Homobiografie. Wydanie drugie, poprawione i poszerzone - ebook
Homobiografie. Wydanie drugie, poprawione i poszerzone - ebook
Najważniejsze nazwiska polskiej kultury pokazane z nieznanej strony, która ma niewiele wspólnego z opowieścią znaną ze szkoły. Nie na postumencie, ale prywatnie, z uwzględnieniem ludzkich dylematów.
Nowe wydanie Homobiografii przynosi uzupełnienie życiorysów, ale także prezentację kolejnych postaci. Całość to opowieść o środowisku literackim w czasach, gdy homoseksualizm był tabu.
Życie najbardziej znanych twórców polskich XIX i XX wieku jest tak naprawdę nieznane. Zdanie to – sprzeczne, nielogiczne – legło u podstaw świetnej książki Krzysztofa Tomasika. Książki prawie niemożliwej, bo zagarniającej całe stulecie kultury polskiej, a zarazem jasnej, prostej i przekonującej. Przemysław Czapliński
Dowiadujemy się, jak heteronorma kastruje naszą kulturę, przykrawa wszystko do jednego wzoru i upycha w szafie to, co do niego nie pasuje. Jak ją zubaża.
Kinga Dunin „Replika”
Myślę, że Jarosław Iwaszkiewicz tam, w zaświatach, po wydaniu tej książki powiedział z ulgą: „Nareszcie!”.
Olga Tokarczuk
Tomasik pisze o swoich bohaterach z taktem i empatią. Pełna, nieocenzurowana biografia pozwala odczytać ich dzieło z innej perspektywy.
Joanna Podgórska „Polityka”
Teraz trudniej będzie udawać, że sprawy nie było, że to tylko pogłoski. Mariusz Cieślik „Newsweek” Ważna książka.
Krystian Lupa „Duży Format”
Krzysztof Tomasik – publicysta, biografista, badacz polskiego homoseksualizmu. Autor głośnych książek Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku (2008) oraz Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u, redaktor zbioru PRL-owskich reportaży Mulat w pegeerze (2011).
Kategoria: | Biografie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-64682-32-2 |
Rozmiar pliku: | 13 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wstęp do drugiego wydania
Odczyt o Januszu Korczaku. Z odczytanych urywków jego pamiętnika wynikało, że Korczak był homoseksualistą. W sali było ponad 100 osób. Nikt, włącznie ze mną, nie odważył się i nie odważyłby się o tym powiedzieć lub o to zapytać. Cenzura jest urzędem w nas i między nami.
KAZIMIERZ BRANDYS, Zapamiętane (1995)
Zanim przystąpiłem do pisania tego wstępu, odszukałem dawne maile. Są sprzed siedmiu, ośmiu lat, ale miałem poczucie, że pochodzą z odległej przeszłości. Początek tej historii to 2006 rok, kiedy wstępną koncepcję późniejszych Homobiografii zaproponowałem dwóm wydawnictwom, niestety bez powodzenia. Rozmowy trwały jakiś czas, dowiedziałem się, że piszę wartko i ciekawie, ale klamra spinająca całość może spowodować „wiele ataków”, zarówno na mnie jako autora, jak i na wydawnictwo, więc abym pomyślał raczej nad biografią pojedynczego bohatera, na przykład Marii Konopnickiej, której setna rocznica śmierci przypada w roku 2010. Słowo „homoseksualizm” wisiało w powietrzu, ale nie padło w wirtualnej rozmowie z redaktorem prowadzącym dział literatury faktu. Nie było potrzebne, w końcu wiadomo, co może spowodować ataki. Wkrótce jednak powstało Wydawnictwo Krytyki Politycznej i okazało się, że publikacja książki jest możliwa. Premiera miała miejsce 24 kwietnia 2008 roku w Krakowie w czasie festiwalu Kultura dla Tolerancji. Tak się zaczęło.
Trudno powiedzieć, że książka okazała się bombą, ale spotkała się ze sporym odzewem. Pozytywne recenzje pojawiły się zarówno w prasie tzw. głównego nurtu, niszowych pismach literackich (spora część tych tytułów już się dzisiaj nie ukazuje), jak i na raczkujących dopiero blogach książkowych. Zwracano przede wszystkim uwagę na temat, wciąż jeszcze kontrowersyjny, szczególnie gdy mowa o wybitych pisarzach i pisarkach znanych ze szkoły. Krytyka okazała się dość przewidywalna, większym zaskoczeniem był fakt, że jednym głosem przemówili panowie wywodzący się z różnych środowisk: Tomasz Terlikowski („Gazeta Polska”), Piotr Semka („Rzeczpospolita”), Jerzy Sosnowski („Więź”) i Dariusz Nowacki („Gazeta Wyborcza”)¹. Wszyscy oni uznali książkę za szkodliwą, naruszającą granice życia prywatnego (Nowacki zobaczył w niej nawet podobieństwo do plotkarskiego portalu Pudelek). Przebił ich jednak Kazimierz Bolesław Malinowski, recenzent „Lampy”, która była pismem bardzo otwartym na alternatywę, ale, jak się okazało, w ściśle wyznaczonych ramach. To, co poprzednicy ubierali w okrągłe słowa, Malinowski nazwał wprost: „niesmak”. Na tym nie koniec, samą tematykę homoseksualną ocenił jako „obyczajową ropę”, a zajmowanie się nią tej ropy „ssaniem”.
Z czasem książka zaczęła żyć własnym życiem, czytana i przywoływana w różnych kontekstach². Docierały do mnie głosy, że w wielu przypadkach pomogła podjąć temat seksualności ważnych postaci, pokazując, w jaki sposób można o tym pisać bez anachronicznego przemilczania z jednej strony i niezdrowej sensacji z drugiej. Chciałbym myśleć o Homobiografiach jako części większego procesu – publikacja tej książki wraz z innymi tytułami, m.in. dziennikami Anny Kowalskiej czy Jarosława Iwaszkiewicza, sprawiła, że homoseksualność licznych pisarzy i pisarek nie podlega już dyskusji. W Homobiografiach po raz pierwszy zostało wprost postawione pytanie o relację Marii Konopnickiej z Marią Dulębianką, z sugestią o lesbijskim charakterze tego związku. Niestety, badaczki podejmujące po mnie ten wątek raczej zatrzymywały się wcześniej, niż prowadziły go dalej. Nie spełniły się także nadzieje, że większość moich bohaterów i bohaterek doczeka się wkrótce całościowych, nowoczesnych biografii uwzględniających kwestię nienormatywnej seksualności.
