- W empik go
Książęta Nieświeccy, Zbarascy i Wiszniowieccy do końca XVI w.: przyczynek do tworzenia się możnowładztwa na ziemiach litewsko-ruskich - ebook
Książęta Nieświeccy, Zbarascy i Wiszniowieccy do końca XVI w.: przyczynek do tworzenia się możnowładztwa na ziemiach litewsko-ruskich - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 242 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Nie będziemy zajmować się heraldyczną genealogią powyższych rodzin, zwrócimy jedynie uwagę na historyczne pokrewieństwo ich i filjacje, które dadzą nam wskazówki, jak tworzyły się już około XV wieku począwszy, wielkie fortuny litewsko-ruskich rodów.
Wiadomości, dotyczące tarczy herbowej powyższych rodzin niepewne, bałamutne, podlegające z czasem odmianom i uzupełnieniom, znajdzie czytelnik u Paprockiego, Niesieckiego, Okolskiego, Kojałowicza i innych heraldyków, tematu tego zatem poruszać nie będziemy. Nadmienić tylko musimy, że pisownia każdego z powyższych nazwisk, nie jest jednolita, zachowujemy przeto pisownię fonetyczną w dzisiejszej jej formie.
Danych, opartych na dokumentach, któreby stwierdziły absolutnie pewnie pochodzenie Wiszniowieckich i Zbaraskich, brakuje zupełnie. Faktyczne wiadomości, odnoszące się do tych rodzin, sięgają, jak i wszystkich rodów wołyńskich, do XV wieku dopiero. Do -
*) Zmarły w kwietniu b… r. w Józefowie koło Otwocka historyk i publicysta ś.p. Franciszek Rawita-Gawroński nawiązał z Ateneum Wileńsikiem serdeczne stosunki i niewiele miesięcy przed śmiercią nadesłał dwie rozprawy do druku: 1) Książęta Nieświeccy, Zbarascy i Wiszniowieccy do końca XVI w. (Przyczynek do tworzenia się możnowładztwa na ziemiach litewsko-ruskich) i 2) Kozaczyzna za Dunajem (kartka z działalności ks. Ad. Czartoryskiego na emigracji. – Drugiej rozprawki pierwszą korrektę sam jeszcze zdążył przeprowadzić w marcu b… r. Ukaże się ona w 3 – 4 zeszycie Ateneum.
tego czasu jesteśmy tylko w okresie hipotez, mniej lub więcej prawdopodobnych*).
Starzy nasi heraldycy ród Wiszniowieckich wywodzą wprawdzie od Gedymina zgodnie, ale zgodność odnosi się tylko co do imienia. Większość utrzymuje, że przodkiem ich byt Korybut, zwany na chrzcie Dymitrem, – może z tego powodu u potomków ruski krzyż w herbie, – syn Olgierda, zrodzony z Marji księżnej Twerskiej, a zatem brat rodzony Władysława Jagiełły. Gwagnin zaś i Paprocki (Ogród) są zdania, że Korybut był synem Kiejstuta, brata W. X. Witolda.
–-
*) Na tom miejscu uważamy za potrzebne zwrócić uwagę, że w sprawie Nieświcza i Nieświeża, księstwa nieświeskiego i t… cl… toczyła się w nauce historycznej polskiej dyskusja. Mich. Baliński dzieje Nieświeża Radziwiłłowskiego łączył z kniaziami Nieświeskimi, o których są wzmianki, odnoszące się do XIII w. oraz z osobą kniazia Fed'ka Nieświzkiego z XV w. Stadnicki K. oraz Wolff odnosili wzmianki źródeł o kniaziach Nieświzkich do Nieświcza na Wołyniu. Józef (ks. Puzyna w pracy: O pochodzeniu kniazia Fed'ka Nieświzkiego, ogłoszonej w Miesięczniku heraldycznym (1911, nr. 1 – 6) dowodził, że występujący w XV w. kniaź Fed'ko Nieświzki był identyczny z kniaziem Fedorem Korybutowiczem, a więc pochodził od Gedymina. Nieśwież otrzymać miał jako część dzielnicy Nowogródzkiej swego ojca Korybuta. Z.L.Radzimińsiki, A. Prochaska i Wł. Semkowicz odrzucili hipotezę ks. Puzyny o tożsamości kniazia Fed'ka Nieświzkiego z kniaziem Fedorem Korybutowiczem. Jan Jakubowski w rozprawce: Czy istnieli kniaziowie Nieświescy? – zajął się dokładniej tą sprawą (Ateneum Wileńskie, R. I, z. 1, str. 1 – 8), podnosząc, że o Nieświeżu Radziwiłłowskim, jakoby należącym kiedykolwiek do kn. Fed'ki Nieświdskiego, nit ma mowy, a cała działalność tego kniazia rozgrywa się na terenie Wołynia, Podola i Rusi Czerwonej. Kn. Fed'ko Nieświdski i ród jego nie pochodzili z Nieświeża, lecz raczej z Nieświda czy Nieświcza. Wzmianki latopisowe, mówiące o kniaziu Jurju Nieświeżskim, który zginął w bitwie z Tatarami nad rz. Kałką w r. 1224 odnoszą się znowuż do stron dalszych. Księstwo Nieświeżskie latopisu leżało gdzieś w sąsiedztwie m. Szui na Rusi,t… zw. zaleskiej, w dorzeczu Wołgi i Oki. Stąd wynika, że ks. Nieświccy, czy Nieświczcy, o których pisze rozprawa Franciszka Rawity Gawrońskiego, nie mają nic wspólnego ani z odległem na dalekiej Rusi zaleskiej dawnem księstwem nieświeżskiem, ani z Nieświeżem Radziwiłłowskim nad rz. Uszą na skraju Polesia w powiecie słuckim, lecz z Wołyniem. Leży tam dotąd miejscowość Neswicz albo Nieswicz, Nieświcz, w dokum. Neswiec albo Neswiecz w powiecie łuckim, na połudn… – zach… od Łucka, nad rz. Połonką, o którym są różne wzmianki w źródłach.
