- nowość
- promocja
Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperialna 1931-1945. Tom 1 - ebook
Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperialna 1931-1945. Tom 1 - ebook
„Najlepsza historia II wojny światowej” - The Wall Street Journal.
Medal Księcia Wellingtona za najlepszą książkę o historii militarnej w języku angielskim w roku 2022.
Krew i zgliszcza to oryginalne i prowokujące do myślenia arcydzieło jednego z najsłynniejszych historyków drugiej wojny światowej. Zmusza nas do spojrzenia na ten konflikt w zupełnie nowy sposób. Autor przekonuje, że była to „wielka wojna imperiów” - brutalne zwieńczenie trwającej prawie sto lat globalnej ekspansji imperialnej, której kulminację stanowiły ambicje Włoch, Niemiec i Japonii w latach 30. i 40. XX wieku. Ambicje te doprowadziły do wybuchu największej i najkosztowniejszej w dziejach wojny, wskutek której po 1945 roku ostatecznie upadły wszystkie imperia terytorialne.
Overy analizuje, jak w konflikcie zbrojnym o tak ogromnej skali walczono, zaopatrywano wojska, finansowano wysiłek wojenny, wspierano go za pomocą masowej mobilizacji ludności i uzasadniano moralnie. Przede wszystkim jednak ukazuje ogromne koszty, jakie ponosiły walczące państwa, oraz nadzwyczajny poziom zbrodni i okrucieństw popełnianych w ramach owych projektów imperialnych. Ta wojna na śmierć i życie, toczona o przyszłość ładu światowego, była równie mordercza dla cywilów, jak i dla wojskowych.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8338-919-6 |
Rozmiar pliku: | 3,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W grudniu 1945 roku były amerykański sekretarz stanu Cordell Hull otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Zbyt chory, żeby odebrać ją osobiście, napisał krótkie przesłanie, w którym wyraził poparcie dla działań na rzecz pokoju po „tej niesłychanej męce najpowszechniejszej i najokrutniejszej wojny wszech czasów”¹. Hull był dobrze znany ze swej napuszonej retoryki, ale wydaje się, że w tym przypadku jego opinia jest tak samo trafna obecnie, jak była siedemdziesiąt pięć lat temu. Epoka, w której żył, doświadczyła wojny globalnej na niewyobrażalną wcześniej skalę; szereg jednoczesnych konfliktów zbrojnych, określanych dzisiaj zbiorczym terminem „druga wojna światowa”, przyniósł niemal nieograniczone cierpienia, niedostatek i śmierć. Nie było takiej wojny ani wcześniej, ani później i nawet pierwsza wojna światowa nie może się z nią równać. W 1945 roku Hull przestrzegał, że w przyszłości mogą wybuchnąć kolejne wojny światowe, zdolne – jak to ujął – „zetrzeć cywilizację z powierzchni ziemi”, jednak do teraz nic takiego nie nastąpiło.
Wojna tak powszechna i okrutna stanowi pod wieloma względami wyzwanie dla historyka. Wraz z upływem kolejnych lat dzielących nas od 1945 roku coraz trudniej wyobrazić sobie świat, w którym ponad sto milionów mężczyzn (i znacznie mniejsza liczba kobiet) przywdziało mundur i ruszyło walczyć za pomocą broni, której niszcząca moc została udoskonalona w czasie pierwszej wojny światowej i była dalej rozwijana w okresie międzywojennym. Równie trudno wyobrazić sobie, jak główne państwa tego konfliktu były w stanie przekonać własnych obywateli do tego, że nawet dwie trzecie produktu krajowego należy przeznaczyć na cele wojenne, że setki milionów ludzi powinny się pogodzić z wywołanymi przez wojnę głodem i nędzą oraz że bogactwo i oszczędności zgromadzone w czasie pokoju zostaną odebrane właścicielom i pochłonięte przez nienasycone potrzeby tego konfliktu. Trudno także pojąć ogromną skalę ubóstwa, wywłaszczeń i strat materialnych będących skutkiem bombardowań, deportacji, rekwizycji i grabieży. Przede wszystkim jednak wojna ta stanowi wyzwanie dla naszej współczesnej wrażliwości, gdyż trudno zrozumieć, dlaczego setki tysięcy „zwykłych ludzi”, jak nazywa ich historyk Christopher Browning, którzy w większości nie byli wcale sadystami ani psychopatami, popełniały akty terroru i okrutne zbrodnie². Chociaż okrucieństwa są obecnie chlebem powszednim rozmaitych wojen domowych i partyzanckich, druga wojna światowa wywołała potężną falę brutalnej przemocy, masowych aresztowań, tortur, deportacji i wreszcie ludobójstwa, których dopuszczali się żołnierze armii regularnych, funkcjonariusze policji i sił bezpieczeństwa, partyzanci i członkowie bojówek, zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Kiedyś zadowalano się wyjaśnieniem, że wojna ta była militarną reakcją miłujących pokój narodów na ambicje imperialne Hitlera i Mussoliniego w Europie oraz japońskich kół militarystycznych w Azji Wschodniej. Poświęcone drugiej wojnie światowej standardowe monografie zachodnie, jak również oficjalne opracowania radzieckie skupiały się na opisowym ujęciu konfliktu zbrojnego między sprzymierzonymi i państwami Osi. Historia działań militarnych jest obecnie gruntownie zbadana i została udokumentowana w wielu doskonałych opracowaniach, dlatego nie będę tutaj w pełni powtarzać tego opisu³. Oczywiście przebieg i wynik działań wojennych miały kluczowe znaczenie, ale skupianie się tylko na nich sprawia, że bez odpowiedzi pozostaje zbyt wiele pytań o charakter szerszego kryzysu, który doprowadził do wojny, o różną naturę wielu konfliktów toczących się w tamtej epoce, o polityczny, ekonomiczny, społeczny i kulturowy kontekst owej wojny oraz o przyczyny chaotycznej fali przemocy trwającej jeszcze długo po formalnym zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Przede wszystkim jednak, zgodnie z ujęciem dominującym w historiografii, Hitler, Mussolini i japońscy militaryści uważani są za przyczynę kryzysu, gdy w rzeczywistości byli jego skutkiem. Przyczyn tej wojny, jej przebiegu i konsekwencji nie da się pojąć bez zrozumienia szerszych sił historycznych, które już od pierwszych dekad XX wieku powodowały brak stabilizacji społecznej i politycznej w stosunkach wewnętrznych oraz międzynarodowych i wreszcie skłoniły państwa Osi do reakcji w postaci zainicjowania własnych programów imperialnego podboju. Z kolei klęska tych ambicji utorowała powoli drogę do względnej globalnej stabilizacji oraz ostatecznego kryzysu i upadku imperium terytorialnego.