Przełom w polskiej biografistyce nastąpił wraz z bestsellerem Artura Domosławskiego Kapuściński non-fiction. Kampania medialna wokół książki, zmieniająca się momentami w nagonkę na autora, zaowocowała dość podstawową, ale jednak debatą o biografistyce, która pod pewnymi względami przypominała wcześniejsze o osiemdziesiąt lat spory wywołane przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Odważnie mierząca się z trudnymi kwestiami w życiorysie Kapuścińskiego praca Domosławskiego stała się wzorem tego, jak powinna wyglądać współczesna biografia. W efekcie nie ma już powrotu do naiwnej narracji i pomijania niewygodnych kwestii, w tym homoseksualizmu. Bodaj ostatnią, która próbuje reaktywować tego rodzaju podejście, jest Magdalena Grochowska, bardzo konsekwentnie przemilczająca w Giedroyciu niemal wszystko, co mogłoby naprowadzić na temat homoseksualizmu nie tylko tytułowego bohatera, ale też osób z jego otoczenia (Kot Jeleński, Józef Czapski).
Inny element zmiany to coraz częstsze dostrzeganie wartości samej biografistyki, której sensem istnienia nie jest jedynie służebna rola w stosunku do literaturoznawstwa – a wielu polonistów tylko pod tym kątem oceniało Homobiografie. Mam nadzieję, że drugie wydanie tej książki będzie już odbierane inaczej. To wciąż polemika z brązownictwem i fałszowaniem życiorysów ważnych dla Polski postaci, a także pokazanie na przykładach, w jaki sposób homoseksualność jest rugowana z naszej historii. Nie odcinam się od tego kontekstu, ale chciałbym, żeby czytano tę książkę także jako opowieść o ciekawych, wartych przypomnienia osobach, które – tak się akurat złożyło – nie były heteroseksualne. W ten sposób od początku byli dobierani bohaterzy i bohaterki, ale nie zawsze spotykało się to ze zrozumieniem. Homobiografie nie miały być leksykonem najważniejszych pisarzy homoseksualistów, dlatego w zestawie zabrakło Juliana Stryjkowskiego czy Mirona Białoszewskiego, za to znalazło się miejsce dla dużo mniej „ważnych”: Antoniego Sobańskiego czy Zofii Sadowskiej. Tym tropem poszedłem także, dobierając nowe nazwiska, jeszcze mniej oczywiste. Aleksander Janta-Połczyński, Zbigniew Uniłowski, Halina Lenczewska i Antoni Borman oraz Wilhelm Mach to postacie w dużej mierze zapomniane, warte jednak przypomnienia lub poznania, nie zawsze ze względu na twórczość, częściej na fascynujące biografie. Wątek homoseksualny może być pretekstem do poznania tych historii.
To, co najbardziej cieszy, to zmiany w stosunku do mniejszości seksualnych, które zaszły przez ponad sześć lat, jakie minęły od premiery Homobiografii, zarówno w dyskursie medialnym, literackim, jak i na rynku wydawniczym. Rok 2014 przyniósł dwa świadectwa, że są to zmiany na lepsze. Najpierw Kazimierz Bolesław Malinowski, któremu geje i lesbijki kojarzyli się z „obyczajową ropą”, pozytywnie ocenił w „Lampie” książkę Różowy język Błażeja Warkockiego, opisującą literaturę gejowską, a wkrótce wydawnictwo, które odrzuciło kiedyś Homobiografie ze względu na potencjalne „ataki”, opublikowało autobiografię Anny Grodzkiej, pierwszej polskiej posłanki po korekcie płci. To już coś na początek.HIPOKRYZJA SZACUNKU
Wstęp
Ale u nas się nigdy prawdy nie pisze, bo albo znajomi, albo „naród” (?), albo pan Bóg czy inny Stalin się obrazi.
ZYGMUNT MYCIELSKI, Dziennik (1960)
„Co wyście z niej zrobili? Zrobiliście z tej wspaniałej kobiety nudną guwernantkę; zamarynowaliście ją w cnocie tak, że nikt już jej książek do rąk nie bierze, w myśl francuskiego powiedzenia: C’est sacré, car personne n’y touche . Pochowaliście ją gorzej od Norwida, bo zaiste łatwiej się wygrzebać pisarzowi z kompletnego zapomnienia, niż odwalić kamień grobowy takiej kanonizacji. Unicestwiliście ją hipokryzją szacunku”³ – tak Tadeusz Boy-Żeleński kończył swój esej poświęcony Narcyzie Żmichowskiej. Było to w roku 1928, ale pokazana na tym przykładzie prawidłowość jest aktualna także dziś, nigdy zresztą aktualności nie straciła. Za to sam Boy podlega obecnie tym samym procesom, którym przeciwstawiał się w Ludziach żywych i Brązownikach. Nie przerobiliśmy zadanej przez niego lekcji, w Polsce biografistyka nigdy nie rozwinęła się na masową skalę, a brązownictwo jest wciąż podstawowym sposobem mówienia o wybitnych jednostkach. Dzieje się tak nie tylko w szkole, ale także w popularnym przekazie medialnym, a nawet w opracowaniach akademickich. Wciąż niezwykle chętnie wykorzystuje się zgrabną formułę „szacunku dla prywatności”, która służy do tabuizowania niewygodnych tematów. Życie prywatne jest zawsze przycięte do odpowiedniego wzoru albo – jeśli przyciąć się nie da – całkowicie przemilczane. Autorzy i autorki biografii potrafią badać najdrobniejsze szczegóły z dzieciństwa swoich bohaterów, przedstawiać genealogię ich rodziców, pisać o szkolnych kolegach i prezentach urodzinowych od ulubionego wujostwa, pomijając jednocześnie całą niewygodną sferę życia prywatnego.
Źle widziana jest wszelka nienormatywność, przede wszystkim homoseksualizm i wszystko, co się może z nim kojarzyć. Są książki poświęcone życiu i twórczości Marii Konopnickiej, gdzie nie pojawia się w ogóle nazwisko Marii Dulębianki, z którą poetka przeżyła wspólnie ponad dwadzieścia lat. W tym dyskursie samobójstwo przedstawia się jako atak serca, a AIDS staje się tętniakiem mózgu. W zaplanowanym na wiele lat i pięknie wydawanym zbiorze korespondencji Karola Szymanowskiego znaleźć można notkę znajomego kompozytora, który donosił z Wiednia po francusku: „Depuis que vous n’êtes plus là, toutes les tables sont vides et les Métaxines absentes”. Zdanie zostaje przetłumaczone w przypisie: „Odkąd Pana tu nie ma, wszystkie stoliki są puste i nie ma métaxines”. Dalej mamy wyjaśnienie tajemniczego określenia: „Dawniejsze queer, obecnie gay, to angielskie określenie odpowiadające francuskiemu métaxines”. Jak widać, pewne słowa nie mają polskich odpowiedników, a jedynie angielskie. Jeszcze inna sytuacja ma miejsce w przypadku korespondencji Mieczysława Grydzewskiego i Jana Lechonia. Starannie opracowany zbiór zawiera także liczne zachowane listy od innych nadawców. Z wyjątkami. Szesnastego lutego 1950 roku Lechoń donosi przyjacielowi: „Miałem od Bormana list fantastyczny”. Jeśli taki fantastyczny, dobrze byłoby go poznać! Niestety, w przypisie czytamy tylko: „List datowany 11 lutego 1950, w liście Borman opisał środowisko homoseksualistów wśród polskiej emigracji w Londynie, w tonie kpiarsko-ironicznym i w stylistyce z pogranicza drastycznej pornografii. Rękopis zachował się w archiwum poety w PIN w Nowym Jorku”. To streszczenie zamyka sprawę, czytelnicy i czytelniczki zostają potraktowani jak dzieci, którym nie wszystko można udostępnić.
