- W empik go
Już nie żałuję - ebook
Już nie żałuję - ebook
Wydanie II rozszerzone. Żal jest jak ogień, który może zamienić wszystko w zgliszcza albo odpowiednio przemienić. Niektórzy szukają więc sposobów na zachowanie równowagi między przetrwaniem a tworzeniem. W niniejszym poradniku Autorzy dzielą się swoimi pomysłami i podpowiadają, jak połączyć popularne metody samopomocy, w tym pisanie z metodą EFT. Warto dodać, że choć tematem przewodnim jest żal, znajomość prezentowanych tu uniwersalnych zasad przyda się też przy innych okazjach.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8384-433-6 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pierwsza publikacja na temat sztuki samopomocy powstawała w 2021 roku. Od pracy nad tamtym wydaniem minęły trzy lata, a my w tym czasie zyskaliśmy świeższe spojrzenie na poruszane w poprzednim poradniku zagadnienia. Zaprowadziło nas to do stworzenia książki „Już nie żałuję“ w nowej, ulepszonej odsłonie.
Zebraliśmy wszystkie poprzednie przemyślenia i doświadczenia w całość. Treść została uspójniona, co — jak mamy nadzieję — czyni też książkę przystępniejszą pod kątem językowym.
Niemniej dużo ważniejszym bodźcem do ulepszenia książkowego poprzednika jest chęć podzielenia się cennymi z perspektywy odbiorcy spostrzeżeniami. Dlatego II wydanie w znacznej części zostało uzupełnione o informacje, które w zamyśle pozwolą Czytelnikowi wyciągnąć więcej dla siebie z metod samopomocy, a także zostało wzbogacone o kolejne ilustracje i całkowicie nowe podrozdziały.
_M. Maria Sychowicz i Andrzej Sychowicz,_
_sierpień 2024_Ty jesteś z przyszłości. Twoje oczy lśnią jak gwiazdy, a dusza nie zna porażki. Masz w sobie moc, która jest tylko miłością. Przyszłym pokoleniom dedykujemy tę książkę.
Kilka słów od Autorów
Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Co się stało, to się nie odstanie. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Te trzy znane powiedzenia łączy jedno założenie: należy zostawić przeszłość. Puścić w niepamięć zaprzepaszczone okazje, odrzucone szanse i ciążące przywiązania. Wszystko to, czego wolałoby się już nie ciągnąć za sobą albo co już nie daje wzrostu.
Przyznaj, że zdarzyło Ci się pomyśleć, iż byłoby lepiej, gdyby coś nigdy się nie wydarzyło. W takich momentach każdy z nas dałby wiele, aby cofnąć czas i czemuś zapobiec. A jednak okazuje się to niemożliwe i wtedy stajemy przed kolejnym dylematem: odpuścić czy walczyć? Innymi słowy, jak mądrze zawrzeć pokój z życiem. Okazuje się to nie lada sztuką, którą każdy z nas musi prędzej czy później opanować i niektórzy radzą sobie z tym lepiej niż pozostali. I nie dlatego, że po prostu dają za wygraną, lecz że znaleźli w sobie szczególną siłę: miłość lub zapał do czegoś przewyższającego ich samych.
Wierzymy w coś większego od nas samych. Coś, czego nie możemy wyczuć czy dotknąć jak nadzieja czy miłość. Nigdy nie jest za późno, by zrozumieć, co jest dla nas ważne i walczyć o to.
— cytat z filmu_ Premonition_, reż. Mennan Yapo
Tak, mówimy serio. Nawet jeśli dzisiejszy świat przyzwyczaja Cię do myślenia, że egoiści mają w życiu lżej i niczego nie żałują, to dopiero przekraczając własne ego (oraz przekonanie o jego skończoności), możesz szczerze pogodzić się z przegraną i potraktować ją jako przejściowy etap w drodze do większego sukcesu. Wówczas otwiera się nowy cykl, w którym tworzą się nowe idee, przychodzą nowe pokolenia i pojawiają się nowe nadzieje. Dzięki temu łatwiej się podnieść i iść dalej, nawet jeśli to oznacza, że coś minęło bezpowrotnie i nie wróci w tej samej formie. W ten sposób zachowujesz równowagę między przetrwaniem a tworzeniem.
Zastanawiasz się, po co to czytasz? Bo to idealny moment, aby poznać unikalne i urozmaicone pod względem doboru sposoby na radzenie sobie z życiowym przesileniem. Kiedy przechodzisz przez bolesne rozstanie lub musisz obrać inną ścieżkę kariery po tym, jak sprawy ułożyły się nie po Twojej myśli, możesz odczuwać żal, który wymaga dogłębniejszego przepracowania tematu. Jeśli zaś żałujesz bardziej prozaicznych rzeczy: pójścia na randkę z nieodpowiednią osobą albo nabrania się na reklamę produktu, którego w rzeczywistości nie potrzebujesz, ulgę przyniosą metody nastawione na szybką poprawę nastroju i zwiększenie komfortu.