Ta nowa historia drugiej wojny światowej opiera się na czterech głównych założeniach. Po pierwsze, przyjmowany do tej pory zakres czasowy owego konfliktu, mianowicie lata 1939–1945, trzeba znacznie rozszerzyć. Walki rozpoczęły się na początku lat 30. XX wieku w Chinach, a skończyły w Chinach, Azji Południowo-Wschodniej, Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie w ciągu dziesięciu lat po 1945 roku. Działania wojenne w latach 1939–1945 mogą stanowić jądro tej opowieści, ale historia konfliktu sięga wstecz co najmniej do wkroczenia wojsk japońskich do Mandżurii w 1931 roku, a w przód – do wywołanych przez drugą wojnę światową wojen domowych i partyzanckich, które wcale nie skończyły się w 1945. Poza tym pierwsza wojna światowa oraz starcia zbrojne, które ją poprzedzały i które nastąpiły po niej, wywierały głęboki wpływ na świat również w latach 20. i 30. XX wieku, co przemawia na korzyść twierdzenia, że nie ma sensu oddzielać od siebie tych dwóch gigantycznych konfliktów. Oba traktować można jako etapy drugiej wojny trzydziestoletniej, której celem było przekształcenie systemu światowego w końcowej fazie kryzysu imperiów terytorialnych. Układ niniejszej książki odzwierciedla ten mniej konwencjonalny zakres czasowy. Jest tu wiele o latach 20. i 30., gdyż bez ich opisu nie da się właściwie wyjaśnić charakteru tej globalnej wojny, sposobu jej prowadzenia i tego, jak była ona postrzegana.
Po drugie, wojnę tę należy rozpatrywać jako wydarzenie globalne, a nie tylko ograniczające się do pokonania europejskich państw Osi z dodatkiem w postaci konfliktu na Pacyfiku. Niestabilne strefy regionalne w Europie Środkowej, w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Wschodniej złożyły się na szerszy kryzys globalnej stabilności, co wyjaśnia, dlaczego działania wojenne objęły nie tylko główne państwa konfliktu, ale nawet tak odległe rejony świata, jak Aleuty na północnym Pacyfiku, Madagaskar na południowym Oceanie Indyjskim czy Karaiby. Wojna i jej konsekwencje w Azji były równie ważne dla ukształtowania powojennego świata jak klęska Niemiec w Europie, a być może nawet ważniejsze. Powstanie nowoczesnych Chin i rozpad azjatyckich imperiów kolonialnych to procesy historyczne ściśle powiązane z wydarzeniami owej epoki dwóch wojen światowych.
Po trzecie, należy przedefiniować ów konflikt i uznać go za szereg toczących się jednocześnie różnych wojen. Jego główną formę stanowiła dobrze znana wojna między państwami – napastnicza lub obronna – ponieważ tylko państwa mogą zmobilizować dostatecznie duże zasoby i udźwignąć ciężar prowadzonego na dużą skalę konfliktu zbrojnego. Obok tego głównego konfliktu militarnego toczyły się również wojny domowe – w Chinach, na Ukrainie, we Włoszech i w Grecji – oraz „wojny cywilów”, przybierające formę wojny wyzwoleńczej z okupantem (w tym z państwami alianckimi) albo wojny samoobrony cywilnej, której celem było głównie uporanie się ze skutkami nalotów bombowych. Niekiedy te różne formy nakładały się na siebie lub stapiały z wojnami prowadzonymi przez państwa – jak to było w przypadku partyzantki radzieckiej lub bojowników ruchu oporu we Francji – ale wojny partyzanckie, wojny domowe i powstania stanowiły małe wojny równoległe, toczone głównie przez cywilów pragnących zapewnić sobie bezpieczeństwo lub wywalczyć wyzwolenie. Mobilizacja ludności cywilnej pomogła nadać drugiej wojnie światowej jej „totalny” charakter i odgrywa ważną rolę w tym, co nastąpiło potem.