Uwagi te uważaliśmy za konieczne dodać do rozdziału I-go rozprawy ś… p. Fr. Rawity-Gawrońskiego, dla uniknięcia pewnych niejasności i ponieważ sam autor wskutek śmierci, nie zdążył ich już wprowadzić do rozprawy. Mimo różnicy pewnej poglądów i co do genealogji zwłaszcza Wiśniowieckich a również Dymitra, Redakcja umieszcza obie rozprawy be,z zmiany, chcąc oddać w ten sposób hołd pamięci, zasługom i pracy całego życia zmarłego autora.
Ostatnie to twierdzenie nie jest słuszne, gdyż wiemy już dziś dokładnie, o ile dokładność w takich wypadkach jest możliwą, że Kiejstut nie miał wcale syna Korybuta, lecz tylko Patryka (zm… o. 1365), Wojdata (wspom… o. 1362 jako książę Nowogródka litewskiego), Butawa (zm… o. 1381), Witolda-Aleksandra W. X. Lit. (zm… w roku 1430), Towtywiła – Konrada (ks. Nowogródka lit… zm. 1390) i Zygmunta W. X. (zm. 1440). O córkach nie wspominamy.
Mógł to być zatem Korybut – Dymitr, brat Jagiełły.
Ale tu znowu natrafiamy na wątpliwość. Bielski, opisując bitwę pod Dąbrowną, pisze: „zdało się wszystkim, aby król w bitwie nie był, a na stronie gdzie, na bezpiecznem miejscu stanął, przydawszy mu stróże zdrowia jego Semowita, młode książę Mazowieckie, Zygmunta Korybuta i Fieduska niejakiego, też z książąt litewskich"*). Cóżby to mógł być za Korybut? Według chrzestnego imienia sądząc, byłby to brat Jagiełły. Ale Korybut-Dymitr, książę Nowogrodzki, Siewierski i Czernihowski umarł około 1404 roku i ożeniony był z Anastazją, córką księcia Olega Riazańskiego. Z wszelkiem prawdopodobieństwem należy przypuścić, że był to ten sam Korybut-Dymitr, ale rok śmierci jego należy posunąć po za rok 1410, gdyż innego Korybuta w tym czasie wśród książąt litewskich nie było. Jest to tembardziej prawdopodobne, że panowie Rada do asystencji królowi wybierali odpowiednią majestatowi królewskiemu asystę. Dodatek Bielskiego, że „niejaki Fieduska” należał także do książąt litewskich, stawia nas wobec nowej zagadki: czy to był książę z domu panującego, czy też jeden z licznych książąt, pozostałych jeszcze po Rurykowiczach, którzy, po upadku zwierzchnictwa Kijowa, uznali przynależność swoją do Litwy, a stąd pochodzili i tytułem „książęta litewscy”.
Z potomstwa Olgerdowego znamy tylko dwóch Fedorów (zdrobniale Fieduszko): jeden brat rodzony Korybuta – Dymitra, książę Ratneński, ale ten poraz ostatni wspomniany jest w kronikach ruskich w roku 1394; drugim był Fedor, syn Korybuta – Dymitra, który umarł koło roku 1440. Chyba żaden z tych Fedorów nie był uczestnikiem bitwy pod Dąbrownem: Fedor Ratneński był już za stary, jak na obrońcę króla, a Fedor, syn Korybuta, był za młody i mało doświadczony. Gdyby jednak stał on rzeczywiście przy boku Jagiełły, jako bratanek, to Bielski nie dodawałby wyjaśnienia „niejaki” i „też z książąt litewskich”. – Może należał on do nieznanej nam bliżej linji książąt.