Kryminalna skandynawia - ebook
Kryminalna skandynawia - ebook
Dziesięć spraw kryminalnych, które wstrząsnęły Skandynawią!
Co się stało z Lindą, która zniknęła bez śladu tydzień przed swoim ślubem? Kto stoi za brutalnymi atakami w Knutby? Kim był Thomas Quick, zwany skandynawskim Hannibalem Lecterem? Dlaczego ktoś pozbawił życia czteroletniego Kevina?
Zasada jawności gwarantuje szwedzkim obywatelom wolny dostęp do dokumentów państwowych, w tym akt spraw kryminalnych. Monika Danielsson, autorka popularnego podcastu Kryminalna Skandynawia, wyszukuje w archiwach najbardziej wciągające historie - mroczne, zaskakujące, nie zawsze rozwiązane.
Przenieś się w miejsca opisywanych wydarzeń, zapoznaj się z przebiegiem śledztw i ich wynikami. Poznaj motywy ludzi uwikłanych w porwania i morderstwa. Zobacz jak rodzi się przemoc, agresja, zło.
To nie fikcja i filmowy scenariusz. Te historie wydarzyły się naprawdę.
Kategoria: | Kryminał |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788383172125 |
Rozmiar pliku: | 7,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
WSTĘP
SZWECJA
WYJAŚNIENIA
ZASADA JAWNOŚCI
KRÓTKO O KODEKSACH KARNYCH
MORDERSTWO I ZABÓJSTWO
WYJAŚNIENIA NIEKTÓRYCH PRZESTĘPSTW
NAJSUROWSZA KARA
OBLIGATORYJNE WARUNKOWE PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE
PRZEDAWNIENIE KARALNOŚCI
OSTATNIA PODRÓŻ CAROLIN
ZAGINIĘCIE W BODEN
POZOSTAŁY TYLKO SZCZĄTKI
GDZIE JEST JOHAN?
NIEBEZPIECZNY ZWIĄZEK
SKANDYNAWSKI HANNIBAL LECTER – THOMAS QUICK
MORDERSTWO PERNILLI
ZAGINIĘCIE PANNY MŁODEJ
DRAMAT W KNUTBY
SPRAWA CZTEROLETNIEGO KEVINA
BibliografiaOd dziecka marzyłam, by zostać policjantką. Chciałam być jedną z tych osób, które przyczyniają się do tworzenia lepszego świata. Z wiekiem jednak zapał do tego zawodu powoli wygasał. Obraz policji wśród moich znajomych, rodziny, a i z czasem w moich oczach, powoli bladł. Nie mam pojęcia dlaczego, po prostu bycie „gliną” przestało być atrakcyjne. Jednak nadal fascynuje mnie, w jaki sposób rozwiązuje się przestępstwa. Im bardziej zagmatwane, tym bardziej interesujące. Uwielbiam krok po kroku odkrywać tajemnice, nowe wątki, motywy. A nienawidzę, gdy w pierwszych kilku słowach zdradza się końcówkę (możliwe, że właśnie z tego powodu nigdy nie oglądam zwiastunów). Myślę, że doskonale widać to w moich podcastach i w trzymanej przez Ciebie książce.