I wreszcie po czwarte, nowe spojrzenie na wszystkie trzy wspomniane wcześniej aspekty tego konfliktu – jego zakres czasowy, obszar i definicję – opiera się na przedstawionej w niniejszej książce argumentacji, że „długa druga wojna światowa” była ostatnią wojną imperiów. Najogólniejsze opracowania poświęcone tej wojnie skupiają się na konflikcie „mocarstw” i roli ideologii, ale pomijają lub przechodzą do porządku dziennego nad faktem, że imperium terytorialne miało kluczowe znaczenie dla określenia charakteru tego długiego okresu zmagań militarnych, które trwały od 1931 roku aż do chaotycznych następstw roku 1945. I nie chodzi tu bynajmniej o powrót do wąskiego sposobu postrzegania owej wojny przez soczewki marksizmu-leninizmu, ale po prostu o przyznanie, że wszystkie te różne obszary i formy konfliktu łączyło istnienie globalnego porządku imperialnego, w którym dominowali przede wszystkim Brytyjczycy i Francuzi. Porządek ten kształtował i pobudzał fantastyczne ambicje w Japonii, Włoszech i Niemczech, które nie posiadały własnych imperiów kolonialnych i chciały zapewnić sobie przetrwanie oraz wyrazić swoją tożsamość narodową poprzez podbój terytorialny. Dopiero niedawno historycy zaczęli zwracać uwagę na to, że imperia Osi stworzyły własną globalną sieć powiązań, naśladując pod tym względem starsze imperia, które chciały zastąpić⁴. Przyczyny i przebieg drugiej wojny światowej wynikają właśnie z imperialnych zakusów i kryzysów, których korzenie sięgają epoki sprzed 1914 roku. Z kolei ostateczny wynik drugiej wojny światowej położył kres trwającej prawie pół tysiąca lat epoce kolonializmu i pomógł skonsolidować państwa narodowe⁵. Dobiegły końca stulecia bezlitosnej ekspansji Europy, której wpływy zaczęły słabnąć. Pozostałości tradycyjnych rządów kolonialnych szybko się zawaliły w pierwszych dziesięcioleciach po 1945 roku, gdy dwa supermocarstwa – Stany Zjednoczone i Związek Radziecki – zdominowały proces powstawania nowego ładu światowego.
Opisane wyżej cztery główne założenia tej książki przesądziły o jej zawartości. Składa się ona z pięciu rozdziałów opisowych (prolog, od pierwszego do trzeciego oraz jedenasty) i siedmiu problemowych (od czwartego do dziesiątego)¹. Pierwsze dwa rozdziały zgłębiają długofalowe czynniki, które ukształtowały kryzys lat 30. XX wieku i ostatnie lata przed wybuchem wojny, a zakorzenione były w rywalizacji imperialnej oraz narodowej końca XIX wieku i okresu pierwszej wojny światowej. Druga wojna światowa nie była wcale nieunikniona, lecz załamanie globalnego systemu handlu i finansów w latach 20. XX wieku, a także rosnący w owym czasie brak bezpieczeństwa globalnych systemów imperialnych i wzrastająca popularność nacjonalizmu wytworzyły napięcia i rozbudziły ambicje trudne do złagodzenia lub zaspokojenia na drodze współpracy. Połączenie ultranacjonalistycznej ideologii, kryzysu ekonomicznego i nadarzających się okazji sprawiło, że Japonia, Włochy i Niemcy zaczęły dążyć do imperializmu „nowego ładu”, co z kolei doprowadziło do katastrofy dotychczasowych imperiów kolonialnych – brytyjskiego, francuskiego, holenderskiego i belgijskiego – po serii ich niespodziewanych klęsk w latach 1940–1942. Chociaż owe państwa „nowego ładu” wolałyby zbudować własne imperia regionalne bez narażania się od razu na konfrontację ze Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi, w końcu zorientowały się, że aby zaspokoić swe ambicje, muszą pokonać lub przynajmniej zneutralizować ZSRR i USA. Skutkiem tego były operacja „Barbarossa” i wojna na Pacyfiku, jak również wyjątkowy przypadek ludobójczej wojny przeciwko Żydom, których reżim hitlerowski obwiniał o rozpętanie globalnego konfliktu i pokrzyżowanie planów umocnienia mocarstwowej pozycji Niemiec. Ta część książki opisuje okres wielkiej niepewności w polityce międzynarodowej, gdy zdawało się, że nowe imperia zdołają zatriumfować, nim Stany Zjednoczone i Związek Radziecki zdążą zmobilizować swój potencjał.
Kolejne rozdziały opisują przebieg wojny o zasięgu światowym, w której toku pokrzyżowano ambicje terytorialne nowych imperiów i stworzono warunki dla powstania innego, stabilniejszego niż wcześniej ładu światowego opartego nie na imperiach kolonialnych, lecz na zasadzie narodowości oraz na przywróceniu globalnego systemu handlu i finansów, który załamał się w latach 30. XX wieku. Za tą transformacją stała potęga ekonomiczna i militarna USA i ZSRR. Co istotne, oba te mocarstwa na gruncie własnej ideologii – liberalnej lub komunistycznej – były wrogo nastawione do zachowania tradycyjnych imperiów kolonialnych (włącznie ze strefami wpływów mocarstw europejskich w Chinach, które były jednym z głównych państw walczących po stronie alianckiej). W drugiej połowie lat 40. i w latach 50. XX wieku supermocarstwa zimnowojenne pomogły ukształtować świat państw narodowych, często zdominowanych przez nie, ale już nie rządzonych bezpośrednio, jak to było w imperiach terytorialnych. Niemcy i Japonia w obawie przed eksterminacją własnych narodów walczyły do końca, ale im także pozwolono na transformację własnej państwowości, gdy miejscowe siły odpowiedzialne za ekspansję imperialną zostały już pokonane. Te państwa „nowego ładu” poniosły klęskę, chociaż wcale nie była ona z góry przesądzona. Największe straty w ludziach oraz zasobach po obu stronach przyniosły dwa ostatnie lata wojny, nim zwycięstwo jednych i klęska drugich stały się nieuniknione. Przemoc, chociaż na znacznie mniejszą skalę, trwała też po 1945 roku, gdy pod blaknącą gwiazdą starych imperiów kolonialnych i w cieniu ambicji nowych supermocarstw rozwiązywano – nie wszędzie z powodzeniem – konflikty polityczne i ideologiczne pozostałe w spadku po drugiej wojnie światowej. Jest to temat ostatniego rozdziału, opisującego ostateczny rozpad tradycyjnych imperiów, który doprowadził do powstania dzisiejszego świata państw narodowych.
