- nowość
- W empik go
JPK_KR_PD Wdrożenie w OPP - ebook
Wydawnictwo:
Data wydania:
1 grudnia 2024
Format ebooka:
EPUB
Format
EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie.
Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu
PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie
jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz
w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną
aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego,
który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire
dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu
w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale
Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy
wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede
wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach
PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu
w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale
Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną
aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego,
który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla
EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu
w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale
Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Pobierz fragment w jednym z dostępnych formatów
JPK_KR_PD Wdrożenie w OPP - ebook
Publikacja wspierająca wdrożenie JPK_KR_PD w organizacji pożytku publicznego i wolontariatach. Do książki dołączone jest narzędzie w Excelu, które można wykorzystać w aktualizacji polityki rachunkowości.
Kategoria: | Proza |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8384-928-7 |
Rozmiar pliku: | 4,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
1. Wstęp
Niniejsza publikacja jest trzecią z kolei na temat JPK_KR_PD. Pierwsza, dotyczyła wdrożenia JPK_KR_PD w jednostce MIKRO, druga — wdrożenia JPK_KR_PD w jednostce MAŁEJ. Niniejsza publikacja podejmuje temat wdrożenia JPK_KR_PD w organizacji pożytku publicznego (OPP) i wolontariatach. Wszystkie wymienione typy jednostek składają uproszczone sprawozdania finansowe, gdzie jednostka mała i mikro będzie wysyłała JPK_KR_PD, zgodnie z załącznikiem nr 7 do rozporządzenia z dnia 16.08.2024. a organizacja pożytku publicznego wg załącznika nr 3 do wymienionego rozporządzenia.
Do wspomnianego rozporządzenia wprowadzającego obowiązek JPK_KR_PD i JPK_ST_KR zostało dołączonych siedem załączników, w których znajdują się listy znaczników dla kont księgowych dla różnych typów jednostek. To, czym są znaczniki zostało opisane w rozdziałach 4, 5, 6 i 7.
Zarówno ta publikacja jak dwie poprzednie (o wdrożeniu JPK_KR_PD w jednostce MAŁEJ i MIKRO), została przygotowana w celu wsparcia księgowych w implementacji nowych wymagań dla planów kont. Z niniejszego opracowania można dowiedzieć się o tym, jakie znaczniki są przypisane do poszczególnych pozycji w bilansie i rachunku zysków i strat w organizacji pożytku publicznego. Tak, jak w poprzednich publikacjach na temat wdrożenia JPK_KR_PD i w tej został dołączony plik w Excelu z narzędziem, które powinno ułatwić wdrożenie obowiązku poszerzenia danych w księgach rachunkowych o wymagane informacje, jakimi są znaczniki dla kont księgowych oraz sekcja RPD (Rozliczenie Podatku Dochodowego).
Link do pobrania pliku Excela znajduje się na końcu książki.2. Cyfryzacja rozliczeń z urzędami
Obecnie, wykorzystanie programów komputerowych w księgowości jest powszechne z powodu postępu technologicznego oraz przepisów prawa, które w coraz większym zakresie wymagają od firm tworzenia i przekazywania sprawozdań finansowych i rozliczeń podatkowych w formie elektronicznej. Niewątpliwie cyfryzacja rozliczeń z urzędami ułatwia i usprawnia pracę księgowego, ale także daje bardzo duże możliwości organom kontrolnym. Dane księgowe, które kiedyś były podczas kontroli analizowane tygodniami, dziś można sprawdzić dużo szybciej. Dane, które są ustandaryzowane, można bardzo szybko weryfikować za pomocą algorytmów, co sprawia, że podatnicy muszą liczyć się z tym, że coraz mniej informacji o działalności ich firmy, będą mogli ukryć przed fiskusem.
Dzisiaj (styczeń 2025r.), rozliczenia z urzędami realizowane są za pośrednictwem:
^ Jednolitych plików kontrolnych,
^ elektronicznych sprawozdań finansowych,
^ elektronicznych deklaracji podatkowych.
W ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego, obecnie funkcjonuje siedem plików przekazywanych organom kontrolującym na żądanie oraz dwa pliki wysyłane cyklicznie (miesięcznie):
^JPK_V7M i JPK_V7K — rozliczenie podatku VAT; pliki wysyłane cyklicznie bez wezwania,
^ JPK_KR — księgi rachunkowe; plik na żądanie,
^ JPK_FA — faktury sprzedaży; plik na żądanie,
^ JPK_EWP — ewidencja przychodów; plik na żądanie,
^ JPK_PKPIR — podatkowa księga przychodów i rozchodów; plik na żądanie,
^ JPK_MAG — ewidencja magazynowa; plik na żądanie,
^ JPK_FA_RR — faktury VAT RR; plik na żądanie,
^ JPK_WB — wyciągi bankowe; plik na żądanie.
Jednolitych plików kontrolnych nie można przygotować ręcznie, dlatego w programach komputerowych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach wdrożone zostały funkcjonalności, za pomocą których można przygotować odpowiednie JPK. Wszelkie rozliczenia, deklaracje, raporty, sporządzane jeszcze nie tak dawno manualnie, dziś przygotowywane są w pełni automatycznie i często mają formę elektroniczną. Jednak trzeba pamiętać, że gwarantem poprawności uzyskiwanych automatycznie wyliczanych raportów, zestawień, czy sprawozdań, jest PRAWIDŁOWA KONFIGURACJA OPROGRAMOWANIA.
Rozporządzenie, które wprowadziło w życie nowy JPK_CIT (JPK_KR_PD i JPK_ST_KR), który ma zacząć obowiązywać od 1.01.2025, jest kolejnym wyzwaniem dla przedsiębiorców związanym z cyfryzacją rozliczeń z urzędami. W ramach wdrożenia JPK_CIT, producenci oprogramowania zaimplementują w programach funkcjonalności, które będą generowały te pliki z ich programów. Jednak wcześniej księgowi będą musieli uporządkować i uzupełnić niektóre dane księgowe, aby pliki pobierały z programów prawidłowe i kompletne dane. Wdrażając JPK_KR_PD, między innymi konieczne będzie przyporządkowanie do kont księgowych właściwych znaczników, które są wskazane w odpowiednich załącznikach do rozporządzenia wprowadzającego nowe przepisy związane z wprowadzeniem JPK_CIT. Niniejsza publikacja przedstawia szczegóły powiązań znaczników DLA ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO, wg załącznika nr 3, z poszczególnymi kontami księgowymi i jakie to będzie miało przełożenie na bilans i RZiS, a także ZOiS (Zestawienie Obrotów i Sald) wg wzorów z załącznika nr 6 do Ustawy o Rachunkowości. Ponadto, w niniejszej publikacji zostały wyjaśnione zagadnienia związane z nową sekcją w pliku JPK_KR_PD — RPD (Rozliczenie podatku dochodowego).
Jak to zostało już wcześniej napisane, do wspomnianego już wcześniej rozporządzenia zostało dodanych siedem załączników:
^ załącznik nr 1 dla banków,
^ załącznik nr 2 dla zakładów ubezpieczeń,
^załącznik nr 3 dla OPP (organizacje pożytku publicznego),
^ załącznik nr 4 dla funduszy inwestycyjnych,
^ załącznik nr 5 dla domów maklerskich,
^ załącznik nr 6 dla spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych,
^ załącznik nr 7 dla jednostek pozostałych.
Niniejsza publikacja przedstawia opracowanie powiązań kont księgowych ze znacznikami, pozycjami w bilansie i rachunku zysków i strat dla organizacji pożytku publicznego, a więc odpowiada na pytanie: jak przystosować plan kont do przepisów wprowadzających JPK_CIT w OPP. Ponadto, do książki dołączone jest narzędzie utworzone w Excelu, które powinno pomóc księgowym przygotować aktualizację planu kont w swoich przedsiębiorstwach oraz polityki rachunkowości, aby nowy JPK_KR_PD mógł być prawidłowo obsłużony w ich przedsiębiorstwie.3. JPK_KR_PD dla OPP
Na stronie Ministerstwa Finansów zostały opublikowane Struktury JPK w podatkach dochodowych, które są obowiązujące na moment wejścia ich w życie i jak na razie nie zapowiada się, że w najbliższym czasie miałyby być zmieniane. Jeśli pojawią się nowe wersje schemy, na pewno będzie ona opublikowana na tej stronie ministerstwa. Dla ksiąg rachunkowych obowiązują pliki JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR, stanowiące całościowo JPK_CIT.