Wiedza o życiu prywatnym ważnych postaci homoseksualnych sprzed lat potrzebna jest nie tylko do pełnej rekonstrukcji obyczajowości dawnych czasów, a perspektywa gejowsko-lesbijska, czy szerzej – queer studies, jest zbyt interesująca i daje zbyt wiele nowych możliwości, by miała się nigdy w Polsce nie zadomowić. Jest to szansa dla wielu twórców i twórczyń zapomnianych i zapominanych. Ponowne odczytanie i zinterpretowanie ich dorobku oraz biografii z nowej perspektywy może jeszcze nie raz potrząsnąć kanonem. W niewielkiej mierze ten proces już się zaczął, świadczy o tym powrót z wygnania Marii Komornickiej. Ta młodopolska poetka, która po przyjęciu męskiej tożsamości Piotra Własta przez wiele lat niemal zupełnie nie istniała, w ostatnim okresie w kręgu akademickim przeżywa swoisty renesans; niezwykła biografia sprawiła, że inspiruje kolejne pokolenia badaczy, ukazało się już kilkanaście opracowań jej poświęconych. I choć większość twórczości Komornickiej/Własta pozostaje w rękopisie lub jest rozproszona na łamach starych gazet, jej sytuacja wydaje się lepsza niż niejednego literackiego giganta, który przerabiany w szkole, zostaje „zamarynowany w cnocie” na dziesięciolecia. Przypadek Własta jest szczególny, na nim jednak nie powinno się skończyć. Na przeczytanie z innej perspektywy swoich literackich dokonań czeka większość bohaterek i bohaterów tej książki. Szczególnie ci najbardziej znani. Bo jak pisała swego czasu Inga Iwasiów: kto bez wiedzy o życiu prywatnym „dopatrzyłby się jakiejkolwiek aluzji w poezji i nowelistyce Konopnickiej? Co z ckliwymi obrończyniami u Rodziewiczówny? A jednak zaryzykowałabym tezę, że przypadek tych autorek może być dla historyków literatury pouczający, albowiem plotkarska wiedza o ich życiorysach może stać się impulsem do ponownej lektury i odkrycia specjalnej wrażliwości, estetyki, której reguły i sens znajdują się być może poza heteropatriarchalnym kanonem”.
Tadeusz Breza na powojennej pocztówce
Zebrane tu nazwiska nie stanowią zamkniętego zbioru. Jest to jedynie subiektywne zasygnalizowanie pewnego potencjału tkwiącego w życiorysach twórców i twórczyń nawet najbardziej znanych. Stąd Iwaszkiewicz, Dąbrowska, Konopnicka, Andrzejewski. Pragnę jednak także zwrócić uwagę na osoby pozostające nieco z boku, ale warte zainteresowania, choćby ze względu na jeden aspekt swojej biografii. Jak publicystka i lekarka Zofia Sadowska, której proces z brukowcem o obronę dobrego imienia przybrał nieoczekiwany obrót i zamienił się w sprawę dotyczącą lesbianizmu. Czy Anna Iwaszkiewicz, zapisująca na kartach swojego dziennika etapy zakochiwania się w kobiecie. Wreszcie dwóch kompozytorów, którzy próbowali swych sił jako literaci: Karol Szymanowski, autor zaginionej powieści Efebos, i Zygmunt Mycielski, prowadzący przez kilkadziesiąt lat w swoim dzienniku jedną z najciekawszych kronik lat 50. i 60. A w kolejce już czekają następni. Choćby Tadeusz Breza (1905–1970), autor Adama Grywałda (1936), pierwszej (wydanej!) polskiej powieści z silnym wątkiem homoerotycznym. Aniela Gruszecka (1884–1976), przypomniana przez Ewę Kraskowską jako jedyna pisarka w międzywojniu poruszająca, w Przygodzie w nieznanym kraju (1933), kwestię lesbiańską. Lubelski poeta Józef Czechowicz (1903–1939) zmuszony ze względu na homoseksualizm do rezygnacji z działalności w Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Trudno pisać o jakimkolwiek homoseksualnym doświadczeniu bez wprowadzenia pojęć „żyć w szafie” i „wyjść z szafy”, które odnoszą się do sytuacji gejów i lesbijek, ich funkcjonowania w sferze prywatnej i publicznej. Moi bohaterowie są zamknięci w szafie, bo żyli w czasach przedemancypacyjnych, kiedy homoseksualizm nie był kwestią polityczną ani nawet tematem polemik prasowych. Jednak żyli w szafie także dlatego, że nie robili nic, żeby z niej wyjść. Nie włączyli się w dyskusję na temat „inwersji seksualnej”, która już od przełomu XIX i XX wieku toczyła się w Niemczech. To nie przypadek, że homoseksualizm zaistniał w Polsce na forum publicznym dzięki heteroseksualistom: pierwsze teksty emancypacyjne na temat mniejszości seksualnych wyszły spod pióra Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a przedmowę do lesbijskiej powieści Źródło samotności Radclyffe Hall napisała Irena Krzywicka; polemizowała z nią Wanda Melcer. Liczne grono homoseksualnych znajomych nie podjęło tematu, raczej wyśmiewało te inicjatywy.