Nakreślone w taki sposób kontury owej ostatniej wojny imperialnej stanowią ramy dla rozdziałów problemowych, w których zgłębiam kluczowe kwestie dotyczące szerszego doświadczenia tego konfliktu zarówno przez uczestniczących w walce żołnierzy, jak i przez ludność cywilną zmuszoną uczestniczyć w wojnie totalnej⁶. W jaki sposób państwa zmobilizowały potrzebne im kolosalne zasoby ludzkie i materialne i z jakim skutkiem? W jaki sposób siły zbrojne uczestniczyły w organizowaniu i wykorzystywaniu owych zasobów i jaki przyniosło to efekt? W jaki sposób państwa, partie polityczne i pojedyncze osoby usprawiedliwiały toczone wojny i podtrzymywały poparcie społeczne w czasie kosztownych, często barbarzyńskich kampanii, nawet w obliczu nieuchronnej klęski? Dlaczego równolegle do regularnych działań wojennych rozwinęły się wojny domowe oraz „wojny cywilów” i jakie to miało konsekwencje społeczne lub polityczne? Są tu wreszcie rozdziały poświęcone szkodom, jakie wojna wyrządziła społeczeństwom, które jej doświadczyły. To, co nazywam tutaj „emocjonalną geografią wojny”, jest próbą nakreślenia swoistej mapy emocjonalnych i psychologicznych skutków wojny dla tych wszystkich, którzy zostali wessani w jej orbitę, a w szczególności dla ponad stu milionów mężczyzn i kobiet powołanych do wojska. Ich zachowania i oczekiwania zmieniały się pod wpływem wojny, napędzane przez szeroką gamę uczuć: strach, nienawiść, urazy lub gniew, ale także odwagę, samopoświęcenie, troskę i współczucie. Jest to element doświadczenia wojennego trudny do opisania przez historyka, ale kluczowy przy jakiejkolwiek próbie wyjaśnienia tego, co wojna wyrządziła osobom, które znalazły się pod stałą presją wyjątkowych okoliczności, tak na polu bitwy, jak i poza nim. Ostatnim poruszanym tu wątkiem są wywołane przez tę wojnę niesłychana przemoc i przestępczość, które skutkowały masowo popełnianymi okrucieństwami i śmiercią dziesiątków milionów ludzi, w większości cywilów. Stawiam w nim dwa podstawowe pytania: dlaczego liczba ofiar śmiertelnych, zarówno wśród żołnierzy, jak i cywilów, była tak wysoka – mniej więcej pięciokrotnie większa niż w pierwszej wojnie światowej – i dlaczego sprawcy chcieli i mogli się posuwać do wszelkiego rodzaju okrucieństw na wszystkich teatrach działań wojennych? Te dwa pytania są wyraźnie powiązane, jednak nie są tym samym; śmierć, bezlitosny towarzysz konfliktu, przychodziła pod wieloma postaciami i z wielu powodów.
