- W empik go
Kobieta i pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet - ebook
Kobieta i pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet - ebook
To jedna z pierwszych książek edukacyjnych dla kobiet poszukujących inspiracji, motywacji i wiedzy z zakresu finansów osobistych. Wiedza podana w przystępny sposób, wzbogacona osobistymi doświadczeniami autorki, pokazującymi, że pieniądze mogą uczynić wiele dobrego, jeśli wiemy, jak o nie zadbać i jak je pomnażać. Autorka bardzo przystępnie i angażująco uczy krok po kroku, jak zająć się swoimi finansami, aby wyjść na prostą w jak najkrótszym czasie, a następnie zadbać o spokojną przyszłość. Skutecznie motywuje do działania, pokazuje na przejrzystych przykładach, że zarządzanie finansami jest prostsze, niż się wydaje, i że przynosi wymierne korzyści niezależnie od wielkości budżetu. Dzięki zastosowaniu jej wskazówek i przedstawionych metod masz pewność, że Twoja kondycja finansowa się poprawi, a Ty zdobędziesz wiedzę i siłę do dalszego rozwoju. To potężny zastrzyk energii na drogę, której celem jest Twoja niezależność finansowa.
Kategoria: | Biznes |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788394377007 |
Rozmiar pliku: | 2,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Moja historia z finansami rozpoczęła się w burzliwych okolicznościach. Przyszedł taki dzień, kiedy powiedziałam mężowi _My way or highway_, czytaj: albo prostujesz swoje życie pozamałżeńskie, albo spadaj! Tak czy inaczej, stanęłam tego dnia przed wizją absolutnej niezależności finansowej. Koniec z zarządzaniem finansami przez męża, nieznaną przyszłością, właśnie tą finansową.
Dzisiaj łatwo mi o tym mówić, ale wtedy to był koszmar. Najgorsze w całej sytuacji było to, że nie jestem prostą dziewczyną z podstawowym wykształceniem. Mam na koncie świetną karierę zawodową, dobre przychody, uniwersyteckie wykształcenie, światowe poglądy i studia doktoranckie z ekonomii na SGH. Nie wiedziałam wtedy nic o finansach osobistych. Nic, kompletnie nic. Edukacja szkolna czy nawet akademicka nijak się mają do życia, czego byłam najlepszym, a może właśnie najgorszym przykładem.
To było 5 lat temu. Od tamtego czasu zmieniło się wszystko w moim życiu. Wzięłam się za bary ze sobą, ze swoim małżeństwem, swoją mentalnością i niewiedzą. Niewiedzą na temat finansów i rozwoju osobistego. Przez te dziesiątki miesięcy przeczytałam dziesiątki książek, wzięłam udział w dziesiątkach szkoleń po to, aby uczynić swoje życie lepszym. Zapragnęłam odkryć siebie na nowo, poczuć, że jestem sobą od początku do końca. Odrzuciłam skorupę, w którą włożono mnie w dzieciństwie, a którą wzmocnił tylko związek z mężczyzną. Transformacja bolała. Czułam niemal fizyczny ból rozbijania od wewnątrz pancerza utwardzanego latami przez najbliższych, ale też przez społeczeństwo, przez role, w jakie mnie włożono, i relacje, w jakich tkwiłam. Czy było aż tak źle? Nie, nie było. Ale dzisiaj widzę, że po mojemu jest mi zdecydowanie lepiej. Odzyskałam samodzielność w myśleniu i poglądach, decydowaniu o sobie, siłę w dążeniu do swojego własnego szczęścia i pewność, że to jest najwłaściwsza droga. Zaraz, zaraz... miałam pisać przecież o pieniądzach?
