Kultura zachowań językowych w internecie - ebook
Kultura zachowań językowych w internecie - ebook
Pierwsza na polskim rynku synteza poświęcona poprawności językowej w internecie. Książka w mądry, zabawny i przystępny sposób przedstawia zagadnienia netykiety. Autorka omawia najczęstsze zachowania w komunikacji za pośrednictwem internetu – medium, które zrewolucjonizowało sposób porozumiewania się ludzi. Pokazuje sieć jako dynamiczne środowisko komunikacyjne – i jest przewodnikiem po tym środowisku.
W internecie nic nie ginie – większość wypowiedzi jest archiwizowana i powszechnie dostępna. Osobiste opinie stają się publicznymi, niekoniecznie za zgodą i wiedzą ich twórców. Strona wizualna przestrzeni wirtualnej jest bardzo istotna, ale podstawowym środkiem porozumiewania się pozostają słowa. Wbrew niektórym prognozom sprzed lat język angielski nie zastąpił w sieci języków narodowych, polszczyzna nadal „trzyma się mocno”, dominuje wśród rodzimych użytkowników internetu, a także stanowi obiekt ich zainteresowania (czego dowodem jest choćby wieloletnia popularność Poradni Językowej PWN).
Opisowi i przykładom zachowań językowych towarzyszą liczne zalecenia praktyczne i ćwiczenia. Rozważania teoretyczne autorka wyjaśnia na licznych przykładach, których zadaniem jest nie tylko zainteresowanie, lecz także rozbawienie czytelnika. Uwzględniają one specyfikę internetowego medium i przyjęte w nim zwyczaje komunikacyjne, w tym określenie działań uznawanych za stosowne oraz tych budzących wątpliwości i negatywne reakcje użytkowników sieci.
Książka jest adresowana do szerokiego grona czytelników, nie tylko medio- czy językoznawców. Sięgnie po nią każdy, komu zależy na poprawności, jakości i skuteczności jego internetowych wypowiedzi. Adresatem książki jest więc każdy, kto chce, aby jego wypowiedzi pełniły planowane przez niego funkcje, budowały obraz nadawcy jako osoby kompetentnej i znającej zasady komunikacji językowej w internecie oraz były dopasowane do wybranego gatunku/kanału przekazu i docelowych odbiorców. Książka może również stanowić uzupełnienie listy lektur ćwiczeń i wykładów poświęconych komunikacji językowej w internecie, prowadzonych na kierunkach takich, jak: filologia polska, dziennikarstwo, medioznawstwo, kulturoznawstwo.
Kategoria: | Socjologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-20518-8 |
Rozmiar pliku: | 942 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
10 Nie mówiąc o tym, że w przypadku komunikacji pisemnej nikt nie musi wiedzieć, że w południe jego rozmówca jest w piżamie i ma wyjątkowo fantazyjne kapcie.
11 Cytaty z wypowiedzi internetowych przytacza się z zachowaniem oryginalnej pisowni i interpunkcji.
12 Został wykorzystany w jednej z najbardziej znanych mistyfikacji w dziejach polskiego internetu. Dwie nastolatki stworzyły fikcyjną postać, Emo Martynkę, i pisały w jej imieniu blog w języku pokemonowym (np. „nA pOolaKu nUudzIłAm siĘ-boO sOorkI aLe mniE moZe niE oBcHaoOdzI tA sTupiT kAtaRynkA…x///. więCc rYsSoOwaŁaM. xddd. x***”). Blog cieszył się dużym zainteresowaniem i był częstym obiektem burzliwych dyskusji. Do tej pory jest dostępny w sieci: http://emo-martynka.blog.onet.pl/. Można do niego zajrzeć, żeby przekonać się, jak kreatywne i przekonujące bywają internetowe oszustwa i manipulacje komunikacyjne.
13 To Modlitwa Pańska, czyli Ojcze nasz, http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Pokemoniaste_pismo.
14 ASCII to kod przyporządkowujący znakom graficznym (literom, cyfrom, znakom przestankowy, innym symbolom) liczby od 0 do 127.
15 Skorzystałam z generatora: http://patorjk.com/software/taag/, który pozwala na zamianę dowolnego tekstu na ASCII art w wybranej szerokości, wysokości i kroju pisma. W użytym przykładzie PWN zostało zapisane fontem Train (http://patorjk.com/software/taag/#p=display&h=0&v=0&f=Train&t=PWN) i – zgodnie z jego nazwą – litery zostały przedstawione na dachach wagonów pociągu.
16 Szczegółowe omówienie wyników badań na ten temat można znaleźć tu: http://researchswinger.org/publications/tchokni14.pdf.
17 Meksykańska internautka zyskała niechlubną sławę i miano #LadyFuneral (‘pani pogrzeb’), ponieważ zamieściła w sieci selfie zrobione na pogrzebie, „wzbogacone” emotikonami dziadka i trumny.
18 Ciekawe zbiory emoji oraz ich analiz zawiera portal: https://emojipedia.org/.
19 O hejterach i innych internetowych „przestępcach komunikacyjnych” zob. rozdz. „Ciemna czy jasna strona mocy? Wybór należy do ciebie”.
20 William Ockham był średniowiecznym filozofem i teologiem.
21 Niektórych internautów dotyka FOMO ← Fear of Missing Out ‘lęk przed pominięciem’, czyli obawa przed tym, że jeśli nie będą często sprawdzać wiadomości (oficjalnych i prywatnych), dowiedzą się o czymś ważnym za późno lub nie dowiedzą się wcale. Na stronie: http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/fomo-sprawdz-czy-jestes-uzalezniony-od-dostepu-do-informacji-test_42859.html zamieszczono test pozwalający określić, czy jest się zagrożonym tą przypadłością.
22 Podział na kilka części jest jedną z metod ukrywania długości tekstu (a przy okazji zwiększania liczby kliknięć), ale też jego płytkości, np. odpowiedź na pytania: Jak wygląda dziś X?/Jak X wyglądał dawniej?/Z kim się spotyka? rozbita na kilka lub kilkanaście odsłon, składających się z jednego zdania i wielkiego zdjęcia.
23 Istnieją także żartobliwe rozwinięcia skrótów, np. ROTFL – ‘Rubaszne Odkurzanie Tyłem Filcowego Linoleum’, ‘Rechocząc Obłędnie, Tyłkiem Froterując Leże’, ‘Rechocząc, Okręcając Tułów, Falując Lędźwiami’, https://joemonster.org/art/2633.