Liczba opracowań i źródeł poświęconych drugiej wojnie światowej jest obecnie tak duża, że nie sposób uwzględnić je wszystkie przy pisaniu jakiejkolwiek nowej monografii na ten temat. Czterdzieści lat temu, gdy zaczynałem pisać o tej wojnie, można jeszcze było przeczytać większość tego, co napisano w literaturze przedmiotu i co zawierało jakieś przydatne informacje. W ciągu czterech ostatnich dekad nastąpiła jednak ogólnoświatowa eksplozja piśmiennictwa historycznego dotyczącego wszelkich aspektów drugiej wojny światowej i całego tego okresu. W związku z tym obecnie można się zapoznać jedynie z ułamkiem istniejącej literatury i dlatego – zamiast silić się na encyklopedyczną wszechstronność – skupiłem się na materiałach potwierdzających centralne tezy mojej książki. Nie da się już napisać pełnej historii tej wojny w jednym tomie, ani nawet w kilku. Opublikowana ostatnio _The Cambridge History of the Second World War_ obejmuje trzy opasłe woluminy, które i tak nie pomieściły wszystkiego. Przyjąłem więc ogólną zasadę korzystania z materiałów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku lat, gdyż w wielu przypadkach podsumowują one stan wiedzy na dany temat, chociaż jest również wiele znacznie starszych opracowań o kluczowym znaczeniu, których starałem się nie pominąć. Poszczęściło mi się zwłaszcza pod tym względem, że mogłem skorzystać z bogactwa nowych opracowań poświęconych zagadnieniom imperium oraz dziejom Azji w czasie wojny, które od dawna były zaniedbanymi aspektami literatury przedmiotu. Wykorzystałem też użyteczne materiały archiwalne z dziedzin, które bliżej badałem. Dziś historycy mają do dyspozycji przebogate zasoby wspomnień, zarówno tych opublikowanych, jak i w formie nagrań, które rozjaśniają lub sporadycznie podważają to, co wcześniej mieli oni do powiedzenia na temat doświadczeń wojennych, dlatego czerpałem także z tych zasobów, chociaż znacznie oszczędniej niż z wielu nowych opisowych ujęć tego konfliktu. Co nieuniknione, sporo spraw zostało tutaj pominiętych lub potraktowanych nazbyt skrótowo, o czym czytelnik będzie miał okazję się przekonać. Zauważy on także, że niektóre dobrze znane zagadnienia – na przykład naloty bombowe, Holocaust czy siła bojowa poszczególnych armii – zostały tu podzielone stosownie do rozmaitych punktów widzenia przyjętych w rozdziałach problemowych. Mam jednak nadzieję, że udało mi się wystarczająco przejrzyście ukazać istotę historycznego znaczenia wojny. Ma to być historia, która zadaje wielkie pytania o cały okres drugiej wojny światowej w nadziei, że indywidualne doświadczenia zyskają większy sens dzięki lepszemu zrozumieniu ogólnych ram, w jakich ludzie zmuszeni byli wtedy działać. Jest to również historia śmierci, terroru, zniszczenia i nędzy, które składały się na tę „niesłychaną mękę”, o jakiej pisał Cordell Hull. Krew i zgliszcza były jej gorzką ceną.
Richard Overy
listopad 2020
1.
Polski wydawca podzielił książkę na dwa tomy, w związku z czym część rozdziałów znajduje się w tomie II – przyp. red.Podziękowania
Bardzo wielu moich kolegów, badaczy i studentów w taki czy inny sposób przyczyniło się do ostatecznego kształtu tej książki, przez wiele lat dyskutując ze mną i udzielając mi rad. Indywidualnie mogę podziękować tylko niewielkiej ich części, ale reszcie jestem winien wyrazy wdzięczności za ich użyteczny i krytyczny wkład w moją pracę nad dziejami tej wojny. W szczególności podziękowania należą się Martinowi Thomasowi, mojemu koledze z Exeter, który bardziej niż ktokolwiek przekonywał mnie, bym wytrwał w zamiarze napisania historii tej wojny pod kątem rywalizacji imperialnej. Wydział w Exeter okazał się właściwym miejscem dla kogoś, kto tak jak ja, zamierzał połączyć dzieje drugiej wojny światowej i towarzyszącej jej przemocy z dziejami imperializmu.
Za pomoc, rady i rozmowy prowadzone w trakcie pisania jestem wdzięczny następującym osobom: Evanowi Mawdsleyowi, Matthew Heaslipowi, Laurze Rowe, Richardowi Toye’owi, Royowi Ironsowi, Richardowi Hammondowi, Olivierowi Wieviorce, zmarłemu sir Michaelowi Howardowi, Hansowi van de Venowi, Ranie Mitterowi, Paulowi Clemence’owi, Lucy Noakes, Zoe Waxman, Andrew Buchananowi, Stephenowi Lee, Joe Maiolo, Klausowi Schmiderowi, Sönkemu Neitzlowi i Robertowi Gerwarthowi. Ich bezcenna praca wywarła wpływ na to, co napisałem, i dlatego chciałbym im złożyć ogromne podziękowania. Starałem się dopilnować, aby ich wkład został w pełni uwzględniony w przypisach. Jak zwykle, mam wielki dług wdzięczności u Simona Windera, mojego cudownego wydawcy w wydawnictwie Penguin, który cierpliwie czekał na tę książkę dłużej, niż gotów byłby uczynić jakikolwiek inny wydawca, i z krytycznym zaangażowaniem przeczytał wszystko, co napisałem. Jestem bardzo wdzięczny moim agentkom Gill Coleridge, a obecnie Carze Jones, za ich hojne wsparcie przez cały okres pracy nad książką. Na koniec pragnę podziękować członkom zespołu, który przygotowywał tekst do wydania: Richardowi Duguidowi, Evie Hodgkin, Charlotte Ridings, Jeffowi Edwardsowi, Sandrze Fuller i Matthew Hutchinsonowi.Uwagi na temat terminologii
W całej książce stosuję określenia „alianci” i „Oś”, ponieważ są one tak powszechnie przyjęte, że trudno ich unikać bez narażania się na spore komplikacje. Niemniej jednak warto zauważyć, że trzej główni członkowie obozu aliantów nie byli sprzymierzeni w żaden formalny sposób, z wyjątkiem sojuszu zawartego w 1942 roku przez Wielką Brytanię ze Związkiem Radzieckim. Państwa Osi także nie stanowiły tak naprawdę spójnego sojuszu. Nazwa ta początkowo odnosiła się do relacji niemiecko-włoskich i została wymyślona przez Mussoliniego. Japonia sprzymierzyła się z Niemcami i Włochami, zawierając we wrześniu 1940 roku pakt trzech, do którego dołączyło też kilka innych państw europejskich uczestniczących w wojnie ze Związkiem Radzieckim, z wyjątkiem Finlandii będącej tylko państwem współwalczącym. Japonia nie była w żaden sposób formalnie związana z europejską Osią aż do września 1940 roku, ale po tej dacie światowa opinia publiczna prawie jednogłośnie zaczęła używać określenia „państwa Osi”, do których zaliczano także Japonię, a nazwa ta utrwaliła się niemal w całej współczesnej historiografii. Używam jej tak samo, jak to czyniono w czasie drugiej wojny światowej, chociaż zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tego pojęcia.