Pieniądze są ważnym elementem mojego świata. Uważam, że czynią nasze życie lepszym. W czasie swojej transformacji rozprawiłam się też z tym niewłaściwym podejściem do pieniędzy, że są brudne, złe, podłe i zarezerwowane dla wybranych. Dzisiaj chcę Cię przekonać do tego, że zawalczenie o lepsze życie jest związane także z bogaceniem się. To nie przychodzi w miesiąc, to proces, w czasie którego uczysz się, rozwijasz, poznajesz siebie, stajesz się lepszym człowiekiem. Czy chcesz tego? Czy chcesz zmieniać swoje życie na lepsze, życie swojej rodziny, życie innych ludzi? Jeśli tak, to trzymasz w dłoniach właściwą książkę. Pokażę Ci, że dzięki właściwemu podejściu i określonej wiedzy na temat pieniędzy możesz zmieniać świat wokół Ciebie.
Chcę Ci wyjaśnić, jak pieniądze mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje życie. Wiesz, czego większość ludzi się boi? Częste obawy i wśród kobiet, i wśród mężczyzn wywołuje wizja wyczerpania się pieniędzy. Również tego, że nigdy nie będą mogli przestać pracować. Celem mojej książki jest nauczenie Cię, jak przejąć kontrolę nad pieniędzmi. Jak się z nimi obchodzić, jak je oswoić i nauczyć pracować dla Ciebie. Dokładnie! Nauczyć pieniądze pracować dla Ciebie, a nie na odwrót!
Jak jest dzisiaj? Czy pracujesz dla pieniędzy? Jeśli dzisiaj pracujesz dla pieniędzy, to niestety tkwisz w miejscu bez sensu i celu. Zaspokajasz swoje podstawowe potrzeby. Łudzisz się, że jesteś bezpieczna. Utrzymujesz się z rodziną z jednej lub z dwóch pensji, na które pracujesz. Istnieje wielkie ryzyko graniczące z pewnością, że jutro lub pojutrze Twoja rodzina zostanie bez środków do życia. Czy bezpiecznie jest się uzależniać od jednego lub dwóch źródeł dochodu? Obalę wiele mitów, nawet głupot, w które wierzyłaś przez całe życie.
A jak to robią ludzie, którzy dzisiaj mają dużo pieniędzy, wręcz są bogaci? Czy oni pracują dla pieniędzy? Jak oni żyją? Czy są uzależnieni od kogokolwiek? Jak do tego doszli? Jaką drogę przebyli?
To fascynujące patrzeć na ludzi szczęśliwych, zdrowych i zamożnych. To zwykle ludzie, którzy... zmienili swoje myślenie. Wykonali kawał mentalnej roboty. Uwierzyli i urzeczywistnili swoje marzenia o dostatnim życiu. Marzenia i działanie. Takie proste! A jak trudne do wykonania. Na zachętę pokażę Ci, jak to działa, a potem jeszcze zmotywuję do wielkich marzeń.
Thomas J. Stanley oraz William D. Danko, autorzy książki _The Millionaire Next Door_, zbadali około 20 lat temu ponad 1000 amerykańskich milionerów. Zrealizowali w związku z tym tysiące badań, aby dowiedzieć się, że jest 7 czynników, które determinują sukces ich wszystkich. Można powiedzieć, że spełnienie tych 7 zasad pomaga dojść do bogactwa.
1. Bogaci żyją znacznie poniżej swoich finansowych potrzeb, wydają mniej na konsumpcję, niżby mogli. Ich standard życia wraz ze wzrostem zamożności zmienia się, ale nigdy nie dochodzi do poziomu, który moglibyśmy nazwać „życiem ponad stan”. To ważne, żeby uświadomić sobie, że pieniądze to nie jest tylko smaczny pączek, który trzeba od razu zjeść. Pieniądze to środek do działania, do budowania aktywów, które dopiero takich pączków dostarczają. Nasuwa się też pytanie: Czy jesteśmy w stanie zjeść wszystkie pączki, jakie jesteśmy w stanie wyprodukować? I po co mielibyśmy je wszystkie zjeść?
2. Bogaci alokują swój czas, energię i pieniądze efektywnie, w działania, które budują ich majątek (akumulacja majątku).
3. Bogaci uważają, że niezależność finansowa jest ważniejsza niż życie na pokaz.
4. Rodzice bogatych ludzi nie otaczali ich opieką finansową za młodu (nie wspierali ich finansowo), ale za to dali im wiedzę, wychowanie i wzorce, dzięki którym potrafią zbudować swoje aktywa, swój własny majątek. Znasz na pewno historie rodzin, gdy dzieci lub kolejne pokolenia roztrwoniły odziedziczony majątek rodziców lub dziadków? Znasz już odpowiedź.
