Lęk przed opuszczeniem - ebook
Lęk przed opuszczeniem - ebook
- Czy masz poczucie, że trudno ci zbudować bliską więź, gdyż stale powtarzasz te same błędy lub trafiasz na taki sam typ osób?
- Czy podtrzymujesz niezdrowe relacje w przekonaniu, że są lepsze od samotności?
- Albo przeciwnie – unikasz angażowania się w związek, ponieważ trudno ci uwierzyć w jego powodzenie?
- Czy doszukujesz się oznak nadchodzącego porzucenia i wpadasz w spiralę podejrzeń?
- A może odchodzisz, zanim druga strona to zrobi?
Życiu w ciągłej niepewności i obawie o to, że po raz kolejny doznasz krzywdy i porzucenia, towarzyszą silne poczucie bezwartościowości i osamotnienia, a także smutek, wstyd, tęsknota, złość i lęk. Emocje te bywają tak intensywne i bolesne, że prowadzą do autodestrukcyjnych strategii radzenia sobie, takich jak nieustanne samooskarżanie i zamartwianie się, podporządkowywanie własnych potrzeb potrzebom drugiej strony, narzucanie się bliskiej osobie i jej kontrolowanie, podejrzliwość, wybuchy zazdrości bądź też unikanie bliskich więzi lub angażowanie się tylko do pewnego, bezpiecznego stopnia.
Jak zatem budować zdrowe, oparte na bliskości relacje?
Michelle Skeen, psycholożka i psychoterapeutka specjalizująca się w terapii problemów interpersonalnych, wyjaśnia w jaki sposób twoje doświadczenia z przeszłości wpływają na to, z czym obecnie zmagasz się w swoim związku. Odwołując się do zasad terapii schematów, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii dialektyczno-behawioralnej, pomoże ci spojrzeć na siebie i innych ludzi z nowej perspektywy. Dowiesz się, co sprawia, że kolejne związki nie dają ci satysfakcji, oraz dlaczego nieświadomie angażujesz się w relacje z osobami, które odtwarzają bolesne wzorce znane z wcześniejszych związków. Wyzwolisz się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i trudnych emocji, a także nauczysz się rozpoznawać i zmieniać zachowania szkodzące twoim relacjom oraz kierować w życiu wartościami i motywować dzięki nim do wypracowywania nowych, skutecznych sposobów interakcji.
Ta książka to źródło rzetelnej wiedzy i narzędzi niezbędnych do wprowadzenia zmian, wspartych wieloma kwestionariuszami samooceny, technikami poznawczymi i studiami przypadku. Zawiera konkretne odpowiedzi na pytanie o to, jak tworzyć oparte na bliskości i zaufaniu, satysfakcjonujące relacje.
Spis treści
Przedmowa
Wstęp
Rozdział 1
Nie zostawiaj mnie! Zrozumieć swój lęk przed opuszczeniem
Rozdział 2
W co wierzę? Ocena wczesnych schematów
Rozdział 3
Jakie przeszkody napotykam? Pułapki umysłu, pułapki relacji
Rozdział 4
Jak mogę ruszyć naprzód? Pozostawanie tu i teraz dzięki uważności
Rozdział 5
Co jest dla mnie ważne? Motywacja do zmiany
Rozdział 6
Co myślę? Zrozumieć własne myśli
Rozdział 7
Co czuję? Radzenie sobie z emocjami
Rozdział 8
Co robię? Zmiana zachowań
Rozdział 9
Co mówię? Nowe umiejętności komunikacyjne
Rozdział 10
Idę na randkę – i co teraz? Szybkie porady i strategie dotyczące nowych znajomości
Aneks - Style przywiązania
Bibliografia
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8258-000-6 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Z mojej praktyki wynika, że do najtrudniejszych chwil w gabinecie terapeutycznym należą te, kiedy na jaw wychodzi cierpienie klientów zmagających się z rzeczywistą lub przewidywaną utratą bliskiej osoby – partnerki lub partnera. Głęboki, dojmujący ból emocjonalny związany z tak wielką stratą może u niektórych osób wywołać trudne do zniesienia poczucie opuszczenia, zdrady, manipulacji czy emocjonalnej deprywacji. Uczucia te niekiedy prowadzą do problemowych i autodestrukcyjnych reakcji radzenia sobie, takich jak nieustanne samoobwinianie, trudna do wykorzenienia skłonność do podporządkowywania własnych praw i potrzeb prawom i potrzebom drugiej strony, sztywne unikanie, wynikające z przewrażliwienia uczepianie się bliskiej osoby, ciągła podejrzliwość, ruminowanie na temat naprawy stosunków lub wzięcia odwetu, w najgorszych przypadkach zaś głębokie stany depresji czy lęku, a nawet samookaleczanie.
