Gorączka u dzieci - ebook
Gorączka u dzieci - ebook
Publikacja zawiera aktualną wiedzę na temat mechanizmów termoregulacji i roli reakcji gorączkowej u człowieka w wieku rozwojowym. Zagadnienia omówiono zarówno od strony patofizjologii, jak i kliniki wraz z uwzględnieniem obowiązujących zasad postępowania lekarskiego.
Autorzy zwracają szczególną uwagę na nadal liczne przypadki tradycyjnie niewłaściwego podejścia do roli gorączki (m.in. fever phobia) i jej znaczenia diagnostycznego u chorych dzieci w różnym wieku oraz na nieprawidłowe metody postępowania z gorączkującymi dziećmi.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5876-5 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
KOMITET REDAKCYJNY
Przewodnicząca
Prof. dr hab. med. Wanda Kawalec
Członkowie:
Prof. dr hab. med. Jerzy Bodalski
Prof. dr hab. med. Ryszard Grenda
Prof. dr hab. med. Jacek Grygalewicz
Prof. dr hab. med. Ewa Helwich
Prof. dr hab. med. Ryszard Karczowski
Prof. dr hab. med. M Katarzyna Kornacka
Prof. dr hab. med. Jerzy Kowalczyk
Prof. dr hab. med. Tadeusz Mazurczak
Prof. dr hab. med. Andrzej Milanowski
Prof. dr hab. med. Jerzy Socha
Autorzy:
Prof. dr hab. med. Jacek Grygalewicz
Prof. dr hab. med. Andrzej Radzikowski
Prof. dr hab. med. Bogdan Sadowski
Prof. dr hab. med. Ewa Szczepańska-Sadowska
Dr n. med. Krystyna SzymańskaPrzedmowa
W syntetycznej formie i w logicznej – w założeniu – kolejności omówiono najważniejsze elementy współczesnej wiedzy o termoregulacji, pirogenezie i o leczeniu gorączki, a także o zjawisku blisko związanym przyczynowo z gorączką – drgawkach gorączkowych. Opracowanie przeznaczono do praktycznego wykorzystania w codziennej pracy lekarza przy chorym, co miało wpływ na charakter i zakres publikacji.
Należy podkreślić, że wiedzę o termogenezie i termoregulacji zawartą w pierwszym rozdziale, napisanym przez wybitnych polskich fizjologów, niełatwo było dotychczas znaleźć lekarzom zajmującym się dziećmi, a rozdział o postępowaniu przeciwgorączkowym, stanowiący ważną część całości, zawiera nowe, zawsze poszukiwane informacje o strategii leczenia i o środkach przeciwgorączkowych.
Z opisem gorączki (rozdział III), jako regulowanej reakcji ogólnoustrojowej ściśle powiązanej z kliniką zakażeń u dzieci i z pożądanymi oraz niepożądanymi następstwami tej reakcji, koresponduje rozdział o drgawkach gorączkowych napisany przez doświadczonego neurologa dziecięcego.
Prof. dr hab. med. Jacek Grygalewicz1 Termoregulacja Bogdan Sadowski, Ewa Szczepańska-Sadowska
Ogólne zasady regulacji temperatury ciała
Temperatura jest głównym czynnikiem wpływającym na szybkość reakcji chemicznych. W organizmach stałocieplnych (homeotermicznych), do których należy człowiek, szybkość reakcji chemicznych syntezy białek, węglowodanów i tłuszczów oraz przebieg tzw. jałowych (pustych, futile) cykli metabolicznych to źródła ciepła, które jest niezbędne do utrzymania temperatury wewnętrznej na poziomie wyższym od temperatury otoczenia. Utrzymywanie temperatury ciała na względnie stałym poziomie jest jednym z mechanizmów warunkujących homeostazę wewnątrzustrojową, czyli stałość środowiska wewnętrznego organizmu.
Proces termoregulacji jest sprzężony z innymi procesami homeostatycznymi, na przykład z utrzymywaniem równowagi wodno-elektrolitowej i stałej objętości krwi. Od zachowania właściwej temperatury wewnętrznej zależą podstawowe zjawiska fizjologiczne, takie jak prawidłowa czynność układu nerwowego i układu krążenia oraz wydzielanie hormonów.
Zarówno znaczny wzrost (hipertermia), jak i obniżenie temperatury ciała (hipotermia) stanowią poważne zagrożenie dla życia. Sprawność mechanizmów termoregulacyjnych zależy od wielu czynników (omówionych kolejno w tym rozdziale), np. wieku i płci, aktywności ruchowej i stopnia pobudzenia emocjonalnego. Ponieważ noworodki, zwłaszcza przedwcześnie urodzone, mają pewne cechy organizmów zmiennocieplnych (poikilotermicznych), warto również poznać ogólne zasady regulacji temperatury ciała w świecie zwierząt.