W tej publikacji schemat JPK_KR_PD będzie omówiony dość szczegółowo, aby można było zapoznać się z zakresem danych, które będą raportowane za pośrednictwem tego pliku. Na rys. 1 przedstawiony jest ogólny schemat nowego JPK_KR_PD, który składa się z następujących sekcji:
^ nagłówka („Naglowek”),
^ danych podmiotu („Podmiot1”),
^ danych kontrahenta („Kontrahent”),
^ zestawienia obrotów i sald („ZOiS”)
^ dziennika („Dziennik”),
^ bloku kontrolnego („Ctrl”),
^ rozliczenie podatku dochodowego („RPD”).
Rys. 1 Ogólny schemat JPK_KR_PD
Na schematach jedne pola są otoczone linią ciągłą, a inne linią przerywaną. Pola otoczone linią ciągłą oznaczają, że pole jest obowiązkowe, a linią przerywaną — pole opcjonalne.
W nagłówku pliku odnajdujemy ogólne informacje związane z danymi zawartymi w JPK_KR_PD, takie jak okres z jakiego pochodzą dane, zakres czasowy roku obrachunkowego, czy okres roku podatkowego, jeśli jest inny niż rok obrachunkowy. Na rys. 2 widoczny jest schemat nagłówka (Naglowek).
Rys. 2 Sekcja Nagłówek w JPK_KR_PD
Pola zawarte w nagłówku:
^ KODFORMULARZA,
^ WARIANTFORMULARZA,
^ CELZLOZENIA — wartości, które mogą się tutaj pojawić: 1: złożenie JPK po raz pierwszy oraz 2: Złożenie korekty JPK,
^ DATAWYTWORZENIAJPK — Data i czas wytworzenia pliku JPK_KR_PD,
^ DATAOD I DATADO — Data początkowa i końcowa okresu, którego dotyczy JPK_KR_PD,
^ ROKDATAOD I ROKDATADO — Data początkowa i końcowa roku obrotowego, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości,
^ ROKPDDATAOD I ROKPDDATADO — Data początkowa i końcowa roku podatkowego, jeżeli rok podatkowy różni się od roku obrotowego,
^ DOMYSLNYKODWALUTY — Trzyliterowy kod waluty, domyślny dla wytworzonego JPK_KR_PD,
^ KodUrzedu — Kod urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podatnika.
Kolejna sekcja to Podmiot1, w której zawarte mają być dane dotyczące podmiotu składającego dane w pliku JPK_KR_PD, takie jak:
Rys. 3 Sekcja Podmiot1 pliku JPK_KR_PD
W sekcji „Podmiot1” (rys. 3), znajdują się dwa pola obowiązkowe:
^ „IdentyfikatorPodmiotu” — dane identyfikujące podmiot,
^ „AdresPodmiotu” — adres podmiotu.
i dwa pola opcjonalne:
^ „Znacznik_EST” — Znacznik dla podatnika CIT estońskiego,
^ „Znacznik_MSSF — Znacznik dla podatnika stosującego MSSF.
Pole „IdentyfikatorPodmiotu” zawiera kolejne pola, które są widoczne na rys. 4.
Rys. 4 Szczegóły sekcji Podmiot1 pliku JPK_KR_PD
Rozwijając pole „Adres” zostają wyświetlone dwa pola:
^ AdresPol — Adres polski,
^ AdresZagr — Adres zagraniczny.
W sekcji adresu polskiego znajdują się pola uszczegóławiające:
^ kod kraju — pole obowiązkowe,
^ województwo — pole obowiązkowe,
^ powiat — pole obowiązkowe,
^ gmina — pole obowiązkowe,
^ ulica — pole opcjonalne,
^ nr domu — pole obowiązkowe,
^ nr lokalu — pole opcjonalne,
^ miejscowość — pole obowiązkowe,
^ kod pocztowy — pole obowiązkowe.
