- W empik go
Instrukcya dla Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich i połączonego z nim Muzeum Lubomirskich - ebook
Instrukcya dla Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich i połączonego z nim Muzeum Lubomirskich - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 215 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ponieważ w Statutach założyciela tego Zakładu stanowisko i zadanie sił w nim użytych w ogólnych tylko zarysach są naznaczone, a jednolity i porządny tok… czynności w tej instytucyi, całość i bezpieczeństwo jej zbiorów, a temsamem i należyty dla kraju i dla nauki pożytek z niej jedynie wtedy zapewnione być mogą, kiedy każdy z funkcyonaryuszów Zakładu swój stosunek do całości, swoje prawa i obowiązki, słowem swój zakres działania stanowczo i dokładnie określony znać będzie: wydaję przeto w moc nadanego mi prawa następującą w duchu statutów i odpowiednio do teraźniejszych stosunków Zakładu ułożoną Instrukcyą, której sumienne przestrzeganie każdemu z urzędników z odwołaniem się do ich zobowiązań już rotą przysięgi objętych z tym dodatkiem zalecam, że odtąd takowe według niej rozumiane być mają, przyczem uchylam wydane dawniej dla Biblioteki instrukcye, gdyż są jak na dziś niedostateczne.CZĘŚĆ PIERWSZA.
I. POSTANOWIENIE OGÓLNE.
§ 1.
Biura i pracownia naukowa Biblioteki Ossol… otwarte są, dla publiczności codziennie od godziny 9 z rana do 2 po południu, z wyjątkiem niedziel, uroczystych świąt rzymskokatolickich, sobót (a jeżeli na sobotę przypada święto, to wtedy z wyjątkiem piątku) i czasu skontrowania biblioteki w czerwcu i grudniu.
Czytelnia powszechna jest także i w sobotę otwarta.
Urzędnicy biblioteczni jednak wolni są od obowiązków tylko w niedziele i święta.
"W lipcu i sierpniu jako miesiącach wakacyjnych Biblioteka jest przystępna dla publiczności tylko od godziny 11 do godziny 1.
§ 2.
Urzędnicy biblioteczni powinni być punktualnie z uderzeniem godziny 9 w swoich biurach i zostają w nich aż do godziny 2.
W razie nadzwyczajnej potrzeby zobowiązani są na wezwanie Dyrektora stawić się z wszelką gotowością do załatwienia jakiej czynności i w godzinach pozasłużbowych.
§ 3.
Wstęp do książnicy (rotundy) jest dozwolony tylko przysięgłym urzędnikom, stypendystom, woźnemu bibliotecznemu i – o ile to do utrzymania tejże w porządku koniecznie potrzebne – także służbie Zakładu.
§ 4.
W miesiącach lipcu i sierpniu udziela Kuratorya urzędnikom dłuższych urlopów. Aby jednak Biblioteka i w tym czasie codziennie przez dwie godziny mogła być otwartą, powinni urzędnicy porozumieć się pomiędzy sobą… co do czasu urlopów i o rezultacie uwiadomić Dyrektora, który odpowiedni temu wniosek na piśmie przedłoży Kuratoryi.
W innym czasie udziela Kuratorya urlopu tylko na piśmienne podanie, jeżeli Dyrekcya oświadczy, że na to pozwalają względy służbowe.
Ferye świąteczne Wielkanocne liczą się od Wielkiego czwartku do następnego wtorku, ferye Bożego Narodzenia od Wilii aż do trzeciego święta włącznie; ferye Zielonych świątek od niedzieli świątecznej do wtorku.
§ 5.
W czasie urlopu albo słabości, zastępuje Dyrektora Kustosz, Kustosza Skryptor literacki, drugiego zaś Skryptora – jeżeli nieobecność jego jest tylko chwilową albo krótko trwającą – zastępuje wyznaczony do tego przez Dyrekcyą stypendysta lub Woźny.
W razie dłuższej choroby i w ogóle nieobecności Skryptora II, zarządzi Kuratorya, po wysłuchaniu opinii Dyrektora, co uczynić wypadnie.
§ 6 .
