- W empik go
Lago di Garda. Esencja Włoch - ebook
Lago di Garda. Esencja Włoch - ebook
Nowe, zaktualizowane wydanie popularnego przewodnika po jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie.
Lago di Garda jest esencją Włoch, magicznym miejscem, w którym przeplata się cała historia i współczesność. Bajeczne krajobrazy, doskonały klimat i samopoczucie regenerujące zdrowie (tak psychiczne, jak i fizyczne), wspaniali ludzie i kuchnia łącząca smaki śródziemnomorskie i północnych Włoch - to tylko oczywiście mała cząstka fascynacji do tego regionu. Odwiedziłem wiele miejsc na świecie, jednak to właśnie Lago di Garda zrobiła na mnie największe wrażenie i spowodowała, że jest miejscem, do którego powracam chętniej niż gdziekolwiek. Każdy wyjazd owocuje nie tylko powrotem w ukochane miejsca, ale pozwala odkrywać na nowo wszystko to, czego poprzednio niejednokrotnie nie zauważałem, a i umysł tych wszystkich rzeczy nie był w stanie przedtem zarejestrować. Niniejsze opracowanie nie jest relacją z podróży, ani typowym przewodnikiem po regionie. Nie jest też fotoreportażem, mimo zamieszczenia dużej ilości ilustracji (ok. 300 fotografii). Ma za zadanie przedstawić i pokazać to, co w Lago di Garda jest najpiękniejsze - a jednocześnie mam nadzieję, zmobilizować czytelnika do odwiedzenia tej części Włoch... Zapraszam do lektury.
Kategoria: | Podróże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-61184-99-7 |
Rozmiar pliku: | 11 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Odwiedziłem wiele miejsc na świecie, jednak to właśnie Lago di Gardazrobiła na mnie największe wrażenie i spowodowała, że jest miejscem, do którego powracam chętniej niż gdziekolwiek. Każdy wyjazd owocuje nie tylko powrotem w ukochane miejsca, ale pozwala odkrywać na nowo wszystko to, czego poprzednio niejednokrotnie nie zauważałem, a i umysł tych wszystkich rzeczy nie był w stanie przedtem zarejestrować.
Niniejsze opracowanie nie jest relacją z podróży, ani typowym przewodnikiem po regionie. Nie jest też fotoreportażem, mimo zamieszczenia dużej ilości ilustracji. Ma za zadanie pokazać to, co w Lago di Garda jest najpiękniejsze – a jednocześnie mam nadzieję, zmobilizuje czytelnika do odwiedzenia tej części Włoch…
Zapraszam do lektury.
Już Goethe i Hemingway zachwycali się jeziorem Garda, jednak dopiero na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku nastąpiła eksplozja najazdu turystów z całego świata, która trwa do dnia dzisiejszego. W okresie letnim trudno obecnie znaleźć zakwaterowanie w licznych hotelach i pensjonatach rozłożonych wzdłuż brzegu jeziora. Trudno się zresztą temu dziwić. Garda nie tylko stała się modna, ale dzięki położeniu stanowi cel dla coraz większej rzeszy ludzi spragnionych aktywnego wypoczynku i jednocześnie pobytu w atmosferze romantycznego spokoju oraz niepowtarzalnego klimatu.
Również coraz więcej naszych rodaków wybiera, jako punkt docelowy, ten jeden z najwspanialszych regionów Wtoch. Doskonały klimat z roślinnością śródziemnomorską, cytrusami, palmami, cyprysami, kwitnącymi niemal caty rok oleandrami, winoroślami i drzewami oliwnymi (wina i uprawy oliwek stanowią składnik wyrobów najwyższej jakości), i nieporównywalny bajeczny pejzaż wspaniałych alpejskich zboczy odbijających się lustrzanie w błękitnych wodach jeziora, sprawiają, że pobyt pozostaje na długo w pamięci.
Jezioro Garda należy do jednego z największych miejsc aktywnego wypoczynku w Europie. Lago di Garda to różnorodność atrakcji turystycznych i wspaniale miejsce dla windsurferów z całego świata. To tutaj wiatry ora i ventowprawiają w ruch powietrze i wodę, dzięki czemu pasjonaci windsurfingu i żeglarstwa mają doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych.
Jezioro Garda to ulubiony cel rowerowych wycieczek. Region znany jest na catym świecie także z wysokiej jakości pól golfowych. To samo odnosi się do gry w tenisa, paralotniarstwa, wspinaczki wysokogórskiej, czy nurkowania. Góry stanowią doskonale miejsce dla uprawiających kolarstwo górskie i inne sporty ekstremalne.
Adrenalina i jednocześnie romantyczny klimat tworzony przez otaczający świat, zwany niejednokrotnie rajem na ziemi, to dopełnienie całości.
Nie bez powodu region posiada również nazwę Riwiera d'Amor.
Jezioro Garda jest największym i jednocześnie najczystszym jeziorem Wtoch położonym u podnóża Alp. Szczególne miejsce w południowej części Europy, jedynie 30 Kilometrów od Werony, 100 km od Mediolanu i 130 km od Wenecji, sprawia, że odwiedzane jest przez szerokie rzesze ludzi spragnionych, nie tylko aktywnego spędzenia wolnego czasu, ale i odpoczynku w niepowtarzalnym klimacie. Jezioro oferuje gościom wspaniałą atmosferę i barwny krajobraz, który na północy stanowią Dolomity Brenta, a na południu ograniczone są łagodnymi zboczami morenowych wzgórz.