W sekcji adresu zagranicznego znajdują się pola:
^ kod kraju — pole obowiązkowe,
^ kod pocztowy — pole opcjonalne,
^ miejscowość — pole obowiązkowe,
^ ulica — pole opcjonalne,
^ numer domu — pole opcjonalne,
^ numer lokalu — pole opcjonalne.
Sekcje adres polski i adres zagraniczny są wymieniane zamiennie, co oznacza, że jeśli zostanie wypełnione sekcja adres polski, to już nie wypełniamy sekcji adres zagraniczny i odwrotnie.
Następna sekcja, która jest czymś nowym w JPK_KR_PD (w wersji wcześniejszej nie było takiej sekcji), to sekcja Kontrahent (rys. 5).
Rys. 5 Sekcja Kontrahent w JPK_KR_PD
W sekcji Kontrahent znajdują się trzy pola: jedno obowiązkowe i dwa opcjonalne:
^ T_1 — Kod kontrahenta identyfikujący jednoznacznie podmiot w systemie finansowo-księgowym jednostki,
^ T_2 — Kod kraju nadania identyfikatora podatkowego,
^ T_3 — Numer identyfikacji podatkowej kontrahenta.
W tej sekcji wykazywane mają być dane kontrahentów użytych w księgowaniach w dzienniku.
Następna sekcja to sekcja zawierająca osiem bloków obrotów i sald odpowiadających załącznikom do rozporządzenia z dnia 16.08.2024 r.
Rys. 6 Sekcja ZOiS w JPK_KR_PD
Sekcja ZOiS zawiera osiem podsekcji. Pierwszych siedem sekcji ZOiS odpowiada załącznikom dodanym do rozporządzenia:
^ ZOiS1 — Zestawienie obrotów i sald dla banków,
^ ZOiS2 — zestawienie obrotów i sald dla ubezpieczycieli i zakładów reasekuracji,
^ ZOiS3 — zestawienie obrotów i sald dla organizacji pożytku publicznego i wolontariatu,
^ ZOiS4 — zestawienie obrotów i sald dla funduszy inwestycyjnych,
^ ZOiS5 — zestawienie obrotów i sald dla domów maklerskich,
^ ZOiS6 — zestawienie obrotów i sald dla SKOK,
^ ZOiS7 — zestawienie obrotów i sald dla jednostek pozostałych.
Do sekcji ZOiS8 dedykowanej jednostkom stosującym MSSF, nie ma jeszcze opracowanej listy znaczników.
Poszczególne bloki ZOiS zawierają te same pola w części raportu zestawienie obrotów i sald, a różnią się listą przypisanych do każdego z bloków znaczników.
Niniejsza publikacja jest trzecią z kolei na temat JPK_KR_PD. Pierwsza, dotyczyła wdrożenia JPK_KR_PD w jednostce MIKRO, druga — wdrożenia JPK_KR_PD w jednostce MAŁEJ. Niniejsza publikacja podejmuje temat wdrożenia JPK_KR_PD w organizacji pożytku publicznego (OPP) i wolontariatach. Wszystkie wymienione typy jednostek składają uproszczone sprawozdania finansowe, gdzie jednostka mała i mikro będzie wysyłała JPK_KR_PD, zgodnie z załącznikiem nr 7 do rozporządzenia z dnia 16.08.2024. a organizacja pożytku publicznego wg załącznika nr 3 do wymienionego rozporządzenia.
Do wspomnianego rozporządzenia wprowadzającego obowiązek JPK_KR_PD i JPK_ST_KR zostało dołączonych siedem załączników, w których znajdują się listy znaczników dla kont księgowych dla różnych typów jednostek. To, czym są znaczniki zostało opisane w rozdziałach 4, 5, 6 i 7.
Zarówno ta publikacja jak dwie poprzednie (o wdrożeniu JPK_KR_PD w jednostce MAŁEJ i MIKRO), została przygotowana w celu wsparcia księgowych w implementacji nowych wymagań dla planów kont. Z niniejszego opracowania można dowiedzieć się o tym, jakie znaczniki są przypisane do poszczególnych pozycji w bilansie i rachunku zysków i strat w organizacji pożytku publicznego. Tak, jak w poprzednich publikacjach na temat wdrożenia JPK_KR_PD i w tej został dołączony plik w Excelu z narzędziem, które powinno ułatwić wdrożenie obowiązku poszerzenia danych w księgach rachunkowych o wymagane informacje, jakimi są znaczniki dla kont księgowych oraz sekcja RPD (Rozliczenie Podatku Dochodowego).