Należy również zwrócić uwagę na problem z wieloma podawanymi w tej książce statystykami i liczbami. Trudności z ustaleniem liczby uczestników wielu większych i mniejszych bitew oraz używanego przez nich sprzętu są dobrze znane; podobnie wygląda problem z obliczaniem strat w ludziach i maszynach, które różnią się w zależności od tego, jak w historiografiach poszczególnych krajów określa się czas trwania danej bitwy lub jej obszar. Starałem się korzystać z jak najaktualniejszych i najwiarygodniejszych statystyk, ale mam świadomość, że w wielu przypadkach są obliczenia, które znacznie odbiegają od tych podawanych przeze mnie. W odniesieniu do miar i wag pozwoliłem sobie na pewne uproszczenia. Kiedy używam terminu „tona”, pisząc o statystykach dotyczących żeglugi, wagomiaru zrzuconych bomb lub ilości wyprodukowanych zasobów, nie czynię rozróżnienia między toną brytyjską, metryczną i amerykańską. Wszystkie one mają inną wartość, ale wyjaśnianie tego za każdym razem byłoby zbyt uciążliwe, wspomniana różnica zaś nie jest na tyle duża, aby wykluczyć użycie określenia „tona”. Tona amerykańska, inaczej krótka, równa się 2000 funtów brytyjskich, tona brytyjska, tak zwana długa, ma 2240 funtów, a tona metryczna (1000 kilogramów) to równowartość 2204 funtów. Odległości generalnie podaję raczej w kilometrach niż milach, gdyż ta pierwsza miara dominuje na świecie. Jedna mila lądowa to 1,6 kilometra.
W kwestii transliteracji imion i nazwisk oraz geograficznych nazw chińskich, arabskich i indyjskich starałem się zwykle stosować do obecnej praktyki, z wyjątkiem przypadków, gdy dane imię, nazwisko lub nazwa są nadal powszechnie stosowane w tradycyjnej formie (na przykład Kalkuta, nie Kolkata, lub Czang Kaj-szek, nie Jiang Jieshi). Chińskie nazwy miejscowe stwarzają szczególne trudności tam, gdzie obecnie używana transliteracja słabo przypomina nazwy spopularyzowane na Zachodzie (na przykład Guangzhou zamiast Kanton), dlatego przy pierwszym użyciu starałem się dodawać w nawiasie okrągłym nazwę oryginalną. Nazwy oraz imiona i nazwiska transkrybowane z arabskiego mogą przybierać liczne formy i w tym przypadku również wybierałem tę, która obecnie wydaje się akceptowana w środowisku akademickim.Spis skrótów
------------- -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AM: _amplitude modulation_ – modulacja amplitudy
ASV: _air-to-surface vessel radar_ – radar do wykrywania celów nawodnych
BBC: _British Broadcasting Corporation_ – rozgłośnia BBC
BEF: _British Expeditionary Force_ – Brytyjski Korpus Ekspedycyjny
BIA: _Burma Independence Army_ – Armia Niepodległości Birmy
BMW: _Bayerische Motoren Werke_ – BMW
CLN: _Comitato della Liberazione Nationale_ – Komitet Wyzwolenia Narodowego (Włochy)
CLNAI: _Comitato della Liberazione Nationale Alta Italia_ – Komitet Wyzwolenia Narodowego Górnych Włoch
DCR: _division cuirassée de réserve_ – dywizja pancerna (Francja)
DKG: _Deutsche Kolonialgesellschaft_ – Niemieckie Towarzystwo Kolonialne
DLM: _division légère mécanique_ – lekka dywizja zmechanizowana (Francja)
DP: _Displaced Person_ – dipis
ELAS: _Ethnikos Laikos Apeleftherotikos Stratos_ – Ludowa Armia Wyzwolenia Narodowego (Grecja)
FFI: _Forces françaises de l’intérieur_ – Francuskie Siły Wewnętrzne
FLN: _Front de Liberation Nationale_ – Front Wyzwolenia Narodowego (Algieria)
FM: _frequency modulation_ – modulacja częstotliwości
GCCS: _Government Code and Cipher School_ – Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów (Wielka Brytania)
GKO: _Gosudarstwiennyj Komitiet Oborony_ – Państwowy Komitet Obrony (ZSRR)
HMS: _His Majesty’s Ship_ – okręt Jego Królewskiej Mości
IMT: _International Military Tribunal_ – Międzynarodowy Trybunał Wojskowy
INA: _Indian National Army_ – Indyjska Armia Narodowa
JSC: _Joint Security Control_ – Połączona Kontrola Bezpieczeństwa
LCVP: _Landing Craft, Vehicle, Personnel_ – typ amerykańskiej barki desantowej
LMF: _Lack of Moral Fibre_ – „brak zasad moralnych”
LST: _Landing Ship, Tank_ – amerykański okręt desantowy przystosowany do przewozu czołgów
LVT: _Landing Vehicle, Tracked_ – typ amfibii amerykańskiej
MIT: Massachusetts Institute of Technology
MPWO: _Miestnaja Protiwowozdusznaja Oborona_ – Lokalna Obrona Przeciwlotnicza (ZSRR)
NAACP: _National Association for the Advancement of Colored People_ – Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Popierania Ludności Kolorowej (USA)
NKWD: _Narodnyj komissariat wnutriennich dieł_ – Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych (ZSRR)
