Facebook - konwersja
Pobierz fragment

  • Empik Go W empik go

Krytyczne (nie)porządki. Studia o współczesnej krytyce literackiej w Polsce - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 stycznia 2012
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment

Krytyczne (nie)porządki. Studia o współczesnej krytyce literackiej w Polsce - ebook

Krytyczne (nie)porządki – książka poświęcona współczesnej polskiej  krytyce literackiej, koncentrują się przede wszystkim na problemach dyskursu krytycznego, krytycznoliterackiej retoryki, metakrytycznej samo-świadomości. Autorka próbuje przyjrzeć się temu, jak krytyka sama się definiuje i jak jest definiowana, jak sytuuje się i jak jest sytuowana w przestrzeni życia literackiego i społecznego, śledzi sposoby jej oddziaływania, tropi najciekawsze krytyczne strategie. Opisując dyskurs krytyczny, pokazuje różnorodne uwikłania krytyki, zarówno jej wielogłosowość oraz performatywny charakter, jak i mechanizmy wspólnotowych (środowiskowych, grupowych) zachowań, a także relacje między obowiązującymi w polu krytyki regułami a indywidualnym głosem podmiotu. Zwraca też uwagę na współzależności między krytycznymi wystąpieniami a zmianami w przestrzeni życia publicznego. Analiza dyskursu krytycznego i jego instytucjonalnych uwarunkowań pozwala tutaj zarówno na uchwycenie podmiotowości, indywidualnego charakteru oraz swoistości krytycznych projektów, jak i na refleksje dotyczące szerszej problematyki światopoglądowej, kulturowej, a także komunikacyjnych uwarunkowań krytyki. Istotnym punktem odniesienia dla takiego spojrzenia na krytykę literacką są m.in. prace Michela Foucaulta i Pierre’a Bourdieu.
Kluczowe w pierwszej części książki zagadnienia metakrytycznych metafor, narcyzmu krytyki oraz funkcjonowania dorobku Stanisława Brzozowskiego w krytyce literackiej przedstawione zostały w szerszej perspektywie, obejmującej drugą połowę XX wieku i pierwsze lata wieku XXI. W drugiej części książki wyeksponowana została cezura przełomu 1989 roku, a poszczególne teksty poświęcone zagadnieniom związanym z ustawianiem krytycznego głosu w nowej sytuacji literatury i kultury, z przesuwaniem pola krytyki, a także z poważnymi zmianami wewnątrz tego pola złożyły się na pogmatwaną, skomplikowaną mapę krytycznoliterackich wystąpień ostatnich lat.

Dorota Kozicka pracuje w Katedrze Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ. Zajmuje się prozą niefikcjonalną, literaturą polską i życiem literackim po roku 1989, historią i teorią krytyki literackiej. W 2003 roku wydała książkę Wędrowcy światów prawdziwych. Dwudziestowieczne relacje z podróży, w 2010 – antologię polskiego pamfletu, zatytułowaną „Chamuły”, „gnidy”, „przemilczacze”…

Spis treści

WSTĘP

CZĘŚĆPIERWSZA

WPROWADZENIE

METAFORY METAKRYTYKI – PRZENOŚNY WIZERUNEK KRYTYKA LITERATURY

1. Metakrytyka w uścisku metafory

2. Gniazda metafor

3. Miejsca przenikania

CZY KRYTYK MUSI BYĆ KOCHANY, CZYLI O NARCYSTYCZNYCH SKŁONNOŚCIACH KRYTYKI LITERACKIEJ

1. Narcystyczne „ja”

2. Krytyczne powinności

3. Prywatne pragnienia

4. Tekstowe kreacje

BRZOZOWSKI – POBOŻNE ŻYCZENIE KRYTYKI

1. Wielka legenda

2. Zwyczajne życie

3. Pobożne życzenia

 

CZĘŚĆ DRUGA

WPROWADZENIE

„BEZŁ(R)ADNE ROZWAŻANIA STAREGO KRYTYKA”? O DYSKURSIE „STAREJ” KRYTYKI W NOWYCH CZASACH

1. Młodzi w natarciu

2. W polu autorytetu

3. Strategie obrony

DLACZEGO „NIE”? STRATEGIE ODRZUCANIA MIŁOSZA PO ROKU 1989

1. „Miłosz jak świat”

2. Przeciw figurze autorytetu i wieszcza

3. Przeciw figurze mistrza

KRYTYK PRZECIW UNIWERSYTETOWI. O ANTYAKADEMICKICH STRATEGIACH KRYTYKI PO 1989 ROKU

1. Bez zobowiązań

2. W poszukiwaniu zobowiązań

3. Zobowiązania

OD KOPCIUSZKA DO...? O POTYCZKACH FEMINIZMU Z KRYTYKĄLITERACKĄ

1. Od kobiety do Kopciuszka

2. Od pisarza do pisarki

3. Kim jest dziśKopciuszek?

KRYTYKI LITERACKIEJ KŁOPOTY Z POLITYCZNOŚCIĄ (W OSTATNIM DWUDZIESTOLECIU)

1. Mit założycielski

2. Rzeczywistośćwobec mitu

3. Politycznośćopisana

4. Polityczne strategie dyskursu krytycznoliterackiego

5. Siła projektów

BIBLIOGRAFIA

INDEKS RZECZOWY

INDEKS NAZWISK

SUMMARY

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-2455-5
Rozmiar pliku: 5,9 MB

BESTSELLERY

Kategorie: