Kinesiotaping - ebook
Kinesiotaping - ebook
Popularność metody kinesiotapingu oraz jej pozytywny odbiór wśród personelu medycznego i pacjentów sprawia, że jest ona coraz szerzej stosowana. W książce – będącej w zamiarze Autorki podręczną i praktyczną „ściągą” – przedstawiono najczęściej spotykane problemy funkcjonalne, z jakimi spotka się fizjoterapeuta podczas codziennej praktyki klinicznej i sposoby ich rozwiązania z użyciem technik kinesiotapingu. Przyswojenie prezentowanego materiału ułatwia przejrzysty układ, przedstawione krok po kroku procedury aplikacji oraz bogaty materiał zdjęciowy.
Książka jest przeznaczona głównie dla personelu medycznego (lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej, neurologii, ortopedii, fizjoterapeuci) oraz dla studentów medycyny i fizjoterapii.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6084-3 |
Rozmiar pliku: | 6,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Popularność kinesiotapingu jako metody wykorzystywanej w fizjoterapii i jej pozytywny odbiór wśród personelu medycznego i pacjentów sprawia, że będzie ona coraz szerzej stosowana, a popyt na usługi w tym zakresie będzie rósł. Niniejsza książka, prosta i konkretna w formie, stanowi doskonałe źródło informacji dla osób chcących zapoznać się z metodą kinesiotapingu, zwłaszcza w sytuacji ograniczonej liczby publikacji na ten temat. Naukowe podejście do praktyki klinicznej, w tym wiarygodne i spójne źródła informacji, są niezwykle istotne dla wciąż rozwijającej się dziedziny medycyny, jaką jest fizjoterapia. Wpisuje się to w obowiązujący paradygmat Medycyny Opartej na Faktach (Evidence Based Medicine – EBM).
Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie czytelnikowi samej metody, jej podwalin i zasad oraz przedstawienie kinesiotapingu jako podstawowej lub uzupełniającej metody w terapii wybranych problemów funkcjonalnych. Głównym tematem książki są konkretne przypadki problemów funkcjonalnych oraz propozycje sprawdzonych, skutecznych technik kinesiotapingu, zmierzających do zniesienia lub zmniejszenia poszczególnych problemów. Przykłady poparto szczegółowym opisem oraz bogatym materiałem zdjęciowym. Zaproponowane rozwiązania nie wyczerpują i nie mogą wyczerpać całego zakresu możliwości kinesiotapingu zarówno w odniesieniu do przedstawionych problemów funkcjonalnych, jak i do innych zastosowań. Każdy terapeuta kinesiotapingu, mający odpowiednie przygotowanie teoretyczne oraz doświadczenie praktyczne, jest w stanie i powinien wypracować własne rozwiązania właściwe dla danego pacjenta w danej fazie terapii zgodnie z postawionymi jej celami. Jest to zgodne z filozofią twórcy metody kinesiotapingu – Kenzo Kase.ADRESACI
Książka przeznaczona jest głównie dla personelu medycznego pracującego z osobami chorymi lub niepełnosprawnymi: lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej, ortopedii, neurologii, fizjoterapeutów oraz studentów medycyny, fizjoterapii i pielęgniarstwa. Zawarte w niej informacje, dotyczące teoretycznych podstaw metody kinesiotapingu, sprawiają, że metoda ukazuje się jako profesjonalne narzędzie w procesie leczenia. Pozycja ta może stanowić świetną pomoc w codziennej praktyce zarówno dla osób znających metodę, jak i dla tych, którzy chcą ją dopiero poznać. Książka może być przydatna dla osób, które mają ukończony kurs w zakresie kinesiotapingu, lecz z różnych względów nie praktykowały. Może również stanowić punkt wyjścia dla osób wahających się co do rozpoczęcia kształcenia w zakresie tej metody. Książka przez swą unikalną zawartość treści teoretycznych, strukturę, czytelny układ, jasno przedstawiony proces terapeutyczny może stanowić świetny materiał dydaktyczny dla szerokiej rzeszy studentów fizjoterapii, medycyny, pielęgniarstwa i innych kierunków oraz dla wykładowców wyższych uczelni medycznych.
Szczególną wartość tej publikacji stanowi praktyczne przedstawienie najczęściej spotykanych problemów funkcjonalnych i konkretnych sposobów ich rozwiązania z użyciem metody kinesiotapingu w postaci zwięzłego, rzeczowego opisu, zilustrowanego krok po kroku. Umożliwia to uniknięcie ewentualnych nieporozumień, wynikających z błędnej interpretacji samego opisu.
