- W empik go
Goebbels. Życie i śmierć - ebook
Goebbels. Życie i śmierć - ebook
Ta klasyczna biografia autorstwa Marvella i Fraenkla jest portretem Goebbelsa-człowieka i Goebbelsa-geniusza propagandy.
Joseph Goebbels był zapewne najbardziej inteligentnym i zarazem wyjątkowo niebezpiecznym członkiem nazistowskiej hierarchii. Ten fanatyczny i cyniczny wielbiciel środków masowego przekazu tak przebiegle i umiejętnie opętał umysły Niemców za pomocą nowych wówczas mediów – radia i filmu dźwiękowego –że postanowili oddać władzę w ręce Hitlera, a następnie podporządkować swoje państwo nazistowskiej ideologii, która doprowadziła do wybuchu najokrutniejszej wojny w historii ludzkości.
Aby zrozumieć w pełni, jak naziści zdołali osiągnąć swój cel w tak krótkim czasie, nie wolno skupiać się wyłącznie na osobie Hitlera, lecz należy poświęcić równie dużo uwagi osobliwemu, odpychającemu, niebezpiecznemu, a jednocześnie fascynującemu człowiekowi, jakim był Joseph Goebbels. (ze Wstępu)
Spis treści
Wstęp. W poszukiwaniu faktów
Rozdział 1. Pierwsze lata
Rozdział 2. „Dzieci historii”
Rozdział 3. Berlin
Rozdział 4. Walka o władzę
Rozdział 5. Minister propagandy i oświecenia publicznego
Rozdział 6. „Te lata tryumfu”
Rozdział 7. Wojna totalna
Rozdział 8. Ostatnie miesiące
Rozdział 9. Bunkier
Przypisy
Dodatek. Główne wydarzenia z życia goebbelsa
Bibliografia
Podziękowania
Spis ilustracji
Kategoria: | Biografie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8151-499-6 |
Rozmiar pliku: | 1,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W POSZUKIWANIU FAKTÓW
Joseph Goebbels zasługuje pod wieloma względami na miano najciekawszego spośród nazistowskich przywódców, nie licząc samego Hitlera. Mimo to rola, odegrana przez niego we wczesnej historii nazistowskiego ruchu, jest często przekłamywana legendami, które wymyślał i upowszechniał na swój temat sam, aby dowieść, że przystał do narodowych socjalistów znacznie wcześniej, niż miało to miejsce w rzeczywistości.
Ani Heinrich Fraenkel, ani ja nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wyjątkową osobowość odkryjemy, przystępując do badań nad życiem Goebbelsa, nad jego charakterem oraz nad osobliwą karierą agitatora i propagandysty. Autoportret, który Goebbels odmalował po dojściu do władzy, został powszechnie zaakceptowany jako prawdziwy przez osoby piszące o nim bądź o historii ruchu nazistowskiego.
Na długo przed podjęciem decyzji o napisaniu tej książki wspólnie ze mną, Heinrich Fraenkel rozpoczął gromadzenie faktów, opowieści i nieopublikowanych oświadczeń, które utwierdziły go w przekonaniu, że życie i charakter Goebbelsa wymagają ponownego, bardziej wnikliwego sprawdzenia. On sam zbiegł z Niemiec w noc pożaru Reichstagu, dzięki czemu uniknął aresztowania, a następnie zaangażował się w ruch „Wolne Niemcy”, działając w Wielkiej Brytanii. Pomagał ponadto w prowadzeniu niezależnego śledztwa badającego przyczyny pożaru, którym kierował sir Stafford Cripps wspomagany przez znanych prawników. Napisał też wiele książek i broszur na temat Niemiec pod rządami nazistów.
Po wojnie Heinrich Fraenkel udał się do Norymbergi, gdzie sądzono nazistowskich zbrodniarzy; rozpoczął poszukiwanie materiałów i informacji z pierwszej ręki. Te uzyskał między innymi od ludzi związanych bezpośrednio z Hitlerem bądź Goebbelsem – von Papena, Ottona Strassera, Hansa Fritzschego, Maxa Wincklera, Hjalmara Schachta, Walthera Funka i Karla Kaufmanna. Jako że był związany zawodowo z niemieckim przemysłem filmowym, napisał też pracę o wpływie nazistowskiego reżimu na niemiecką kinematografię oraz na osoby, które pozostały w Niemczech po objęciu władzy przez nazistów i pracowały w tym zawodzie pod nadzorem Goebbelsa.
