- promocja
Homo nie całkiem sapiens - ebook
Homo nie całkiem sapiens - ebook
Każdy w tej książce znajdzie pytanie, które sam chciałby zadać, a co ważniejsze – uzyska na nie mądrą odpowiedź. W książce znajdują się odpowiedzi między innymi na następujące pytania:
Dlaczego Polacy świętują 11 listopada, a nie 4 czerwca?
Czym różni się szef partii politycznej od szefa korporacji?
Czy jesteśmy społeczeństwem ludzi wyjątkowo marudnych?
Dlaczego zło jest silniejsze od dobra?
Kiedy nasz umysł bezlitośnie nas oszukuje?
Dlaczego sądów moralnych nie można traktować poważnie?
Czy demokracja liberalna przeżywa tylko chorobę, czy fundamentalny kryzys?
Czy żyjemy w „międzyepoce” i co po niej nastąpi?
Dlaczego dziś prawica wygrywa, a lewica przegrywa?
Czy moralność opiera się na krzywdzie?
Czy kult rozumu jest wielkim złudzeniem myśli Zachodu?
Czy kobiety z natury są gorsze z matematyki?
Dlaczego ludzie z góry zakładają, że są uczciwi?
Dlaczego wszyscy ludzie mają zawyżoną samoocenę?
Czy można wierzyć badaniom psychologicznym?
Czy Philip Zimbardo sfałszował swój słynny „eksperyment więzienny”?
Czy pewne zaczątki odróżniania dobra od zła przynosimy ze sobą na świat?
Czy mózg ma płeć?
Ludzie od tysięcy lat spoglądali w niebo, starając się przeniknąć tajemnice gwiazd. Tymczasem psychologia istnieje od zaledwie stu dwudziestu lat, tak jakby to, co tuż obok, pod ręką, w naszym bliskim otoczeniu, nie było aż tak interesujące. A przecież świat – zarówno ten wokół nas, jak i ten w naszych umysłach – staje się coraz bardziej skomplikowany i wciąż stawia przed nami nowe wyzwania. Do tego, by choć trochę go zrozumieć, nie wystarczy nam zdrowy rozsądek ani nasze jednostkowe doświadczenie. Potrzebna jest także dobrze udokumentowana wiedza, między innymi ta płynąca z badań psychologów.
O tym, co psychologia ma dziś do powiedzenia na temat władzy, polityki i moralności, kobiet i mężczyzn, dobrych i złych ludzi, naszych zachowań, decyzji i wyborów (nie tylko politycznych), oraz o wielu innych sprawach z profesorem Bogdanem Wojciszke rozmawia Marcin Rotkiewicz.
Bogdan Wojciszke – profesor psychologii, członek rzeczywisty PAN, pracownik Uniwersytetu SWPS (Sopot), stypendysta Fundacji Humboldta i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zainteresowania badawcze: spostrzeganie ludzi, wartości, dynamika związków interpersonalnych, psychologia moralności. Opublikowa 10 książek (między innymi Teoria schematów społecznych, Procesy oceniania ludzi, Psychologia miłości, Psychologia społeczna, Agency and Communion in Social Psychology) i ponad 160 artykułów naukowych.
Marcin Rotkiewicz – dziennikarz naukowy, od 2001 roku pracuje w tygodniku „Polityka”. Absolwent dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz stypendysta Knight Science Journalism Program w Massachusetts Institute of Technology (USA). Popularyzuje wiedzę przede wszystkim na temat biotechnologii, ewolucji człowieka i neuronauki. Interesuje się również teoriami pseudonaukowymi i spiskowymi. Trzykrotnie otrzymał wyróżnienie w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych na najlepszy artykuł popularnonaukowy. Opublikował wywiad rzekę z prof. Jerzym Vetulanim Mózg i błazen oraz książkę W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki, za którą otrzymał nagrodę Redaktorów Portalu „Mądre Książki”.
Kategoria: | Politologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67709-30-9 |
Rozmiar pliku: | 4,1 MB |