Urzędnikom zakładowym dozwala się przebywać w biurach i w czytelniach także i w godzinach pozasłużbowych, bez względu na to, czy się tam zajmować będą pracami urzędowymi, czy swymi prywatnymi.
Gościom zamiejscowym, a taksamo i Stypendystom dozwala się pracować w lokalnościach bibliotecznych po za godzinami urzędowymi jedynie w takim razie, jeżeli Dyrektor, Kustosz lub jeden ze Skryptorów może być przy tem obecny.
Na odbywanie posiedzeń w pracowni naukowej Towarzystw naukowych, udziela pozwolenia tylko Kuratorya i to jedynie pod warunkiem, żeby jeden z urzędników Zakładu był na nich osobiście obecnym.
§ 7.
Podania urzędników bibliotecznych w ich sprawach osobistych, równie jak i ich wnioski piśmienne dotyczące spraw służbowych, oddają, się do Protokołu podawczego u Sekretarza administracyjnego i tam otrzymują, swój numer. Pierwsze, t… j… podania osobiste, mają być adresowane do Kuratoryi, a przechodzić przez Dyrekcyą, która na nich (lub też w osobnym referacie) opinią swoję o nich oświadczy. Odpowiedź Kuratoryi na te podania idzie do Sekretaryatu także przez ręce Dyrekcyi. – Drugie, t… j… wnioski lub życzenia służbowe, adresowane być mają do Dyrekcyi, ta zaś donosi potem w comiesięcznych swoich wykazach Kuratoryi, jak z nimi postąpiła (§33).
Powyższemu przepisowi nie podlegają jednakże podania Konserwatora muzealnego, który się z Kuratoryą znosi bezpośrednio, dając rzeczone podania tylko zapisać do Protokołu podawczego w Sekretaryacie. Również stanowią wyjątek i pisma w przedmiotach ściśle ekonomicznych (§ 53), które przychodzą od Sekretarza administr. do Kuratora, i wracają z Kuratoryi do Sekretaryatu, bez pośrednictwa Dyrekcyi.
§ 8.
Ponieważ Kuratoryą wobec władz urzędowych i kraju jest odpowiedzialną za wszystko, co się w Zakładzie dzieje, i sama tylko Zakład na zewnątrz przedstawia, przeto wszystkie pisma i korespondencye z władzami, instytucyami i osobami prywatnymi, prowadzone w imieniu Zakładu, obowiązujące go do czegokolwiek i w ogóle charakter urzędowy mające, powinny tak w koncepcie, jak w odpisie być opatrzone podpisem Kuratoryi.
To się ściąga i do podziękowań za wszelkie dary dla Muzeum lub Biblioteki przysłane.
Jeżeli zajdzie potrzeba posłania komu podziękowania nie w drukowanym formularzu, lecz obszerniej ułożonego, to koncept takich podziękowań, zaraz w odnośnym referacie, redaguje co do dzieł bibliotecznych kancelarya dyrektorska, a co do przedmiotów muzealnych Konserwator, i opatruje ten referat swoim podpisem. Przepisane zaś na czysto podziękowanie to podpisuje Kurator.
§ 9.
Jeżeliby w wyjątkowych wypadkach zachodziła konieczność, ażeby Dyrektor (lub zastępujący nieobecnego Dyrektora urzędnik) miał pisma jakie urzędowe, z Zakładu na zewnątrz wychodzące, podpisem swoim zamiast kuratorskiego opatrzyć lub opatrywać, musi mieć na to osobne piśmienne, jak najdokładniej określone upoważnienie od Kuratoryi.
Jedynie na upomnieniach, które Biblioteka w myśl § 116 posyła do osób ze zwrotem pożyczonej jakiej książki zalegających, kładzie swój podpis nie Kurator, lecz Kustosz, a na powtórnych takich pozwach Dyrektor.
§ 10.
Wszyscy urzędnicy i stypendyści obowiązani są obchodzić się z publicznością pracującą w Zakładzie lub zwiedzającą bibliotekę, z przyzwoitą uprzejmością i gotowością do udzielania wszelkich żądanych wyjaśnień.
§ 11.