Doświadczenie to jest szczególnie trudne dla osób, które mają za sobą długą, sięgającą czasów dzieciństwa historię strat, zaniedbań, nadużyć i innych przeżyć wywołujących poczucie, że są niekochane, niechciane lub po prostu niewystarczająco dobre. Style radzenia sobie – często ukształtowane na najwcześniejszych etapach rozwoju, kiedy to podstawowe potrzeby emocjonalne pozostają niezaspokojone – i uwarunkowania biologiczne mogą tak bardzo się zakorzenić w mózgowym układzie przetrwania, że w obliczu postrzeganego zagrożenia uruchamiają się automatycznie. W określonych sytuacjach, takich jak odrzucenie przez partnera, może dojść do wzbudzenia trudnych uczuć z przeszłości, to jest poczucia: osamotnienia, wstydu, nieudolności, zaniedbania, opuszczenia czy nieufności. To z kolei może skutkować szybkim uruchomieniem stylów radzenia sobie, które – choć w dzieciństwie bywały przydatne – teraz, jak na ironię, okazują się autodestrukcyjne i tylko podsycają poczucie bolesnej rozpaczy, co pięknie pokazuje w niniejszej książce Michelle Skeen.
Kiedy prowadzę terapię osób narcystycznych, niekiedy spotykam ich partnerów. Jako strona pokrzywdzona w związku są oni w podwójnie trudnej sytuacji: nie tylko czują się gorsi i niekochani, ale także żyją w ciągłym lęku przed utratą bliskiej osoby, która choć dominuje nad nimi i umniejsza ich wartość, to jednak potrafi być naprawdę urocza. Jeżeli dodatkowo mają za sobą także doświadczenie opuszczenia lub złego traktowania przez opiekunów z dzieciństwa, to wizja doznania obecnie, w dorosłym życiu, porównywalnie wielkiej straty może budzić w nich nieracjonalnie głębokie przerażenie i smutek, którym będą towarzyszyły na przykład takie myśli i odczucia: „To okropne... To tylko potwierdza, że rację miała moja matka, która całe życie krytykowała mnie i wytykała mi, że niczego nie potrafię zrobić wystarczająco dobrze” czy „Może właśnie na to zasługuję – na wyśmiewanie i prześladowanie, które musiałam znosić ze strony rodzeństwa , bo byłam zahamowana / dobrze się uczyłam / nosiłam okulary... Może to właśnie jest mi pisane”. A tego typu słowa są wypowiadane przez łzy i ze złamanym sercem.
Jestem zachwycona, że doktor Michelle Skeen, moja przyjaciółka i koleżanka po fachu, napisała tę niezmiernie ważną książkę. Na co dzień Michelle z oddaniem i entuzjazmem prowadzi terapię schematów, a także szerzy wiedzę na jej temat. W tej książce eleganckim stylem oraz za pomocą klarownych i przystępnych ćwiczeń przybliża jej założenia osobom, które zmagają się z doświadczeniem opuszczenia i bólem straty.
Doktor Skeen wiele lat swojej pracy klinicznej poświęciła problemom w relacjach międzyludzkich. W tej książce oferuje czytelnikom, w duchu terapii schematów (modelu terapii opartego na dowodach naukowych), przemyślane, praktyczne wskazówki co do wdrażania skutecznych strategii uzdrawiających, które pozwalają zmienić dotychczasowe automatyczne i autodestrukcyjne wzorce zachowań.
Autorka w mistrzowski sposób wyjaśnia, jak wykorzystać uważną świadomość do rozpoznania owych wzorców, a także opisuje praktyczne techniki budowania opartej na współczuciu więzi z podatną na zranienie częścią Ja, która w naszym wnętrzu próbuje walczyć o siebie. Zgłębia poznawczo-behawioralne strategie uwalniania serca od ciężaru, a także zmiany zniekształconych myśli, emocji i działań. Do czytelników z pewnością przemówią przytoczone przykłady osób, które zmagają się ze wspólnym tak wielu ludziom cierpieniem związanym z wewnętrznymi komunikatami dotyczącymi wstydu, nieufności, nieudolności i przede wszystkim opuszczenia.
Z przyjemnością i przekonaniem polecam tę książkę wszystkim tym, którzy zmagają się z budzącą w nich grozę wizją porzucenia przez partnerkę czy partnera lub próbują radzić sobie z taką stratą, jak również tym, którzy po drodze zatracili (bądź jeszcze niewystarczająco docenili) swój wewnętrzny głos, swego prawdomównego i najbardziej życzliwego towarzysza – swoje zdrowe Ja!
Wendy T. Behary
była prezeska International Society of Schema Therapy,
autorka książki Rozbroić narcyza