Historia matematyki - ebook
Historia matematyki - ebook
Matematyka to królowa nauk – to stwierdzenie, jakże prawdziwe i uniwersalne, może również rozbudzić naszą ciekawość i chęć odkrycia tego, co tak naprawdę sprawiło, że tak cenimy tę naukę. Poznanie niesamowitej historii najwspanialszej nauki, jaką jest matematyka to rzecz, której trudno sobie odmówić. A Ty Czytelniku, możesz zapiąć pasy i przygotować się na wielką, fascynującą przygodę – wystarczy, że sięgniesz po książkę profesora Davida M. Burtona zatytułowaną po prostu: HISTORIA MATEMATYKI. Publikacja napisana jest wciągającym, ciekawym, ale prostym językiem, który może być bez problemu przyswojony zarówno przez osoby, którym matematyka kojarzy się z „czarną magią”, jak i wielbicieli tej dziedziny nauki. Ten elegancko napisany, klasyczny tekst prof. Burtona dostarcza bogatego kontekstu historycznego dla matematyki, z którą wielu z nas (nie tylko studentów czy uczniów szkół) spotyka się na co dzień. Wielkim wyróżnikiem HISTORII MATEMATYKI są takie jej wyjątkowe cechy, jak: wielkie bogactwo informacji, dokładność matematyczna i historyczna oraz wyjątkowa i wciągająca prezentacja treści. Książkę tę kierujemy zarówno do pasjonatów wiedzy historycznej, matematycznej, wielbicieli nauki, matematyki i jej historii na przestrzeni dziejów, jak również uczniów, nauczycieli i wykładowców matematyki i dziedzin pokrewnych oraz wszystkich, których interesuje ta wspaniała i przebogata w wyjątkowe postaci dziedzina wiedzy.
Kategoria: | Matematyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-23035-7 |
Rozmiar pliku: | 22 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ponieważ dostępnych jest wiele świetnych traktatów o historii matematyki, może wydawać się, że napisanie kolejnego nie ma większego sensu. Ale najnowsze prace są bardzo techniczne, napisane przez matematyków dla matematyków lub historyków nauki. Prace te, pomimo godnego podziwu poziomu naukowego i często jasnej prezentacji, nie są zbyt dobrze przystosowane do poziomu uczniów. (Zapewne godnym zauważenia wyjątkiem jest popularne sprawozdanie Howarda Evesa, _Introduction to the History of Mathematics_ (_Wprowadzenie do historii matematyki_)). Istnieje dziś potrzeba podręcznika dla początkujących studentów, który byłby także dostępny dla zwykłych czytelników zainteresowanych historią matematyki. Na stronach tej książki próbowałem dać umiarkowanie pełny przegląd tego, jak matematyka rozwijała się przez ostatnich 5000 lat. Ponieważ matematyka jest jednym z najstarszych instrumentów intelektualnych, ma długą historię, przetykaną uderzającymi osobowościami i niezwykłymi osiągnięciami. Narracja jest chronologiczna, zaczyna się od początków matematyki w wielkich cywilizacjach starożytności i rozwija temat aż do końcowych dziesięcioleci XX wieku. Prezentacja z konieczności staje się mniej kompletna w czasach współczesnych, gdy tempo odkryć stało się szybkie, a materia przedmiotu bardziej techniczna.
Istotne znaczenie przypisane zostało życiu ludzi odpowiedzialnych za postęp w przedsięwzięciach matematycznych. Podkreślając element biograficzny, mogę tylko powiedzieć, że nie ma dziedziny, w której jednostki liczą się bardziej niż życie intelektualne, a większość cytowanych tu matematyków naprawdę górowała nad swoimi współczesnymi. Ponieważ wyróżniają się wśród żyjących postaci i reprezentantów swoich czasów, trzeba od czasu do czasu zatrzymać się, aby rozważyć społeczne i kulturalne ramy, w których żyli. Próbowałem zwłaszcza zdefiniować przyczynę, dla której działalność matematyczna w różnych okresach i w różnych krajach wzrastała i malała.
Piszący o historii matematyki zwykle są w rozterce pomiędzy pragnieniem wstawienia do swej pracy nieco czystej matematyki a chęcią, aby czytanie było możliwie bezbolesne i przyjemne. Wierząc, że każdy podręcznik do matematyki powinien skupiać się przede wszystkim na uczeniu treści matematycznych, preferowałem nacisk na matematykę. Dlatego wybrane problemy o różnym stopniu trudności zostały w książce rozrzucone. Zwykle problemy te są typowe dla danego okresu historycznego, wymagając procedur z tamtych czasów. Stanowią one integralną część tekstu, a pracując na nimi, nauczycie się zarówno nieco ciekawej matematyki, jak i historii, Poziom dojrzałości potrzebny do tej pracy odpowiada w przybliżeniu wykształceniu matematycznemu szkoły średniej na poziomie podstawowym i pomaturalnym. Lepiej wyszkoleni czytelnicy muszą wybaczyć pewne wyjaśnienia, które mogą im się wydawać zbędne.