5. Dzieci bogatych ludzi, gdy dorosną, są finansowo niezależne.
6. Bogaci ludzie są wyczuleni na okazje rynkowe. Potrafią szukać i znajdywać okazje finansowe, dzięki którym mogą zarobić. Jest takie angielskie powiedzenie _Where focus goes, energy flows_. Należy przez to rozumieć, że tam, gdzie kierujesz swoją uwagę, tam też kierujesz swoją energię, zaangażowanie. Dzięki temu Twoje efekty są lepsze i szybsze. Bogaci ludzie są skoncentrowani na osiąganiu swoich celów. Ich bogactwo nie jest przypadkowe. Jeśli jest, to potrafi szybko zniknąć. Niezależność finansowa bogatych ludzi wynika z konsekwentnego dążenia do postawionego sobie finansowego celu.
7. Bogaci ludzie wybrali dla siebie właściwy zawód i zajęcie, które doprowadziło ich do bogactwa. Bogactwo nie przychodzi samo. Jest efektem zrealizowanych celów i podjętych działań.
Opis nie przypomina milionerów z kolorowych magazynów i plotkarskich serwisów internetowych, bo ci to zaledwie garstka z całkiem pokaźnego grona amerykańskich bogaczy. Z książki dowiesz się, że większość z nich ma około 50 lat, troje dzieci, jedną i tę samą żonę, żyje wśród zwykłych sąsiadów, prowadzi firmę, inwestuje około 20% swoich przychodów, mieszka w tym samym domu od lat. Mnie ten obraz pokazuje, że można za jednego życia dojść do pokaźnej zamożności i uzyskać pełną niezależność finansową. To jest możliwe. A czy o takim życiu marzę? Ja osobiście marzę o życiu spokojnym i wolnym od trosk finansowych, o braku konieczności pracy. Marzę także o budowie pokaźnych aktywów, dzięki którym będę do końca swojego życia niezależna finansowo. Moja niezależność da mi środki do wpływania na świat wokół mnie. Im więcej dostanę, tym więcej dam innym.
A o czym Ty marzysz?
Marzenia to wbrew pozorom jedno z najtrudniejszych zagadnień, z jakimi przyszło mi się zmierzyć. Złapałam się kilka lat temu na tym, że właściwie o niczym nie marzyłam. Skoncentrowałam się tak bardzo na codzienności, że w zasadzie nie miałam jakichś nadzwyczajnych potrzeb, czytaj: marzeń. Zadowalałam się tym, co miałam, uznając, że to jest właśnie to, czego chcę.
Dlaczego marzenia są tak ważne? Analizowałam to zagadnienie w tę i z powrotem. Jeździłam jak walec po swoich przekonaniach, aż w końcu zrozumiałam. Bez marzeń nie ma przyszłości. Bez marzeń nie ma celów, do których dążysz. Bez marzeń stoisz w miejscu, usychasz, umierasz. I to nie jest tak, że możesz je mieć albo nie, bo kto Ci każe? A właśnie że ja od dzisiaj każę Ci marzyć!
Wiem, że to jest szalenie trudne. Tak nagle zacząć sobie marzyć. „A o czym ja mam marzyć? O willi i limuzynie? O nowych cyckach czy pokoju na świecie? Daj mi spokój, Nawrocka! Nie wiesz, jakie ja mam ciężkie życie?!”. Muszę Cię zmartwić, jeśli nie marzysz nawet o sukience, to nigdy jej nie będziesz miała. Jeśli nie zaczniesz marzyć, to nie będziesz wiedziała, czego pragniesz, jakiego najlepszego życia chcesz dla siebie. I to jest bardzo mocno powiązane z pieniędzmi (marzenie: sukienka, koszt: 200 zł, cel: 200 zł na sukienkę, sposób zdobycia 200 zł: ... Rozumiesz już, co mam na myśli?).
