Kocham Cię! Współczesne mity o miłości - ebook
Kocham Cię! Współczesne mity o miłości - ebook
Fałszywe poglądy na temat miłości to współczesne mity, które wielu prowadzą do błędów i cierpienia. Skąd biorą się niezgodne z rzeczywistością przekonania dotyczące relacji oraz kobiecości i męskości? Część – z popkultury, część – z naszych zranień. Autorzy obalają mity jeden po drugim, bazując na solidnej wiedzy psychologicznej. Dają wyważone argumenty. Odnoszą się do duchowości oraz wartości, które pomagają budować dobry związek. Książka uczy przyjmowania i ofiarowania miłości. Skłania do refleksji i odpowiedzi na pytanie: Czy chcę prawdziwie kochać, stając się darem dla drugiego człowieka?
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7906-341-3 |
Rozmiar pliku: | 1,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Miłość pomiędzy kobietą i mężczyzną przedstawiana bywa często jako proste uczucie oraz upajające romantyczne przeżycie. W rzeczywistości jest ona bardziej złożona, niż się potocznie wydaje. Wie o tym niemal każdy, kto był w związku dłużej niż kilka miesięcy. Dlatego chcieliśmy napisać książkę dla osób, które myślą poważnie o relacji na całe życie, zawierającą rzetelne informacje, wyniki badań oraz argumenty dostępne dla każdego, niezależnie od religii czy światopoglądu.
Pragniemy obalić niektóre popularne, lecz fałszywe poglądy na temat miłości, które można nazwać współczesnymi mitami. Część z nich pochodzi z popkultury, inne są skutkami doświadczonych zranień. Istnieją takie, które wywodzą się ze starożytności lub są popularne przynajmniej od epoki romantyzmu. Niezależnie od pochodzenia, staraliśmy się wybrać najbardziej wpływowe, zarówno popularne i „szyte grubymi nićmi”, jak i te subtelniejsze, o których nie pisał nikt ze znanych nam autorów.
Ale ta książka to nie tylko dyskusja. Przekazujemy w niej ważne zasady dotyczące budowania relacji oraz solidną dawkę wiedzy psychologicznej. Nasz tekst zawiera też warstwę etyczną, odniesienia do duchowości oraz tych wartości, które pomagają tworzyć małżeństwo.
Budowanie relacji w oparciu o fałszywe przekonania prowadzi do wielu błędów i cierpienia. Często jesteśmy tego świadkami w naszej pracy, a także wśród znajomych czy też bliskich nam osób. Stąd właśnie pomysł, aby wnieść wkład w „rozprawienie się” z takimi przekonaniami. Staraliśmy się argumentować w sposób wyważony i otwarty, unikać jednostronnych opinii i dostrzegać pozytywne strony w poglądach czy mitach, z którymi dyskutujemy.
Mamy nadzieję, że spełnienie tych założeń przynajmniej w części nam się udało.
Słowo „mit”, którego w tekście często używamy, jest jednym z centralnych pojęć współczesnej kultury. Z powodu jego wieloznaczności musimy sprecyzować, że nie chodzi nam tu o pierwotne, etnologiczne znaczenie słowa „mit” jako starożytnej opowieści o bóstwach, powstaniu świata i człowieka. Choć do takiego także nawiązujemy.
W naszej książce „mit” rozumiemy przede wszystkim jako rozpowszechnione fałszywe przekonanie. Ale pojęcia tego używamy także w nowym, poszerzonym znaczeniu, stosowanym przez badaczy dzisiejszej kultury. Chodzi o formy myślenia mitycznego, kształtujące naszą współczesną świadomość oraz wizję świata. W tej książce koncentrujemy się na mitach dotyczących miłości, relacji oraz rozumienia kobiecości i męskości.
Chcielibyśmy w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim osobom, które wniosły ważny wkład w powstanie i kształt naszej książki. Niektóre z nich pragniemy wymienić:
Andrzejowi Kosińskiemu, który uwierzył w pomysł i zachęcił nas do pracy nad tekstem oraz służył swoim doświadczeniem na rynku wydawniczym.
Całej ekipie Wydawnictwa W drodze, za zaufanie, decyzję i profesjonalne prowadzenie procesu powstania książki.
Pawłowi Gabrysiowi-Kurowskiemu, który pomógł nam w polepszeniu naszego stylu przekazu.
Ponieważ książka jest przeznaczona dla planujących bądź rozpoczynających życie w trwałym związku, poprosiliśmy kilka młodych osób, aby przeczytały poszczególne rozdziały i wniosły swoje uwagi z pozycji potencjalnych czytelników. Byli wśród nich Natalia Kuta oraz młode małżeństwo – Ewelina i Zbigniew Pańkowscy. To właśnie Wy uświadomiliście nam, że powinniśmy popracować nad formą tekstu, by był łatwiejszy do zrozumienia. Bardzo interesujące uwagi co do treści i formy wniósł także Karol Zieliński. Bardzo Wam dziękujemy.
Niektórzy przebili się przez roboczą wersję praktycznie wszystkich rozdziałów. Wśród nich Anna Kołtunowska, która – korzystając ze swej erudycji – dzieliła się ogólnym spojrzeniem na kompozycję i treść. Bartosz Grochowina wpłynął na precyzję sformułowań i poprawność merytoryczną. Tomasz Ratajczyk oprócz uwag dotyczących treści miał także cenne sugestie na temat formy i kompozycji.
Bardzo serdecznie wszystkim Wam dziękujemy. Przyczyniliście się – każdy w wyjątkowy sposób – do uproszczenia przekazu oraz do większych i mniejszych zmian. Utwierdzaliście nas także w przekonaniu o wartości tego, co tworzyliśmy.
Dziękujemy wreszcie naszym kochanym Żonom. To dzięki Wam pisaliśmy tę książkę w oparciu o niezastąpioną wartość osobistego doświadczenia. Jest to doświadczenie szczęśliwego małżeńskiego życia i wzrastania w miłości. Dziękujemy także, że zgodziłyście się, abyśmy poświęcili temu projektowi czas i zaangażowanie.