- W empik go
Głosy lutni Teofila Lenartowicza w sprawie pomnika ś.p. Maryi Bartusównej. - ebook
Głosy lutni Teofila Lenartowicza w sprawie pomnika ś.p. Maryi Bartusównej. - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 176 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pomnik dla Śp. Maryi Bartusównej, narodowej poetki, nauczycielki ludowej i sieroty, pokonanej w walce z niedostatkiem i opuszczeniem – nie jest dotychczas wykonany; dług czci i pamięci, względem niej zaciągnięty, nie jest jeszcze przez społeczność naszę spłacony, pomimo gorących… usiłowań komitetu, z siostrzaną podjętych gorliwością.
Kwota dotychczas zebrana nie jest dostateczna na wzniesienie trwalszej pamiątki, jaką komitet, za łaskawem przyzwoleniem odpowiedniej Zwierzchności, postanowił umieścić w kościele OO. Dominikanów – tym może przyszłym Panteonie, udzielającym pod swymi sklepieniami chwalebnej gościnności: "zasłużonym".
Z ubogimi rezultatami naszych składek nie możnaby się nawet pokusić o pamiątkę godną miejsca, które komitet dla niej obrał, oraz godną tej, którą uczcić zamierza… Ale dziś, gdy szlachetni mężowie tego grodu raczyli przyjść nam wspaniałomyślnie z pomocą – gdy WP. Jul. Zachariewicz, prof. Szkoły politechnicznej lwowskiej, raczył przyjąć ogólną opiekę nad wykonaniem pomnika, a W. p. Tad. Wiśniowiecki, prof. Szkoły Przem… artystycznego, bezinteresownie wymodeluje najważniejsze jego części, – dziś z radością oznajmić możemy, że myśl i usiłowania komitetu świetnie urzeczywistnione zostaną, byle tylko jeszcze trochę pomocy materyalnej ze strony społeczności naszej…
Na początek i dla otwarcia drogi do tej pomocy szlachetnym Rodaczkom i Rodakom, komitet ogłasza drukiem "Głosy z Lutni Teofila Lenartowicza w sprawie pomnika Śp. Maryi Bartusównej".
Nasz Lirnik polski, lubo sam tułacz samotny na pustyni obcego świata, przecież każdą w kraju potrzebę narodową i obywatelską tak silnie odczuwa, że zawsze znajdzie dla niej czas, grosik wdowi i poklask zachęcający. On to od początku zawiązania się Komitetu wspierał go swymi radami i datkiem od własnych potrzeb ujętym; udarował go pomysłem medalionu w gipsie, z właściwym sobie talentem wykonanego, oraz przecudnym napisem do umieszczenia na pomniku. Tym wspaniałym darom towarzyszyło kilka dźwięków poetycznych lutni sędziwego wieszcza: a komitet zebrał troskliwie te dźwięki, jako drogocenne perły, i przynosi je w darze publiczności – niby wiązankę z mogiły Maryi, przypominającą dług pamięci i wdzięczności.
* * *
Lista imienna wszystkich osób, które jakikolwiek datek złożyły na pomnik ś… p. M. Bartusównej, będzie w swoim czasie, po zamknięciu czynności komitetu, osobno drukowana i podana raz jeszcze do wiadomości publicznej: dotychczasowe datki umieszczano już w Dzienniku Polskim.