Facebook - konwersja
Pobierz fragment

  • Empik Go W empik go

Hermeneutyka a kierunki myśli współczesnej. Rozumienie kultury w filozoficznej hermeneutyce, filozofii przyrody i (post)strukturalizmie - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2014
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment

Hermeneutyka a kierunki myśli współczesnej. Rozumienie kultury w filozoficznej hermeneutyce, filozofii przyrody i (post)strukturalizmie - ebook

"Książka jest świadectwem intelektualnego opanowania trudnej problematyki związanej z określeniem - brakującego dotąd w filozoficznym dyskursie - hermeneutycznego pojęcia kultury" - z recenzji prof. dr hab. Franciszka Chmielowskiego.

"Autor nie tylko rekonstruuje i analizuje poglądy twórców doktryny hermeneutycznej, ale również bada ich wpływ oraz recepcję we współczesnej myśli ponowoczesnej - głównie poststrukturalizmu i postnaturalizmu" - z recenzji prof. dr hab. Ignacego S. Fiuta.

"Analiza refleksji Heideggera, Gadamera i Ricoeura, odniesiona do filozofii naturalistycznej i poststrukturalistycznej, stanowi cenne źródło informacji związanych z bieżącym statusem kultury zachodniej" - z recenzji dr hab. Andrzeja J. Nowaka.


Marcin Urbaniak – doktor nauk humanistycznych, związany naukowo z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Zarządzania w Warszawie. Jego zainteresowania teoretyczne obejmują współczesną filozofię człowieka i filozofię kultury ze szczególnym uwzględnieniem problemu tożsamości, czasu, rozumienia oraz interpretacji. Praktyczny wymiar zainteresowań związany jest ze zjawiskami globalizacji i transkulturowości, a także z prawami zwierząt, problemami ekoetyki oraz neuroetyki. Współpracował m. in. z Hacettepe University i Sakarya University.

 

Spis treści

I. Wprowadzenie
Uwagi wstępne
Geneza refleksji hermeneutycznej
Główne zasady hermeneutyki
Modele kultury
II. Martin Heidegger: bycie-w-świecie
Wstęp
Egzystencja oraz egzystencjały
Bycie-w-świecie i współbycie
Bycie-w oraz pojęcie świata
Upadek w bezpodstawność: błądzenie i zagubienie
Człowiek wobec przestrzeni: zamieszkiwanie, rzecz, czwórnia
Sektory kultury
Nauka
Technika
Sztuka
Poezja
Myślenie i domostwo bycia
Groza zapomnienia
Rekapitulacja i konkluzje
III. Hans-Georg Gadamer: kultura i rozmowa
Wstęp
Horyzont rozumienia kultury
Rozumienie
Język
Dziejowość
Tradycja
Autorytet
Przedsąd
Horyzont
Gra
Dzieło sztuki
Dzieło sztuki a czas
Kultura jako bycie-w-rozmowie
Etyczne podsumowanie rozdziału
IV. Paul Ricoeur: kultura i opowieść
Wstęp
Od kwestii tożsamości do pojęcia kultury
Tożsamość człowieka
W stronę être-au-culture
Kultura i jej narracje
Specyfika rozumienia narracji
Rdzeń opowieści
Raz jeszcze o pojęciu kultury
Pojęcie narracji a kultura
V. Strukturalne ujęcie kultury: „sen o naukowości”
Reprezentanci
Przedstawienie stanowiska
Krytyka rozumu nieoswojonego
VI. Ujęcie ponowoczesne: nieznośna lekkość bycia
Reprezentanci
Ogólna teoria płynności: kultura, człowiek, rozumienie
Kultura
Człowiek
Rozumienie
Krytyka rozumu rozproszonego
VII. Kultura w ujęciu naturalistycznym
Dennett – Gärdenfors – Searle
Świat multitaskingowych maszyn memowych: Lorenz – Wilson – Dawkins
Hermeneutyka wobec naturalizmu – od dialogu do infosfery
VIII. Zakończenie. Hermeneutyka a kultura
Poststrukturalizm i naturalizm raz jeszcze
Hermeneutyka stosowana
Hermeneutyczne pojęcie kultury w XXI wieku
Bibliografia
Bibliografia uzupełniająca
Indeks nazwisk

Kategoria: Filozofia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-242-2061-8
Rozmiar pliku: 2,8 MB

BESTSELLERY

Kategorie: