Jak przetrwać życiowe trudności #mindfulness - ebook
Jak przetrwać życiowe trudności #mindfulness - ebook
Ta książka to przewodnik oraz wsparcie, gdy życie staje się zbyt przytłaczające. Jest o tym, jak przeżyć dzień, nie myśląc, że zawaliliśmy, że może dałoby się zrobić więcej, że mogliśmy postąpić inaczej. Napisałam ją, by Ci przypomnieć, że to, co robimy i jacy jesteśmy, WYSTARCZY. Nie musimy być zawsze bardziej i więcej.
Znajdziesz w niej wiele ćwiczeń i wskazówek, które pomogą Ci zmierzyć się z trudnymi emocjami, niepewnością, samotnością, zmianą, frustracją czy też śmiercią (nazywam je wielką szóstką). Książka pokazuje, jak poprzez praktykowanie mindfulness być świadomym każdej przeżywanej chwili i doceniać każdą sekundę.
A zatem noś ją wszędzie. Zaznaczaj fragmenty, przygotuj sobie notatnik. To więcej niż poradnik – to sposób na poznawanie i rozwijanie siebie.
Mam szczerą nadzieję, że książka pomoże Ci utrzymać ster prosto, nawet na najbardziej wzburzonych falach, i że w końcu cało i zdrowo wypłyniesz na spokojne wody.
Twoja Ruby
Ruby Wax – popularna komiczka, scenarzystka i osobowość telewizyjna. Ukończyła terapię poznawczą opartą na uważności (MBCT) na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 2015 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za pracę na rzecz zdrowia psychicznego.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-271-2718-1 |
Rozmiar pliku: | 3,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jak zawsze pierwsze podziękowania kieruję do mojej rodziny: Eda, Maxa, Maddy oraz Mariny, którzy wiedzą, że lepiej trzymać się z dala, gdy wpadam w szał pisania, ale po wszystkim wciąż mnie kochają.
Dziękuję Ajdzie Vucicevic z wydawnictwa Welbeck za to, że dostrzegła potrzebę, by opublikować tę książkę jak najszybciej z myślą o tych, którym ostatnie wydarzenia zafundowały ostrą jazdę i usiłują znaleźć hamulce.
Dziękuję również mojej agentce Caroline Michel – to dzięki niej moja praca ujrzała światło dzienne.
Chcę podziękować także niezrównanej redaktorce Belli Pollen. Gdyby nie ona, mało kto zdołałby cokolwiek zrozumieć z tego myślowego bałaganu. To dzięki niej moje chaotyczne wywody nabrały sensu.
Specjalne podziękowania należą się Garethowi Daunceyowi pracującemu nad aplikacją Mood (ang. nastrój), autorowi poniższego ćwiczenia opisanego na s. 130–131.
ĆWICZENIE: ŚLEDZENIE NASTROJU
Prześledź, jak zmienia się twój nastrój.
Weź 10 kredek w różnych kolorach i ułóż je według nastrojów, jakie ich barwy w tobie wywołują. Zdecyduj, które kolory są pozytywne i mają działanie motywujące oraz energetyzujące, a które wzbudzają negatywne myśli i przygnębienie. Jeżeli za najbardziej budujący uznasz żółty, nadaj mu numer 1. Zielonemu, który nie nastraja cię aż tak optymistycznie, możesz przypisać numer 4, a neutralnemu beżowemu – 5. Od 6 kolory będą coraz mroczniejsze aż do 10, czyli czarnego.
Na s. 131 zamieszczono przykładową kartkę z kalendarza z zaznaczonymi dniami miesiąca. Wzorując się na niej, przygotuj sobie podobną na ten miesiąc. Codziennie rano lub wieczorem oceń swój nastrój, wybierz kredkę o odpowiadającej mu barwie, po czym pokoloruj nią bieżący dzień w swoim kalendarzu.
Pod koniec tygodnia lub miesiąca przeanalizuj, jak zmieniały się kolory dni. Jeśli przez ponad tydzień twój nastrój określał kolor czarny, prawdopodobnie cierpisz na depresję.