Potraktuj więc tę książkę jako inwestycję w siebie i przejdź we własnym tempie przez sugerowane tu etapy przepracowania rozżalenia_._ Zrzuć z siebie niepotrzebny balast i postaw na dobrego konia, aby w przyszłości nie musieć znów żałować, że powielasz stare błędy. Jeśli nie zamierzasz się poddawać, z pewnością mądrze skorzystasz z zaprezentowanych rozwiązań. Nasze podpowiedzi Cię zainspirują i sprawią, że następnym razem będzie Ci łatwiej poradzić sobie z żalem o coś albo do kogoś.
Co zatem musi się zmienić, aby szczerze powiedzieć: _Już nie żałuję._ Przekonaj się, że każda negatywna emocja może stać się Twoim nauczycielem, który pomaga w dojściu do celu.
Przejdźmy do krótkiej prezentacji poszczególnych technik radzenia sobie z żalem, które szczegółowo omówimy w dalszej części książki.
PISANIE
Historię Twojego życia można opowiedzieć tysiąc razy na tysiąc sposobów i przetłumaczyć na tysiąc języków, a mimo to zawsze znajdzie się coś, co będzie w niej przekłamane. Znana Ci doskonale gra w głuchy telefon najlepiej dowodzi, że słowo przekazywane z ust do ust potrafi zniekształcić rzeczywistość. Nawet najuważniejszy odbiorca nie odda w pełni tego, co przeżywasz, ponieważ zwyczajnie nie jest Tobą.
Inaczej się to ma do pisania, które stanowi autentyczną wymianę z samym sobą. Kiedy zatem wypełniasz przemyśleniami kolejne strony, przechodzisz ponownie przez wszystkie etapy, na które składają się żal, smutek czy tęsknota. Wszystkie odczucia na tę stosunkowo krótką chwilę ożywają, lecz nareszcie mogą zostać uwolnione przez moc słowa. Następujące po sobie litery zaczynają się układać w spójną całość i tworzyć nową, nieznaną wcześniej jakość. Szczere, wyraziste pisanie czyni wszystko lepszym, bo przynosi pocieszenie i ulgę oraz nadzieję na lepszą przyszłość — choć nie zmienia samej przeszłości.
Jeśli nie próbujesz uciec od codzienności, a Twój bagaż doświadczeń nie jest zbyt ciężki, istnieją spore szanse, że spodoba Ci się ta forma autoekspresji. Zwierzanie się kartce papieru będzie wtedy kolejnym spotkaniem — ze sobą, z odczuciami i z ludźmi przewijającymi się w Twojej historii. W tej książce pokażemy Ci, jak pisać, aby wyciągnąć z żalu konstruktywne wnioski.
PUDEŁKO SAMOOPIEKI
Nawet jeśli bywają dni, kiedy żal się zmniejsza, wszystkie burze jakby ustają i czas płynie leniwie, nie bujaj w obłokach. Wykorzystaj elementy arteterapii, aby wykonać przedmiot, który będzie Ci przypominać o tym, co ważne dla duszy i ciała. Pudełko _self-care_ (pol. pudełko samoopieki) pozwoli Cię zakotwiczyć w tu i teraz oraz dostrzec jasne strony swojej sytuacji.
Pokażemy Ci, jak je wykonać i zastosować w życiu codziennym. Podsuniemy kilka pomysłów, z których możesz skorzystać bezpośrednio lub dopasować je do własnych potrzeb. Przedstawiamy pudełko _self-care_ w nowej odsłonie i podpowiadamy, co w nim umieścić, by przypominać sobie o tym, co ważne i kształtować zdrowe nawyki.
METODA EFT (OPUKIWANIE)
Część Drugą poświęcamy w całości metodzie EFT, nazywanej również „Technikami Emocjonalnej Wolności”. Ta stworzona w połowie lat 90. ubiegłego wieku metoda wykorzystywana jest do regulacji emocji i przepływu energii w całym ciele. Może się też okazać ciekawym uzupełnieniem pisania, do czego jeszcze nawiążemy w dalszej części książki. Najważniejsze jednak, że celem EFT jest przynieść odciążenie, zupełnie jakby pełniło rolę prywatnego asystenta, który pomaga Ci w codziennych sprawach.
Mimo że EFT jest metodą w fazie eksperymentalnej i każdy wykonuje opukiwanie na własną odpowiedzialność, to nie ulega wątpliwości, że metoda ta zyskała wielu zwolenników na świecie, w tym w Polsce. Dlatego wprowadzimy Cię w świat opukiwania, oprowadzimy po podstawowych zasadach i elementach procedury EFT, a wszystkie te informacje podamy w lekkostrawnej formie. Zobaczysz na prostych przykładach, jak pracować z emocjami, intuicją i własnym ciałem.