NSDAP: _Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei_ – Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza
OKW: _Oberkommando der Wehrmacht_ – Naczelne Dowództwo Sił Zbrojnych (Niemcy)
ONZ: Organizacja Narodów Zjednoczonych
OSS: _Office of Strategic Services_ – Biuro Służb Strategicznych (USA)
OUN: _Orhanizacija ukrajinśkych nacionalistiw_ – Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów
PPU: _Peace Pledge Union_ – Unia Ślubowania Pokoju (Wielka Brytania)
PWE: _Political Warfare Executive_ – Zarząd Wojny Politycznej (Wielka Brytania)
PzKpfw: _Panzerkampfwagen_ – czołg
RAF: _Royal Air Force_ – Królewskie Siły Powietrzne (Wielka Brytania)
RKFDV: _Reichskommissar für die Festigung deutschen Volkstums_ – komisarz Rzeszy do spraw umacniania niemczyzny
RSHA: _Reichssicherheitshauptamt_ – Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (Niemcy)
RuSHA: _Rasse- und Siedlungshauptamt_ – Główny Urząd Rasy i Osadnictwa SS (Niemcy)
SA: _Sturmabteilung_ – Bataliony Szturmowe (Niemcy)
SD: _Sicherheitsdienst_ – Służba Bezpieczeństwa (Niemcy)
SHAEF: _Supreme Headquarters, Allied Expeditionary Force_ – Kwatera Główna Alianckich Sił Ekspedycyjnych
SO: _Special Operations_ – Operacje Specjalne (USA)
SOE: _Special Operations Executive_ – Zarząd Operacji Specjalnych (Wielka Brytania)
SS: _Schutzstaffel_ – Sztafety Ochronne (Niemcy, pierwotnie elitarne oddziały ochronne NSDAP dowodzone przez Himmlera)
Stawka: _Stawka Wierchownogo Gławnokomandowanija_ – Kwatera Główna Najwyższego Naczelnego Dowództwa (ZSRR)
UKF: ultrakrótkie fale radiowe
UNRRA: _United Nations Relief and Rehabilitation Administration_ – Administracja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy
USMC: _United States Marine Corps_ – Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych
USS: _United States Ship_ – okręt Stanów Zjednoczonych
Waffen-SS: jednostki wojskowe SS
WASP: _Women Airforce Service Pilots_ – Pilotki w Służbie Sił Powietrznych (USA)
WAVES: _Women Accepted for Volunteer Emergency Service_ – Kobiety Przyjęte do Nadzwyczajnej Służby Ochotniczej (USA)
WVHA: _SS-Wirtschafts- und Verwaltungshauptamt_ – Główny Urząd Gospodarki i Administracji SS
Z-Plan: _Ziel-Plan_ – „plan docelowy” (niemieckiej marynarki wojennej)
ZSRR: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
ŻOB: Żydowska Organizacja Bojowa
ŻZW: Żydowski Związek Wojskowy
------------- -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1.
_Nobel Lectures: Peace, 1926–1950_, red. Frederick Haberman, Amsterdam 972, s. 318.
2.
Christopher Browning, _Ordinary Men: Reserve Police Battalion 101 and the Final Solution in Poland_, London 1992 . Por. Richard Overy, _“Ordinary men”, extraordinary circumstances: historians, social psychology, and the Holocaust_, „Journal of Social Issues”, vol. 70 (2014), s. 515–530.
3.
Z nowszych publikacji zob. Gordon Corrigan, _The Second World War: A Military History_, London 2010; Antony Beevor, _The Second World War_, London 2013 ; Max Hastings, _All Hell Let Loose: The World at War 1939–1945_, London 2011 ; Andrew Roberts, _The Storm of War: A New History of the Second World War_, London 2009 . Najlepsze z pozycji mniej koncentrujących się na kwestiach militarnych to: Gerhard Weinberg, _A World at Arms: A Global History of World War II_, Cambridge 1994 ; Evan Mawdsley, _World War Two: A New History_, Cambridge 2012 oraz klasyczne opracowanie Gordon Wright, _The Ordeal of Total War, 1939_–_1945_, New York 1968, a z nowszych zob. Andrew Buchanan, _World War II in Global Perspective: A Short History_, Hoboken 2019 oraz Victor Hanson, _The Second World Wars: How the First Great Global Conflict was Fought and Won_, New York 2019. Stymulujący głos w sporze na temat rezultatu militarnego zob. Phillips O’Brien, _How the War was Won_, Cambridge 2015.
4.
Reto Hofmann, Daniel Hedinger, _Axis Empires: towards a global history of fascist imperialism_, „Journal of Global History”, vol. 12 (2017), s. 161–165. Por. Daniel Hedinger, _The imperial nexus: the Second World War and the Axis in global perspective_, ibidem, s. 185–205.
5.
Na temat pierwszej wojny światowej i jej konsekwencji dla imperiów zob. Robert Gerwarth, Erez Manela, _The Great War as a global war_, „Diplomatic History”, vol. 38 (2014), s. 786–800; Jane Burbank, Frederick Cooper, _Empires after 1919: old, new, transformed_, „International Affairs”, vol. 95 (2019), s. 81–100.
6.
