- W empik go
I będziesz się rozwijał. Izraelska innowacyjność, która zmienia świat - ebook
I będziesz się rozwijał. Izraelska innowacyjność, która zmienia świat - ebook
I będziesz się rozwijał to książka, która przybliża wspaniałe izraelskie innowacje zmieniające życie miliardów ludzi, a także bada, dlaczego izraelscy innowatorzy – bez względu na wyznanie – czują potrzebę naprawiania świata. To opowieść o tym, jak Izraelczycy pomagają nakarmić głodnych, leczyć chorych, chronić bezbronnych i sprawiać, by pustynia zakwitła. Izrael ma nieproporcjonalnie wielki udział w rozwiązywaniu największych wyzwań stojących przed ludzkością, a to dzięki temu, co kryje się w duszy narodu: tikkun olam, czyli żydowskiej koncepcji naprawiania świata.
Nawiązując do opisanej w Narodzie start-upów niezwykle rozbudowanej start-upowej sceny Izraela, I będziesz się rozwijał opowiada o tym, jak dzięki izraelskim innowacjom cały świat staje się lepszym. Izrael ma do dyspozycji niezwykłych wizjonerów, których łączy pragnienie ratowania życia i odnalezienia wyższego celu. W tym newralgicznym regionie, w którym dość często panuje mrok, takie opowieści są jak promienie światła.
Dzięki Autorowi poznajemy sekrety kolejnych wynalazków czy innowacji z zakresu medycyny – ratujących zdrowie lub życie, rolnictwa – zapewniających wyżywienie, wojskowości – służących obronie Izraela i jego mieszkańców, środowiska naturalnego – zapewniających lepsze wykorzystanie zasobów wodnych czy pozyskiwanie energii ze słońca. Pisząc o tych wynalazkach, które znajdują następnie zastosowanie w wielu innych krajach, Autor promieniuje jednocześnie optymizmem, podkreślając, że ich używanie i rozwijanie służyć będzie współpracy pomiędzy ludźmi reprezentującymi różne nacje, kultury czy religie.
prof. dr hab. Roman Kuźniar, m.in. były dyrektor Polskiego Instytutu
Spraw Międzynarodowych oraz Departamentu Strategii i Planowania
Polityki Zagranicznej MSZ,
fragment Przedmowy do wydania polskiego
Autor tej bestsellerowej książki przetłumaczonej już na wiele języków, Avi Jorisch, to doświadczony przedsiębiorca i ekspert w dziedzinie spraw Bliskiego Wschodu. Jest założycielem RedCell Intelligence Group®, firmy konsultingowo-szkoleniowej specjalizującej się w bezpieczeństwie narodowym i usługach finansowych. Ponadto jest starszym wykładowcą w American Foreign Policy Council, adiunktem w Washington Institute for Near East Policy i członkiem Szkoły Operacji Specjalnych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Posiada tytuł licencjata historii na Uniwersytecie Binghamton oraz magistra historii islamu na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Studiował również filozofię arabską i islamską na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze oraz na Uniwersytecie al-Azhar, czołowej instytucji nauki islamu sunnickiego. Dużo podróżował po Bliskim Wschodzie, a na łamach prasy często komentuje kwestie finansowania terroryzmu. Jego publikacje ukazują się we wpływowych mediach, takich jak The New York Times, The Wall Street Journal, Foreign Affairs, Forbes, Cnn.com i al-Arabiya.net.
Tajemnica izraelskiej innowacyjności polega na przywództwie, determinacji oraz – a być może przede wszystkim – na dostrzeganiu możliwości, tam, gdzie inni wróżą porażkę. „I będziesz się rozwijał” daje czytelnikom cenny wgląd w izraelską innowacyjność i przedsiębiorczość – a także kilka inspirujących lekcji z umiejętności przywództwa.
Meir Brand, CEO, Google Israel
[Książka ta] sprawi, że każdy czytelnik poczuje w sobie nadzieję – i spojrzy na Izrael w innym świetle.
Dennis Ross, były Koordynator Specjalny USA ds. Bliskiego Wschodu
„I będziesz się rozwijał” to książka pełna inspirujących opowieści, ukazujących starożytne korzenie innowacyjnego ducha Izraela oraz to, w jaki sposób jego dążenie do naprawiania świata jest wciąż obecne – na globalnej scenie. To świetna lektura dla przedsiębiorców, liderów biznesu i każdego, kto chce zrozumieć, skąd biorą się innowacje i jak się je wdraża.