Tytuł wskazuje, że książka ta nie jest w żadnym razie przedsięwzięciem encyklopedycznym: nie pretenduje do przedstawienia wszystkich ważnych idei matematycznych, które powstały w szerokim okresie, jakiego dotyczy. Nieuniknione ograniczenia przestrzeni sprawiają, że konieczne jest naświetlenie pewnych wyróżniających się punktów zwrotnych, zamiast rzucania równie jasnego światła na całą przestrzeń. Została uwzględniona pewna część ocen i wyrzeczeń, zarówno przy wyborze matematyków, jak i w sposobie traktowania ich wkładu. Materiał, który się tu pojawia, odrzuca pewne osobiste gusta i przesądy. Jest jasne, że nie każdy będzie zadowolony z dokonanych wyborów. Niektórzy czytelnicy uniosą brew nad pominięciem pewnych powszechnie znanych nazwisk matematyki, które zostały całkowicie przemilczane lub pokazane bez szczególnej szczodrości, inni będą uważali mizerne potraktowanie ich ulubionego tematu jako niewybaczalne zaniedbanie. Niemniej jednak ścieżka, którą ułożyłem z fragmentów, powinna dać adekwatne wyjaśnienie, jak matematyka doszła do zajmowanej przez siebie pozycji jako podstawowa siła kultury w zachodniej cywilizacji. Książka została opublikowana ze skromną nadzieją, że będzie stymulować czytelników do szukania bardziej obszernych prac w tym przedmiocie.
Każdy, kto sięga w tę tak dobrze uprawianą dziedzinę jak historia matematyki, staje się dłużnikiem pracy naukowej innych. Bibliografia w każdym z rozdziałów reprezentuje częściową listę prac, które w taki czy inny sposób pomogły mojemu ujęciu faktów. Jestem niezwykle wdzięczny tym autorom i wielu innym, o których nie zachowały się żadne zapisy.
Co nowego w tym wydaniu
Czytelnicy znający poprzednie wydanie _Historii matematyki_ zobaczą, że w tym siódmym wydaniu (angielskim) zachowano tę samą ogólną organizację i zawartość. Niemniej przygotowanie siódmego wydania (angielskiego) dało okazję do wielu niewielkich poprawek, a także kilku bardziej znaczących.
Najbardziej znaczącą różnicą jest rozszerzone potraktowane matematyki amerykańskiej. Podrozdział 12.1 obejmuje, na przykład, wysiłki takich postaci z początku XIX wieku jak Robert Adrain i Benjamin Banneker. Ponieważ wielu astronomów obserwacyjnych było w tym okresie szczególnie matematycznie uzdolnionych, zreferowany został też wkład Simona Newcomba, George’a Williama Hilla, Alberta Michelsona i Marii Mitchell. W końcowej części pracy uwzględnieni są obecni matematycy, tacy jak Oswald Veblen, R. L. Moore, Richard Courant i Walter Feit.
Inną znaczącą różnicą jest uwaga, jaka została zwrócona na matematyków pominiętych w poprzednich wydaniach. Są wśród nich Lazar Carnot, Herman Gunther Grassmann, Andriej Kołmogorow, William Burnside i Paul Erdos.
Poza tymi największymi zmianami są też zmiany niewielkie: biografie zostały uaktualnione, a pewne informacje numeryczne zaktualizowane. Ponadto podjęto próbę poprawienia błędów, zarówno typograficznych, jak i historycznych, które wkradły się do poprzednich wydań.
Książki elektroniczne
Jeśli wy lub wasi studenci są gotowi do korzystania z alternatywnej wersji tradycyjnego podręcznika, wydawnictwo McGraw-Hill, wraz z CourseSmart i VitalSource, udostępnia innowacyjne i niedrogie książki elektroniczne. Studenci mogą zaoszczędzić 50% kosztów druku książki, zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko i zyskać dostęp do silnych narzędzi sieciowych pozwalających na wymianę uwag w grupie studenckiej. E-booki wydawnictwa McGraw-Hill są nowoczesne, interakcyjne, łatwe do przeszukiwania i przenośne.
Kopie książki i eBooki można znaleźć na www.CourseSmart.com lub www.VitalSource.com.
Podziękowania
Wielu przyjaciół, kolegów i czytelników – zbyt wiele osób, aby wymieniać je pojedynczo – było na tyle uprzejmych, że przekazali mi poprawki i zaoferowali sugestie w celu wzbogacenia książki. Wprawdzie nie każde zalecenie zostało uwzględnione, wszystkie zostały przyjęte z wdzięcznością i poważnie rozpatrywane przy decydowaniu o zmianach.
W szczególności wysoce pomocne w przygotowaniu siódmego wydania były dla mnie rady następujących opiniodawców:
Victor Akatsa, _Chicago State University_
Carl FitzGerald, _The University of California, San Diego_
Gary Shannon, _California State University, Sacramento_
Tomas Smotzer, _Youngstown State University_
John Stroyls, _Georgia Southwestern State University_
Wyjątkowe podziękowania należą się mojej żonie za pomoc podczas przygotowywania tej edycji. Jej przemyślane uwagi znacząco poprawiły prezentację. Wreszcie muszę wyrazić moje uznanie dla personelu wydawnictwa McGraw-Hill za ich niezawodną współpracę podczas produkcji. Wszelkie błędy, które pozostały po tej szczodrej pomocy, należy zrzucić na karb mojej osoby.
D. M. B.