- W empik go
Górskie wędrówki. Tatry Wysokie – Granaty Świnica Kasprowy Wierch - ebook
Górskie wędrówki. Tatry Wysokie – Granaty Świnica Kasprowy Wierch - ebook
Lubię wracać w nasze Małe Alpy i choć nie są bardzo rozległe powierzchniowo i nie mają czterotysięczników jak Alpy np. w Szwajcarii to są piękne i są co najważniejsze nasze. Każdy znajdzie tutaj dla siebie coś ciekawego. Ja tym razem za namową mojej znajomej wyruszyłem wraz z nią na wymagające szlaki, a przygodę w Żlebie Kulczyńskiego będę pamiętał na zawsze. Winą należałoby obwinić przyrodę, ale po pierwsze w Tatrach lato zaczyna się trochę później niż na nizinach a po drugie to my się mamy dostosować do panujących warunków a nie odwrotnie.
I choć w czerwcu nie ma w Tatrach już tyle śniegu co jeszcze w kwietniu, czy w maju to należy się mieć na baczności szczególnie z tego powodu, że w miejsce opadów śniegu pada teraz deszcz i szlaki mogą się stać bardzo śliskie a przez to niebezpieczne.
Za to dzięki tej mieszaninie czekają nas niesamowite widoki: szarych skał przykrytych gdzieniegdzie poduszkami śniegu, budząca się do życie przyroda o kolorze soczystej zieleni i jeśli mamy szczęście i jest akurat słonecznie to do tego wszystkiego należy dodać granat nieba i ciemnoniebieskie tafle jezior, których po polskiej stronie mamy więcej niż nasi sąsiedzi Słowacy u siebie.
Tym razem opisuję kilkudniowy trekking, gdzie za bazę wypadową wybraliśmy schronisko Murowaniec.
Spis treści
WSTĘP
I. Kuźnice – Murowaniec (dzień I)
II. Kuźnice – Murowaniec – Granaty – Żleb Kulczyńskiego (dzień II)
IIII. Murowaniec – Świnica – Kasprowy Wierch (dzień III)
IV. Murowaniec – Brzeziny (dzień IV)
V. Charakterystyka regionu
VI. Informacje dodatkowe
VII. Wykaz publikacji
Kategoria: | Podróże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-967397-3-5 |
Rozmiar pliku: | 991 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Muszę przyznać, że Tatry za każdym razem, kiedy tutaj przyjeżdżam, coraz bardziej mnie urzekają. Od pierwszego mojego samotnego trekkingu po Tatrach Polskich od Doliny Chochołowskiej do Doliny Białki (opisanego w 2011 roku w książce pt. „Pierwszy kręgu wtajemniczenia” w podrozdziale: TATRY – od Chochołowskiej do Białki) minęło już trochę czasu, dlatego tylko, kiedy mogę czy to sam czy z kimś powracam do tych gór, które często określa się mianem małych Alp.
Tym razem dzięki inspiracji mojej znajomej mogła powstać ta książka. Wybierając się w rejon Hali Gąsienicowej pod koniec drugiej dekady czerwca Tatry okazały się być nie tylko deszczowe, burzowe ale przede wszystkim mniej upalne niż inne rejony Polski. Dodatkowo moim zdaniem teraz naprawdę wyglądały jak Alpy. Czerwcowy trekking był króciutki, ale dzięki oknom pogodowym (z wyjątkiem jednego dnia) udało się zrealizować większość planu a dodatkowo zahaczyliśmy o Kasprowy i weszliśmy na Świnicę (to była moja trzecia próba, gdyż poprzednie obie podjęte podczas innych wyjazdów, nie powiodły się ze względu na deszcze i burze).
Okazało się, że Tatry rządzą się swoimi własnymi prawami, bo choć według prognoz pogody miało padać przez cały tydzień to trafiło się kilka dni, kiedy szlak był w miarę suchy i bezpieczny. Nawet komary uaktywniły się dopiero wtedy, gdy w ostatnim dniu schodziliśmy czarnym szlakiem z Murowańca do Brzezin.
W niniejszym opracowaniu opisuję przejście do naszej bazy oraz krótkie wyjścia na Granaty, zaliczenie częściowo Orlej Perci, wejście na Świnicę oraz Kasprowy. Opisuję również najtrudniejszy szlak Żlebem Kulczyńskiego, którym musieliśmy się ewakuować.
Okazało się, że w tym właśnie rejonie na drugi dzień TOPR-owcy przy użyciu śmigłowca pomagali innym turystom, gdyż zastała ich tam burza. My mieliśmy szczęście. Skończyło się na kilku zadrapaniach i siniakach, ale ten dzień mocno dał się nam, nie tylko kondycyjnie, we znaki.
Cytuję tutaj również nasz autorytet Józefa Nykę i fragmenty jego przewodnika. Rozważam w przyszłości również inne warianty przejścia (niewykluczone, że te opisane tutaj również wykorzystam jako plany w następnym trekkingu w Tatrach) oraz podsuwam Ci Czytelniku kilka pomysłów, które mogą okazać się przydatne na szlaku nie tylko jeśli chodzi o bazę noclegową, ale również mogą ułatwić Ci wędrówkę po tych najwyższych górach w Polsce.
Wojciech BiedrońVII. Wykaz publikacji
W kategorii: Podróże
Podróże - Polska Sandomierz - miasto królewskie zwane Małym Rzymem
Górskie wędrówki Region Jungfrau - Alpy Berneńskie
Górskie wędrówki Region Babiej Góry – Beskid Żywiecki
Podróże - Polska Kaszuby i Bory Tucholskie
Podróże - Polska Puszcza Białowieska - Ostatni las pierwotny Europy
Podróże - Polska Kazimierz Dolny - Miasto królewskie nad Wisłą
Górskie wędrówki Rudawy Janowickie - Sudety Zachodnie
Górskie wędrówki Rätikon - Alpy Retyckie
Górskie wędrówki oczyma wędrowca czyli Bieszczady Zachodnie w obiektywie
Górskie wędrówki oczyma wędrowca czyli Beskid Sądecki, Góry stołowe, Karkonosze i Tatry w obiektywie
Górskie wędrówki - Trekking - Pierwszy krąg wtajemniczenia
W kategorii: Sport & Zdrowie
Bieganie - Gdańsk. Maraton w mieście Neptuna
Bieganie - Polańczyk. Bieszczadzki Weekend Biegowy Rysia
Bieganie - Śląsk. Silesia Marathon - Szczęśliwa Trzynastka
Bieganie - Hajnówka. Półmaraton czyli Puszcza Białowieska po raz drugi
Bieganie - Białystok. Półmaraton w stolicy Podlasia
Bieganie - Warszawa. Orlen Warsaw Marathon. Szczęśliwa Siódemka
Bieganie - Warszawa. Maraton - 40 lat minęło
Bieganie - Łódź. Najgłośniejszy pół/maraton w Polsce
Bieganie - Rzeszów. Półmaraton w stolicy Podkarpacia
Bieganie. Maraton
Bieganie
Zdrowie, nawyki żywieniowe i sport na co dzień nie tylko dla miłośników gór
W kategorii: Historia
Wojna Izraela z Hamasem VII-VIII 2014
Polityka Franklina Delano Roosevelta w latach 1928-1938
Społeczności terapeutów i esseńczyków (II w. p.n.e - I w. n.e.)
W kategorii: IT
Projektowanie WWW - HTML & XHTML, CSS
W kategorii: Powieść
Podaj mi kod dostępu
Zabierz mnie na Wyspy Szczęśliwe