Link do pobrania pliku Excela znajduje się na końcu książki.2. Cyfryzacja rozliczeń z urzędami
Obecnie, wykorzystanie programów komputerowych w księgowości jest powszechne z powodu postępu technologicznego oraz przepisów prawa, które w coraz większym zakresie wymagają od firm tworzenia i przekazywania sprawozdań finansowych i rozliczeń podatkowych w formie elektronicznej. Niewątpliwie cyfryzacja rozliczeń z urzędami ułatwia i usprawnia pracę księgowego, ale także daje bardzo duże możliwości organom kontrolnym. Dane księgowe, które kiedyś były podczas kontroli analizowane tygodniami, dziś można sprawdzić dużo szybciej. Dane, które są ustandaryzowane, można bardzo szybko weryfikować za pomocą algorytmów, co sprawia, że podatnicy muszą liczyć się z tym, że coraz mniej informacji o działalności ich firmy, będą mogli ukryć przed fiskusem.
Dzisiaj (styczeń 2025r.), rozliczenia z urzędami realizowane są za pośrednictwem:
^ Jednolitych plików kontrolnych,
^ elektronicznych sprawozdań finansowych,
^ elektronicznych deklaracji podatkowych.
W ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego, obecnie funkcjonuje siedem plików przekazywanych organom kontrolującym na żądanie oraz dwa pliki wysyłane cyklicznie (miesięcznie):
^JPK_V7M i JPK_V7K — rozliczenie podatku VAT; pliki wysyłane cyklicznie bez wezwania,
^ JPK_KR — księgi rachunkowe; plik na żądanie,
^ JPK_FA — faktury sprzedaży; plik na żądanie,
^ JPK_EWP — ewidencja przychodów; plik na żądanie,
^ JPK_PKPIR — podatkowa księga przychodów i rozchodów; plik na żądanie,
^ JPK_MAG — ewidencja magazynowa; plik na żądanie,
^ JPK_FA_RR — faktury VAT RR; plik na żądanie,
^ JPK_WB — wyciągi bankowe; plik na żądanie.
Jednolitych plików kontrolnych nie można przygotować ręcznie, dlatego w programach komputerowych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach wdrożone zostały funkcjonalności, za pomocą których można przygotować odpowiednie JPK. Wszelkie rozliczenia, deklaracje, raporty, sporządzane jeszcze nie tak dawno manualnie, dziś przygotowywane są w pełni automatycznie i często mają formę elektroniczną. Jednak trzeba pamiętać, że gwarantem poprawności uzyskiwanych automatycznie wyliczanych raportów, zestawień, czy sprawozdań, jest PRAWIDŁOWA KONFIGURACJA OPROGRAMOWANIA.
Rozporządzenie, które wprowadziło w życie nowy JPK_CIT (JPK_KR_PD i JPK_ST_KR), który ma zacząć obowiązywać od 1.01.2025, jest kolejnym wyzwaniem dla przedsiębiorców związanym z cyfryzacją rozliczeń z urzędami. W ramach wdrożenia JPK_CIT, producenci oprogramowania zaimplementują w programach funkcjonalności, które będą generowały te pliki z ich programów. Jednak wcześniej księgowi będą musieli uporządkować i uzupełnić niektóre dane księgowe, aby pliki pobierały z programów prawidłowe i kompletne dane. Wdrażając JPK_KR_PD, między innymi konieczne będzie przyporządkowanie do kont księgowych właściwych znaczników, które są wskazane w odpowiednich załącznikach do rozporządzenia wprowadzającego nowe przepisy związane z wprowadzeniem JPK_CIT. Niniejsza publikacja przedstawia szczegóły powiązań znaczników DLA ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO, wg załącznika nr 3, z poszczególnymi kontami księgowymi i jakie to będzie miało przełożenie na bilans i RZiS, a także ZOiS (Zestawienie Obrotów i Sald) wg wzorów z załącznika nr 6 do Ustawy o Rachunkowości. Ponadto, w niniejszej publikacji zostały wyjaśnione zagadnienia związane z nową sekcją w pliku JPK_KR_PD — RPD (Rozliczenie podatku dochodowego).