Zamknięcie w szafie nie oznacza tylko stanu samoświadomości, ale także sytuację zewnętrzną. Bohaterowie mojej książki byli w szafie, bo w takich czasach przyszło im żyć, a nie zdobyli się na stworzenie alternatywy. Teraz często są w szafie, bo nie pozwala się im stamtąd wyjść. Kolejni strażnicy i strażniczki, często nawet nieświadomie, pilnie strzegą wejścia i mają opracowane strategie, aby nawet już uchylone drzwi nie otworzyły się całkowicie. Szafa ma bowiem dość istotne znaczenie, szczególnie w naszej kulturze, gdzie w kwestii homoerotyzmu przez lata królowała „poetyka niewyrażalnego pożądania”. To German Ritz ukuł ten termin, analizując twórczość polskich pisarzy. Oznacza on zakamuflowanie tematu tak, aby przy okazji omówień można go było ominąć, zuniwersalizować, krótko mówiąc – unieważnić, a utwór zaliczyć do kultury wysokiej. W efekcie aż do końca lat 80. XX wieku nie było w Polsce nowoczesnej literatury emancypacyjnej, nie było tematu, za to homoseksualiści mogli zajmować czołowe miejsca w kanonie jako najważniejsi pisarze. Szafa ma więc swoje minusy, ale nie do pogardzenia są jej plusy. Dlatego tak wiele osób wciąż w szafie siedzi, często stojąc też na jej straży.
Jak to jest wykorzystywane w praktyce, można prześledzić na wielu przykładach. Swego czasu zrobił to Błażej Warkocki w eseju Otwieranie toalety, wykorzystując głośną wypowiedź Józefy Hennelowej na temat Jerzego Zawieyskiego i jego partnera: „Nigdy – żeby już wspomnieć ten smutny fakt – nie widziałam Jerzego Zawieyskiego z tym jego Stasiem. O tym się wiedziało, to był trwały związek, ale kiedy on przyjeżdżał do Krakowa, to zawsze sam. Nie eksponował tego”. Posiłkując się metodą Warkockiego, zaprezentuję, jak działa zamknięcie w szafie na przykładzie literackim. W katolickim wydawnictwie „Więź” ukazuje się nie tylko znany miesięcznik, ale także liczne książki, przede wszystkim literatura faktu. Od połowy lat 90. opublikowano szereg prac homoseksualistów. Tam wyszedł ostatni przed śmiercią tom prozy Pawła Hertza – Gra tego świata, ale przede wszystkim ukazały się liczne zbiory tekstów i wspomnień o takich autorach jak Józef Czapski, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Lechoń, Zygmunt Mycielski, Jerzy Stempowski. Nie ma w tym nic złego, a pomysł przypomnienia tych twórców należy uznać za cenny. I można byłoby nawet pominąć fakt, że w tym samym wydawnictwie wychodziły tak homofobiczne książki jak Męska rozmowa pod redakcją Katarzyny Jabłońskiej i Cezarego Gawrysia, choć na przykład drukowanie antysemickich broszurek obok powieści Żyda czy Żydówki nawet redakcja „Więzi” uznałaby zapewne za niewłaściwie. Główny problem w tym, że książki nieżyjących autorów były w „Więzi” tak kompilowane, aby kwestia homoseksualizmu nie miała prawa zaistnieć ani w tekście głównym, ani w notach od edytora czy posłowiu. Pisarze pozostawali więc w szafie. Czapski, Lechoń czy Mycielski byli homoseksualistami. Nie ma możliwości, aby ktoś zajmujący się ich twórczością i biografią o tym nie wiedział. Oni sami jednak nie poruszali publicznie tego tematu, łatwo więc można udawać, że się o tym nie wie. Szafa stoi zamknięta. Kto by stracił na jej otwarciu? Pisarze nie żyją, nic już nie zmieni ich homoseksualizmu. Wydawca znakomicie zdaje sobie z tego sprawę, więc jego wiedza też by się nie zmieniła. Zmieniłoby się jednie postrzeganie kwestii homoseksualizmu w przestrzeni publicznej. Trzeba byłoby się nie tylko do tematu odnieść, ale może nawet wyciągnąć wnioski i na przykład zaprzestać drukowania książek w rodzaju Męskiej rozmowy. Dlatego nie powinno dziwić, że „Więź” przez długie lata w swojej publicystyce występowała jako nieprzejednany strażnik szafy, wrogo nastawiony do wszelkich prób emancypacyjnych, odbierający gejom i lesbijkom podmiotowość i wysyłający ich na terapię.
Oczywiście przypadek „Więzi” to pewna skrajność, zazwyczaj zabieg przeprowadzony zostaje w sposób mniej drastyczny. Świetnym tego przykładem jest większość książek wydanych swego czasu przez Wydawnictwo Literackie w popularnej serii „Pary”. Znalazło się tam miejsce także dla związków tak niebanalnych jak Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów czy Marii Dąbrowskiej i Stanisława Stempowskiego. Pozornie nic nie jest przemilczane, pisze się o biseksualizmie Dąbrowskiej, romansach Jarosława, aborcji Anny. W przypadku małżeństwa autora Sławy i chwały pozostaje to jednak na marginesie, służy dowodzeniu, że mieliśmy do czynienia ze związkiem tolerancyjnym, opartym na porozumieniu dusz, gdzie seksualność była na drugim planie. Piotr Mitzner, pisząc o usunięciu ciąży w związku z nasilającą się chorobą psychiczną Iwaszkiewiczowej, nie dodaje, że aborcja była wtedy nielegalna. Nie zastanawia się także, dlaczego po złamaniu prawa i skorzystaniu z dobrodziejstwa, jakim jest możliwość wyboru, małżeństwo nie zabierało publicznie w tej sprawie głosu, nie wspierało kampanii na rzecz świadomego macierzyństwa. Mitzner z niejasnych powodów ukrywa także nazwisko jednego z ostatnich kochanków Iwaszkiewicza, Jerzego Błeszyńskiego, tytułując go konsekwentnie „Jurek B.” – przypomina to sposób postępowania mediów z kryminalistami. W gruncie rzeczy trudno uniknąć wrażenia, że autorzy monografii uważają homoseksualizm za coś złego, z czego trzeba bohaterów tłumaczyć i usprawiedliwiać. Świadczy o tym także fragment u Grażyny Borkowskiej, która pisząc o romansach Dąbrowskiej zarówno z mężczyznami, jak i kobietami, zaznacza: „Oczywiście, takie zachowanie wiąże się z pewnością z jakimiś bliżej nieokreślonymi predyspozycjami biseksualnymi, ale samo w sobie nie było podszyte żadną perwersją”. Pojawia się pytanie: co takiego strasznego by się stało, gdyby predyspozycje biseksualne były określone? Czy to byłoby już „perwersją”, czy może byłby nią dopiero zdeklarowany lesbianizm? Borkowska cały wywód zaczyna zresztą od stwierdzenia: „Obrosły złą legendą homoseksualizm Dąbrowskiej prezentuje się zupełnie zwyczajnie i niedemonicznie, jeśli patrzeć nań od strony emocjonalnych potrzeb, napiętej seksualności, bogatego życia wewnętrznego, niezaspokojonego w swym parciu do szczęścia”. Pomijając założenie, które stoi za tym zdaniem, próżno szukać wyjaśnienia, jaką złą legendę homoseksualizmu Dąbrowskiej autorka ma na myśli. Czyżby już coś na ten temat pisano, organizowano konferencje, spierano się? Najwyraźniej mowa o zakulisowych rozmowach, które oczywiście nie zaistniały publicznie; znów ktoś zadecydował, co nie jest przeznaczone dla „dzieci”.
