- W empik go
Inaczej o planowaniu - ebook
Inaczej o planowaniu - ebook
Myślenie strategiczne dotyczy nie tylko dziedzin biznesu, polityki i wojskowości, lecz posiada też ogromne znaczenie w życiu osobistym. Umiejętność planowania i przewidywania różnych możliwości działania w zależności od rozwoju sytuacji pozwala na zdobycie kontroli nad własnym życiem.
Autor omawia zasady skutecznego planowania oraz poszczególne etapy tego procesu. Pisze, jak planować w różnych perspektywach czasowych i jak stosować metodę scenariuszową. Przedstawia także sprawdzone sposoby organizowania czasu: zasadę Pareto, kwadrat Eisenhowera i Cztery Generacje Zarządzania Czasem.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67017-05-3 |
Rozmiar pliku: | 3,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Myślenie strategiczne, wbrew powszechnej opinii, nie musi odnosić się jedynie do biznesu, wojny czy polityki – bardzo przydaje się także w sferze osobistej. Dla mnie pojęcie to oznacza kierowanie się w codziennym życiu planem uwzględniającym różne scenariusze rozwoju sytuacji. Posługiwanie się strategią to układanie i stosowanie przemyślanych planów działania, opartych na odpowiedziach na pytania: co? jak? dlaczego? z kim? Czyż nie jest tak, że czasami poddajemy się nurtowi życia i nie zastanawiamy się, jakie cele możemy osiągnąć? Jednak rzeczywistość wymusza na nas planowanie. Ludzie nieposiadający tej umiejętności zazwyczaj prowadzą życie, nad którym nie posiadają kontroli.
Z czasem dochodzą więc do wniosku, że nie ma sensu planować, ponieważ życie i tak wszystko zweryfikuje. Oczywiście, że nie da się przewidzieć wszystkiego. Z drugiej strony, nie planując niczego, stajemy się jak liść unoszony wiatrem. W efekcie możemy się pewnego dnia obudzić nieszczęśliwi, w znienawidzonej pracy, obok żony i dzieci, z którymi nie mamy żadnego kontaktu. Wtedy uświadomimy sobie, że zmarnowaliśmy swój czas i nie osiągnęliśmy niczego, na czym by nam zależało. Powodem takich sytuacji może być brak strategicznego podejścia do życia i brak nawyku kierowania się planem.
Takie dziedziny, jak praca, kariera zawodowa, samorozwój, rodzina, zdrowie, bezwzględnie wymagają planowania. Powinniśmy się nad nimi zastanawiać i określać, jakie cele chcemy osiągnąć i dlaczego, jak tego dokonać oraz z kim chcemy się zaangażować w dane przedsięwzięcie.
W ten sposób unikamy chaotycznych, prowadzących donikąd działań, które wypalają naszą energię. Planowanie pozwala skupić się na tym, co zbliża nas do celu. Ideałem jest posiadanie kilku alternatywnych sposobów jego osiągnięcia. Ponadto udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcę coś osiągnąć, jest podstawą do obudzenia w sobie silnej wewnętrznej motywacji, by nie poddawać się mimo napotykanych przeciwności. Czasem zdarza się, że do osiągnięcia celu potrzebna jest współpraca z kimś. Na przykład wielu zdolnych muzyków nie potrafi pokierować swoją karierą od strony biznesowej, dlatego pracują z menedżerami, którzy robią to w ich imieniu. Podobnie jest w innych dziedzinach.
Jeśli nie posiadamy wszystkich atutów niezbędnych do realizacji planu, połączmy wysiłki z kimś, kto uzupełni nasze słabości i pomoże nam.
Warto też przyjrzeć się postępowaniu ludzi, którzy są mistrzami strategicznego planowania i czerpać inspirację z ich sukcesów.
☼Rozdział 1. Współczesny wzorzec
Współcześnie nie brakuje ludzi, którzy strategicznie kierują swoim życiem. Urodzony w 1985 roku polski pianista Rafał Blechacz grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Bydgoszczy w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina, a potem ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu.
W roku 2005 bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Blechacz, uczestnicząc w festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył także wiele innych nagród i wyróżnień – większość z nich jeszcze przed ukończeniem studiów. Zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim, do którego przygotowywał się przez kilka lat, pozwoliło mu spełnić marzenia – występować w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Koncertował w Warszawie, Moskwie, Zurichu, Tokio, Amsterdamie, Londynie, Madrycie i wielu innych miejscach. Jego kalendarz jest zapełniony na dwa lata naprzód. Ma zaplanowane występy w głównych ośrodkach kulturowych Europy, Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu.