Mimo wszystko do wyjaśnienia i odkrycia pozostawało nadal wiele luk w życiorysie i karierze zawodowej Goebbelsa. To prawda, że jego osobą interesowali się dziennikarze, autorzy pamiętników i biografowie pozostający głównie pod wpływem nazistowskiej ideologii, a wzmianki o nim pojawiały się w rozlicznych książkach poświęconych historii Trzeciej Rzeszy i zagadkowej osobowości Führera. W całym wymienionym powyżej zbiorze literatury, tej lepszej i tej gorszej, Goebbelsa ocenia się przede wszystkim po pozorach – budzi zainteresowanie badaczy i pisarzy jedynie z powodu swojej bliskiej znajomości z Hitlerem. Tylko jeden biograf, Curt Riess, podjął się fascynującego zadania odkrycia i zrozumienia najważniejszej fazy w życiu Goebbelsa, która rzucała cień na jego zachowanie i decyzje podejmowane po dojściu do władzy. Ta faza obejmowała trudny okres pomiędzy ukończeniem szkoły a dwudziestymi siódmymi urodzinami, kiedy to Goebbels odkrył ruch nazistowski, a naziści odkryli jego.
W tym dopisało nam szczęście. Heinrich Fraenkel udał się do Niemiec i z pomocą siostry Goebbelsa, Marii Kimmich, spotkał się z wieloma osobami znającymi jej brata w przeszłości, gdy ten mieszkał i uczył się w rodzinnym Rheydt. Do grona tego należeli między innymi szkolny nauczyciel, ojciec Mollen, najbliższy przyjaciel, Fritz Prang (który zapoznał go z programem NSDAP) oraz Alma, młoda nauczycielka z Rheydt, która poznała Josepha z Else – w latach 1922–1926 narzeczoną Goebbelsa. Dzięki Almie Heinrich Fraenkel dotarł do Else, szczęśliwej mężatki mieszkającej w Berlinie. Od bliskich, znajomych i przyjaciół Goebbelsa Heinrich Fraenkel zebrał informacje na temat tego, jakim dzieckiem, uczniem, studentem, początkującym pisarzem i w końcu agitatorem był młody Joseph. Osoby te dały nam pozwolenie na zacytowanie wielu listów Goebbelsa, które rzucają wyjątkowe światło na jego myśli i charakter. Dodatkowo otrzymaliśmy dostęp do archiwów Stowarzyszenia Alberta Wielkiego, katolickiej organizacji charytatywnej, która pomagała finansowo Goebbelsowi na pierwszym etapie studiów. W archiwum natrafiliśmy na ważne listy i raporty, pisane przez studiującego na różnych uczelniach Goebbelsa. Wszystkie informacje uzupełniliśmy wypowiedziami siostry Goebbelsa, Marii Kimmich.
Mieliśmy też szczęście, gdyż udostępniono nam nieopublikowany rękopis dzienników Goebbelsa obejmujący lata 1925–1926, czyli okres, w którym pracował w okręgu Nadrenia-Westfalia i kiedy postanowił przyłączyć się do frakcji Hitlera, porzucając braci Strasserów, swoich pierwszych pracodawców. Dziennik ten nie był dotąd szczegółowo analizowany i jesteśmy niezmiernie wdzięczni Instytutowi Hoovera na Uniwersytecie Stanforda, od którego uzyskaliśmy zgodę na zapoznanie się z tym źródłem, utrwalonym na mikrofilmach.
Po dojściu nazistów do władzy osobista historia Goebbelsa splotła się z historią Trzeciej Rzeszy, której poświęcał każdą godzinę życia zawodowego. Nie zamierzamy przytaczać w tej książce skomplikowanej opowieści o dochodzeniu Hitlera do władzy ani o Niemczech za czasów rządów Führera. Uczyniło to już za nas wielu znakomitych pisarzy i historyków, a przede wszystkim Alan Bullock. Nasza książka jest literackim portretem tylko jednego człowieka, Josepha Goebbelsa, który odegrał bardzo istotną rolę w równie istotnym okresie współczesnej historii. Poruszamy w niej ponadto temat metod i technik propagandowych, zastosowanych przez Goebbelsa w celu utorowania Hitlerowi drogi do władzy i późniejszego utrzymania jej przez Hitlera. Rzucamy światło na historię nazistowskiego ruchu jedynie w kontekście opinii i działań podejmowanych przez Goebbelsa, aby pełniej wyjaśniać ich znaczenie.