Moja książka nie zatrzymuje się tam, gdzie większość biografii. Informacja o homoseksualizmie, biseksualizmie czy niedookreślonej orientacji seksualnej pisarza lub pisarki nie zostaje skwitowana stwierdzeniem, że „to nie miało żadnego znaczenia”, ale jest bodźcem do dalszych poszukiwań i poznawania życiorysu także w tym aspekcie. Nie zajmuję się fikcją literacką, czytam literaturę intymną i biografie poświęcone danej osobie, aby prześledzić, w jaki sposób pojawia się (lub nie) kwestia nieheteronormatywnej orientacji seksualnej, gdzie próby zafałszowania stają się najmniej skuteczne. Aby jak najszerzej pokazać, jak od drugiej połowy XIX w. żyło się Polakom i Polkom o nienormatywnej orientacji, wybór przedstawionych poniżej sylwetek reprezentuje różne jej odcienie. Od niemal otwartego zdeklarowania homoseksualizmu do rezygnacji z próby stworzenia związku z osobą tej samej płci, a po drodze z biseksualizmem przybierającym różne formy. Portrety dopełniają się wzajemnie, właściwie wszystkie postacie w różnym kontekście pojawiają się też w szkicach poświęconych innym.
Od ponad dziesięciu lat temat homoseksualizmu stał się na forum publicznym kwestią polityczną. Przy okazji kolejnych wydarzeń pojawiają się liczne dyskusje prasowe, a pewne postulaty znajdują się nawet w programach wyborczych partii. Łatwo jednak zauważyć, że poruszamy się ciągle po dość wąskim obszarze, którego granice wyznacza to, co dzieje się tu, a przede wszystkim teraz. Chciałbym, aby moja książka wpisała się także w ten nurt i choć trochę przyczyniła do zakwestionowania prostego podziału, który swego czasu – choć na innym przykładzie – zdefiniowała Maria Janion: „Różnica zdań dotyczy tego, co «poważne» i co «niepoważne». Poważna, taki górował sposób myślenia w opozycji lat 70. i 80., jest walka o niepodległość, niepoważna zaś – walka o prawa kobiet. Prześladowania polityczne dotyczą działaczy niepodległościowych, natomiast odczucie represji i kontroli kobiet jest ich sprawą prywatną”. Ten obowiązujący ciągle podział już dawno powinien zostać zniesiony. W przypadku osób homoseksualnych granica między prześladowaniem za poglądy i orientację homoseksualną jest zresztą płynna, a prywatne bardzo często okazuje się publiczne. W książce Obława. Losy pisarzy represjonowanych Joanna Siedlecka przedstawiła portrety czternastu pisarzy prześladowanych w PRL przez władzę. Trzech z nich było homoseksualistami – dużo to czy mało? Chyba wystarczająco dużo, skoro dwóch w związku z tym znalazło się w więzieniu, a informacje o preferencjach seksualnych zbierano bez względu na to, po której stronie barykady dana osoba się znajdowała. Interesowano się zarówno Iwaszkiewiczem, jak i Stryjkowskim, Hertzem czy Zawieyskim. Potem można to było wykorzystać do dyscyplinowania niepokornych. A im bardziej ktoś się ukrywał, tym dyscyplinować było łatwiej. Zresztą początki oficjalnego ruchu opozycyjnego są symbolicznie związane z homoseksualizmem. Jednego z założycieli Komitetu Obrony Robotników, Jerzego Andrzejewskiego, władza próbowała skompromitować, kolportując w 1976 roku jego rzekomy list domagający się „zagwarantowania szerokich swobód w traktowaniu życia seksualnego ludzi obojga płci według ich własnych upodobań”. Akcja nie powiodła się; jeszcze trzydzieści lat temu pomysł, by geje i lesbijki mieli jakiekolwiek prawa, wydawał się na tyle absurdalny, że w prawdziwość listu uwierzyli jedynie Jerzy Urban i Zygmunt Mycielski. Już choćby ta jedna historia jest znacząca. Choć minęło tyle lat, mimo setek książek, tysięcy artykułów o opozycji antykomunistycznej w PRL i całego IPN-u specjalnie powołanego do badania takich spraw, historia „listu” Andrzejewskiego nie została solidnie opracowana ani zbadana, nie próbowano się zastanowić, co mówi on o sytuacji osób homoseksualnych, nawet tych uprzywilejowanych, w Polsce Ludowej.
Podobnie nie próbowano weryfikować często pojawiającej się tezy o niemal homoseksualnej mafii literackiej działającej dzięki przychylności władzy. Taki pogląd od lat lansuje na przykład Krzysztof Kąkolewski: „Był okres w powojennej literaturze polskiej w kraju, że kilku starszych panów o tych skłonnościach decydowało o debiucie i przyszłości młodych pisarzy. Wystarczyło, że ktoś nie zgodził się na winko u wszechpotężnego pana, by miał zamkniętą większość dróg”. Pisał o tym także Leszek Prorok w Dzienniku 1949–1984: „Aby robić błyskawiczną karierę na początku państwowości, trzeba było być pupilkiem partii, Kościoła lub homoseksualistów – ta ostatnia mafia w literaturze okazała się najbardziej wpływowa, zwłaszcza w kombinacjach z pogranicza: homoseksualista katolik, homoseksualista marksista”. Skoro jednak tak, powstaje pytanie, dlaczego także tą sprawą nikt się nie zajął. Odpowiedź wydaje się banalna: nie chodzi o to, żeby podobne opowieści ktoś sprawdził i zweryfikował, wręcz przeciwnie. One są możliwe właśnie dlatego, że szafa stoi zamknięta. Stoi zamknięta, więc można na nią projektować dowolne treści.
