Gnatofizjologia stomatologiczna. Normy okluzji i funkcje układu stomatognatycznego - ebook
Gnatofizjologia stomatologiczna. Normy okluzji i funkcje układu stomatognatycznego - ebook
W podręczniku w zwięzły i przejrzysty sposób omówiono złożone zagadnienia związane z gnatofizjologią układu stomatognatycznego. Przedstawiono okluzyjne relacje międzyszczękowe, w tym normy okluzji. Zamieszczone w opracowaniu pytania kontrolne, słownik terminów stosowanych dawniej i obecnie w stomatologii oraz bogaty materiał ilustracyjny - ułatwiają przyswojenie materiału. Publikacja jest znakomitym źródłem wiedzy zarówno dla studentów wydziałów lekarsko-dentystycznych, jak i dla lekarzy praktyków.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6352-3 |
Rozmiar pliku: | 11 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Niniejszy podręcznik został napisany w pewnym sensie na zamówienie nauczycieli i studentów wydziałów lekarsko-dentystycznych oraz szkół licencjackich, kształcących techników dentystycznych i higienistki stomatologiczne, a także specjalizujących się i praktykujących lekarzy zainteresowanych problematyką norm i zaburzeń występujących w obrębie układu stomatognatycznego.
Znajomość fizjologicznych norm okluzji i funkcji układu stomatognatycznego odgrywa kluczową rolę nie tylko w diagnostyce i leczeniu protetycznym, ale także w tych wszystkich specjalnościach stomatologicznych, które obejmują odtwarzanie, tj. przywracanie norm morfologicznych i czynnościowych tego układu.
Publikacja ta przeznaczona jest więc zarówno dla studentów, jak i dla nauczycieli akademickich oraz lekarzy specjalizujących się w problematyce zaburzeń szczękowo-twarzowych i okluzyjnych (odniesienie do norm fizjologicznych stanowi podstawę diagnostyki i leczenia).
Rozproszenie informacji, a także różnorodność znaczeniowa funkcjonujących w literaturze pojęć skłoniły mnie do przedstawienia tych zagadnień na poziomie podstawowym. Szczególną uwagę zwróciłem więc na jednoznaczne zdefiniowanie aparatu pojęciowego obejmującego problematykę gnatofizjologii układu stomatognatycznego. W związku z dydaktycznym charakterem opracowania celowo pominąłem rozważania teoretyczno-naukowe, nie omawiając sprzecznych poglądów reprezentowanych przez różne ośrodki.
Mam nadzieję, że publikacja ta będzie pomocą w nauczaniu takich przedmiotów, jak protetyka, stomatologia zachowawcza, chirurgia i ortodoncja, a w szczególności w nauczaniu propedeutyki stomatologii i nowego w zreformowanym programie studiów przedmiotu pod nazwą „Normy okluzji i funkcje układu stomatognatycznego”.
* * *
Pracę tę dedykuję wybitnym nauczycielom akademickim: prof. Noemi Wigdorowicz-Makowerowej, prof. Marii Kleinrok i prof. Stefanowi Włochowi – pionierom problematyki związanej z okluzją i popularyzatorom tego zagadnienia w polskim piśmiennictwie stomatologicznym.
Za szczególnie twórczy wkład w powstawanie tego opracowania uprzejmie dziękuję moim najbliższym współpracownikom z Pracowni Zaburzeń Narządu Żucia Instytutu Stomatologii UJ: dr Małgorzacie Pihut, dr Anecie Wieczorek i lek. Jolancie Loster. Dziękuję konsultantom publikacji: prof. R. Slavickowi (Wiedeń), prof. S. Włochowi (Poznań), prof. A. Karasińskiemu, prof. S. Baronowi (Zabrze), prof. Z. Bereznowskiemu (Gdańsk), prof. B. Płonce, dr. T. Maślance (Wrocław) i prof. E. Mierzwińskiej (Warszawa) oraz recenzentowi prof. E. Spiechowiczowi.
Stanisław Majewski