Przyjeżdżając do Szwecji w 2012 roku, nie przypuszczałam, że tutaj zostanę. Nie było nawet mowy o takim rozwoju spraw. Plan był prosty: kilka miesięcy na obczyźnie wystarczy, żeby odłożyć trochę na studia, które musiałam przerwać ze względów ekonomicznych. Konsekwentnie więc odmawiałam nauki „śpiewanego” języka, bo przecież do niczego mi się później nie przyda. Świetnie radziłam sobie z angielskim. Moja przygoda z językiem rozpoczęła się więc stosunkowo późno. Po pewnym czasie znalazłam genialny sposób na przyswajanie melodii i wyłapywanie pojedynczych słówek ze zdań. W aplikacji szwedzkiego radia dotarłam do serii opowieści dokumentalnych. Wiele z nich przesłuchałam kilkakrotnie, nie mając z początku pojęcia, o czym tak naprawdę są. Wyobraź sobie moje zdziwienie, gdy okazało się, że najczęściej słuchałam o największym skandalu z pornografią dziecięcą, pedofilach i śledztwie, które doprowadziło do ich zatrzymania. Wbrew pozorom nie w ten sposób ogarnęłam język. Prawdziwą nauczycielką była Astrid Lindgren i jej wspaniała Pippi Långstrump, czyli Pippi Pończoszanka. Głos bogini opowieści dla dzieci sprawił, że nauka języka była dużo przyjemniejsza. Pierwsze kroki stawiałam właśnie w ten sposób. Później zostałam już wrzucona na głęboką wodę szwedzkiego śpiewania. Jednak język to nie wszystko…
Szwecja, kojarząca się zazwyczaj z mroźnymi zimami i dobrymi kryminałami, urzeka swoją tajemniczością. Mimo że kraj ten leży tak blisko Polski i ma wiele z nią powiązań, chociażby dostęp do Morza Bałtyckiego, przynależność do Unii Europejskiej czy wspólny król Zygmunt III Waza, różnice w kulturze, mentalności społeczeństwa i normach społecznych są zauważalne. Jedną z nich, z którą na początku nie czułam się zbyt dobrze, było zwracanie się po imieniu lub po prostu du (ty) do niemal wszystkich. Wyjątkiem jest rodzina królewska, ale jak do tej pory nie miałam okazji z królami mówić. Pani z banku to Annika, szef to nie pan Thomas, a Thomas, starsza sąsiadka to Pia. Jakoś tak ciężko było do teściowej zwracać się per ty, jednak po pewnym czasie zrozumiałam, że „po polsku” byłoby obrazą – to tak, jakbym zamierzała ją postarzeć.
Szwedzi są narodem spokojnym i, powiedziałabym, powściągliwym. Za wszelką cenę starają się unikać konfliktów – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Dążenie do porozumienia i skłonność do kompromisu są ważnymi elementami szwedzkiej mentalności. Ma to swoje plusy i minusy. Jako że ja się konfliktów nie boję, czasami wykorzystuję tę zaletę (lub wadę), robiąc coś, co jest absolutnie zabronione, na przykład nietrzymanie kolejki. System czekania na swoją kolej jest świętością i staram się nie łamać tej niepisanej zasady, ale kiedy się naprawdę bardzo spieszę, zdarza mi się udawać Greka (albo raczej Polkę) i przeskoczyć kilka osób. Ryzyko, że ktoś zwróci mi uwagę, nie jest duże, ale muszę liczyć się z tym, że wszyscy będą wbijać we mnie wzrok, dopóki nie opuszczę lokalu. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której niemal zawsze udaję, że nie mam pojęcia, o co chodzi. Sista biten, czyli ostatni kawałek jakieś potrawy z talerza, z którego wszyscy nakładają sobie jedzenie, musi pozostać nienaruszony. Starym zwyczajem symbolizuje to nasycenie gości. Coś w stylu „jesteśmy najedzeni, nie trzeba przynosić więcej”. Jednak, jeśli mam ochotę, chętnie udaję, że o tym nie wiedziałam.
Jeśli umawiasz się ze Szwedem, musisz wiedzieć, że punktualność jest wysoko ceniona. Nie za wcześnie, nie za późno, najlepiej prick, czyli dokładnie o umówionej godzinie. Czasami wybacza się kwadrans studencki, aczkolwiek nie zawsze. A jeśli nie byliście umówieni, przygotuj się na rozczarowanie. Niezapowiedziane wizyty nie są zbyt mile widziane.
W Królestwie Szwecji istnieje długa tradycja działań na rzecz równouprawnienia płci. Już w XIII wieku Birger jarl1 ogłosił prawo zakazujące uprowadzania kobiet w celu wykorzystania ich seksualnie, co uważa się za pierwszy ważny krok w tym kierunku. Kobiety i mężczyźni mają takie same prawa, obowiązki i możliwości w każdym aspekcie życia. Wszyscy mają otwarte drzwi do kariery i godzenia jej z życiem rodzinnym, co ułatwia system zabezpieczeń społecznych. I faktycznie: dążenie do równości daje się odczuć niemal wszędzie.
1 Birger Magnusson (1210–1266) znany jako Birger jarl – sprawował władzę w imieniu swojego syna króla Valdemara. Założyciel Sztokholmu (1252).