Nie mam oczywiście złudzeń, że jedna książka jest w stanie wydobyć z szafy pisarki i pisarzy, o których opowiadam w tym tomie. Jeśli jednak trochę uchyli zamknięte drzwi, już będzie można uznać to za sukces. Mam wrażenie, że w tej kwestii ciągle zaczynać trzeba od podstaw, od powiedzenia głośno o homoseksualizmie. Za tym powinna pójść reinterpretacja twórczości, a przede wszystkim badanie biografii i dalsza publikacja dokumentów. Na upublicznienie czeka korespondencja wymieniana między Marią Dąbrowską i Anną Kowalską. Dzienniki Kowalskiej znane są wciąż tylko we fragmentach, podobnie rzecz ma się z Jerzym Zawieyskim. Na upublicznienie prywatnych zapisków i listów Wilhelma Macha nie godzi się rodzina. Nieznane są listy powstałe w kręgu Miron Białoszewski–Józef Czapski–Ludwik Hering, na skompletowanie czeka rozproszony w wielu miejscach dziennik Jerzego Andrzejewskiego. Bardzo oszczędnie dawkowana jest korespondencja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, dotychczas wydano ją jedynie do 1931 roku. W dokumentach już dostępnych łatwo zauważyć, że wielu autorów, mimo uciekania się do języka modernizmu, strategii kamuflażu i sublimacji w oficjalnej twórczości, ma ogromną potrzebę chociaż raz nazwania tego, co „nienazywalne”. Krótko przed śmiercią Julian Stryjkowski mówił w wywiadzie Adamowi Michnikowi i Romanowi Kurkiewiczowi: „Przyłbicę zdarłem z siebie dopiero w Milczeniu. Pomyślałem sobie: masz osiemdziesiąt osiem lat, n a p i s z t o, niech to będzie twoja ostatnia książka, zatrzaśnij drzwi, niech nie będzie więcej twoich słów, n i e p i s z w i ę c e j o n i c z y m” (podkreślenia moje – K.T.). Powyższa wypowiedź wydaje się szczególnie znamienna. Na poruszenie tematu Stryjkowski czekał całe życie, jednocześnie niezwykle silna potrzeba szczerości zderzona jest tu z niemożnością nazwania homoseksualizmu po imieniu. Natomiast Jarosław Iwaszkiewicz w liście do przyjaciela wyrażał żal, że nie było mu dane pisać wprost o kwestiach homoseksualnych; na przeszkodzie stała rodzina, a raczej wyobrażenie tego, co jest dla niej dobre: „I zawsze mam tę pokusę napisania książki o mojem życiu seksualnem, z tym olbrzymim doświadczeniem – i z tą największą rewelacją, że to jest takie proste. Jednem słowem przeciwstawić coś Corydonowi, jak przeciwstawiłem Wzlot Camusowi. Ale nie śmiem, tak już bardzo skrzywdziłem moją postawą wszystkich najbliższych (ileż takich rozmów, jak ta telefoniczna, przytoczona przeze mnie, słyszały moje córki…), że powstrzymam się od napisania i tego. A l e c z a s a m i ż a ł u j ę, b o b y ł o b y t o p i s a n i e n a p r a w d ę s z c z e r e” (19 III 1958; podkreślenia moje – K.T.). W świetle tych cytatów odczytanie homoseksualnej historii twórców i twórczyń jawi się czasem wręcz jako wypełnienie ich woli. Swoiste spełnienie testamentu, którego nie mieli odwagi napisać.Jedyne zachowane zdjęcie Piotra Własta na okładce książki Izabeli Filipiak
2. NIE MA KOMORNICKIEJ!
Piotr Odmieniec Włast (1876–1949)
Czytanie tekstów Marii Komornickiej w kontekście jej biografii nigdy nie odbywa się na neutralnym gruncie. W zależności od psychicznej konstrukcji badacza historia Marii Komornickiej dla jednych jest przestrogą, dla drugich – inspiracją.
IZABELA FILIPIAK, Obszary odmienności (2006)
Biografia Piotra Odmieńca Własta, znanego wcześniej jako Maria Komornicka, to jedna z najbardziej tajemniczych, tragicznych i wzruszających historii w polskiej literaturze. Postać jeszcze za życia kompletnie zapomniana, a wręcz pogrzebana, po latach stała się inspiracją książek, sztuk teatralnych i prac naukowych. W 1938 roku Tadeusz Boy-Żeleński, przygotowując leksykon Młoda Polska. Wybór poezji, pisał do Kazimierza Czachowskiego z prośbą o informacje m.in. na temat daty śmierci Marii Komornickiej (Włast żył jeszcze jedenaście lat). W świetle współczesnej wiedzy i coraz prężniej działających ruchów na rzecz osób transpłciowych należy przenieść punkt ciężkości z mówienia o Komornickiej na mówienie o Właście, czyli po prostu uszanować imię, nazwisko i płeć, które wybrał sam zainteresowany⁷. I których – w przeciwieństwie do żeńskiej formy – nigdy się nie wyrzekł.
Sprawa nie jest prosta, bo przez ponad trzydzieści pierwszych lat życia Włast funkcjonował jako kobieta; wtedy też odnosił największe sukcesy literackie. Urodził się 25 lipca 1876 roku w rodzinnym majątku Grabów i na chrzcie otrzymał imię Maria. Dzięki starannemu domowemu wykształceniu szybko odkryto u niego talent zwiastujący niemal cudowne dziecko. W wieku niespełna szesnastu lat debiutuje opowiadaniami w „Gazecie Warszawskiej”, dwa lata później ukazuje się pierwsza książka, zbiór Szkice. Wówczas wyjeżdża także studiować do Cambridge, ale wraca po niespełna pół roku. W 1895 roku wspólnie z dużo starszymi i bardziej znamienitymi kolegami, Wacławem Nałkowskim i Cezarym Jellentą, wydaje Forpoczty – manifest, który zapowiadał nadejście nowego w literaturze. Okres do 1907 roku był dla Własta dość płodny i obfitował zarówno w poezję, jak i prozę oraz recenzje. Wciąż jeszcze funkcjonował wtedy jako młoda, dobrze zapowiadająca się poetka. Jan Lorentowicz tak wspominał ją po latach: „Urody była miernej. Drobna, ubrana skromnie, wywierała wrażenie raczej młodego chłopca, co jeszcze bardziej podkreślały krótkie, po męsku ostrzyżone włosy, dość rzadkie w owych czasach u kobiet”. Trudno stwierdzić, jakiego okresu życia może dotyczyć ten opis, zachowało się tylko jedno zdjęcie Własta w kobiecym stroju, na którym włosy ma akurat długie, zebrane z tyłu głowy.