Jak to zostało już wcześniej napisane, do wspomnianego już wcześniej rozporządzenia zostało dodanych siedem załączników:
^ załącznik nr 1 dla banków,
^ załącznik nr 2 dla zakładów ubezpieczeń,
^załącznik nr 3 dla OPP (organizacje pożytku publicznego),
^ załącznik nr 4 dla funduszy inwestycyjnych,
^ załącznik nr 5 dla domów maklerskich,
^ załącznik nr 6 dla spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych,
^ załącznik nr 7 dla jednostek pozostałych.
Niniejsza publikacja przedstawia opracowanie powiązań kont księgowych ze znacznikami, pozycjami w bilansie i rachunku zysków i strat dla organizacji pożytku publicznego, a więc odpowiada na pytanie: jak przystosować plan kont do przepisów wprowadzających JPK_CIT w OPP. Ponadto, do książki dołączone jest narzędzie utworzone w Excelu, które powinno pomóc księgowym przygotować aktualizację planu kont w swoich przedsiębiorstwach oraz polityki rachunkowości, aby nowy JPK_KR_PD mógł być prawidłowo obsłużony w ich przedsiębiorstwie.3. JPK_KR_PD dla OPP
Na stronie Ministerstwa Finansów zostały opublikowane Struktury JPK w podatkach dochodowych, które są obowiązujące na moment wejścia ich w życie i jak na razie nie zapowiada się, że w najbliższym czasie miałyby być zmieniane. Jeśli pojawią się nowe wersje schemy, na pewno będzie ona opublikowana na tej stronie ministerstwa. Dla ksiąg rachunkowych obowiązują pliki JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR, stanowiące całościowo JPK_CIT.
W tej publikacji schemat JPK_KR_PD będzie omówiony dość szczegółowo, aby można było zapoznać się z zakresem danych, które będą raportowane za pośrednictwem tego pliku. Na rys. 1 przedstawiony jest ogólny schemat nowego JPK_KR_PD, który składa się z następujących sekcji:
^ nagłówka („Naglowek”),
^ danych podmiotu („Podmiot1”),
^ danych kontrahenta („Kontrahent”),
^ zestawienia obrotów i sald („ZOiS”)
^ dziennika („Dziennik”),
^ bloku kontrolnego („Ctrl”),
^ rozliczenie podatku dochodowego („RPD”).
Rys. 1 Ogólny schemat JPK_KR_PD
Na schematach jedne pola są otoczone linią ciągłą, a inne linią przerywaną. Pola otoczone linią ciągłą oznaczają, że pole jest obowiązkowe, a linią przerywaną — pole opcjonalne.
W nagłówku pliku odnajdujemy ogólne informacje związane z danymi zawartymi w JPK_KR_PD, takie jak okres z jakiego pochodzą dane, zakres czasowy roku obrachunkowego, czy okres roku podatkowego, jeśli jest inny niż rok obrachunkowy. Na rys. 2 widoczny jest schemat nagłówka (Naglowek).
Rys. 2 Sekcja Nagłówek w JPK_KR_PD
Pola zawarte w nagłówku:
^ KODFORMULARZA,
^ WARIANTFORMULARZA,
^ CELZLOZENIA — wartości, które mogą się tutaj pojawić: 1: złożenie JPK po raz pierwszy oraz 2: Złożenie korekty JPK,
^ DATAWYTWORZENIAJPK — Data i czas wytworzenia pliku JPK_KR_PD,
^ DATAOD I DATADO — Data początkowa i końcowa okresu, którego dotyczy JPK_KR_PD,
^ ROKDATAOD I ROKDATADO — Data początkowa i końcowa roku obrotowego, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości,
^ ROKPDDATAOD I ROKPDDATADO — Data początkowa i końcowa roku podatkowego, jeżeli rok podatkowy różni się od roku obrotowego,
^ DOMYSLNYKODWALUTY — Trzyliterowy kod waluty, domyślny dla wytworzonego JPK_KR_PD,
^ KodUrzedu — Kod urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podatnika.
