- W empik go
Kronika Baszka czyli t. zw. Kronika Wielkopolska - ebook
Kronika Baszka czyli t. zw. Kronika Wielkopolska - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 196 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Od kilkudziesięciu lat łamią sobie głowę nad tem uczeni nasi, co rozumieć o tym. Bądź jak bądź jednym z najważniejszych zabytków średniowiekowej naszej historyografii. Przedmiotem sporu jest wiek tej kroniki, jej stosunek innych już to kronik, już annałów; niemniej jej dziwna powierzchowność, która w jednej części daje jej znamiona ciągłego kronikarskiego opowiadania, w drugiej znowu urywkowych rocznikarskich zapisek;. pewne w niej miejsca, gdzie ktoś… a coraz inny, przez "ja" do czytelnika przemawia, a pogodzić miejsc takich z sobą ani chronologicznie nie można ani też odnieść do jednej osobistości; kwestya wreszcie co do autorstwa tego utworu, czy to robota jednego pisarza, czy dwóch, czy może całej spółki: a nakoniec i to nawet było kością niezgody, jak się właściwie nazywała osoba, mająca podług jednych częściowy, podług drugich wyłączny udział w napisaniu kwestyonowanej kroniki – czy nią był Paweł alias Pasek, więc imiennik wiadomego pamiętnikarza z czasów Jana Kazimierza i Sobieskiego, a kto wie czy nie jaki antenat jego, czy po dawnemu Baszko. Od czasu pierwszego wydania drukiem tego dzieła do dzisiaj pytania powyższe są ciągle otwartemi kwestyami, pomimo że bardzo wielu głos nad tem zabierało – jedni objawiając zdanie swoje krótkiem doraźnie stawionem twierdzeniem, drudzy we wstępach do sporządzonych przez siebie wydań (Kownacki i Bielowski), jeszcze inni w okazyonalnych ocenach opinii drugich, niektórzy wreszcze w samoistnych publikacyach, których po dziś dzień mamy dwie: Mosbacha: Godysław Paweł (?) dwóch imion dziejopisarz polsko-łaciński w XIII wieku, Lwów r. 1867 – i Dr. Warmskiego: Die grosspolnische Chronik, Kraków 1879.