Leman
Jednym z bardziej zagadkowych wydarzeń z „kobiecego” okresu Własta było małżeństwo zawarte z Janem Lemańskim w czerwcu 1898 roku. W tekstach poświęconych Komornickiej poświęca się temu związkowi stanowczo zbyt mało uwagi. Dlaczego to właśnie Lemański, starszy o dziesięć lat, ubogi i dopiero debiutujący poeta, został wybrany na męża? Czy połączyło ich uczucie, czy też coś w rodzaju pokrewieństwa dusz? Izabela Filipiak sugeruje, że chodziło o ekscentryczny wybryk i wywołanie skandalu, w które rzeczywiście obfitował dwuletni okres małżeństwa – doszło m.in. do strzelaniny z zazdrości. We wspomnieniach współczesnych Lemański został zapamiętany jako infantylny dziwak. Irena Lorentowicz, córka Jana, która znała Lemańskiego od dziecka, pisała o nim: „Wielki przyjaciel dzieci, dziwak i czarodziej, samotnik i milczek. Kiedy do nas przychodził, siadywał najczęściej na podłodze ze mną przy różnych zabawkach, ale czasem robił szkody: na kapelusze i mankiety z papieru, w które mnie «Leman» ustroił, pokrajaliśmy w paski odczyt ojca”.
W późnej twórczości Lemańskiego badacze dopatrzyli się obsesyjnej niechęci do kobiet. Zmarł w 1933 roku, niedługo po kolejnej próbie samobójczej. Pod koniec życia pracował jako cenzor filmowy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Henryk Szletyński poznał go w 1924 roku, gdy jako student razem z kolegami organizował koncert przy okazji Kongresu CIE (Confédération Internationale des Étudiants) z udziałem siedmiuset uczestników z całego świata i szukał po twórcach wierszy oraz piosenek: „Siwy pan o sympatycznej twarzy z zaróżowieniami spotykanymi u osób nie stroniących od alkoholu i o niebieskich, bardzo smutnych oczach, nie rozstający się z cygarem, zaopatrzył nas w kilka swoich mało znanych utworów i postawił warunek: mamy być łaskawi przybyć do niego po ukończeniu Kongresu, aby o wszystkim dokładnie opowiedzieć; przypomni mu to jego młodość. Oczywiście przyszliśmy. I kiedyśmy coraz żywiej rozwijali nasze wiadomości, mówiąc o przesunięciach ideowo-politycznych i charakteryzując delegacje narodowościowe, informowali o sekcjach, o uchwałach, wtedy smutny stary poeta za mgłą cygarowego dymu zapytał poważnie i spokojnie: – A główne pijaństwo gdzie było?”.
Jan Lemański na okładce zbioru poezji z 1973 roku
Być protoplastą rodu
Nie ma wątpliwości, że najważniejsza data w życiu Własta to rok 1907. Wówczas podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu męskiej tożsamości. Miało to miejsce w poznańskim hotelu Bazar, w trakcie podróży z matką do Kołobrzegu. Legenda mówi, że Włast pozbył się wcześniej wszystkich zębów, by uzyskać nowy kształt twarzy; teraz dzieło zostało dopełnione poprzez spalenie damskiego stroju. Z ostrzyżonymi włosami, które potem regularnie będzie skracać, Maria staje się Piotrem i w ten sposób każe się do siebie zwracać. Tak rozpoczyna się wieloletnia tułaczka po zakładach dla obłąkanych, a potem kolejnych miejscach odosobnienia. Dziś, ponad sto lat później, trudno wyjaśnić ten swoisty akt transgenderyzmu. Włast nie tylko oświadczył, że jest mężczyzną, ale także uznał się za nowe wcielenie Piotra Własta, legendarnego założyciela rodu Dunin-Wąsowiczów, z którego pochodziła matka. Nie był to zresztą przypadkowy wybór, już recenzje w „Chimerze” podpisywane były pseudonimem „Włast”, potem przyszło zainteresowanie protoplastą rodu, aż wreszcie całkowite z nim utożsamienie.
Zaburzenia psychiczne Własta, na które cierpiał od 1903 roku, sprawiają, że cała historię łatwo się medykalizuje. Zapominamy o całym aspekcie kulturowym. Jeszcze posługując się imieniem Maria, Piotr bardzo szybko osiągnął praktycznie wszystko, co było dostępne dla płci żeńskiej pod koniec XIX wieku, a jednocześnie ciągle był kimś gorszym, bez własnego miejsca, ze świadomością, że przewyższa intelektualnie nie tylko wiele kobiet, ale i większość mężczyzn ze swojego otoczenia. Przypisany do płci damskiej, był właściwie podczłowiekiem, nie mogąc brać udziału w wyborach, studiować, a nawet w pełni o sobie decydować. Z podobnym problemem musiała się zetknąć właściwie każda rozumniejsza osoba epoki – niespełna piętnastoletnia Zosia Nałkowska pisała w Dziennikach: „Mężczyzna może poznać pełnię życia, bo w nim żyje jednocześnie mężczyzna i człowiek. Dla kobiety zostaje tylko ułamek życia – musi być albo człowiekiem, albo kobietą” (5 XI 1899). Otwarte pozostaje pytanie, czy Włastowi w jego metamorfozie bardziej chodziło o stanie się mężczyzną, czy po prostu człowiekiem.
Jako Piotr Odmieniec Włast żył dłużej niż pod nazwiskiem Komornickiej. I choć tworzył przez cały czas, z późniejszej twórczości niewiele ujrzało światło dzienne. Najbardziej znane są fragmenty błagalnych listów wysyłane z zakładu dla obłąkanych. Nie mógł pojąć, że tylko z powodu stroju jest leczony i wykluczony ze społeczeństwa: „Dziwię się, że robisz mi wyrzuty o spódnicę. Nie zasługuję na to. Co do bluzki, to za ciasna. Peleryny używam” – pisał w 1907 roku do ukochanej matki, która przejęła kontrolę nad jego egzystencją i decydowała o dalszym zamknięciu. Nie przekonywały jej nawet najbardziej rozpaczliwe zapewniania: „przecie WARYATEM NIGDY NIE BĘDĘ – choćbyście spiętrzyli nade mną cały stos «dowodów» najautentyczniejszych” (17 VI 1909). Wybawieniem od szpitali psychiatrycznych okazał się wybuch wojny w 1914 roku. Przeniesiono go wówczas do rodzinnego Grabowa, gdzie mógł żyć, nikomu nie wadząc i mając ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym. Tam powstało najważniejsze dzieło Własta, zbiór poezji z lat 1917–1927 W Grabowie podczas wojny. Xięga poezji idyllicznej, do dzisiaj pozostający w rękopisie, a dedykowany matce. Prof. Bogdan Zakrzewski wspominał, że Piotr był przyjaznym i bardzo ciekawym rozmówcą, jego jedynym warunkiem było, aby zwracając się doń, zachowywać męską formę. Gdy w 1908 roku w liście do matki pojawił się pomysł publikacji wierszy, od razu dodał: „Jako jedyny warunek stawiam ogłoszenie pod nazwiskiem moim, nie zaś pod pseudonimem kobiecym. Twój przywiązany syn Piotr Włast”.
