Jak żyć z nadciśnieniem tętniczym - ebook
Jak żyć z nadciśnieniem tętniczym - ebook
Poradnik dla chorych. Autorzy uczą, jak żyć z nadciśnieniem tętniczym i jak sobie radzić w wynikających z tej choroby kłopotliwych sytuacjach. Czytelnicy znajdą w tej książce obok wielu praktycznych wskazówek omówienie nowoczesnych metod leczenia nadciśnienia. Autorzy kładą duży nacisk na różne formy postępowania niefarmakologicznego, czyli styl życia i aktywność fizyczną. Dużą zaletą tej książki jest rozdział poświęcony żywieniu, w którym załączono praktyczne przepisy, z podaniem wartości energetycznej stosowanych produktów.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5742-3 |
Rozmiar pliku: | 3,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Nadciśnienie tętnicze należy do chorób, w przebiegu których szczególnie ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem. Jest to jeden z czynników decydujących o powodzeniu leczenia. Pacjent, u którego po raz pierwszy w życiu stwierdzono podwyższone ciśnienie krwi, staje wobec nowych dla siebie problemów, których często nie umie w sposób racjonalny rozwiązać. Z własnego doświadczenia wiemy, że niektórzy chorzy na wiadomość o wysokim ciśnieniu krwi popadają w nieuzasadnioną panikę i trzeba wielu wysiłków, aby przekonać ich o niesłuszności takiej postawy. Jednocześnie zdarzają się chorzy, którzy całkowicie lekceważą stwierdzone u nich nadciśnienie i nie przestrzegają podstawowych zaleceń lekarza, narażając się w ten sposób na ryzyko wystąpienia powikłań. Obie te postawy są niewłaściwe. Pacjent od początku powinien świadomie współuczestniczyć w leczeniu, ponieważ tylko wówczas możliwe jest jego pełne powodzenie.
Leczenie nadciśnienia trwa długo, wymaga stosowania różnych leków, a właściwy ich dobór i ustalenie odpowiedniej dawki wymagają czasu. Znajomość podstawowych faktów dotyczących ciśnienia tętniczego i mechanizmów odpowiedzialnych za jego zwiększenie pozwala pacjentowi lepiej zrozumieć istotę choroby i nabrać do niej dystansu.
Naszym celem jest dostarczenie pacjentowi cierpiącemu na nadciśnienie tętnicze niezbędnego zasobu informacji, aby mógł traktować swoją chorobę bez niepotrzebnych emocji.
Zachętą do napisania książki i dużą pomocą w realizacji tego zamierzenia były dla nas codzienne kontakty z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Upewniły nas one, jak znaczący jest świadomy udział pacjenta w procesie leczenia. W tekście zawarliśmy informacje o najnowszych dokonaniach w leczeniu nadciśnienia, jak również zapobieganiu mu.
Pragniemy złożyć gorące podziękowania Pani mgr Aleksandrze Cichockiej z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie za cenną pomoc w przygotowaniu zaleceń żywieniowych, których powinien przestrzegać pacjent z nadciśnieniem tętniczym.
Dziękujemy również Pani prof. dr hab. Barbarze Cybulskiej za cenne uwagi merytoryczne i rady oraz Panu doc. dr. hab. Markowi Kabatowi za udostępnienie materiału ilustracyjnego.
Autorzy