Do roboty! Zabieramy się metodycznie do szukania swoich marzeń. Weź kartkę papieru, coś do pisania i zacznij notować wszystkie marzenia, jakie masz. Nie ograniczaj się, wymień wszystkie marzenia, te realne i nierealne Twoim zdaniem. Mogą być to marzenia typu „mieć” (nowy samochód, ubranie, mieszkanie), „być” (być kierowcą, kucharką, biegłą w angielskim) i „robić” (zwiedzić Rzym, wziąć udział w safari, wyjechać do pracy do Anglii, odnaleźć ukochaną ciocię z dzieciństwa).
Nie śpiesz się. To jest ważny moment. Zastanów się dobrze i nie wpisuj głupot, żebym tylko się odczepiła. Jeśli marzysz o zostaniu gwiazdą filmową, to nie wpisuj, że chcesz hodować kury na wsi. Nie ograniczaj się i nie martw w tej chwili, jak osiągnąć te rzeczy czy stany. Zapomnij też o tym, że masz na coś za mało pieniędzy albo że według siebie jesteś za stara, za brzydka, za niska i w ogóle do kitu. Nie masz żadnych ograniczeń, wpisujesz to, o czym marzysz, szczerze i uczciwie wobec samej siebie.
Dalej pusto? Jeśli tak, to w tym momencie wyczerpały się wszystkie Twoje żetony na narzekanie i psioczenie. Bo jak możesz marudzić, że nie masz takiego życia, jakiego byś chciała, jeśli nie potrafisz go określić?
Zapraszam Cię w piękną podróż po Twoje marzenia. Już wiesz, że masz po co żyć! Pieniądze pomogą Ci w tym i dlatego trzeba się o nie postarać, ale z głową. Przyłóż się! Marzenia niezapisane, niewypowiedziane i niezwizualizowane – nie istnieją. Ty pewnie tak samo mocno jak ja chcesz, aby marzenia stały się rzeczywistością. Mam rację? Do dzieła, droga Przyjaciółko!
Co robiłabyś codziennie, gdybyś nie musiała pracować?
Gdzie pojechałabyś, gdybyś nie miała żadnych ograniczeń finansowych?
Co zawsze chciałaś umieć?
Co zawsze chciałaś mieć?
Co zawsze chciałaś robić?
Co sprawiłoby, żebyś każdego dnia budziła się z uśmiechem na ustach?
------------------------------------------------------------------------
Thomas J. Stanley, William D. Danko, _The Millionaire Next Door_, New York, Pocket Books, 1996, str. 3.
_Where focus goes, energy flows_ (ang.) – Na czym się skupiasz, tam kierujesz swoją energię.Kobiety ipieniądze
W 1919 roku Polki poszły pierwszy raz do wyborów. Kolejne dziesięciolecia oznaczały upowszechnienie się pracy zawodowej kobiet, wielki awans społeczno-ekonomiczny. Więcej iszybciej się uczymy, zdobywamy lepsze wykształcenie, zakładamy firmy, wspinamy się po szczeblach kariery, zdobywamy nagrody itytuły, kolejne miejsca wpolityce imamy coraz większy wpływ na otaczający nas świat. To wspaniałeicieszę się ogromnie, że przyszło mi żyć wdzisiejszych czasach. Wzięłyśmysięostro do roboty, tak– do roboty. Jesteśmy mądre, zmęczone i... często biedne.
Kobiety zarabiają dzisiaj swoje pieniądze.
Kobiety zarabiają dzisiaj więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
Kobiety rozdają swoje pieniądze, zamiast się nimi zająć.
Dlaczego tak się zachowujemy? Dlaczego przeczymy swoimi działaniami własnej inteligencji? Wyczuwalna jest rozbieżność między tym, co wiemy, atym, jak postępujemy. Między tym, czego chcemy iczego oczekujemy, atym, na co się godzimy. Znasz to? Przypominasz sobie te nerwowe rozmowy opodwyżce, te nieprzespane noce przed rozmową rekrutacyjną: „Ile powiedzieć?”. Te godziny zastanawiania się, czy stawka za usługę czy produkt zTwojej firmy nie jest za wysoka?
