- W empik go
Jak dzielić się wiarą. Apologetyka w świetle Krzyża - ebook
Jak dzielić się wiarą. Apologetyka w świetle Krzyża - ebook
Wśród pluralizmu i sekularyzmu kultury zachodniej apologetyka chrześcijańska ponownie budzi zainteresowanie. W „Jak dzielić się wiarą” Joshua D. Chatraw i Mark D. Allen przedstawiają wprowadzenie do tej dziedziny, zapoznając czytelników z bogatą historią, biblijnymi podstawami i wciąż aktualnym znaczeniem apologetyki. Przyglądają się fragmentom Starego i Nowego Testamentu nakazującym obronę wiary oraz omawiają styl apologetyczny zarówno Ojców Kościoła, jak i wybitnych teologów średniowiecza i późniejszych wieków. Na koniec ta wyjątkowa książka opisuje współczesne metody stosowania apologetyki i daje mnóstwo praktycznych wskazówek, które opierają się na przykładach wziętych z życia. Ponadto Autorzy zwracają szczególną uwagę na postawę apologety, która powinna odznaczać się pokorą i życzliwością.
Dzięki wyważonemu i wnikliwemu podejściu do metodologii apologetycznych oraz dużej praktycznej mądrości w traktowaniu sceptyków ta książka jest idealnym źródłem informacji dla każdego, kto chce w skuteczny i jednocześnie taktowny sposób zainteresować dzisiejszą kulturę ewangelią Jezusa Chrystusa.
Chcesz przekazywać wiarę i dawać świadectwo, ale czasem brakuje ci wiedzy? Nie wiesz, co i jak mówić? Może kiedy myślisz o teologicznych frazach, czujesz zniechęcenie? W tej książce znajdziesz chrześcijańskie metody ewangelizacji, inspiracje do pogłębiania własnej relacji z Bogiem oraz sposoby argumentowania w dialogu z osobami niewierzącymi. A to wszystko napisane w przystępny i ciekawy sposób.
- dr Agata Rujner, wykładowca akademicki oraz autorka vloga Prawie Morały
Jedna z najlepszych książek o apologetyce, jakie czytałem. Przedstawia przekonującą wizję miejsca apologetyki w życiu poszczególnych wiernych i Kościoła jako całości, czerpiąc z bogatej mądrości chrześcijańskiej przeszłości i najlepszych współczesnych podejść do zadania apologetycznego. Lektura ta zarówno wzbogaci życie chrześcijan, jak i pomoże im bronić swojej wiary oraz polecać ją w dzisiejszym złożonym świecie.
- Alister E. McGrath, profesor nauki i religii na University of Oxford, autor „Apologetyki po prostu”
W naszej kulturze praktykowanie apologetyki przeszło daleką drogę: kiedyś było dziedziną wyłącznie dla specjalistów, teraz stało się czymś wymaganym nawet w rozmowie z sąsiadem. Joshua Chatraw i Mark Allen napisali najbardziej obszerny, przystępny i aktualny podręcznik na temat chrześcijańskiej apologetyki, jaki znam. Pomimo całościowego potraktowania tematu podręcznik ten świetnie się czyta. Autorzy z szacunkiem przedstawiają rozmaite podejścia do apologetyki, proponując własną ścieżkę, która obejmuje szeroki zakres spostrzeżeń pochodzących z wielu dyscyplin i od wielu myślicieli. Gorąco polecam.
- Tim Keller, emerytowany pastor, Redeemer Presbyterian Churches of New York City
Joshua D. Chatraw
Dyrektor Centre for Public Christianity, główny nauczyciel programu dla leaderów New City Fellows oraz teolog rezydent w kościele Świętej Trójcy w Raleigh North Carolina. Przed objęciem obecnych stanowisk pełnił służbę duszpasterską i wykładał teologię.
Mark D. Allen
Urodził się i wychował w Zachodniej Wirginii. Skończył Seminarium Teologiczne w Dallas, Seminarium Teologiczne Gordona-Conwella oraz otrzymał tytuł doktora na Uniwersytecie Notre Dame. Jest członkiem Centrum ds. Apologetyki i Zaangażowania Kulturowego na Liberty University. Wcześniej przez prawie 20 lat był pastorem w Wirginii i Indianie.
Summa
Nazwa serii nawiązuje do tytułu dwóch wielkich dzieł świętego Tomasza z Akwinu, który koncentrował się na tym, że chrześcijaństwo nie podważa wartości poznania intelektualnego. Proponujemy czytelnikowi publikacje, których autorzy nie boją się rzeczowej dyskusji prowadzącej do wykazania prawdziwości chrześcijaństwa. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała lektura i nieocenione źródło wiedzy dla tych, którzy szukają argumentów na rzecz chrześcijaństwa, oraz wszystkich wątpiących, a nawet niewierzących. Ci ostatni znajdą okazję, by wypróbować swoją niewiarę.