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) umożliwia każdemu swobodne poruszanie się na łonie natury. Niezależnie, czy jest to teren prywatny, czy państwowy, możesz śmiało wędrować po lasach, zbierać grzyby, obcować z naturą, rozbijać namioty (nawet na czyimś podwórku, jeśli nie przeszkadzasz i nie naruszasz prywatności właściciela, maksymalnie na dwie noce), rozpalać ogniska (są pewne ograniczenia sezonowe). Zasad jest kilka, a najważniejsza podkreśla, żeby nie przeszkadzać i nie niszczyć. Allemansrätten, mimo swej nazwy, samo w sobie nie jest prawem, jest to swego rodzaju przywilej (choć zostało objęte prawami wyznaczającymi granice tego, co dozwolone). Dzięki tej swobodzie niemal każdego lata spędzamy weekendy pod namiotami w nowo odkrywanych miejscach.
Ach, i najważniejsze: koniecznie zapamiętaj słowo FIKA oznaczające przerwę na kawę i ciastko. To nie tylko szybka kawka, to rytuał, fenomen socjalny mówiący, że pora się zatrzymać i oddać chwili. I choćby pracy był nawał, zawsze znajdzie się czas na małą fikę.
SZWECJA
Szwecja jest trzecim pod względem powierzchni krajem Unii Europejskiej. Zaraz za Francją (633 186,6 km2) i Hiszpanią (505 944 km2), Królestwo Szwecji rozciąga się na 438 574 kilometrach kwadratowych. Oficjalny język to szwedzki, choć większość mieszkańców doskonale włada również angielskim. Do tego dochodzi sześć uznanych i chronionych przez prawo języków mniejszości narodowych. Szwecję zamieszkuje 10,5 miliona ludzi. Pod względem podziału administracyjnego nie różni się wiele od polskiego systemu. Kraj podzielony jest na 21 województw (län) i 290 gmin (kommun).
Historycznie i geograficznie Szwecja składa się z trzech głównych hrabstw: Norrland, Svealand i Götaland. Dziś podział ten nie pełni funkcji administracyjnej, jednak często jest używany przez naród. Odniesienie do trzyczęściowego podziału zazwyczaj słyszy się w prognozach pogody i w języku codziennym.
Norrland („Kraina Północy”) to północna część Szwecji obejmująca województwa Norrbottens län, Västerbottens län, Jämtlands län, Västernorrlands län oraz Gävleborgs län. Nie bez powodu północna Szwecja kojarzy się z zimnem, chłodem i bardzo krótkim latem. Mówiąc „chłód i zimno”, nie mam na myśli jedynie temperatury. Norrland stanowi 60% powierzchni kraju, a zamieszkuje ją zaledwie 1 188 031 ludzi. Na kilometr kwadratowy przypada 5 osób. Nie do pomyślenia, jeśli porównać chociażby z Małopolską, gdzie gęstość zaludnienia wynosi 226 osób na kilometr kwadratowy. Odległość pomiędzy zabudowaniami na północy Szwecji jest dość spora, co wiąże się z dodatkowym czasem i kosztami podróży. Zapewne z tej przyczyny ludzie niechętnie osiedlają się na północy kraju, a mieszkańcy zwykle odbierani są jako ludzie chłodni, zdystansowani i mało socjalni. 2 lutego 1966 roku w miejscowości Vuoggatjålme, w zachodniej części Norrland, zanotowano najniższą jak do tej pory temperaturę: –52,6°C. W Polsce rekord padł w 1940 roku w Siedlcach: –41,0°C.
Svealand („Kraina Svearów”) to tak zwana Szwecja właściwa. Kojarzona jest oczywiście ze stolicą królestwa – Sztokholmem (województwo: Stockholms län). W granicach Svealand znajdują się również województwa: Uppsala län, Västmanlands län, Värmlands län, Örebro län, Dalarnas län oraz Södermanlands län. Na obszarze 80 846 kilometrów kwadratowych obecnie mieszka 4 268 504 osób. Największym miastem Szwecji właściwej pod względem ludności jest Sztokholm, a tuż za nim Uppsala, oddalona o zaledwie 70 kilometrów od stolicy kraju. W Uppsali urodził się Anders Celsius, który opracował skalę temperatur nazywaną skalą Celsjusza.