Nie jest moim celem znajdowanie wyjaśnień, zewnętrznych powodów, rozgrzeszanie iznowu spokojne pójście spać. Onie! Podjęłaś już decyzję, biorąc tę książkę do ręki, że chcesz zadbać oswoje przyszłe życie, aono będzie tym lepsze, pełniejsze ibogatsze, im lepsza Ty się staniesz. Jak to zrobić? Trzeba zająć się swoim życiem finansowym jak każdym innym dysfunkcyjnym organizmem. Wpierwszej kolejności warto wylistować błędy, przyjmując za nie odpowiedzialność, anastępnie podjąć działania wprowadzające zmiany na lepsze.
PONIŻEJ WYPISUJĘ NASZE NAJCZĘSTSZE BŁĘDY. POSTAW KRZYŻYK PRZY TYM, KTÓRY CIEBIE DOTYCZY.
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Uważasz, że musisz zarabiać | |
| pieniądze. Aco byś poczuła, gdybyś | |
| powiedziała „Chcę zarabiać | |
| pieniądze”, anie „Muszę zarabiać | |
| pieniądze”. Widzisz różnicę? | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Oszczędzasz na czarną godzinę. | |
| Czarna godzina ma to do siebie, że | |
| jak jej się spodziewasz, to się na | |
| pewno pojawi. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Kupujesz to, czego chcesz. | |
| Oczywiście wszystko jest potrzebne, | |
| ale gdyby uważnie się przyjrzeć | |
| zasadności wydatków, to bywa ztym | |
| różnie. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Wykorzystujesz pieniądze, żeby | |
| budować obecne życie. Jesteś myślami | |
| przede wszystkim tu iteraz. Dzieci | |
| przywołują myśli oprzyszłości, | |
| ale... | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Inwestujesz ostrożnie, lokata to | |
| maksimum Twoich obecnych możliwości. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Oceniasz swoje umiejętności za | |
| nisko. Porównaj stawki rynkowe, asię | |
| przekonasz. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Prosisz oto, na co Twoim zdaniem | |
| zasługujesz, anie oto, czego chcesz. | |
| To kolosalna różnica. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Patrzysz na pieniądze przez pryzmat | |
| związków międzyludzkich. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Zdajesz się na wiedzę idziałania | |
| innych. To nie jest hydraulika czy | |
| murarka. Wiesz, co mam na myśli. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| Wybrałaś swój zawód, aby się | |
| spełniać irealizować. Niemyślałaś | |
| wtedy oprzyszłych dochodach. Mam | |
| rację? | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| „Jakoś sobie poradzę”. Owszem, tylko | |
| 20 czy 30 lat masz raz wżyciu. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
| W trudnych finansowo momentach | |
| chcesz być wporządku. Uczciwość | |
| popłaca, to jest ważne. Pamiętaj | |
| jednak, żeby chronić swoje interesy. | |
+--------------------------------------+--------------------------------------+
A jak robią to mężczyźni? Pokażę Ci, wczym warto ich naśladować iczego warto się od nich nauczyć wrelacjach zpieniędzmi. _Nigdy nie jest za późno, żeby mieć wspaniałe dzieciństwo_, jak mówi Tony Robbins. Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się wszystkiego od nowa, żeby zapomnieć otym, co nam dziewczynom mówiono wdomu iszkole. To jest doskonały moment, aby wbić sobie do głowy, anastępnie wprowadzić wnawyk odpowiednio dobre stosunki zpieniędzmi.
- „Porozmawiajmy oseksie”. Lubisz rozmawiać oseksie? Mężczyźni uwielbiają rozmawiać oseksie, tak samo jak opieniądzach.
- Mężczyźni lubią zarabiać duże pieniądze, to daje im satysfakcję ipoczucie wartości.
- Inwestują, bo chcą się przygotować na lepszą przyszłość.
- Kupują to, czego potrzebują.
- Podejmują ryzykowne inwestycje, bo wiedzą, że można tam więcej zarobić.
-
------------------------------------------------------------------------