Gospodarowanie odpadami nr 31. Numer specjalny - ebook
Gospodarowanie odpadami nr 31. Numer specjalny - ebook
Prowadzenie działalności gospodarczej prawie zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego, a jego zakres zostanie uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Firmy gospodarujące odpadami są najczęściej zobowiązane do przekazywania do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami rocznego raportu dotyczącego wielkości emisji. O zakresie tego raportowania przeczytasz na str. 3.
Bardzo ważnym obowiązkiem jest także uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na str. 5.
Raportowanie w zakresie odpadów możemy podzielić na dokumentację składaną dla odpadów komunalnych i innych niż komunalne. Jeżeli gospodarujesz odpadami, koniecznie przeczytaj tekst na str. 9.
Kategoria: | Nauki przyrodnicze |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 573 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Redaktor prowadząca: Marta Hebda
Menedżer produktu: Mariusz Miętusiewicz
Kierownik grupy tematycznej: Alina Sulgostowska
Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski
Korekta: Zespół
Projekt graficzny: Magdalena Huta
Skład i łamanie: Studio Raster
Drukarnia: KRMDruk
Nakład: 400 egz.
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a
Tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10
Kontakt przez formularz: www.formularze.wip.pl
NIP: 526-19-92-256
Numer KRS: 0000098264
– Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
Sąd Gospodarczy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy
Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł
Publikacja „Gospodarowanie Odpadami” wraz z przysługującymi Czytelnikom innymi elementami dostępnymi w subskrypcji (e-letter, WWW i inne) chronione są prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy są zabronione. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło.
Publikacja „Gospodarowanie Odpadami” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów i konsultantów. Zaproponowane w publikacji „Gospodarowanie Odpadami” oraz w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w publikacji „Gospodarowanie Odpadami” lub w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówek, przykładów.OD REDAKCJI
Drogi Czytelniku,
prowadzenie działalności gospodarczej prawie zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego, a jego zakres zostanie uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Firmy gospodarujące odpadami są najczęściej zobowiązane do przekazywania do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami rocznego raportu dotyczącego wielkości emisji. O zakresie tego raportowania przeczytasz na str. 3.
Bardzo ważnym obowiązkiem jest także uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na str. 5.
Raportowanie w zakresie odpadów możemy podzielić na dokumentację składaną dla odpadów komunalnych i innych niż komunalne. Jeżeli gospodarujesz odpadami, koniecznie przeczytaj tekst na str. 9.
Marta Hebda
redaktor prowadząca
[email protected]ść w obszarze ochrony środowiska
Prowadzenie działalności gospodarczej prawie zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego, a jego zakres zostanie uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. W tym numerze specjalnym przyjrzymy się takim obowiązkom, jak raport do KOBiZE, informacja o korzystaniu ze środowiska i sprawozdanie odpadowe.
Idea raportowania środowiskowego została opisana szerzej w ustawie Prawo ochrony środowiska.
Jakie są cele
Jednym z celów raportowania środowiskowego jest określanie kosztów w jednolitym systemie, tak aby było możliwe porównywanie wpływu firm na środowisko. Drugie zadanie stanowi mobilizowanie firm do podejmowania działań minimalizujących negatywne oddziaływanie na środowisko. Wyrażona w ustawie Prawo ochrony środowiska „zasada przezorności” wskazuje, że: „Kto podejmuje działalność mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko, jest obowiązany do zapobiegania temu oddziaływaniu”. Zatem im mniejsze oddziaływanie, tym niższe koszty firma ponosi.
UWAGA! Najpowszechniejszy obowiązek dotyczy raportowania emisji zanieczyszczeń do powietrza. Do powstania tego obowiązku wystarczy użytkowanie samochodów służbowych, dlatego szacuje się, że ponad 90% firm powinno prowadzić ewidencję środowiskową i składać sprawozdania do organów administracji.
Celem raportowania środowiskowego jest również pobieranie opłat oraz ich dystrybucja do funduszy ochrony środowiska, które są zobowiązane do przekazywania środków finansowych na działania celowe w gminach. Przykładem obrazującym funkcjonowanie systemu jest wnoszenie opłat za emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Ustawa Prawo ochrony środowiska określa zasadę „zanieczyszczający płaci”, zgodnie z którą: „Kto powoduje zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty usunięcia skutków tego zanieczyszczenia. Kto może spowodować zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty zapobiegania temu zanieczyszczeniu”.
Co raportujemy
Istnieje kilka baz danych, do których firmy muszą raportować dane środowiskowe. Warto pamiętać, że organy administracji mogą wymieniać się danymi w celu określenia kompleksowego wpływu na środowisko. Jest to coraz częstsza praktyka w przypadku kontroli środowiskowej. Bazy te służą również jako źródło informacji do analiz wykorzystywanych przy opracowywaniu programów ochrony środowiska (np. ochrony powietrza, wód, zagospodarowania odpadów).
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Sprawozdawczość w obszarze ochrony środowiska
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
W jaki sposób sporządzić raport do KOBiZE
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Jak uzupełniać formularz opłaty środowiskowej
Porównanie sprawozdawczości emisyjnej
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi
Sprawozdanie w BDO – podstawowe informacje
Zawartość poszczególnych działów sprawozdania
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71