Kolejna sekcja to Podmiot1, w której zawarte mają być dane dotyczące podmiotu składającego dane w pliku JPK_KR_PD, takie jak:
Rys. 3 Sekcja Podmiot1 pliku JPK_KR_PD
W sekcji „Podmiot1” (rys. 3), znajdują się dwa pola obowiązkowe:
^ „IdentyfikatorPodmiotu” — dane identyfikujące podmiot,
^ „AdresPodmiotu” — adres podmiotu.
i dwa pola opcjonalne:
^ „Znacznik_EST” — Znacznik dla podatnika CIT estońskiego,
^ „Znacznik_MSSF — Znacznik dla podatnika stosującego MSSF.
Pole „IdentyfikatorPodmiotu” zawiera kolejne pola, które są widoczne na rys. 4.
Rys. 4 Szczegóły sekcji Podmiot1 pliku JPK_KR_PD
Rozwijając pole „Adres” zostają wyświetlone dwa pola:
^ AdresPol — Adres polski,
^ AdresZagr — Adres zagraniczny.
W sekcji adresu polskiego znajdują się pola uszczegóławiające:
^ kod kraju — pole obowiązkowe,
^ województwo — pole obowiązkowe,
^ powiat — pole obowiązkowe,
^ gmina — pole obowiązkowe,
^ ulica — pole opcjonalne,
^ nr domu — pole obowiązkowe,
^ nr lokalu — pole opcjonalne,
^ miejscowość — pole obowiązkowe,
^ kod pocztowy — pole obowiązkowe.
W sekcji adresu zagranicznego znajdują się pola:
^ kod kraju — pole obowiązkowe,
^ kod pocztowy — pole opcjonalne,
^ miejscowość — pole obowiązkowe,
^ ulica — pole opcjonalne,
^ numer domu — pole opcjonalne,
^ numer lokalu — pole opcjonalne.
Sekcje adres polski i adres zagraniczny są wymieniane zamiennie, co oznacza, że jeśli zostanie wypełnione sekcja adres polski, to już nie wypełniamy sekcji adres zagraniczny i odwrotnie.
Następna sekcja, która jest czymś nowym w JPK_KR_PD (w wersji wcześniejszej nie było takiej sekcji), to sekcja Kontrahent (rys. 5).
Rys. 5 Sekcja Kontrahent w JPK_KR_PD
W sekcji Kontrahent znajdują się trzy pola: jedno obowiązkowe i dwa opcjonalne:
^ T_1 — Kod kontrahenta identyfikujący jednoznacznie podmiot w systemie finansowo-księgowym jednostki,
^ T_2 — Kod kraju nadania identyfikatora podatkowego,
^ T_3 — Numer identyfikacji podatkowej kontrahenta.
W tej sekcji wykazywane mają być dane kontrahentów użytych w księgowaniach w dzienniku.
Następna sekcja to sekcja zawierająca osiem bloków obrotów i sald odpowiadających załącznikom do rozporządzenia z dnia 16.08.2024 r.
Rys. 6 Sekcja ZOiS w JPK_KR_PD
Sekcja ZOiS zawiera osiem podsekcji. Pierwszych siedem sekcji ZOiS odpowiada załącznikom dodanym do rozporządzenia:
^ ZOiS1 — Zestawienie obrotów i sald dla banków,
^ ZOiS2 — zestawienie obrotów i sald dla ubezpieczycieli i zakładów reasekuracji,
^ ZOiS3 — zestawienie obrotów i sald dla organizacji pożytku publicznego i wolontariatu,
^ ZOiS4 — zestawienie obrotów i sald dla funduszy inwestycyjnych,
^ ZOiS5 — zestawienie obrotów i sald dla domów maklerskich,
^ ZOiS6 — zestawienie obrotów i sald dla SKOK,
^ ZOiS7 — zestawienie obrotów i sald dla jednostek pozostałych.
Do sekcji ZOiS8 dedykowanej jednostkom stosującym MSSF, nie ma jeszcze opracowanej listy znaczników.
Poszczególne bloki ZOiS zawierają te same pola w części raportu zestawienie obrotów i sald, a różnią się listą przypisanych do każdego z bloków znaczników.
więcej..