Prezentowane przez nas treści to łagodny wstęp do dalszej pracy nad sobą. Mimo że nie wyczerpują tematu (byłoby to trudne do zrealizowania w jednej książce), mogą okazać się miłym dodatkiem do innych metod wsparcia, z których korzystasz na co dzień.
Życzymy Tobie, Drogi Czytelniku, aby ta książka była dla Ciebie źródłem siły, inspiracji oraz pomogła Ci w spełnianiu i tych dużych, i tych małych marzeń. Powodzenia!Uwagi prawne
W niniejszej książce prezentujemy alternatywne metody osiągania lepszego samopoczucia. Terapia przez pisanie (ekspresywne) została szczegółowo opracowana i wyjaśniona przez Jamesa W. Pennebakera oraz Joshuę M. Smytha. Natomiast EFT (Emotional Freedom Techniques®) to nazwa własna zastrzeżona przez twórcę tej metody, Gary’ego Craiga, która jest stosunkowo młodą techniką zaliczaną do tzw. „terapii energetycznych“. Wszystkie objaśnienia i ćwiczenia na temat zawartych tu metod samopomocy mają charakter edukacyjno-informacyjny.
NOTA MEDYCZNA
Metody zaprezentowane w niniejszej książce mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i jakość życia. W niektórych przypadkach prowadzą też do ogólnego polepszenia zdrowia. Co istotne, pracujemy głównie na emocjach, myślach i przekonaniach, tak by zmienić negatywne wzorce, co może ewentualnie przyspieszyć pozytywne zmiany w życiu.
Jednocześnie Czytelnik stosujący te metody powinien być świadomy, że nie zastępują one klasycznego, czyli medycznego leczenia. W związku z tym treści zawarte w książce nie stanowią podstawy do samodzielnego stawiania diagnozy, podejmowania leczenia na własną rękę i odstępowania od przepisanych leków. Przed rozpoczęciem praktycznych ćwiczeń zawsze zalecamy wykonanie badań kontrolnych.
Ponadto osoby dotknięte problemami natury fizjologicznej lub psychologicznej powinny być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem lub z innym wykwalifikowanym specjalistą.
Prosimy Czytelnika o rzetelne zaznajomienie się z materiałem i niepodejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Jeśli Czytelnik decyduje się skorzystać z EFT lub z innej przedstawionej tu metody bez przygotowania i konsultacji z lekarzem, czyni to na własną odpowiedzialność i jest świadom ewentualnych konsekwencji.Twórcą koncepcji przepływu, czyli stanu umysłu, w którym odczuwamy najbardziej pozytywne emocje i potrafimy kompletnie zanurzyć się w wykonywanej czynności, jest Mihály Csíkszentmihályi.
Wszystkich zainteresowanych tematyką _terapii przez pisanie_ odsyłamy do książki Jamesa W. Pennebakera oraz Joshuy M. Smytha. Autorzy szczegółowo przedstawili w niej ideę pisania ekspresywnego oraz powołali się na liczne przykłady pomyślnego zastosowania tej techniki pisania.
Nie zdradzamy tu osobistych informacji. Wszelkie podobieństwa z konkretnymi osobami są niezamierzone i przypadkowe.
Pamiętaj, że Twoja poezja może być niezrozumiała dla zewnętrznego odbiorcy, ponieważ język poetycki rządzi się swoimi prawami i znacznie odbiega od codziennego sposobu komunikowania się.
_Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu_.
Prezentowany przez nas sposób pisania charakteryzuje duża subtelność, dlatego podnoś sobie poprzeczkę stopniowo i sprawdzaj, która strategia sprawdza się najlepiej w danej sytuacji.
Jeśli korzystasz z terapii, zanim przystąpisz do pisania, powiedz o swoich planach lekarzowi. W przypadku nadmiernego pobudzenia spróbuj najpierw ćwiczeń relaksacyjnych, zrób sobie przerwę, a jeśli to nie pomoże, odstaw pisanie i wybierz inną formę pomocy.
Być może nie potrzebujesz szczególnej inspiracji do pisania i możesz pominąć ten punkt przygotowań.
Gdy odpowiednio zbalansowane, negatywne odczucia nie powinny wyprowadzać Cię z równowagi, lecz dopingować do transformowania ich choćby słowem pisanym.
Jeśli dość dobrze znasz amerykański serial _Desperate Housewives_ (pol. Gotowe na wszystko), to zapewne kojarzysz główną narratorkę, która przeprowadza widza przez każdy odcinek. Na podobnej zasadzie działasz Ty, kiedy tworzysz własnego bohatera: jednocześnie starasz się go zrozumieć, ale i zachowujesz zdrowy dystans.