Götaland („Kraina Gotów”), Szwecja południowa, obejmuje województwa: Västra Götalands län, Östergötlands län, Jönköpings län, Kalmar län, Kronobergs län, Hallands län, Blekinge län, Skåne län oraz Götalands län. Południową Szwecję zamieszkuje 4 995 764 ludzi, a jej obszar to 87 712 kilometrów kwadratowych. Największym miastem Götaland jest Göteborg (587 549 mieszkańców). Trzecie miejsce, z liczbą 351 749 mieszkańców, zajmuje Malmö. Właśnie w tym mieście w 1891 roku założono firmę produkującą pojazdy o nazwie Scania. Nazwa pochodzi od krainy i województwa Skåne, czyli Skania.
WYJAŚNIENIA
Zanim przejdziemy do spraw kryminalnych, muszę wyjaśnić kilka kwestii, które mogą Ci pomóc w ich głębszym zrozumieniu. Zbiór historii kryminalnych napisałam w czasie teraźniejszym. Będziesz kolejno przenosić się w miejsca, w których doszło do opisanych wydarzeń. Postaram się jak najdogodniej przenieść Cię tutaj, do Szwecji. Nie obiecuję, że będziesz ekspertem w kwestii szwedzkiego prawa, obyczajów czy języka, ale z pewnością dowiesz się wielu nowych rzeczy! Najważniejsze jest jednak zrozumienie najistotniejszej, moim zdaniem, kwestii, a mianowicie podobieństwa niektórych słówek i jednocześnie ich różnic w znaczeniu. Niektóre z nich w obu językach są do siebie bardzo podobne (pod względem brzmienia lub pisowni), ale zazwyczaj mają zupełnie inne znaczenie. Pamiętam, jak pierwszy raz weszłam do sklepu spożywczego w Szwecji. Byłam tu tylko na wakacjach, nic mnie wcześniej nie łączyło z tym krajem. Wychodząc, zastanawiałam się, dlaczego wszyscy sobie przytakują. Przy kasie co drugie słowo to tak. Dopiero po jakimś czasie do mnie dotarło, że „tak” (tack) znaczy „dziękuję”, a tack så mycket – dziękuję bardzo. Moim ulubionym słówkiem, które pisze się i wymawia prawie tak samo, jest ögon (ogon), ale to nie „ogon” tylko oczy. Są to jednak proste rzeczy, których tłumaczenie znaleźć można bez problemu. Istnieją wszakże inne słówka, które przysparzają nie lada kłopotów. Dobrym przykładem będą stopnie policyjne, które w swojej pracy Terminologia prawna w przekładzie ustnym i pisemnym: Wybrane przykłady tłumaczeń w języku polskim i szwedzkim wyjaśniła dr Magdalena Slyk z Uniwersytetu w Uppsali. Inspektor policji i polisinspektör – mimo podobnie brzmiącej nazwy – to dwa zupełnie różne stanowiska. W Polsce stanowisko odpowiadające polisinspektör to aspirant policji. I choć w języku szwedzkim istnieje podobne słowo polisaspirant – jak się pewnie teraz domyślacie – kryjące się za nimi stanowiska są różne. Polisaspirant to kandydat na policjanta uczęszczający do Wyższej Szkoły Policyjnej. Jak podsumowała dr Slyk: „W Szwecji kandydaci studiujący w Wyższej Szkole Policyjnej nie są jeszcze policjantami, podczas gdy w Polsce jest odwrotnie. Studenci przyjęci do Wyższej Szkoły Policyjnej najpierw muszą zostać zatrudnieni w policji. Polski inspektor policji jest określeniem stanowiska kierowniczego wyższego rangą i w przybliżeniu odpowiada szwedzkiemu polismästare. Owe znaczne różnice w strukturze i odmienność w polskim i szwedzkim systemie prawnym ponownie uniemożliwiają znalezienie właściwego terminu. Polskich stopni służbowych jest więcej niż szwedzkich, dlatego często niemożliwe jest wyszukanie dokładnych odpowiedników dla każdego z nich”. Właśnie dlatego potrzebujemy kilku wyjaśnień. Tam, gdzie tłumaczenie nie odda kryjącego się za słowem znaczenia, postaram się rozwinąć temat.