Dan Senor i Saul Singer, autorzy książki
„Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela”
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8002-935-4 |
Rozmiar pliku: | 2,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Bodaj dwa lata temu brałem udział w marszu żywych z Rymanowa do oddalonej kilka kilometrów od miasteczka stacji kolejowej, z której rymanowscy Żydzi byli wywożeni do obozów zagłady. Ten marsz ma miejsce zawsze przy okazji corocznych, trzydniowych Dni Pamięci organizowanych przez miejscowych „pozytywnie zakręconych”, którzy chcą przywrócić świadomości mieszkańców Rymanowa istnienie i bogactwo wkładu społeczności rymanowskich Żydów, zarówno w rozwój miasteczka, jak i w naukę czy kulturę gdzieś daleko. Tym razem Wielkim Nieobecnym bohaterem Dni Pamięci był Isidor Isaac Rabi, pochodzący z Rymanowa laureat Nagrody Nobla z fizyki, zmarły w latach 80. XX wieku. W czasie marszu rozmawiałem głównie z młodym muzykiem, członkiem zespołu jazzowego z Tel Awiwu, który przyjechał tam, aby dać kilka koncertów w ramach Dni Pamięci. Wprawdzie młody Izraelczyk był pod wielkim pozytywnym wrażeniem Polski, ale rozmowa zeszła szybko na sprawy izraelskie. Nie polityczne, tylko właśnie związane z izraelską kulturą i wynalazczością, z rozwiązaniami, które pomagają Izraelczykom wspaniale rozwijać ich kraj w niezbyt przyjaznych warunkach przyrodniczych. Żartobliwie zauważyłem, że izraelska technologia mnie nie dziwi, ale że byłem mocno zaskoczony, gdy przed laty w dużym sklepie we Francji zauważyłem... dorodne ziemniaki z Izraela. Tego się akurat tam nie spodziewałem. Mój towarzysz marszu uśmiechnął się i podał kilka innych podobnych przykładów, łącznie z pomidorkami cherry, o których też nie wiedziałem, że zostały wymyślone w Izraelu. Kiedy z takim entuzjazmem rozmawialiśmy o tych wynalazkach czy innowacjach, młodszy kolega z Izraela ponownie się uśmiechnął i dodał, jakby dla równowagi: „But we do also have the dark sides”. „As any people”, odpowiedziałem.
Prezentowana książka I będziesz się rozwijał mówi o „the bright sides” – jasnych stronach – Izraela i Izraelczyków lub lepiej powiedzieć Żydów. I one są rzeczywiście wyjątkowe – i to wyjątkowe w skali świata. Mowa oczywiście o twórczym, kulturowo-intelektualnym potencjale Żydów, zarówno tych mieszkających w Izraelu, jak i w diasporze. Jest to rzecz znana na całym świecie, a w Polsce w szczególności z uwagi na znaczący odłamek ludności pochodzenia żydowskiego na ziemiach polskich w czasach od I do II Rzeczpospolitej i jej wkład w rozwój naszej kultury. Ów potencjał, z którego wynikają zdolności będące tematem tej książki, nie jest niczym zaskakującym, zważywszy na to, że jest tu mowa o „narodzie księgi”. Wiele narodów ma swoje księgi, ale w tym przypadku chodzi o księgę zupełnie nadzwyczajną i jedyną spośród wielu innych znakomitych ksiąg. Chodzi głównie o Stary Testament, bardzo ważny także dla chrześcijan. Księgi Starego Testamentu powstawały w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, a niektóre może nawet wcześniej. Stanowią fundament tożsamości Izraelitów tak na Bliskim Wschodzie, jak i w różnych częściach świata, od Chin, przez Azję Środkową, Europę po obie Ameryki. Jeśli Żydzi przetrwali kolejne wygnania i migracje, to między innymi ze względu na poważny stosunek do ich ksiąg. Ksiąg, które nie tylko były i są czytane, ale też głęboko studiowane i dyskutowane. A przecież, jak wiemy, są to teksty trudne, religijne, teologiczne, filozoficzne, ale też poetyckie. Żydzi, studiując je – a zaczynają to robić w bardzo młodym wieku – otrzymują rozlegle horyzonty myślowe, a przy tym dialektyczną, kontradyktoryjną metodę rozumowania. Jak bardzo inspirujące są te teksty, świadczy obecność najrozmaitszych wątków tam zawartych w światowej literaturze, muzyce, filmie, sztuce malarskiej czy rzeźbie. Autor książki otwiera zresztą każdy kolejny rozdział sentencją z Biblii korespondującą z wynalazkiem, o którym będzie w tym rozdziale mowa. Istotnym czynnikiem stymulującym liczne izraelskie innowacje były – i są – niesprzyjające, nierzadko wrogie okoliczności, w których Żydzi musieli umieć przetrwać jako mniejszość. Uświadamiają nam one, że przetrwanie i rozwój wymagało od nich używania rozumu częściej, niż to się zdarzało w przypadku większości narodów świata. I tu pomocą były ich księgi. A sama biblijna Księga Daniela w bardzo plastyczny sposób dostarcza przykładów używania rozumu do przetrwania w skrajnie trudnych okolicznościach.
