Księga zdrowia mózgu - ebook
Księga zdrowia mózgu - ebook
Twój mózg ci za to podziękuje!
Informacje dotyczące mózgu i tego, jak potencjalnie można poprawiać jego liczne funkcje, stają się w popkulturze coraz dostępniejsze. Artykuły prasowe, źródła internetowe i prowadzący telewizyjne talk show bardzo chętnie wychwalają wyniki pojedynczych badań, rzekomo wyjaśniających pracę mózgu i to, jak można ją usprawnić. W reklamach i niechcianych mejlach pojawiają się peany na temat korzyści z suplementów i innych produktów mających w magiczny sposób przemienić mechanizmy mózgowe.
Co naprawdę pomaga, a co jest tylko krzykliwą reklamą?
Czy istnieją naukowo udowodnione, skuteczne metody, dające się przełożyć na świadome decyzje, strategie i wybory w sferze stylu życia?
Dobra wiadomość! Większość poznanych czynników wspierających mózg jest darmowa lub niedroga, sprawia radość, wzbogaca nas emocjonalnie i stymuluje (a także bywa smaczna). Księga zdrowia mózgu przybliża wnioski płynące z badań naukowych ludziom, którzy są zainteresowani neuronauką, neuropsychologią, zdrowiem mózgu i powiązanymi obszarami, ale nie mają w tym kierunku specjalistycznego wykształcenia. Autor dzieli się swoją ekscytacją nowymi odkryciami neuronauki – na przykład powstawaniem nowych neuronów dzięki ćwiczeniom fizycznym, co jeszcze stosunkowo niedawno było koncepcją obcą niemal wszystkim medykom i badaczom – i objaśnia praktyczne znaczenie takich odkryć dla naszego codziennego życia.
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-22016-7 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Informacje dotyczące mózgu i tego, jak potencjalnie można poprawiać jego liczne funkcje, stają się w popkulturze coraz dostępniejsze. Artykuły prasowe, źródła internetowe i osoby prowadzące telewizyjne talk show bardzo chętnie wychwalają wyniki pojedynczych badań, rzekomo wyjaśniających pracę mózgu i to, jak można ją usprawnić. W reklamach i niechcianych mejlach pojawiają się peany na temat korzyści z suplementów i innych produktów mających w magiczny sposób przemienić mechanizmy mózgowe. Co naprawdę pomaga, a co jest tylko krzykliwą reklamą? Czy istnieją naukowo udowodnione, skuteczne metody, dające się przełożyć na świadome decyzje, strategie i wybory w sferze stylu życia?
Na początku XXI wieku zacząłem zwracać baczniejszą uwagę na naukę o zdrowiu mózgu. I zastanawiałem się, dlaczego ta tematyka nie jest częściej przedmiotem dyskusji w kręgach neuropsychologów, do których się zaliczam, czy w naukowych czasopismach. Jestem neuropsychologiem – psychologiem klinicznym specjalizującym się w zależnościach mózg–zachowanie – dlatego o wiele lepiej znam się na sposobach opisywania i diagnozowania zaburzeń poznawczych niż na promowaniu umiejętności sprawniejszego myślenia. Przez całą swoją edukację wielokrotnie słyszałem, że kiedy mózg zostanie uszkodzony, zachoruje, zestarzeje się lub z jeszcze innej przyczyny przestanie działać prawidłowo, to tak naprawdę niewiele da się z tym zrobić. Nigdy nie chciałem w to uwierzyć.
I gdy tak zagłębiałem się w badania nad zdrowiem mózgu, uznałem, że warto część tych wniosków podsumować i przedstawić współpracownikom na zbliżającym się spotkaniu. Zrobiłem prezentację i pomyślałem, że na tym poprzestanę. Ale tu wkroczył los i na mojej drodze stanął wydawca, który dowiedział się o moim seminarium i zaproponował mi napisanie książki przedstawiającej tę tematykę specjalistom. Zaakceptowałem jego ofertę i czerpałem przyjemność zarówno z trudów, jak i radości towarzyszących pisaniu i redagowaniu książki o zdrowiu mózgu dla ludzi mojej profesji.
W trakcie pracy wielokrotnie pojawiała mi się myśl, że osoby spoza mojej wąskiej specjalizacji być może także byłyby zainteresowane lekturą poświęconą nauce o zdrowiu mózgu. Uznałem, że warto przybliżyć wnioski płynące z badań naukowych ludziom, którzy są zainteresowani neuronauką, neuropsychologią, zdrowiem mózgu i powiązanymi obszarami, ale nie mają w tym kierunku specjalistycznego wykształcenia. Może warto podejść do nauki bez nadmiernego zagłębiania się we wszystkie jej szczegóły, a jednak wyjaśnić część występujących w mediach pojęć i zagadnień dotyczących mózgu. Może warto podzielić się moją ekscytacją nowymi odkryciami neuronauki – na przykład powstawaniem nowych neuronów dzięki ćwiczeniom fizycznym, co jeszcze stosunkowo niedawno było koncepcją obcą niemal wszystkim medykom i badaczom – i pomóc objaśnić praktyczne znaczenie takich odkryć dla naszego codziennego życia.
To właśnie ta książka. Mam szczerą nadzieję, że ci się spodoba. I bardzo liczę, że omówione w niej najnowsze doniesienia z obszaru neuronauki oraz badania behawioralne zmieniające naszą zdolność uzdrawiania własnych mózgów zafascynują cię i zainspirują. Rzecz jasna nauka nie powinna pozostawać w próżni: możesz wszystko, co jest tu przedstawiane, natychmiast zastosować, by poprawić funkcjonowanie twojego mózgu i, ostatecznie, podnieść jakość życia. Na stronach tej publikacji zawarłem również opisy przypadków uszczegóławiające, w jaki sposób decyzje związane ze stylem życia pozytywnie wpłynęły na zdolności poznawcze ludzi, z którymi pracowałem. A jeżeli będziesz zainteresowany/zainteresowana poznaniem naukowych szczegółów, na końcu książki znajdziesz liczne odwołania do piśmiennictwa naukowego, przedstawiającego najbardziej innowacyjne badania poświęcone zdrowiu mózgu. Możesz też na razie całkowicie się tym nie przejmować.
Tak czy inaczej, zachęcam cię, byś usiadł/usiadła wygodnie i w zależności od swoich zainteresowań przeczytał/przeczytała kilka albo i wszystkie rozdziały i docenił/doceniła, że większość poznanych czynników wspierających mózg jest darmowa lub niedroga, sprawia radość, wzbogaca nas emocjonalnie i stymuluje (a także bywa smaczna). Twój mózg ci za to podziękuje.