W badaniach nad okresem, w którym Goebbels sprawował urząd ministra Rzeszy, pomogli nam wydatnie Karl Kaufmann, gauleiter Hamburga, oraz Werner Naumann, podsekretarz stanu w Ministerstwie Propagandy, który towarzyszył mu do śmierci w bunkrze Führera. Ich relacje, a także opowieści wielu innych ludzi współpracujących z Goebbelsem w różnych zakresach, pozwoliły nam uzupełnić informacje zawarte w dwóch mniej znanych publikacjach, a mianowicie wspomnieniach Wilfreda von Ovena oraz Rudolfa Semmlera. Ten drugi pomógł nam dodatkowo, uzupełniając opublikowane teksty komentarzami. Jesteśmy ponadto bardzo wdzięczni Lidzie Baarovej za pomoc w wiernym odtworzeniu jej związku z Goebbelsem. Nieoceniona praca wykonana przy redagowaniu ocalałych fragmentów dzienników przez Louisa P. Lochnera będzie mu na zawsze zapamiętana przez wszystkich badaczy zajmujących się wspomnianym okresem. Przez cały czas, gdy Goebbels robił karierę w polityce, opisywał swoje doświadczenia i przelewał na papier długie wywody dotyczące poglądów na temat bieżących wydarzeń oraz spotkanych osób, także tych z nazistowskich dygnitarzy, których nie znosił. Istnieją pewne poszlaki wskazujące na to, że duża część uwiecznionych na mikrofilmach dzienników znajduje się obecnie w Rosji. Oprócz części maszynopisów i rękopisów przechowywanych na Uniwersytecie Stanforda nie zostały one opublikowane. Należy jedynie mieć nadzieję, że te miliony słów zostaną kiedyś udostępnione badaczom. Nam, jak dotąd, nie udało się uzyskać żadnych informacji na ich temat.
Dzieje Goebbelsa jako człowieka i Goebbelsa – geniusza propagandy można uznać za rodzaj rozprawy psychologicznej. W życiu prywatnym i zawodowym zmagał się z wieloma problemami, choć najczęściej – z próżności – sam je wywoływał. Często przedstawiano go jako osobę niepasującą do grona nazistowskich przywódców, lecz to właśnie on, oprócz Hitlera, najlepiej rozumiał znaczenie oraz mechanizmy władzy i potrafił je wykorzystać. Bez jego udziału ruch nazistowski nie zyskałby najprawdopodobniej na znaczeniu w przełomowych dla swojej historii latach 1932–1933. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że tylko Hitler i Goebbels wykazali się intuicją i praktyczną wiedzą, które pozwoliły nazistom sięgnąć po władzę w Niemczech. Goebbels z fanatycznym wręcz zapałem podchodził do wykonywanej pracy, od publicznych wystąpień, przez agitację w prasie i radiu, po nadzorowanie spraw organizacyjnych i administracyjnych. W latach 1944–1945, czyli w schyłkowym okresie nazizmu, jako jedyny ze starej gwardii dochował wierności Hitlerowi i mitowi rasy panów, który razem stworzyli. Obaj też popełnili samobójstwo, aby ów mit ocalić dla potomności i narodu niemieckiego, który bez litości złożyli w ofierze na ołtarzu wojny totalnej. Po śmierci Hitlera Goebbels piastował przez kilka godzin urząd kanclerza Rzeszy, „państwa” o terytorium obejmującym kilka berlińskich przecznic. Ostatecznie, złożył samego siebie – i swoich najbliższych: żonę i szcześcioro dzieci – na nazistowskim stosie pogrzebowym.
Kariera Goebbelsa nie ma precedensu, gdyż wykreowała go współczesna propaganda – prasa, radio, film, głośniki uliczne i skomplikowana machina odpowiadająca za organizację, dyscyplinę i dokumentowanie masowych wieców. Naszą obecną wiedzę o tej dziedzinie, stosunkowo dużą, zawdzięczamy między innymi Goebbelsowi, mistrzowi technik, form i metod uprawiania propagandy. Radio i film dźwiękowy były nowościami w czasie, gdy postanowił je wykorzystać, by omotać Niemców na tyle skutecznie, że postanowili oddać władzę Hitlerowi, a następnie podporządkować całe państwo ideologii nazistowskiej, która doprowadziła do wybuchu najstraszniejszej wojny w historii ludzkości. Aby zrozumieć w pełni, jak naziści zdołali osiągnąć swój cel w tak krótkim czasie, nie wolno się skupiać wyłącznie na osobie Hitlera, lecz należy poświęcić równie dużo uwagi osobliwemu, odpychającemu, niebezpiecznemu, a jednocześnie fascynującemu człowiekowi, jakim był Joseph Goebbels.
