Kobiety przełomu - ebook
Kobiety przełomu - ebook
W Polsce upada komunizm. Otwiera się dla nas nowy, kolorowy świat. Pojawiają się pierwsze supermarkety, nowoczesne reklamy telewizyjne, zachodnie rozrywki. Jednak lata 90. to również czas absurdów, paradoksów i zaskakujących zwrotów. W tej rzeczywistości musi się odnaleźć wiele kobiet. Polki uczą się żyć na nowych zasadach. Praca zaczyna być dla nich szansą na samorealizację. Nie tyle muszą pracować, ile chcą to robić
i odnoszą w swoich dziedzinach spore sukcesy.
Iwona Guzowska jako pierwsza kobieta w Polsce rozpoczyna zawodową karierę bokserską.
Katarzyna Figura zostaje gwiazdą międzynarodowego formatu i ikoną seksu.
Nina Kowalewska-Motlik kieruje wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. To ona wprowadza w Polsce walentynki.
W rytmie disco polo bawi się cała Polska, a Shazza staje się jego królową.
Nieznana szerzej licealistka dostaje główną rolę w „Metrze”. Tak rozpoczyna się kariera Katarzyny Groniec.
Janina Ochojska jedzie z pomocą humanitarną na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii.
Ilona Łepkowska zostaje okrzyknięta królową polskich seriali. Stworzone przez nią historie wzruszają miliony Polaków.
Bohaterki zabierają nas w sentymentalną podróż do niezwykłych czasów, kiedy to odnosiły pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie. Poznajemy je z perspektywy kobiet, które wkroczyły w nowe czasy z niespotykanym dotąd impetem i odwagą.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-240-7790-8 |
Rozmiar pliku: | 11 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Czas, kiedy wszystko się zaczyna – tak chyba najprościej można opisać polskie lata 90. Po upadku komunizmu w roku 1989 Polska wkracza w szaloną epokę przemian, pełną nadziei, napięć i nieoczekiwanych zwrotów. Pierwsza dekada wolności, będąca zarazem ostatnią dekadą XX wieku, ma różne oblicza: dla jednych oznacza przepustkę do dobrobytu, dla innych – walkę o przetrwanie, dla jeszcze innych – zderzenie z nową kulturą i stylem życia. Świat szarego PRL-u się kończy, nowy świat dopiero się rodzi. Zmianę przynosi niemal każdy dzień – za oknem pojawiają się kolorowe reklamy, na ulicach wyrastają nowe biurowce, pierwsze supermarkety i bankomaty. Zmienia się życie gospodarcze, telewizja, kino, muzyka, prasa. Zmieniają się też kobiety. Dla wielu z nich transformacja ustrojowa okaże się doświadczeniem trudnym i bolesnym – według danych GUS bezrobocie wśród kobiet na półmetku lat 90. wynosiło aż 16 proc., o 4 pp. więcej niż wśród mężczyzn. Z drugiej strony właśnie w czasach przełomu kobiety zaczynają masowo odkrywać swój potencjał.
W 1989 roku tygodnik „Kobieta i Życie” rozpoczyna publikację cyklu artykułów _Bariery awansu_ oraz wywiadów ze znanymi Polkami, które osiągnęły sukcesy w zagranicznych firmach. Czytelniczki żywo włączają się w dyskusję o pokonywaniu szczebli zawodowych, a także o swoim miejscu w życiu. Cztery lata później Zofia Milska-Wrzosińska na łamach magazynu „Uroda” pisze o konieczności stworzenia w Polsce Nowej Kobiety, która w epoce wolnego rynku potrafi nie tylko sama się przebić, ale także wesprzeć życiowego partnera. Również w „Urodzie” antropolog kultury Aldona Jawłowska doszukuje się związków nowego typu kobiecości z modą i stylem bycia, uświadamiając wszystkim, że kobietę-kumpla w wyciągniętym swetrze z czasów stanu wojennego oraz intelektualistkę-okularnicę z epoki późnego Gomułki zastępuje przebojowa bizneswoman. Jedno jest pewne – nowa Polka nie boi się wolności i chce wykorzystać szansę otrzymaną od losu. Bohaterki tej książki właśnie w czasach przełomu podejmowały najważniejsze dla siebie decyzje. Zaskakiwały odwagą, aktywnością, przedsiębiorczością i determinacją. Pierwsze kroki stawiały w różnych dziedzinach – w biznesie, działalności społecznej, filmie i teatrze, na estradzie i w sporcie, osiągając sukcesy, które przesądziły o dalszych kolejach ich życia. W dynamicznej rzeczywistości uczyły się żyć po nowemu, a zarazem po swojemu, torując drogę innym. Ich historie to opowieści o pogoni za marzeniami i dążeniu do celu, czasem także za cenę rezygnacji z tego, co stałe i bezpieczne. Dziękujemy im bardzo za podzielenie się wspomnieniami oraz za to, że razem z nimi mogłyśmy odbyć niezwykłą, sentymentalną podróż do jeszcze analogowego świata lat 90., który zaczynał nabierać kolorów.
Jednocześnie – książkę tę dedykujemy wszystkim dziewczynom, które w latach 90. zaczynały życiową przygodę – podejmowały pierwsze prace, odkrywały świat, zakładały własne firmy, a także kochały, poznawały smak macierzyństwa i miały marzenia.
Ta książka jest także o was!
Katarzyna Jurkowska i Katarzyna Kościelak