- W empik go
Kahoot! Więcej niż gra - ebook
Kahoot! Więcej niż gra - ebook
Kahoot! poznałem przypadkowo. Miał służyć jako narzędzie do sprawdzania zdobytej wiedzy. Tym czasem, odpowiednio zmodyfikowany, pomógł zaangażować młodzież na dłużej niż kilka minut, wypełniając lekcję wiadomościami podanymi w atrakcyjnym sposób. Przedstaniam tu kilkanaście praktycznych zagadnień dotyczących prowadzenia lekcji za pomocą tego narzędzia. Metody są wypróbowane. Przygotowanie do lekcji nie zajmują dużo czasu. (ze Wstępu do książki)
Kategoria: | Popularnonaukowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8351-423-9 |
Rozmiar pliku: | 2,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
— Nie wolicie napisać jakiejś notatki? — odrzekł katecheta.
— Nie! — zaprotestowali młodzi ludzie.
— Co takiego jest w tych kahootach, że to tak Wam się podoba? — dociekał Ksiądz.
— Wszyscy mówią, że to mega fajna gra… można sprawdzić wiedzę… no i się dobrze bawić — wytłumaczyła szefowa klasy.
— No dobrze, damy kahootowi szansę — zgodził się katecheta.
— Obiecujemy, że będziemy bardzo skoncentrowani i się czegoś nauczymy! — zapewniali uczniowie.
— Dokładnie. Pamiętajcie, że lekcja religii, to szansa na zrozumienie ważnych wartości.
Często byłem świadkiem podobnych dialogów, a nawet w nich uczestniczyłem. Kahoot! poznałem przypadkowo, jeszcze przed tym, gdy zacząłem katechizować w szkole branżowej. Po kilku miesiącach prób dotarcia do młodzieży z treściami religijnymi, okazało się, że Kahoot! sprawdza się najlepiej. Miał służyć jako narzędzie do sprawdzania zdobytej wiedzy. Tym czasem, odpowiednio zmodyfikowany, pomógł zaangażować młodzież na dłużej niż kilka minut, wypełniając lekcję wiadomościami podanymi w atrakcyjnym sposób.
Zebrałem tu swoje doświadczenia z pracy z młodzieżą przy naprawdę częstym korzystaniu z kahootów. Przedstaniam kilkanaście praktycznych zagadnień dotyczących prowadzenia lekcji za pomocą tego narzędzia. Metody są wypróbowane. Przygotowanie do lekcji nie zajmują dużo czasu.
UWAGA: w wyrazie „kahoot”, „oo” czytamy jak „ó”.Co to jest Kahoot!?
Kahoot! to interaktywna platforma edukacyjna, która umożliwia tworzenie quizów, sond, ankiet i gier dla uczniów. Jest to narzędzie, które łączy elementy rywalizacji i zabawy, aby uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w nauce.
Kahoot! to interaktywna platforma edukacyjna, która umożliwia tworzenie quizów, sond, ankiet i gier dla uczniów. Jest to narzędzie, które łączy elementy rywalizacji i zabawy, aby uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w nauce.
Nauczyciele mogą tworzyć własne pytania, albo korzystać z gotowych zestawów pytań z różnych dziedzin, takich jak matematyka, nauki społeczne, języki obce i oczywiście religia. Uczniowie biorą udział w grach na swoich urządzeniach mobilnych, odpowiadając na pytania w czasie rzeczywistym. Wyniki są prezentowane na ekranie, co dodaje element rywalizacji.
Kahoot! jest popularnym narzędziem w szkołach. Pomaga w motywowaniu uczniów i sprawdzaniu ich wiedzy, w interaktywny oraz angażujący sposób.Jak się gra w Kahoota? — podstawowa mechanika
Nauczyciel uruchamia grę, a uczniowie wpisują kod dostępu i pseudonim na swoich smartfonach, tabletach lub komputerach. Wszyscy zostają dołączeni do gry, a ich pseudonimy wyświetlają się na tablicy.
Na ekranie pojawiają się pytania, a uczniowie wybierają odpowiedzi na swoich urządzeniach. Czas na kliknięcie jest ograniczony.
Gdy wszyscy udzielą odpowiedzi, albo gdy skończy się czas, wyświetla się poprawna odpowiedź. Uczniowie mogą zobaczyć też listę liderów.
Po kilku pytaniach dociera się do finału, któremu towarzyszy animacja.
UWAGA: warto na wstępie poinformować graczy, żeby jako swój pseudonim wpisywali po prosu imię i nazwisko, albo imię i pierwszą literę nazwiska. To ułatwia korzystanie z opcji raportu i ocenianie uczniów. Wrazie pojawienia się nieprzyzwoitych pseudonimów, wystarczy najechać kursorem na taki podpis i kliknąć na niego, aby go usunąć. Uczeń będzie musiał na nowo przejść proces dołączania do gry.Tworzenie Kahoota
W opisie kahoota warto umieścić parę dodatkowych słów. Można pomyśleć o jakimś tagu, aby łatwo podpowiedzi znajomym nauczycielom jak znaleźć nasze prace. Wszystkie kahooty analizowane w tej książce mają tag #ZDZDunajec.
Po zalogowaniu klikamy przycisk „Utwórz” albo „Stwórz”.
Mamy teraz do wyboru dwie opcje: „Kahoot” bądź „Kurs”.
Kursami zajmiemy się później, zatem pozostaje pytanie czy skorzystamy z „Pustego płótna”, czy „Szablonów”?
Tak, czy inaczej zanim zabierzemy się do pisania pytań, warto wejść w „Ustawienia”. Wprowadzamy tytuł, dodajemy opis, szukamy obrazka tytułowego i wybieramy czy chcemy dać możliwość wyszukania naszego kahoota dla innych użytkowników. Jeśli tak, to klikamy opcję „Publiczny”, a na koniec „Gotowe”.
W opisie kahoota warto umieścić parę dodatkowych słów. Można pomyśleć o jakimś tagu, aby łatwo podpowiedzi znajomym nauczycielom jak znaleźć nasze prace. Wszystkie kahooty analizowane w tej książce mają tag #ZDZDunajec.Ułatwienia w tworzeniu pytań — „odkrywanie” kahootów
Wyszukiwarkę kahootów znajdziemy za zakładką: „Odkrywaj”, zaraz po zalogowaniu się na platformę. Gdy wpiszemy interesujące nas słowa-klucze pokaże się lista propozycji.
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie gry, czy nauki za pomocą kahootów, jest skorzystanie z już gotowego quizu. Większość autorów udostępnia swoje kahooty jako publiczne, czyli dostępne dla wszystkich użytkowników.
Wyszukiwarkę kahootów znajdziemy za zakładką: „Odkrywaj”, zaraz po zalogowaniu się na platformę. Gdy wpiszemy interesujące nas słowa-klucze pokaże się lista propozycji.
Klikając dowolny kahoot, mam możliwość podejrzeć pytania i odpowiedzi. Jeśli nam odpowiada, możemy od razu zagrać, albo przypisać go uczniom.
Jeśli jednak, chcemy wprowadzić w nim pewne zmiany, musimy go najpierw skopiować, lub kliknąć na ikonkę „edytuj”, co i tak doprowadzi nas do okna z informacją, że wprawdzie nie mamy uprawnień, ale możemy nacisnąć przycisk: „Duplikuj”, aby przystąpić do modyfikowania.