Blechacz wiedział, że aby stać się pianistą światowej klasy, musi najpierw zdobyć odpowiednie wykształcenie i umiejętności. Zdawał sobie sprawę, że w świecie muzyki sukces odnoszą tylko najlepsi. Dlatego też wytrwale ćwiczył i przygotowywał się do jednego z największych wyzwań, jakie może postawić przed sobą pianista – do Konkursu Chopinowskiego. Zapewne miał również plany awaryjne na wypadek, gdyby ktoś jednak okazał się lepszy. Kierowała nim ogromna miłość do muzyki i wiara we własny talent. Całe dotychczasowe życie poświęcił swojej pasji. Nie miał więc pewnie wielu wątpliwości na drodze do celu, ponieważ wiedział, że to właśnie muzyka jest sensem jego życia.
Widać też, że Blechacz potrafi skutecznie zarządzać swoją karierą i dobrze ją planuje. Ma doskonale zaprojektowaną stronę internetową, na której można znaleźć dane kontaktowe do jego przedstawicieli w Polsce i na całym niemal świecie. W jego działaniach zawodowych i kreowaniu wizerunku publicznego czuje się jasny i świadomy zamysł. Jest przykładem osoby, która wie, dokąd zmierza.
☼O autorze
Andrzej Moszczyński od 30 lat aktywnie zajmuje się działalnością biznesową. Jego główną kompetencją jest tworzenie skutecznych strategii dla konkretnych obszarów biznesu.
W latach 90. zdobywał doświadczenie w branży reklamowej – był prezesem i założycielem dwóch spółek z o.o. Zatrudniał w nich ponad 40 osób. Spółki te były liderami w swoich branżach, głównie w reklamie zewnętrznej – tranzytowej (reklamy na tramwajach, autobusach i samochodach). W 2001 r. przejęciem pakietów kontrolnych w tych spółkach zainteresowały się dwie firmy: amerykańska spółka giełdowa działająca w ponad 30 krajach, skupiająca się na reklamie radiowej i reklamie zewnętrznej oraz największy w Europie fundusz inwestycyjny. W 2003 r. Andrzej sprzedał udziały w tych spółkach inwestorom strategicznym.
W latach 2005-2015 był prezesem i założycielem spółki, która zajmowała się kompleksową komercjalizacją liderów rynku deweloperskiego (firma w sumie sprzedała ponad 1000 mieszkań oraz 350 apartamentów hotelowych w systemie condo).
W latach 2009-2018 był akcjonariuszem strategicznym oraz przewodniczącym rady nadzorczej fabryki urządzeń okrętowych Expom SA. Spółka ta zasięgiem działania obejmuje cały świat, dostarczając urządzenia (w tym dźwigi i żurawie) dla branży morskiej. W 2018 r. sprzedał pakiet swoich akcji inwestorowi branżowemu.
W 2014 r. utworzył w USA spółkę LLC, która działa w branży wydawniczej. W ciągu 14 lat (poczynając od 2005 r.) napisał w sumie 22 kieszonkowe poradniki z dziedziny rozwoju kompetencji miękkich – obszaru, który ma między innymi znaczenie strategiczne dla budowania wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstw. Poradniki napisane przez Andrzeja koncentrują się na przekazaniu wiedzy o wartościach i rozwoju osobowości – czynnikach odpowiedzialnych za prowadzenie dobrego życia, bycie spełnionym i szczęśliwym.
Andrzej zdobywał wiedzę z dziedziny budowania wartości firm oraz tworzenia skutecznych strategii przy udziale następujących instytucji: Ernst & Young, Gallup Institute, PricewaterhauseCoopers (PwC) oraz Harward Business Review. Jego kompetencje można przyrównać do pracy stroiciela instrumentu.
Kiedy miał 7 lat, mama zabrała go do szkoły muzycznej, aby sprawdzić, czy ma talent. Przeszedł test pozytywnie – okazało się, że może rozpocząć edukację muzyczną. Z różnych powodów to nie nastąpiło. Często jednak w jego książkach czy wykładach można usłyszeć bądź przeczytać przykłady związane ze światem muzyki.
Dlaczego można przyrównać jego kompetencje do pracy stroiciela na przykład fortepianu? Stroiciel udoskonala fortepian, aby jego dźwięk był idealny. Każdy fortepian ma swój określony potencjał mierzony jakością dźwięku – dźwięku, który urzeka i wprowadza ludzi w stan relaksu, a może nawet pozytywnego ukojenia. Podobnie jak stroiciel Andrzej udoskonala różne procesy – szczególnie te, które dotyczą relacji z innymi ludźmi. Wierzy, że ludzie posiadają mechanizm psychologiczny, który można symbolicznie przyrównać do mentalnego żyroskopu czy mentalnego noktowizora. Rola Andrzeja polega na naprawieniu bądź wprowadzeniu w ruch tych „urządzeń”.
Żyroskop jest urządzeniem, które niezależnie od komplikacji pokazuje określony kierunek. Tego typu urządzenie wykorzystywane jest na statkach i w samolotach. Andrzej jest przekonany, że rozwijanie koncentracji i wyobraźni prowadzi do włączenia naszego mentalnego żyroskopu. Dzięki temu możemy między innymi znajdować skuteczne rozwiązania skomplikowanych wyzwań.