Jezioro Garda (zwane niejednokrotnie Benaco), posiada powierzchnię 370 km kw. Linia brzegowa wynosi ok. 165 km, maksymalna długość jeziora 52,6 km, szerokość maksymalna 17,2 km, a maksymalna głębokość wynosi 346 m. Położenie: 65 m n.p.m.
Wielka przestrzeń wody dzieli jezioro morfologicznie na dwie części. Wąska północna część jest otoczona przez strome góry Dolomitów, które tworzą aspekt dzikich fiordów, natomiast część południowa charakteryzuje się szerokim i płytkim stosunkowo, w porównaniu z częścią północną, akwenem ograniczonym zboczami morenowymi.
Jezioro jest zasilane przez szereg rzek, z których największą jest rzeka Sarca wpadająca do jeziora w Torbole sul Garda, mająca początek w Val Rendena, a wypływ wód ma miejsce na południu rzeką Mincio w Peschierze del Garda, będącą dopływem Padu.
Administracyjnie region jeziora należy do trzech prowincji: Lombardia (Prowincja Brescia), Veneto (Prowincja Verona) Trydent-Górna Adyga (Prowincja Trento)
Śródziemnomorski klimat sprawia, że pobyt nad jeziorem nie musi ograniczać się tylko do okresu letniego, bowiem coraz większa rzesza turystów odwiedza jezioro w okresie zimowym. I nie ma się czemu dziwić, bowiem temperatura w okresie zimowym (od grudnia do lutego wynosi 5-15 stopni, a temperatura wody 6-10 stopni). I to między innymi sprawia, że narciarze odwiedzający stoki zjazdowe Dolomitów często dla czystego relaksu odwiedzają Gardę. W okresie marca – maja temperatura waha się pomiędzy 15-24 stopni (woda 9 – 18 stopni), natomiast w okresie czerwiec – sierpień to 24 – 32 stopnie (woda 17 – 27 stopni), we wrześniu 28 – 20 stopni (woda 22 -17 stopnie), a w październiku i listopadzie w granicach 20-10 stopni (woda odpowiednio 15-10 stopni C.).
Ze względu na rosnące tu gaje oliwne i drzewa cytrynowe, wschodnia część jeziora zwana jest Riwierą Oliwną, natomiast zachodnia Riwierą Cytrynową.
Jezioro jest idealną bazą wypadową do zwiedzania miasta sztuki w Weronie. Także takie miasta jak: Brescia, Mantova, Trento czy Wenecja, nie wymagają dodatkowych rekomendacji, a wypad w Dolomity stanowi dodatkowy punkt programu turystycznego.
Dzięki zbudowaniu drogi wokót jeziora o nazwie Gardesana, oddanej do użytku w 1932 r. można objechać jezioro samochodem, motorem, czy nawet rowerem, co jest niezwykłym przeżyciem.
POCZĄTEK
Będąc tutaj na pewno zauważyć można, jak peten kontrastów jest ten region. Niewielkie, historyczne miasteczka położone wzdłuż brzegu, zapraszają na spacer, zakupy czy po prostu na odpoczynek. Podziwiając widoki warto wiedzieć, że to jezioro powstało ok. 10 tys. lat temu, a pierwsze domy w tym regionie stawiano na palach.
Jezioro Garda powstało prawdopodobnie podczas ciągłych ruchów lodowców w epoce aquarteryjskiej.
W czasie epok geologicznych powstało 'fato benacense', co oznacza różnice pomiędzy Bresciańskim (lewym) i Werońskim (prawym) brzegiem jeziora.
Po jednej stronie stoki i pagórki, a po drugiej stronie strome skały i przepaście.
Riva
Limone
Campicne
Oargr Bogîtaco
Manerba
To rte le
As h? nia Porta dt Sfertiore
Baidoîinc CUano
Oe^n^rvo
Makesihe
Castclnuavo Petchiers
Północna część jeziora jest węższa, otoczona górami, z których większość należy do alpejskiego łańcucha Grupy Baldo (Gruppo del Baldo). Wydłużony kształt jeziora jest typowy dla powstałego w dolinie morenowej, prawdopodobnie ukształtowanego w czasie zlodowacenia w paleolicie.
Mimo ewidentnych śladów lodowca, prace badawcze dowiodły, iż lodowiec pogłębił już istniejąca dolinę powstałą na skutek erozji wodnej mającej miejsce przed 5-6 milionami lat. Uformowanie się jeziora Garda do stanu obecnego trwało bardzo długo. Szacuje się, że trwało to cztery epoki lodowcowe. Lodowce jak gdyby wyryły zbiornik poprzez ruchy to w jedną to w drugą stronę. Lodowce, poprzez swe obroty i ruchy, nadały formy pagórkom i stokom w południowej części jeziora.
HISTORIA
ok. 1700 p.n.e.
Powstanie domów na palach w okolicy jeziora Garda, które zamieszkali Keltowie, Rhaeto-Rzymianie i Wenecjanie.
190 p.n.e.
Północne Wiochy zostały Rzymską prowincją (Galia Cisalpina). 89 p.n.e.
Werona stała się stanem Rzymskiej kolonii, mieszkańcy najważniejszych miast Północnych Włoszech otrzymują Rzymskie prawa obywatelskie.
59-49 p.n.e.
Cesarz Juliusz Cezar zostaje burmistrzem Galilei Cisalpina; Werona rozwija się jako ważne centrum kultury i handlu.
395 p.n.e.
Po rozdarciu Rzymskiego Rządu, północna część Włoch podlega pod zachodnią część Rzymu.