezpieczenia maiątków i własności Obywateli w takich wypadkach zwykle zagrożonych iuż większa część mieszkańców Stolicy i Młodzież zbroyna, z własnego natchnienia, uprzedziła wszelkie rozporządzenia w tey mierze, tworząc szeregi, zarówno groźne nieprzyiaciołom, jak źle myślącym skłonnym do korzystania z chwilowego zamięszania. Szlachetnym usiłowaniom tych Obywateli przedewszystkiem należy hołd wdzięczności; – im winien Naród chwałę, jaka otacza jego usiłowania, odznaczaiące się nigdzie niepraktykowanem umiarkowaniem i zgodą – im winni właściciele zabezpieczenie maiątków.
Urządzenie Straży bezpieczeństwa publicznego, potrzebowało pewnego ustalenia i uporządkowania w całym Kraju. – Była Rada Administracyina postanowieniami z d. 2 i 3 z… m… i r. powołała w szeregi wszystkich zdatnych do broni, liczących od 18 do 45 lat wieku, w całem Królestwie, – i postanowiła po Woiewództwach Komitety złożone z Prezesów i dwóch Obywateli, przeznaczone do dozoru i przyspieszania organizacyi straży bezpieczeństwa. – Komitety te wspieraiąc światłem i zaufaniem posiadanemu Obywateli usiłowania Rządu, niepomału przyczyniły się do spiesznego uzbroienia Narodu. – Rozkazy w skutku tego Kommissyom Woiewódzkim wydane, niezwło – czuie wykonane zostały; – wprawdzie porządne uorganizowanie Straży bezpieczeństwa, i sporządzenie dokładnych spisów ogólną siłę iej wykazać mogących, ulegało nieiakim trudnościom, ile w przedmiocie Władzom cywilnym w części obcym; wewnętrzny iednak porządek i bezpieczeństwo natem nie cierpiały: – Równie jak w Stolicy, po Woiewództwach na pierwszy odgłos odradzaiącey się Oyczyzny, Obywatele i Włościanie uprzedzali myśli Rządu, chwytaiąc z zapałem wszelkiego rodzaiu broń, tak dla wywalczenia wolności, jak dla utrzymania bezpieczeństwa i spokoyności wewnętrzney. – Dowódcy woiewódzcy przyczynili się do tego znaiomością porządku woyskowego. – Straż bezpieczeństwa podzieloną została na Kompanie i Sierżaństwa; dla zyskania zaś większey rękoymi o duchu iaki te uzbroione zgromadzenia będzie ożywiały poruczono właścicielom i innym osiadłym, wybór osób na niższych Dowódzców. –Ograniczono wreszcie iej czynności, na ściśle potrzebną tylko służbę i ćwiczenia.
Nie liczne wprawdzie i mniey znaczące, lecz zdolne wzbubzić obawę w spokoynych mieszkańcach, zaczęły się w niektórych mieyscach okazywać nadużycia, popełnionione przez nayniższą i mniey oświecony klassę ludzi, która widząc się uzbroioną, poczęła gdzieniegdzie dopuszczać się niespokoyności, – Zwróciło, to niebawnie baczność Rządu, a lubo przypadki te tak były rzadkie, ze ledwie wspomnieć o nich się godzi, wszelako trzymaiąc się tey zasady, iż rzeczą iest Rządu zapobiegać nieporządkowi, aby tym sposobem oszczędzić sobie potrzeby karcenia, wydanem zostało rozporządzenie, aby wszelka broń składana była pod dozór przełożonych i wydawana tylko na czas służby lub mustry. Rozporządzenie to, jakkolwiek w wykonaniu draźliwe, doprowadzone zostało do skutku bez przeszkód, a z chlubą wyznać można , iż w, ogóle Rodacy nasi dowiedli, że oręż w ręku Polaka, straszny iest tylko nieprzyiacielowi.Gwardya Narodowa w Stolicy
W Stolicy, będącey zbiorem zamożności, w którey instytucye kraiowe utworzyły zakłady obeymuiące cały niemal maiątek obiegowy Narodu, gdzie licznieysze zgromadzenie różnego rodzaiu i wyznania ludności, obszernieyszych i bardziey zabezpieczaiących także wymagało środków ku zaspokoieniu umysłów, a razem nowy wypadało przysposobić materyał do pospolitey obrony; utworzono Gwardye Narodową, złożoną z Osób naymocniey interessowanych do obrony bezpieczeństwa miasta, a które obok tego, zdolne są przeiąć się całą ważnością i powagą swego powołania.
Przepisy w tey mierze oddzielnem postanowieniem Rządu Tymczasowego z d. 11 z… m… wydanemi zostały. – Niemożna taić, że w ich wykonaniu wydarzyły się niejakie niedokładności, które nagłość tylko zdarzeń usprawiedliwić może. – Taż sama nagłość wypadków wymagała pośpiechu w dokonaniu wyboru po Cyrkułach Officerów Gwardyi Narodowey i dla tego nie wszyscy obywatele byli na tychże wyborach obecni, okoliczność ta dała powód do zażaleń, nikt iednak sprawiedliwie zaprzeczyć niemoże, że z tego powodu, służba wewnętrzna bynaymniey niecierpiała, porządek nigdy lepiey nie był zapewniony, a z uwielbieniem dla mieszkańców zeznać wypada, że od oswobodzenia Stolicy, bezpieczeństwo osób i maiątków i na chwilę zagroźonem nie było. Ostatni rapport przez Naczelnika Straży okazuie jej siłę następnie: Gwardya pieszą składa 192 Officerów
5, 814 Gwardzistów konną – 7 Officerów
130 Gwardzistów po zupełnem ukończeniu organizacyi teyże Gwardyi co w krótce nastąpi, spodziewa się Rząd że obecna jej siła podwoioną zostanie.Gwardya Ruchoma.
Dla zapewnienia sobie tem skutecznieyszey obrony zewnętrzney, powołano ze
Straży bezpieczeństwa ludzi zdolniejszych do noszenia broni, do formowania 80 Batalionów, 80, 000 piechoty składać maiących, przepisano dla nich ubior, i uzbroienie naymniey kosztowne, obowiązki zaś naymniey utrudzaiące. – Podział na kompanie zarządzony został w sposób, aby ludzie ci o ile można, na mustry z Parafiy swoich wychodzić nie byli zmuszeni.
W Batalionach Gwardyi Ruchomey utworzone są Kadry, stosownie do Postanowienia Dyktatora z d. 25 z… m. Nr. 411 do których powołani zostali, ludzie siłą i usposobieniem celuiący, zebrani zaś w mieyscach konsystencyi Sztabów Batalionów Gwardyi Ruchomey, urządzeni i ćwiczeni na sposób woyska regularnego, stanowią kompanie, z których w każdey potrzebie, pułki regularne zasiłek otrzymać mogą.
Dla zapewnienia, aby przenoszenie ludzi służbą trudniących się, niesprawiało częstey w składzie Batalionów Gwardyi ruchomey zmiany, Wydział Spraw Wewnętrznych stosowne wydał rozporządzenia, zapobiegające tym niedogodnościom. – Starozakonni do Gwardyy Ruchomych powołani także zostali, – w wybieraniu ich Władze mieyscowe z dozorami Bóźniczemi znosić się winny. Z czterech iednak Woiewództw lud Izraelski oświadczył swą gotowość do opłacania składki rekrutowej w podwóyney ilości, aby od obowiązku osobistey służby w tychże Gwardyach był uwolnionym.