Noktowizor to wyjątkowe urządzenie, które umożliwia widzenie w ciemności. Jest wykorzystywane przez wojsko, służby wywiadowcze czy myśliwych. Życie Andrzeja ukierunkowane jest na badanie tematu źródeł wewnętrznej motywacji – siły skłaniającej do działania, do przejawiania inicjatywy, do podejmowania wyzwań, do wchodzenia w obszary zupełnie nieznane. Andrzej ma przekonanie, że rozwijanie poczucia własnej wartości prowadzi do włączenia naszego mentalnego noktowizora. Bez optymalnego poczucia własnej wartości życie jest ciężarem.
W swojej pracy Andrzej koncentruje się na procesach podnoszących jakość następujących obszarów: właściwe interpretowanie zdarzeń, wyciąganie wniosków z analizy porażek oraz sukcesów, formułowanie właściwych pytań, a także korzystanie z wyobraźni w taki sposób, aby przewidywać swoją przyszłość, co łączy się bezpośrednio z umiejętnością strategicznego myślenia. Umiejętności te pomagają rozumieć mechanizmy wywierania wpływu przez inne osoby i umożliwiają niepoddawanie się wszechobecnej indoktrynacji. Kiedy mentalny noktowizor działa poprawnie, przekazuje w odpowiednim czasie sygnały ostrzegające, że ktoś posługuje się manipulacją, aby osiągnąć swoje cele.
Andrzej posiada również doświadczenie jako prelegent, co związane jest z jego zaangażowaniem w działania społeczne. W ostatnich 30 latach był zapraszany do udziału w różnych szkoleniach i seminariach, zgromadzeniach czy kongresach – w sumie jako mówca wystąpił ponad 700 razy. Jego przemówienia i wykłady znane są z inspirujących przykładów i zachęcających pytań, które mobilizują słuchaczy do działania.
Opinie o książce
Małe dziecko przychodzi na świat bez instrukcji obsługi, o czym boleśnie przekonują się kolejne pokolenia młodych rodziców. A jednak mimo tej pozornej przeszkody ludzkość była i jest w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem. Jak? Młodzi rodzice szybko uczą się – głównie metodą prób i błędów – jak zaspokajać potrzeby swojego dziecka. Rodzicielstwo to ciekawa mieszanka zaufania do własnej intuicji, pomocy bliskich i odwołania do wiedzy ekspertów. To nie stały zestaw umiejętności, które ujawniają się w chwili narodzin dziecka, lecz raczej proces nabywania nowych umiejętności dostosowanych do potrzeb i rozwoju własnych pociech.
Nie inaczej jest w przypadku rozpoznania swoich talentów i wykorzystania ich w codziennym życiu. Nie są to zdolności, jakie nabywa się po przeczytaniu jednej książki lub uczestniczeniu w weekendowych warsztatach, lecz raczej droga, na którą się wchodzi świadomie i którą podąża przez resztę życia. Wybierając się w podróż, zwykle pakujemy ze sobą przewodnik i mapę, dlatego też podczas podróży do własnego wnętrza także warto sięgnąć po jakiś przewodnik. Seria książek autorstwa Andrzeja Moszczyńskiego jest właśnie takim przewodnikiem, zawierającym cenne podpowiedzi oraz techniki odkrywania i wykorzystywania swoich talentów. Autor nie stawia się w pozycji eksperta wiedzącego lepiej, co jest dla nas dobre, lecz raczej doradcy odwołującego się szeroko do filozofii, literatury, współczesnych technik doskonalenia osobowości i własnych doświadczeń. Zdecydowanymi mocnymi stronami tej serii są przykłady z życia ilustrujące prezentowane zagadnienia oraz bogata bibliografia służąca jako punkt do dalszych poszukiwań dla wszystkich zainteresowanych doskonaleniem osobowości. Uważam, że seria ta będzie pomocna dla każdego zainteresowanego świadomym życiem i rozwojem osobistym.
Ania Bogacka
Editorial Consultant and Life Coach
* * *
Na rynku książek wybór poradników jest ogromny, ale wśród tego ogromu istnieją jasne punkty, w oparciu o które można kierować swoim życiem tak, by osiągnąć spełnienie. Samorealizacja jest osiągana poprzez mądrość i świadomość. To samo sprawia, że książki Andrzeja Moszczyńskiego są tak użyteczne i podnoszące na duchu. Dzielenie się mądrością w formie przykładów wielu historycznych postaci oświetla drogę w tej kluczowej podróży. Każda z książek Andrzeja jest kompletna sama w sobie, jednak wszystkie razem stanowią zestaw narzędzi, przy pomocy których każdy z nas może ulepszyć umysł i serce, aby ostatecznie przyjąć proaktywną i współczującą postawę wobec życia. Jako osoba, która badała i edytowała wiele tekstów z filozofii i duchowości, mogę z entuzjazmem polecić tę książkę.
Lawrence E. Payne