W celu ułatwienia orientacji oraz jasnego przekazania najważniejszych informacji większość rozdziałów ma następujący układ:
Problem
Opis problemu
Cel
Aplikacja
- Pozycja wyjściowa pacjenta
- Oklejenie
oraz opcjonalnie uwagi.HISTORIA KINESIOTAPINGU
Twórcą metody kinesiotapingu jest Kenzo Kase D.C., który urodził się w 1942 roku. Po ukończeniu Meiji University i National College of Chiropractic w Chicago z powodzeniem stworzył i kieruje wieloma placówkami medycznymi sygnowanymi jego nazwiskiem. Od 1973 roku opracował i rozwinął metodę znaną pod nazwą kinesiotapingu (Kinesio® Taping) oraz stosowane w niej plastry (Kinesio Tex Tape®). Kenzo Kase jest autorem wielu książek z dziedziny kinesiotapingu oraz prezydentem największej organizacji zrzeszającej terapeutów i instruktorów kinesiotapingu – Kinesio Taping Association (KTA).
Kinesio Taping Association stawia sobie dwa podstawowe cele:
- zapewnienie wysokiego poziomu szkolenia adeptów kinesiotapingu, organizację kursów i wydawanie certyfikatów,
- współpracę z uczelniami i instytutami naukowymi prowadzącymi badania nad kinesiotapingiem.
KTA prowadzi sympozja międzynarodowe, organizowane w USA i Japonii, będące forum wymiany doświadczeń między instruktorami, terapeutami oraz naukowcami zainteresowanymi metodą kinesiotapingu, w tym badaniami klinicznymi. Dzięki staraniom KTA zaprezentowano zastosowanie kinesiotapingu w sporcie podczas letnich igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Pekinie w 2008 roku.
Członkowie KTA uzyskują dodatkowo dostęp do obszernej bazy danych tego stowarzyszenia (przez jego stronę internetową), zawierającej wiele materiałów z tej dziedziny, często niepublikowanych.TEORETYCZNE PODSTAWY METODY KINESIOTAPINGU
Nazwa metody
Nazwa metody, przyjęta przez jej twórcę, brzmi Kinesio® Taping, niemniej jednak w piśmiennictwie anglojęzycznym spotyka się również nazwę kinesiology taping oraz skrót KT. Na potrzeby tej książki przyjęto najczęściej spotykaną w piśmiennictwie polskim nazwę kinesiotaping, choć spotyka się również (rzadziej) wersję kinezjotaping.
Zastosowanie metody
Kinesiotaping może być stosowany jako osobna metoda terapeutyczna, może też stanowić uzupełnienie innych metod fizjoterapeutycznych. Wspomaga powrót konkretnych struktur ciała pacjenta do ich normalnego funkcjonowania przez aplikację specjalnych plastrów bezpośrednio na skórę techniką zależną od postawionego celu terapii. Wykorzystuje zasady kinezjologii – nauki o ruchu człowieka. Techniki kinesiotapingu wspierają naturalne procesy samoleczenia organizmu pacjenta przez:
- poprawę funkcji mięśni i stawów (ułatwienie i wspomaganie),
- normalizację napięcia mięśni (zmniejszenie zbyt wysokiego, zwiększenie zbyt niskiego),
- aktywację układu limfatycznego i endogennego systemu znieczulenia,
- poprawę mikrokrążenia.
Dodatkowe zalety kinesiotapingu to:
- ciągłość terapii (24 godziny na dobę),
- brak negatywnych odczuć skórnych u pacjenta,
- długi okres używania jednej aplikacji (3–5 dni).PRZYPISY
_Literatura przedmiotu_ na końcu niniejszej książki.
Mikołajewska E.: Medycyna oparta na faktach w fizjoterapii. Valetudinaria, 2007, 2, 88–91. Mikołajewska E., Mikołajewski D.: EBM w fizjoterapii – wykorzystanie zasobów internetowych. Rehabili- tacja w Praktyce, 2008, 4, 50–52. Mikołajewska E.: Dominujące trendy we współczesnej rehabilitacji. Niepełnosprawność i Rehabilitacja, 2010, 1, 87–102. Płaszewski M.: Praktyka oparta na dowodach – zasady i kierunki rozwoju Evidence Based Medicine w fizjoterapii. Rehabilitacja Medyczna, 2006, 10(1), 1–8.
Kase K., Wallis J., Kase J.: Clinical therapeutic applications of the kinesio tapping method. Ken Kai Co Ltd. 2003; rozdział Introduction.
D.C. – Doctor of Chiropractic.