- W empik go
Krew i woda Zbawiciela. Ratunek i lekarstwo - ebook
Krew i woda Zbawiciela. Ratunek i lekarstwo - ebook
Kontemplacja Chrystusowego boku i wypływających z niego strumieni Krwi i Wody towarzyszyć nam będzie do końca świata, niosąc życie, odrodzenie i uświęcenie. Jak pisze papież Benedykt XVI: „Patrzymy na Chrystusa przebitego na krzyżu! On jest najbardziej wstrząsającym objawieniem miłości Boga”.
Omawiany w tej książeczce „Akt Uwielbienia Miłości Miłosiernej” nawiązuje do tajemnicy ukrzyżowania i przebicia boku Chrystusa.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8127-938-3 |
Rozmiar pliku: | 6,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Nie ma życia bez krwi ani życia bez wody – obie stanowią zasadę istnienia. Gdy zabraknie wody, człowiek umiera, gdy straci zaledwie 30% krwi, traci życie natychmiast.
Na znaczenie wody i krwi wskazuje również Biblia. Izraelici dostrzegali wręcz sakralny charakter krwi, gdyż z obserwacji wiedzieli, że krew jest siedliskiem życia (uchodzi krew – zamiera życie), a życie dla człowieka Biblii ściśle łączy się z Bogiem, jedynym Panem życia. W Księdze Wyjścia Izraelitom udaje się ocalić życie, gdy Mojżesz pokropił lud krwią na znak zawarcia przymierza z Bogiem (Wj 24, 1–11) oraz wyprowadził wodę ze skały góry Horeb, dzięki czemu mogli zaspokoić swoje pragnienie (Wj 17, 1–6). Wraz z Jezusem krew i woda nabierają jeszcze głębszego znaczenia. Są one świadectwem Jego odkupieńczej śmierci, gdy po przebiciu boku Jezusa wypływają z Jego rany. Dla Ojców Kościoła woda i krew są symbolami życia duchowego, jakich udziela nam sakrament chrztu i Eucharystii.
Współcześnie prawda o zbawczej roli Krwi i Wody Chrystusa wybrzmiała w objawieniach św. s. Faustyny Kowalskiej. Jezus prosił o wymalowanie obrazu, na którym widać, jak z Jego przebitego Serca wypływają dwa promienie łaski Bożej: blady oznaczający wodę, która usprawiedliwia dusze oraz czerwony oznaczający Krew odkupieńczą. Pierwszy obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego według objawień św. s. Faustyny namalował w 1934 roku w Wilnie Eugeniusz Kazimirowski. Obraz Jezusa Miłosiernego został wystawiony po raz pierwszy do publicznej czci w pierwszą niedzielę po Wielkanocy 1935 roku.
Niniejsza publikacja docieka istoty znaczenia Krwi i Wody w dziele zbawienia na kanwie Aktu uwielbienia Miłości Miłosiernej1.
------------------------------------------------------------------------
1 Więcej: Paweł Warchoł OFMConv, Krew i woda – dar Miłości miłosiernej. Studium historyczno-teologiczne przebitego boku Chrystusa w literaturze teologicznej i duchowej, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2015.1. AKT UWIELBIENIA MIŁOŚCI MIŁOSIERNEJ2
Jezu, Zbawicielu nasz!
W obecności Maryi, naszej Matki, aniołów i świętych zbliżam się z wiarą, ufnością i miłością do Twego
Najświętszego Serca, otwartego dla nas na krzyżu.
(stanąć w duchu pod krzyżem Pana Jezusa, patrząc w Jego Serce)
Ufając w Twoją miłość do nas, słabych ludzi, zagrożonych napaściami duchów ciemności, z pomocą aniołów i świętych, obmywam w Twej życiodajnej, oczyszczającej Wodzie siebie i moich braci.
(można wymienić konkretne osoby i grupy ludzi – żyjących i zmarłych)
Z aniołami i świętymi oddaję hołd, cześć i uwielbienie Twojej Boskiej Krwi…
(zatrzymać się na moment adoracji)
i z ich pomocą zanurzam w niej siebie i moich braci.
Synu Boży, nasz Odkupicielu!
Dla boleści Twej Najświętszej Matki proszę Cię:
– zmyj z nas brud grzechu Wodą z Twego Serca, zdejmij z oczu bielmo i ulecz nasze rany mocą ran Twoich;
– przyjmij nas, obmytych i naznaczonych Twoją Krwią, do Twego Najmiłosierniejszego Serca, abyśmy doznali w Nim ocalenia i uświęcenia;
– w godzinie naszej śmierci, błagam, przyjdź, Jezu, i jako nasz Starszy Boski Brat przedstaw nas Bogu Ojcu, którego dziećmi wszyscy jesteśmy.
Amen
------------------------------------------------------------------------
2 Akt uwielbienia Miłości Miłosiernej został zatwierdzony przez Łomżyńską Kurię Diecezjalną, 11 kwietnia 2008 roku.