Królowie i królestwa Anglii w czasach Anglosasów 600-900 - ebook
Królowie i królestwa Anglii w czasach Anglosasów 600-900 - ebook
Ile królestw anglosaskich istniało we wczesnym średniowieczu? Czy Anglosasi naprawdę podbili Brytow, Celtów i Piktów? Jak przebiegał konflikt między Northumbrią a Mercją – dwoma największymi królestwami? Barbara Yorke w przejrzysty sposób prezentuje porzymskie dzieje Anglii w czasach osadnictwa i ekspansji germańskich plemion anglosaskich. Autorka bardzo rzetelnie rekonstruuje historię polityczną wybranych królestw anglosaskich w VII, VIII i IX wieku: Kentu, Wschodnich Sasów, Wschodnich Angolów, Northumbrii, Mercji i Zachodnich Sasów, omawiając źródła pisane i materiał archeologiczny dla każdego królestwa osobno. Przedstawia genezę i dzieje rodów królewskich, spory i małżeństwa dynastyczne, zmienne strategie i systemy władzy, wzajemne kontakty oraz rolę wczesnośredniowiecznego Kościoła. Pokazuje, co królowie anglosascy przyswoili sobie z cywilizacji rzymskiej oraz omawia ich kontakty z krajem Franków. Wersja elektroniczna książki nie zawiera wkładki ilustracyjnej.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-17728-7 |
Rozmiar pliku: | 3,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Istnieje wiele świetnych ogólnych opracowań dotyczących historii Anglosasów, lecz dla osoby zainteresowanej dziejami jednego konkretnego królestwa mają one tę wadę, że nieczęsto oferują możliwość traktowania historii któregokolwiek z królestw jako całości. Niniejsza praca jest poświęcona dziejom sześciu najlepiej udokumentowanych królestw anglosaskich w latach 600–900 n.e.: Kentu, Wschodnich Sasów, Wschodnich Anglów, Northumbrii, Mercji i Wessexu. Kolejne rozdziały, tak jak wiele z dostępnych źródeł pisanych, omawiają historie poszczególnych królestw przez dzieje ich rodów królewskich. Historia dynastyczna to główny przedmiot zainteresowania, lecz zasadniczym celem było wyjście poza narracje o różnych rodach królewskich i podjęcie próby wyjaśnienia takich kwestii, jak strategie sprawowania władzy, przyczyny sukcesów i klęsk oraz dynamika zmian związanych z godnością królewską. Bardziej ogólne wnioski nasuwają się w związku z badaniami poszczególnych królestw i są one przedstawione łącznie w ostatnim rozdziale, który omawia cztery główne aspekty kształtowania się władzy królewskiej w interesującym nas okresie: władza królewska i władza zwierzchnia nad wszystkimi królestwami, zasoby dostępne królowi, rody królewskie i arystokratyczne oraz relacje króla z Kościołem. Pierwszy rozdział ma naturę ogólną i omawia trudny problem anglosaskiej władzy królewskiej przed rokiem 600 oraz wprowadza główne typy źródeł pisanych.
Innym celem pracy jest zaznajomienie czytelnika z interesującymi badaniami nad anglosaską Anglią, prowadzonymi w ostatnich latach przez historyków i archeologów, które dotąd często były dostępne jedynie w publikacjach specjalistycznych. Każdy autor polega, rzecz jasna, na dostępnych źródłach i opracowaniach, a różnice w zachowanym materiale źródłowym oraz typie prowadzonych badań były istotnym czynnikiem determinującym kształt rozdziałów poświęconych poszczególnym królestwom. Czytelnik pragnący poznać wykorzystaną literaturę znajdzie wszelkie szczegóły w przypisach i bibliografii. Przypisy zawierają przede wszystkim odniesienia do opracowań, lecz w kilku miejscach można tam również znaleźć dodatkowe komentarze. Czytelnik zostanie zaznajomiony z wieloma ważnymi problemami interpretacyjnymi, lecz ograniczona objętość oraz charakter niniejszej pracy uniemożliwiają szczegółowe omówienie bardziej skomplikowanych kwestii.
Chociaż podaję wykorzystane przeze mnie opracowania, trudniejsze jest pokazanie, jak wiele dały mi dyskusje z innymi badaczami epoki anglosaskiej. Niemożliwe byłoby wymienienie wszystkich osób, które służyły mi radą i zachętą, mam jednak nadzieję, że czytając niniejszą książkę, będą świadomi mojej wdzięczności dla nich. Szczególne podziękowania składam profesorowi Frankowi Barlowowi, pod którego kierunkiem rozpoczęłam badania nad anglosaskimi królestwami, pracując nad rozprawą doktorską oraz doktorowi Davidowi Kirby’emu, który był uprzejmy przeczytać rękopis książki i hojnie służył uwagami, co przyczyniło się do jej poprawy. Jestem także ogromnie wdzięczna osobom, które udostępniły mi zdjęcia i podpisy do nich, jak również kilku kolejnym redaktorom w wydawnictwie Seaby’s za ich cierpliwość i wszelką okazaną mi pomoc. Muszę ponadto podziękować mojemu mężowi Robertowi – wątpię, czy ta książka kiedykolwiek zostałaby ukończona bez jego ciągłego wsparcia.
Winchester, 30 września 1989