Roger ManvellPRZYPISY
Wszystkie cytaty w tłumaczeniu M. Kompanowskiego z angielskiego wydania tej książki. Informacje o polskich wydaniach por. Bibliografia – przyp. red.
Rozdział 1
Źródłem informacji przedstawionych w tym rozdziale są przeważnie osobiste wspomnienia, przekazane w rozmowach z Heinrichem Fraenkelem (dalej oznaczonym inicjałami H.F.) przez siostrę Goebbelsa, Marię Kimmich, oraz przez przyjaciółki Goebbelsa z lat młodości, Almę i Else (obie poprosiły, abyśmy używali wyłącznie ich imion), oraz doktora Fritza Pranga i jego matkę. Cytowane dokumenty z tego okresu życia Goebbelsa zostały nam życzliwie udostępnione przez Stowarzyszenie Alberta Wielkiego. Większość opowieści dotyczących dzieciństwa, młodości i wczesnej dorosłości Goebbelsa znalazła się w oficjalnych biografiach wydawanych w okresie rządów nazistów, przede wszystkim autorstwa Badego i Krausego, i zostały następnie powtórzone przez Riessa, Ebermayera i wielu innych autorów, badających historię nazistowskiego ruchu bądź życie Goebbelsa. Informacje o przystąpieniu Goebbelsa do NSDAP potwierdzili dr Prang, Karl Kaufmann, dr Otto Strasser oraz dr Helmuth Elbrechter. Cytaty z książki Michael autorstwa Goebbelsa przetłumaczono z oryginału, który ukazał się nakładem Eher Verlag.
Maria Kimmich powiedziała H.F., że jej babka ze strony matki przyszła na świat 18 kwietnia 1869 roku w holenderskim miasteczku Ubach uever nad rzeką Worms (nie chodzi tu więc o niemieckie miasto Wormacja nad Renem). Panieńskie nazwisko babki brzmiało Coervers, co dodatkowo potwierdza jej flamandzki rodowód. W 1932 roku Goebbels postanowił zdementować plotki o żydowskim pochodzeniu babki, i wydał w Berlinie wraz z Viatorem broszurę Doktor Goebbels – wer ist das? W broszurze tej panieńskie nazwisko babki zapisano zgodnie z niemiecką wymową – Coerdes – ukrywając jednocześnie jego flamandzkie korzenie. Dziadek Goebbelsa ze strony matki był Niemcem, który osiedlił się w Holandii, i nosił nazwisko Odenhausen.
W. Oven, Mit Goebbels bis zum Ende, t. I, s. 243.
Goebbels zapisywał początkowo swoje imię „Josef”. Dopiero w późniejszym okresie przyjął utrwaloną wersję zapisu – Joseph.
Po długim okresie milczenia Goebbels próbował spłacić dług, przesyłając stowarzyszeniu 10 000 marek, które z powodu inflacji warte były zaledwie 1,09 marki. Stowarzyszenie hojnie przeliczyło tę kwotę do 2 marek, a następnie przekazało sprawę komornikom! Proces ciągnął się aż do 1931 roku, gdy Goebbels został deputowanym Reichstagu. Ostatecznie spłacił cały dług wraz z odsetkami, z bardzo dużym opóźnieniem, w trzech ratach.
List ukazał się w „Kirchenzeitung für das Bistum Aachen” z 27 października 1946 roku.
C. Riess, Joseph Goebbels, s. 16.
H.R. Trevor-Roper, The Last Days of Hitler s. 18.
N. Henderson, Failure of a Mission, s. 76.
Rudolf Ullstein zażartował w rozmowie z H.F., że żałuje, iż jednak nie wydali Michaela. Możliwe, że Goebbels skoncentrowałby wówczas całą swoją energię na pisarstwie i nie zaangażował się w politykę.
Rathenau zginął później z rąk nazistów, a Goebbels wychwalał jego zabójców.
Rękopis tej sztuki przetrwał w zbiorze rodzinnych dokumentów w Bonn. W momencie powstawania tej książki toczył się proces o prawa do jej wydania.
Dr Klauck ze Stowarzyszenia Alberta Wielkiego utrzymywał, że związek Goebbelsa z Anką rozpoczął się w letnim semestrze 1919 roku we Fryburgu.
Lista dokumentów znajduje się w Londynie w Wiener Library.
Kopia dokumentu znajduje się w posiadaniu siostry Goebbelsa, Frau Kimmich.
Tę historię opowiedział H.F. Joachim von Ostau.