Jak wrócić do sprawności po kontuzji i zapobiegać nawrotom? Ćwiczenia na kolana, staw skokowy i stopy - ebook
Jak wrócić do sprawności po kontuzji i zapobiegać nawrotom? Ćwiczenia na kolana, staw skokowy i stopy - ebook
Doznałeś kontuzji i chcesz pozbyć się bólu? Zależy Ci szybkim powrocie do zdrowia? Dowiedz się, jak ćwiczyć mięśnie nóg, żeby zregenerować osłabione kończyny.
Skorzystaj z gotowych ćwiczeń i rekomendacji ortopedów oraz fizjoterapeutów. Zadbaj o kolana, staw skokowy czy stopy i zacznij prawidłowo chodzić. Krok po kroku pokażemy Ci, jak bez bólu i nadmiernego wysiłku wrócić do dawnej sprawności.
Zadbaj o zdrowie i odbierz te materiały! Przekonaj się, że jak pomoc rehabilitantów ułatwi Twoje codzienne funkcjonowanie.
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-032-3 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,
stabilna podpora, składająca się z mięśni, ścięgien i więzadeł, nie ochroni cię w 100% przed kontuzjami, które mogą wyniknąć z uprawiania sportu czy powstać przez nieuwagę nawet podczas spaceru. Jednak osoba, która ćwiczy, jest mniej podatna na zerwania ścięgien – te w razie konieczności bardziej się naciągają. Dzięki treningowi unikniesz również zmian zwyrodnieniowych w stawach i problemów z mięśniami. Z naszego poradnika dowiesz się, jakich kontuzji możesz doznać w obrębie kolana oraz stopy, a także jak ich uniknąć.
Redakcja
Zdrowie w PraktyceWSTĘP
Pierwsza pomoc przy kontuzjach sportowych
prof. dr Thomas Wessinghage
Prawidłowa reakcja zaraz po kontuzji odniesionej w wyniku uprawiania sportu zapobiega wydłużonemu procesowi dochodzenia do zdrowia i nieprzyjemnym komplikacjom. Przeczytaj, jak w odpowiednim czasie podjąć właściwe środki zaradcze.
Gdy podczas uprawiania sportu doznasz kontuzji, trudno nazwać to inaczej niż pechem. Aby sprawy jednak nie potoczyły się jeszcze gorzej, konieczne jest szybkie działanie. Aby skrócić czas zdrowienia przynajmniej takich kontuzji, jak stłuczenie, naderwanie czy zwichnięcie, przydatnych będzie kilka prostych zasad:
•przerwa,
•lód,
•kompresja,
•ułożenie do góry.
Krok 1 – przerwa: natychmiast przerwij aktywność. Jeśli zaciśniesz zęby i będziesz kontynuować trening, poważnie sobie zaszkodzisz.
Krok 2 – lód: konieczne jest delikatne schłodzenie kontuzjowanego miejsca i to najszybciej, jak się da. Zastosowanie zimna złagodzi ból i zapobiegnie większej opuchliźnie. Ważne: im mniej widoczna jest opuchlizna, tym krótszy będzie czas powrotu do sprawności. Schładzaj kontuzjowane miejsce różnymi zimnymi okładami. Idealne będą kostki lodu. Włóż je do woreczka foliowego lub skarpetki i roztłucz. Taką łatwą do formowania lodową miazgę owiń ręcznikiem i przyłóż we właściwym miejscu. Ale ostrożnie! Okład nigdy nie powinien być nieprzyjemny w odczuciu, np. zbyt zimny. Na pierwszy rzut oka praktyczne i sensowne wydaje się zastosowanie sprayu chłodzącego. Osobiście bardzo chciałbym jednak odradzić stosowanie takich środków. Stwarzają one zagrożenie miejscowego odmrożenia. W przypadku otwartych ran schładzaj krawędzie rany, a nie jej wnętrze.
Krok 3 – kompresja: załóż delikatny opatrunek uciskowy. W ten sposób również zapobiegasz pojawieniu się opuchlizny. Nie zawiązuj zbyt ciasno bandaża elastycznego. Zakładaj opatrunek zawsze w kierunku od zewnątrz ciała do wewnątrz – w przypadku zwichniętej kostki będzie to od palców stopy w kierunku do pięty i kolana. Ostrożnie: Przy oznakach zastoju i zaburzeniach przepływu krwi natychmiast poluzuj opatrunek lub go zdejmij. Sygnałami alarmowymi są opuchlizna dookoła opatrunku, skóra zabarwiona na biało lub niebiesko, brak czucia, mrowienie lub narastający ból.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Pierwsza pomoc przy kontuzjach sportowych
Jak nazwać swoją kontuzję?
O czym świadczy ból kolana
Odpowiedni sport pozwoli na długo zachować elastyczność stawów i kolan
Częsta kontuzja osób biegających – zapalenie ścięgien gęsiej stopki
Torbiel Bakera cystis poplitea, czyli torbiel dołu podkolanowego
Guz w dole podkolanowym? Operacja nie zawsze konieczna
Chondromalacja – ból przedniego przedziału stawu kolanowego
Zwyrodnienie stawu kolanowego: kiedy konieczna jest operacja?
Jak się ruszać bez bólu mimo protezy stawu kolanowego
Problemy stawu skokowego – skręcenia i zwichnięcia
Ćwiczenia, które złagodzą ból i poprawią ruchomość twoich stawów
Jak zachęcić seniora do aktywności mimo bólu stóp
Rozciągaj stopy – to ci się należy
Entezopatia rozcięgna podeszwowego, czyli ból w stopie. Jak to jest z tą ostrogą?
Bóle stopy – problemy z trzeszczkami
Ścięgno Achillesa – zmora biegaczy
Pięta Haglunda
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71