ZASADA JAWNOŚCI
Skandynawskie powieści kryminalne cieszą się niezwykłą popularnością. Śmiem twierdzić, i to nie tylko moje zdanie, że są najlepszymi kryminałami na świecie. Moja ulubiona seria Millenium, która dopiero po śmierci autora Stiega Larssona zyskała rozgłos, jest doskonałym przykładem udowadniającym prawdziwość tej mojej tezy. Czy oznacza to, że Skandynawowie są geniuszami? Bynajmniej. Myślę, że przede wszystkim dzięki zasadzie jawności nie brakuje im inspiracji, o czym będziesz mieć okazję się przekonać.
Szwecja jest pierwszym krajem na świecie, który konstytucyjnie przyjął zagwarantowane prawo powszechnego dostępu do dokumentów państwowych. Stało się to w 1766 roku za sprawą ustawy zasadniczej Tryckfrihetsförordningen (Akt o wolności druku). Dzięki tej ustawie możliwe było wprowadzenie offentlighetsprincipen (zasady jawności), którą cenię najbardziej w tym kraju. Oznacza ona, że każdy obywatel ma prawo dostępu do dokumentów urzędowych i służbowych, tym samym uzyskując wgląd w działalność instytucji państwowych i lokalnych, a nawet Kancelarii Rządu. Zasada jawności dotyczy również obywateli. Informacje takie jak: imiona, nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery telefonów, stan cywilny czy nawet wartość posiadanego mieszkania są ogólnodostępne na stronie hitta.se. Inną ciekawą stroną jest lexbase.se, gdzie po wpisaniu imienia i nazwiska otrzymujemy informację, czy dana osoba ma wyrok skazujący. Istnieje również możliwość ściągnięcia wyroku do swojego komputera. Z kolei na krimfup.se znajdziemy akta spraw karnych. Myślę, że głównym powodem, dla którego zaufanie Szwedów do systemu prawnego i wiara w człowieka są równie wysokie jak płacone przez nich podatki, jest właśnie zasada jawności.
KRÓTKO O KODEKSACH KARNYCH
Brottsbalken (w skrócie BrB) to szwedzki kodeks karny, który składa się z trzech części: ogólnej, szczególnej oraz części o karach. Każda część BrB zawiera kapitel (w skrócie kap.), rozdziały, w których zawarte są paragrafer (paragrafy). W Polsce kodeks karny (w skrócie k.k.) ma podobny podział, z tą różnicą, że część trzecia jest częścią wojskową, a w rozdziałach umieszczone są artykuły zawierające paragrafy. Taka ciekawostka: brottsbalken w swojej nazwie nie ma słowa „kara” (straff), brott to przestępstwo, a balken to zbiór praw o szczególnym znaczeniu.
MORDERSTWO I ZABÓJSTWO
Artykuł 148. polskiego Kodeksu karnego określa kary w stosunku do umyślnego pozbawienia życia człowieka, czyli zabójstwa (art. 148 § 1. k.k.) – „Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”. Zabójstwo w afekcie (z art. 148 § 4 k.k.) zagrożone jest karą od roku do 10 lat. Nieumyślne spowodowanie śmierci określone jest w art. 155 k.k. i grozi za nie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Często używamy również pojęcia morderstwo w odniesieniu do zabójstwa typu kwalifikowanego, określonego w art. 148 § 2 i 3. Morderstwo to zatem, między innymi, zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, w związku z gwałtem, rozbojem lub wzięciem zakładnika. Wówczas grozi za nie kara minimum 15 lat więzienia lub dożywocie.
W Szwecji 3 kap. 1 § BrB mówi, że kto odbiera życie innemu człowiekowi, skazany zostaje za mord, czyli morderstwo. Jest to najpoważniejsze przestępstwo w tej kategorii. Grozi za nie kara od 10 do 18 lat więzienia lub dożywocie. W 3 kap. 2 § BrB czytamy, że jeśli w momencie popełnienia przestępstwa z 1 § istnieją okoliczności łagodzące, sprawca zostaje skazany za dråp, czyli zabójstwo. Kara: od 6 do 10 lat pozbawienia wolności. Zaś w 3 kap. 7 § BrB określono, że za spowodowanie śmierci przez zaniedbanie winny zostaje skazany za vållande till annans död. W zależności od oceny czynu, kara może wahać się od grzywny do 6 lat więzienia.
