- nowość
Jak ja to widziałem. Wspomnienia z życia w trzech ustrojach - ebook
Jak ja to widziałem. Wspomnienia z życia w trzech ustrojach - ebook
„Jak ja to widziałem” to osobista relacja z ostatnich dekad naszej historii. Książka, która pomaga je zrozumieć.
Prof. Andrzej Karpiński przekazuje całą prawdę o wydarzeniach tego czasu, tak jak je wtedy widział. W książce znajdziecie wiele faktów dotychczas przemilczanych lub zakłamanych.
Prof. Andrzej Karpiński nie tylko podejmuje próbę bilansu swego długiego, ciekawego i aktywnego życia, ale też kreśli szeroką panoramę polskiego życia społeczno-gospodarczego na przestrzeni kilkudziesięciu lat, jak sam pisze: w przedwojennym kapitalizmie, w realnym socjalizmie i we współczesnym kapitalizmie.
Wątki osobiste i rodzinne przeplatają się z analizami polityki gospodarczej, opisywane z humorem i temperamentem wątki z życia codziennego towarzyszą relacjom z ważnych wydarzeń politycznych. Autor wiele widział i wiele wiedział, brał udział w opracowywaniu programów przebudowy polskiej gospodarki, poznawał kulisy polityki na najwyższych szczeblach.
Jego książka to nie tylko wspomnienia, to także wnikliwa analiza procesów gospodarczych w PRL, tym cenniejsza, że dokonana przez osobę, która uczestniczyła w ich programowaniu. Karpiński broni dorobku PRL, uważa, że przyniósł on ogromny wzrost poziomu życia ludzi, w dużej mierze dzięki uprzemysłowieniu kraju. Dlatego boli go zrujnowanie polskiego przemysłu po 1989 r., dokonywane w imię wolnorynkowych dogmatów. Wiele uwagi poświęca polityce gospodarczej ostatnich dekad. Nie lekceważy jej pozytywów, jednak z bólem podkreśla zniweczenie dorobku m.in. swojego pokolenia, przejawiające się w upadku wielu zakładów przemysłowych.
Andrzej Karpiński (ur. 1928) – ekonomista, emerytowany profesor nadzwyczajny w PAN. Zawodowo i naukowo zajmował się polityką gospodarczą państwa (od 1948 r.), a zwłaszcza polityką przemysłową, prognozowaniem i studiami nad przyszłością. Przez prawie cztery dekady związany z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, gdzie trafił bezpośrednio po studiach i przeszedł wszystkie szczeble, do funkcji zastępcy przewodniczącego. Po zakończeniu pracy w administracji państwowej zajął się nauką – pracował w Polskiej Akademii Nauk, był wieloletnim sekretarzem naukowym Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus”. Autor kilkudziesięciu opublikowanych w wielu językach książek, m.in. 40 lat planowania w Polsce: problemy, ludzie, refleksje (1986), Spór o przyszłość przemysłu światowego: dyskusje, prognozy, wnioski (1994), Unia Europejska-Polska: dylematy przyszłości (1998), Jak tworzyć długookresową strategię rozwoju dla kraju i regionu: metodyka strategicznego myślenia o przyszłości (2002), Co trzeba wiedzieć o studiach nad przyszłością? (2009), O polską strategię przemysłową: wzorce uniwersalne czy specyfika przemysłu (2012), Kontynuować czy zmienić. O strategii gospodarczej dla Polski (2014), Polska droga do roku 2050: jak działać racjonalnie w coraz bardziej nieracjonalnym świecie? (2020), Jak wyjść z chaosu i bezwładu. Propozycja strategii oraz polityki przemysłowej dla Polski (2023).
Jedną z rzadkich i nielicznych zalet wieku starczego jest możliwość mówienia całej prawdy i wyzwolenie się z różnego rodzaju zahamowań występujących w wieku aktywności zawodowej. Mogę więc przekazać już całą prawdę, tak jak ją wtedy widziałem. (…) Bo książka ta omawia i przedstawia szereg faktów dotychczas przemilczanych lub zakłamanych. Zgodnie z tym poświęciłem w niej wiele miejsca i uwagi aktywnemu zwalczaniu mitów krążących w naszej świadomości społecznej, niemających żadnych podstaw ani w nauce, ani w rzeczywistości. A już szczególnie wiele miejsca poświęciłem krytyce na częstszych i największych błędów ekonomicznych, które popełnili nasi politycy. (…) Niniejsze wspomnienia mogą odgrywać jeszcze jedną rolę. Są relacją niemal ostatniego żyjącego jeszcze świadka, który aktywnie uczestniczył w tych wydarzeniach.
Andrzej Karpiński
Spis treści
Spis treści
Od autora 7
Kilka uwag wstępnych 11
Rozdział I.
Moja połowa dwudziestolecia międzywojennego (1928–1939) 17
Rozdział II.
Wojna i okupacja (1939–1945) 47
Rozdział III.
U progu Polski Ludowej (1945–1949) 107
Rozdział IV.
Czas pracy od podstaw (1950–1960) 159
Rozdział V.
Pierwszy awans (1960–1974) 211
Rozdział VI.
Moje życie prominenckie (1974–1983) 282
Rozdział VII.
Koniec kariery administracyjnej oraz upadek Polski Ludowej
1984–1989) 364
Rozdział VIII.
Moje życie w okresie transformacji ustrojowej 394
Rozdział IX.
Przejście do działalności w nauce 483
Rozdział X.
Aktywna późna starość mojego życia 557
Rozdział XI.
Próba bilansu 590
Indeks 636
Kategoria: | Biografie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67220-30-9 |
Rozmiar pliku: | 4,2 MB |