W Grabowie przeżył trzydzieści lat. Ostatnie lata spędził w domu starców, chory, nie mogąc ze względu na artretyzm wstawać z łóżka. Nie żyła już wówczas matka, były mąż, ojciec, Nałkowski, Jellenta.
Szczególnie dużo uwagi poświęca się tym nielicznym kartkom i listom Własta, w których pojawia się żeńska forma gramatyczna; czasem w podpisie znajdowało się połączenie wszystkich nazwisk używanych przez niego w ciągu życia. List z 14 grudnia 1947 roku został podpisany: „Maria Komornicka-Lemańska (P.O. Włast = Piotr Odmieniec Włast)”. Żartem losu można nazwać śmierć Własta akurat w Dzień Kobiet, 8 marca 1949 roku.
Rehabilitacja
Prędzej czy później musiało się pojawić zainteresowanie tą niezwykłą postacią. Już w latach 60. powstało pionierskie studium Marii Podrazy-Kwiatkowskiej, a także wyszedł zbiór Miscellanea z pogranicza XIX i XX wieku w dużej mierze poświęcony Komornickiej. Ta historia była dla Tadeusza Różewicza inspiracją do napisania wielokrotnie wystawianej sztuki Białe małżeństwo⁸, którą na początku lat 90. przeniosła na ekran Magdalena Łazarkiewicz. Decydujący okazał się jednak słynny szkic Marii Janion Gdzie jest Lemańska? z 1979 roku, a przede wszystkim jego powtórna publikacja w 1996 roku wraz z kolejnym studium o Komornickiej w książce Kobiety i duch inności. Dwa lata później ukazała się monografia Edwarda Bonieckiego Modernistyczny dramat ciała, potem Cień twarzy. Szkice o twórczości Marii Komornickiej Krystyny Kralkowskiej-Gątkowskiej i Kto się boi Marii K.? Sztuka i wykluczenie Katarzyny Ewy Zdanowicz. W latach lat 90. Komornicką bliżej zainteresowała się Izabela Filipiak. Poświęciła jej sztukę teatralną Księga Em, a przede wszystkim własny doktorat, który przemienił się monumentalną monografię Obszary odmienności. Wszystkie te tytuły odegrały ważną rolę, chociaż wraz z upływem lat coraz bardziej doskwiera kobiecocentryczna perspektywa i obracanie się w kręgu akademickim. Odczuwalny jest brak popularnej biografii, dzięki której dzieje Własta mogłyby wyjść z naukowej niszy. Nie zmienia to faktu, że i tak powoli, ale konsekwentnie spełnia się jego przepowiednia z jednego z listów do matki: „Jestem absolutnie pewien, że prędzej czy później doczekam się r e h a b i l i t a c j i, która niejednego spiorunuje, a nawet bardzo wielu niezłych ludzi okryje płomieniami wstydu lub bladością niepowetowanego żalu” (27 VI 1909).
Pozostaje nam snucie domysłów, czy dziś Włast po prostu poddałby się operacji korekty płci i zmienił dane osobowe. Wówczas, gdy nikomu się o tym nie śniło, przemiana musiała dokonać się tylko aktem woli. Największym przeciwnikiem takiej interpretacji jest Edward Boniecki, poruszający się wokół takich kategorii jak „płeć duchowa” i nieprzyjmujący do wiadomości, że być może cała filozoficzna nadbudowa została stworzona w wyniku niemożności rozwiązania tej kwestii inaczej niż tylko w wymiarze kulturowym. Znaczące jest zresztą określenie „Odmieniec”, wybrane i dodane do nowego imienia i nazwiska.
Pochmurna dusza
Zofia Nałkowska, podobnie jak wielu znajomych z młodości Własta, znała go tylko z okresu funkcjonowania jako kobieta. Nazwisko Komornickiej przewija się niemal przez całe prowadzone ponad pół wieku dzienniki. Te dwie biografie są właściwie swoim przeciwieństwem: gdy Nałkowska domaga się na Zjeździe Kobiet Polskich w 1907 roku prawa do wolności erotycznej na równi z mężczyznami, Włast właśnie ostatecznie z kobiecości rezygnuje. Tym samym zostaje całkowicie wykluczony poza normę społeczną; być może nauczona tym doświadczeniem Nałkowska dbała przez całe życie, nawet wygłaszając najbardziej kontrowersyjne poglądy czy postępując wbrew przyjętym zwyczajom, aby pozostać w głównym nurcie, co zresztą jej się udawało.
Początkowo Komornicka była swoistym wzorem do naśladowania dla Zofii, dodatkowo nobilitowanym znajomością z ojcem, Wacławem Nałkowskim. Potem były nawet próby flirtowania z Janem Lemańskim, scharakteryzowanym jako „ponury pan”, wreszcie pojawiają się informacje o tragicznym losie Własta. 3 marca 1914 roku Nałkowska zapisze: „Ciężko mi pomyśleć, gdzie podział się cudny talent i pochmurna dusza Komornickiej, zamkniętej od wielu lat w domu obłąkanych”. Wspomnienia będą wracać jeszcze wielokrotnie; jedno z ostatnich warto przytoczyć w całości: „Pamięć wydobywa z głębin taką rzecz: mam lat jedenaście, jest letni wieczór, Górki. Siedzimy pod młodymi brzozami na najwyższej górce z Marynią Komornicką. Mówię swoje zachwyty nad Hamsunem, którego czytałam wówczas Pana i Głód. Jest tam opisany strach przed obłędem. Wyznaję jej, że to mnie nie przekonywa. Boję się różnych chorób, ale nigdy obłędu – tak jakoś pewna jestem swego mózgu, samego procesu myśli. A ona odpowiada, że zna ten strach. I ja milknę – myśląc, że widocznie powiedziałam źle (rozmowa była popisem z mej strony, bo Marynia była dorosła, wydała już swe Szkice i jej przyjaźń uważałam za bardzo obowiązującą). I oto po latach całych pięćdziesięciu wiem o niej, że jest obłąkana od wielu lat, zapewne już nie żyje” (29 VIII 1946).Zbigniew Uniłowski (1935)
Fot. Benedykt Dorys/NAC
5. PUPIL PRZYNOSZĄCY PECHA
Zbigniew Uniłowski (1909–1937)
Dziś umarł Zbigniew Uniłowski – 28 lat – wielki był prostak i brutal, a dorwawszy się do pieniędzy (podobnie jak Iwaszkiewicz «wżenił się» w zakochaną w nim Lilpopównę), chciwie używał życia w najmniej wyszukanym znaczeniu słowa. Ale zdolny był bardzo i dużo z niego jeszcze mogło być. Był pono homoseksualistą, czy też – mającym powodzenie u homoseksualistów.