WYJAŚNIENIA NIEKTÓRYCH PRZESTĘPSTW
Jak już wspomniałam, systemy prawne i karne Szwecji i Polski różnią się od siebie, zatem błędem byłaby próba przetłumaczenia przestępstw i ich definicji. Postaram się jednak wyjaśnić, co oznaczają poszczególne zarzuty przedstawione w tej książce. W nawiasach prostokątnych umieściłam po polsku tłumaczenie pasujące najlepiej, ale UWAGA – nie porównuj go z odpowiednikiem w polskim Kodeksie karnym, potraktuj po prostu jako wskazówkę.
Människorov (4 kap. 1 § BrB) – forma bezprawnego pozbawienia wolności, w której osoba działa z zamiarem bezpośrednim, narażając życie lub zdrowie ofiary, porywa ją lub więzi w celu wyrządzenia jej krzywdy lub wyłudzenia. Zagrożone jest karą od 4 do 18 lat pozbawienia wolności lub nawet dożywociem. Jeśli przestępstwo jest mniej poważne, karą do 6 lat .
Olaga frihetsberövande (4 kap. 2 § BrB) – forma bezprawnego ograniczenia wolności, w której osoba porywa lub więzi ofiarę. Zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli przestępstwo jest mniej poważne, grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 2 .
Różnica pomiędzy människorov i olaga frihetsberövande polega przede wszystkim na tym, że w pierwszym przypadku sprawca działa z zamiarem narażenia życia lub zdrowia ofiary, jego celem jest zmuszenie ofiary do jakiejś czynności lub wymuszenie na przykład pieniędzy za jej uwolnienie. W przypadku drugim może chodzić o związanie kogoś wbrew jego woli lub w inny sposób ograniczenie wolności ofiary bez zamiaru narażenia jej życia lub zdrowia i bez wymuszania czegokolwiek.
Grov kvinnofridskränkning (4 kap. 4 a § BrB) – przestępstwo poważnego naruszenia praw/wolności kobiety. Polega na tym, że osoba będąca w bliskim związku z kobietą naraża ją na przykład na powtarzające się pobicia, nielegalne groźby, nielegalne przymusy, molestowanie seksualne lub inne molestowanie oraz wykorzystywanie seksualne, a tym samym poważnie narusza jej prawa/wolność. Zagrożone jest karą od roku do 6 lat pozbawienia wolności .
Misshandel (3 kap. 5 § i 6 § BrB) – Kto umyślnie powoduje u innej osoby uszkodzenie ciała, ból lub doprowadza do stanu ubezwłasnowolnienia lub podobnego stanu, np. poprzez odurzenie lub związanie, skazany zostaje za misshandel. W zależności od oceny czynu, grozi za to od kary grzywny do 10 lat pozbawienia wolności .
Vållande till annas död (3 kap. 7 § BrB) – Kto przez zaniedbanie powoduje śmierć innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, a jeżeli przestępstwo jest mniejszej wagi, karze grzywny .
Brott mot griftefrid (16 kap. 10 § BrB) – Kto bezprawnie przenosi, uszkadza, haniebnie obchodzi się ze zwłokami lub prochami osoby zmarłej, bezprawnie otwiera, uszkadza lub niszczy grób, trumnę, urnę czy inne miejsce pochówku, odpowiada za naruszenie spokoju pochówku. Grozi za to kara od grzywny do 4 lat pozbawienia wolności .
Våldtäkt (6 kap. 1 §, 1a § BrB) – gwałt. W zależności od oceny czynu, grozi za to od 6 miesięcy do 10 lat więzienia. Grov våldtäkt – gwałt ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 10 lat. Nowością w szwedzkim prawie jest oaktsam våldtäkt – nieostrożny/nieumyślny gwałt – jeśli druga osoba nie uczestniczy w stosunku seksualnym dobrowolnie, np. jest nieprzytomna, śpi, jest pijana lub zastraszona.