Korzystając z tego, mówiąc pospolicie, unikatowego fundamentu Żydzi mogą od ponad siedemdziesięciu lat znowu we własnym państwie, po niemal dwudziestu wiekach jego nieistnienia, tworzyć i odkrywać na własne konto, to znaczy ku pożytkowi jego współmieszkańców. Współczesne oblicze Izraela, który zaczynał „na gołej”, często piaszczystej lub skalistej ziemi, w otoczeniu tych, którzy chcieli to państwo „zepchnąć do morza”, świadczy o niezwykłych możliwościach tkwiących w jego narodzie, w ludziach, którzy go tworzą. Mogą to robić razem i niekiedy przy wsparciu nareszcie własnego państwa. Mając tego wszystkiego świadomość, nie jesteśmy tak bardzo zdziwieni tą książką. Fascynujące są natomiast historie tych odkryć i pasja samych odkrywców czy innowatorów, momenty, w których niejako spada na nich olśnienie i ich nieprzeparta energia i pomysłowość, aby pokonać różne przeciwności, które stały na drodze od olśnienia do realizacji, do gotowego produktu. Gdy czytamy poszczególne historie, fascynuje nas nie tylko ciekawość czy wrażliwość ludzi, którzy w odpowiedzi na określoną potrzebę zaczynają szukać odpowiedzi – wynalazku, ale właśnie ich talent i kreatywność w poszukiwaniu dróg urzeczywistniania swojego pomysłu. Ta wytrwałość i kreatywność w fazie realizacyjnej jest u Izraelczyków czymś, czego często brakuje polskim wynalazcom. Tego się mogą uczyć od swoich żydowskich kolegów. Jak widzimy to na przykładzie kolejnych historii, to jest także sprawa zdolności do zainteresowania swoim pomysłem innych, zdobywania środków, zdolności do współpracy, także z Palestyńczykami czy innymi Arabami.
Dzięki Autorowi poznajemy sekrety kolejnych wynalazków czy innowacji z zakresu medycyny, więc ratujących zdrowie lub życie, rolnictwa – zapewniających wyżywienie, wojskowości – służących obronie Izraela i jego mieszkańców, środowiska naturalnego – zapewniających lepsze wykorzystanie zasobów wodnych czy pozyskiwanie energii ze słońca. Pisząc o tych wynalazkach, które znajdują następnie zastosowanie w wielu innych krajach, Autor promieniuje jednocześnie optymizmem, podkreślając, że ich używanie i rozwijanie służyć będzie współpracy pomiędzy ludźmi reprezentującymi różne nacje, kultury czy religie. I czasem istotnie tak jest. Wynalazki i ich zastosowanie, o czym jest mowa w tej książce, stały się zresztą istotną częścią izraelskiej soft power. Bardzo ważnej, bo służącej przełamywaniu negatywnych stereotypów czy wrogich postaw wobec państwa izraelskiego, początkowo prezentowanego przez swoich sąsiadów z regionu jako nieproszony intruz, który zajął ich ziemię. Kreatywność i innowacyjność Izraelczyków pomaga to zmieniać. Sama książka staje się w ten sposób także trochę częścią izraelskiej soft power. Tym, czego z europejskiej perspektywy w niej brakuje, jest udział kobiet w izraelskiej czy żydowskiej wynalazczości. One są w tej książce nieobecne. To zapewne sprawa uwarunkowań kulturowych. Nie wszystkie opisywane tu wynalazki są oryginalnie izraelskie, bo przecież na przykład „żelazna kopuła” to lokalna odmiana systemu antyrakietowego, nad którym Sowieci i Amerykanie zaczęli odrębnie pracować w latach 60., a więc w latach głębokiej zimnej wojny. Nota bene, aby ograniczyć ofensywną funkcję systemów antyrakietowych, obie strony podpisały w 1972 roku układ ABM.
Otwierający książkę cytat z Księgi Izajasza „I ustanowię Cię światłością dla pogan...” może w odbiorze zewnętrznym wywoływać różne reakcje. Warto też pamiętać, że sama księga jest nie tylko obietnicą wielkości ludu wybranego przez Pana, ale też intensywnym opisem kar na niego przez Boga zsyłanych za jego wcześniejsze grzechy i nieprawości. Jednak samą książkę czyta się z ogromnym pożytkiem poznawczym. Jej lektura uczy i inspiruje. A jest się czego uczyć i czym inspirować. Warto poznawać wielką kreatywność i trud pracy Izraelczyków, warto budować w sobie ten zmysł braku pokory wobec przeciwności i zdolność do szukania nietypowych rozwiązań w trudnych sytuacjach.
Roman Kuźniar