Spis treści
Przedmowa // 9
Wstęp: zaproszenie do apologetyki w świetle krzyża // 11
Część 1
Fundamenty apologetyki w świetle krzyża // 25
1. Apologetyka w Biblii, część 1 // 27
2. Apologetyka w Biblii, część 2 // 49
3. Apologetyka w obrębie tradycji Kościoła, część 1 // 73
4. Apologetyka w obrębie tradycji Kościoła, część 2 // 97
Część 2
Struktura teologiczna apologetyki w świetle krzyża // 125
5. Zrozumieć metody // 127
6. Przywieść ludzi do krzyża poprzez słowa i czyny // 163
7. Pokora wobec Boga i innych ludzi oparta na krzyżu // 181
8. Przemawianie do całej osoby ze względu na ewangelię // 211
9. Kontekstualizacja przez pryzmat Krzyża // 233
Część 3
Praktyka apologetyki w świetle krzyża // 249
10. Przygotowanie się do przekonywania (a nie – do spinowania) zgodnie z podejściem „z wnętrza na zewnątrz” w czasach późnego modernizmu // 251
11. Wchodzenie w interakcje w czasach późnego modernizmu // 277
12. Radzenie sobie z racjami unieważniającymi // 315
13. Uzasadnianie chrześcijaństwa // 365
Indeks biblijny // 402
Indeks osobowy // 408
Indeks rzeczowy // 412
Bibliografia // 414
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66665-96-5 |
Rozmiar pliku: | 2,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pomysł na tę książkę zrodził się kilka lat temu, kiedy spotkaliśmy się na kawie. Narzekaliśmy na to, że wielu naszych studentów nie jest przygotowanych do integrowania różnych nurtów wiedzy, a taka integracja mogłaby uczynić ich skutecznymi apologetami w naszym obecnym kontekście kulturowym. Ubolewaliśmy, że czerpią oni informacje z wielu obszarów, ale nie są w stanie scalić różnych dyscyplin, co mogłoby z nich uczynić skutecznych świadków. A jeśli dobrze im idzie w jednym obszarze, wydają się mieć braki w innym.
Wyczuwaliśmy także rozdźwięk między apologetyką a lokalnymi Kościołami. Jako pastorzy i profesorowie, co zrozumiałe, rozmawiamy z własnymi środowiskami społecznymi i w ich obrębie, ale czasami po prostu rozmawiamy obok siebie – a w innych wypadkach zwyczajnie nie potrafimy słuchać. W końcu zaczęliśmy się zastanawiać, co możemy zrobić z tymi problemami.
Od czasu tego pierwszego spotkania widywaliśmy się raz w tygodniu na śniadaniu. Chociaż w rozmowach dominował niniejszy projekt, owe cotygodniowe spotkania obejmowały również inne tematy, takie jak Pan i Jego dzieło w naszym życiu, nasze relacje i nasza praca. Innymi słowy, połączyliśmy siły, aby napisać tę książkę, ponieważ myślimy z troską o świadectwie Kościoła i dzielimy wspólną wizję nauczania chrześcijan, jak próbować przemówić do świata, ale misja napisania Apologetyki w świetle Krzyża okazała się zarazem kamieniem probierczym naszej przyjaźni. Uważamy, że ten projekt jest o wiele lepszy dzięki przyjaźni, która go ożywiła.
Gdy pisaliśmy tę książkę, wsparcia udzieliło nam wielu ludzi. Specjalne podziękowania składamy naszym żonom i dzieciom za ich zachętę – w końcu możecie zobaczyć, nad czym pracowaliśmy przez te wszystkie późne noce i wczesne poranki. Dziękujemy Madisonowi Trammelowi, naszemu redaktorowi w Zondervan, za jego profesjonalizm i bystre redaktorskie oko. Dziękujemy naszej klasie szkółki niedzielnej w Forest Baptist Church i naszym grupom na Liberty University za wasze reakcje, ponieważ przedstawiliśmy wam dużą część tego materiału, zanim trafił do druku. Bardzo doceniamy również Trevina Waxa, Nathana Rittenhouse’a i Jamesa Spiegla, którzy przeczytali wczesne wersje rękopisu i przedstawili sugestie zmian. Na koniec składamy wielkie podziękowania dla naszych studentów, którzy na różne sposoby nam pomogli. Ci studenci to Micailyn Geyer, Jack Carson, Kevin Richard, Megan Gentleman, Joshua Erb, Doug Taylor, Maria Kometer, Isaiah Griffith i Dickson Ngama.