NAJSUROWSZA KARA
Kara dożywotniego pozbawienia wolności jest najsurowsza w prawie szwedzkim. Przestępstwa zagrożone tą karą to między innymi: mord (morderstwo), grov mordbrand (poważne/rażące podpalenie), människorov (porwanie), terroristbrott (przestępstwo terrorystyczne). Wbrew nazwie, dożywocie nie oznacza, że skazany resztę życia spędzi w więzieniu. Rozpoczynając odbywanie kary, nie wie, jak długo ona potrwa. Dopiero po dziesięciu latach skazany może wystąpić z wnioskiem do sądu o zmianę kary dożywocia na określoną w czasie. Przy podejmowaniu decyzji znaczącą rolę odgrywa dotychczasowe zachowanie osadzonego w zakładzie karnym, ryzyko recydywy oraz waga przestępstwa, którego się dopuścił. Od 2006 roku wszystkie decyzje o zamianie kary dożywotniego pozbawienia wolności na karę określoną w czasie są rozstrzygane w Sądzie Pierwszej Instancji w Örebro2. Znaczącą rolę w decyzji sądu odgrywają opinie wystawione przez Szwedzką Służbę Więzienną (Kriminalvården) oraz Krajową Radę ds. Medycyny Sądowej (Rättsmedicinalverket). Minimalna kara, na jaką może zostać zmienione dożywocie, to 18 lat pozbawienia wolności. Statystycznie jednak większość skazanych, których wyroki ulegają zmianie, otrzymuje 25 lat. Do niedawna na karę dożywotniego pozbawienia wolności mogli zostać skazani wyłącznie obywatele, którzy ukończyli 21 lat. Od 2 stycznia 2022 roku obniżono jednak próg, argumentując, że dorośli, 18-letni przestępcy muszą ponieść pełne konsekwencje swoich działań. Ostatecznie jednak skazany zawsze opuszcza więzienie przed terminem. Powodem jest obligatoryjne warunkowe przedterminowe zwolnienie z więzienia.
2 Örebro – miasto w środkowej Szwecji, około 200 km na zachód od Sztokholmu.
OBLIGATORYJNE WARUNKOWE PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE
Vilkorlig frigivning (VF) – obligatoryjne warunkowe przedterminowe zwolnienie z więzienia. Każdemu, kto odsiaduje wyrok powyżej jednego miesiąca, przysługuje prawo do VF, czyli obligatoryjnego zwolnienia z więzienia po odbyciu 2/3 kary pozbawienia wolności. Po zwolnieniu skazanego obowiązuje okres próbny, odpowiadający pozostałej części kary, jednak nie krótszy niż rok. VF dotyczy również skazanych na dożywocie. Po zmianie kary dożywotniego pozbawienia wolności na określoną w czasie skazany odsiaduje 2/3 przysądzonej kary. Przykładowo, jeśli ktoś został skazany na dożywocie, a po dziesięciu latach sąd w Örebro zgodził się na zmianę kary na 24 lata, skazany będzie mógł opuścić więzienie po 16 latach. Przez kolejne 8 lat pozostaje jednak na wolności w okresie próbnym.
PRZEDAWNIENIE KARALNOŚCI
1 lipca 2010 r. w Szwecji zniesiono przedawnienie karalności w przypadku najcięższych przestępstw popełnionych po 1 lipca 1985 roku. Dotyczy to: morderstwa, zabójstwa, usiłowania morderstwa, usiłowania zabójstwa, rażącego naruszenia prawa międzynarodowego, ludobójstwa, usiłowania ludobójstwa, przestępstw terrorystycznych i usiłowania przestępstw terrorystycznych. Przed zmianą wyżej wymienione przestępstwa ulegały przedawnieniu po 25, 15 lub 10 latach.
W Polsce nie ulegają przedawnieniu zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. W innych przypadkach według art. 101 § 1 k.k. karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;
2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię;
2a) 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;
3) 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;
4) 5 – gdy dotyczy pozostałych występków.
Zmiana szwedzkiego prawa odnośnie do przedawnienia karalności w przypadku najcięższych przestępstw umotywowana była faktem, że rozwój nowoczesnej technologii umożliwia wykrywanie przestępstw nawet sprzed wielu lat. Dużą rolę odegrał również fakt, że zbliżał się termin przedawnienia karalności niewyjaśnionego wtedy morderstwa Olofa Palmego, szwedzkiego premiera, który został zamordowany w 1986 roku w centrum Sztokholmu. (W 2020 roku zamknięto śledztwo w tej sprawie, przyjmując wersję, że mordercą był Stig Engström, który w 2000 roku popełnił samobójstwo. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym wyjaśnieniem i uważają, że sprawa nie została rozwiązana). Warto jednak podkreślić, że zebrane podczas śledztwa dane mogą być wymazane z policyjnych rejestrów po upływie 70 lat. Fakt ten można uznać za nieformalny okres przedawnienia karalności.