Na temat ograniczeń historii „militarnej” zob. pobudzający referat Stiga Förstera _The Battlefield: Towards a Modern History of War_ wygłoszony jako doroczny wykład w londyńskim German Historical Institute w 2007 roku oraz Jeremy Black, _Rethinking World War Two: The Conflict and its Legacy_, London 2015.
7.
Leonard Woolf, _Imperialism and Civilization_, London 1928, s. 17.
8.
Ibidem, s. 9–12.
9.
Birthe Kundrus, _Moderne Imperialisten: Das Kaiserreich im Spiegel seiner Kolonien_, Köln 2003, s. 28. Por. Helmut Bley, _Der Traum vom Reich? Rechtsradikalismus als Antwort auf gescheiterte Illusionen im deutschen Kaiserreich 1900–1938_ _Phantasiereiche: zur Kulturgeschichte des deutschen Kolonialismus_, red. Birthe Kundrus, Frankfurt am Main 2003, s. 56–67.
10.
Nicola Labanca, _Oltremare: Storia dell’espansione coloniale Italiana_, Bologna 2002, s. 57.
11.
Louise Young, _Japan’s Total Empire: Manchuria and the Culture of Wartime Imperialism_, Berkeley 1998, s. 12–13, 22–23; Frederick Dickinson, _The Japanese Empire_ _Empires at War 1911_–_1923_, red. Robert Gerwarth, Erez Manela, Oxford 2014, s. 198–200.
12.
Pojęcie „imperium narodowego” było szeroko dyskutowane. Zob. w szczególności Gary Wilder, _Framing Greater France between the wars_, „Journal of Historical Sociology”, vol. 14 (2000), s. 198–202 oraz Heather Jones, _The German Empire_ _Empires at War_, op. cit., s. 56–57.
13.
Birthe Kundrus, _Die Kolonien – “Kinder des Gefühls und der Phantasie”_ _Phantasiereiche_, op. cit., s. 7–18.
14.
Paul Crook, _Darwinism, War and History_, Cambridge 1994, s. 88–89. Por. Mike Hawkins, _Social Darwinism in European and American Thought 1860_–_1945_, Cambridge 1997, s. 203–215.
15.
Friedrich von Bernhardi, _Germany and the Next War_, London 1914, s. 18.
16.
Benjamin Madley, _From Africa to Auschwitz: how German South West Africa incubated ideas and methods adopted and developed by the Nazis in Eastern Europe_, „European History Quarterly”, vol. 35 (2005), s. 432–434; Guntram Herb, _Under the Map of Germany: Nationalism and Propaganda 1918_–_1945_, London 1997, s. 50–51.
17.
Timothy Parsons, _The Second British Empire: In the Crucible of the Twentieth Century_, Lanham 2014, s. 8; Troy Paddock, _Creating an oriental “Feindbild”_, „Central European History”, vol. 39 (2006), s. 230.
18.
Madley, _From Africa to Auschwitz_, op. cit., s. 440.
19.
Użyteczne omówienie koncepcji imperium zob. Pascal Grosse, _What does German colonialism have to do with National Socialism? A conceptual framework_ _Germany’s Colonial Pasts_, red. Eric Ames, Marcia Klotz, Lora Wildenthal, Lincoln 2005, s. 118–129.
20.
Martin Thomas, _The French Empire between the Wars: Imperialism, Politics and Society_, Manchester 2005, s. 1; Wilder, _Framing Greater France_, op. cit., s. 205; Parsons, _The Second British Empire_, op. cit., s. 5, 83–84.
21.
Giuseppe Finaldi, _“The peasants did not think of Africa”: empire and the Italian state’s pursuit of legitimacy, 1871–1945_ _European Empires and the People: Popular Responses to Imperialism in France, Britain, the Netherlands, Germany and Italy_, red. John MacKenzie, Manchester 2011, s. 214.
22.
Kundrus, _Moderne Imperialisten_, op. cit., s. 32–37; Bernhard Gissibl, _Imagination and beyond: cultures and geographies of imperialism in Germany, 1848–1918_ _European Empires and the People_, op. cit., s. 175–177.
23.
Kristin Kopp, _Constructing racial difference in colonial Poland_ _Germany’s Colonial Pasts_, op. cit., s. 77–80; Bley, _Der Traum vom Reich?_, op. cit., s. 57–58; Kristin Kopp, _Arguing the case for a colonial Poland_ _German Colonialism: Race, the Holocaust and Postwar Germany_, red. Volker Langbehn, Mohammad Salama, New York 2011, s. 148–151; „najgłębsze barbarzyństwo” zob. Matthew Fitzpatrick, _Purging the Empire: Mass Expulsions in Germany, 1871_–_1914_, Oxford 2015, s. 103.
24.
Kopp, _Constructing racial difference_, op. cit., 85–89; Gissibl, _Imagination and beyond_, op. cit., s. 162–163, 169–177.
25.
Robert Nelson, _The Archive for Inner Colonization, the German East and World War I_ _Germans, Poland, and Colonial Expansion to the East_, red. Robert Nelson, New York 2009, s. 65–75. Por. Edward Dickinson, _The German Empire: an empire?_, „History Workshop Journal”, vol. 66 (2008), s. 132–135.
26.
Young, _Japan’s Total Empire_, op. cit., s. 89–90.
27.
Daniel Immerwahr, _The Greater United States: territory and empire in U.S. history_, „Diplomatic History”, vol. 40 (2016), s. 377–381.
28.
Liczby zaczerpnięte z: Parsons, _The Second British Empire_, op. cit., s. 32.