Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 stycznia 2017
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
18,00

Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda - ebook

„W ostatnim zdaniu swojej rozprawy autorka podkreśla, że starała się tu interpretacyjnie i lekturowo sprostać wielości, którą wyznaczyła sobie, wybierając przedmiot swoich badań i ich obszar. Starania te, w moim odczuciu, przyniosły świetny efekt – nie tylko dlatego, że ujawniają znakomite kompetencje w zakresie historii literatury i kultury, filozofii, antropologii. Także dlatego, że autorka fortunnie łączy ambicje badacza z nieukrywaną fascynacją Brzozowskim, który patronuje jej własnym przygodom myśli.  Sama od lat podzielam tę fascynację, ale lektura tej pracy jeszcze ją wzmaga – także za sprawą oryginalnego stylu Elizy Kąckiej, wypracowanego w wieloletnim obcowaniu z myślą jednego z najoryginalniejszych polskich filozofów. Ale podkreślić tu trzeba, że podążając w ślad za swoim bohaterem, autorka mówi co chwila: „sprawdzam”, zagląda pod podszewkę jego definicji, formuł i metafor, wprowadza je w ruch. Wysoko zatem oceniam tę próbę zbilansowania fascynacji i analizy, która udowadnia, w moim mniemaniu, wielkość i wagę projektów antropologicznych Brzozowskiego, niesprawiedliwie często wcześniej ocenianego jako filozof  nieprzekonujący i niekompetentny z powodu rzekomego „rozwichrzenia” swej myśli.
Autorce udało się w tej pracy pokazać mapę polskiej nowoczesności, zarysować na niej przygody polskich i europejskich intelektualistów z początków XX w., a jednocześnie przedstawić nową propozycję czytania Brzozowskiego”.
Z recenzji prof. dr hab. Ewy Paczoskiej
Eliza Kącka, filolożka z wykształceniem filozoficznym, debiutowała w r. 2012 książką Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida, godząc w niej dwa główne obszary swoich zainteresowań: literaturę i myśl drugiej połowy XIX wieku oraz światopoglądy polskiej moderny. Lekturę jako spotkanie uznać można za dalszy krok na tej drodze. Oprócz tego, niejako dla równowagi, dr Kącka jest eseistką i badaczką poezji współczesnej, począwszy od Herberta, a kończąc na autorach najmłodszej generacji. W r. 2017 wydała także zbiór krótkich próz poetyckich Elizje. Pisze do pism naukowych i „Tygodnika Powszechnego”, „Znaku”, „FA-artu”, „Nowej Dekady Krakowskiej”. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Spis treści

Uwagi redakcyjne

CZYTANIE JAKO KRYZYS

CZYTANIE BLISKIE

Zadanie lektury

Brzozowski: ambiwalencje

Spotkanie a modele lektury

Wspólnota myślenia

Od afirmacji po negację

Trzy spotkania

 

ROZDZIAŁ I

LEKTURA JAKO SZKOŁA DOJRZAŁOŚCI. BRZOZOWSKI – NORWID

Wprowadzenie

Przygotowanie do spotkania

W drodze do Norwida

Norwid – pierwsze próby

Rewolucja (norwidowska)

Kodycyl czytelnika i testament autora

Sentymentalizm jako abstrahowanie

Faza dramatu

Nadpisane nad Norwidem

„Historyczna namiętność”

Mowa bezimiennych

Wyzwolenie historii

 

ROZDZIAŁ II

„CO NIE JEST BIOGRAFIĄ – NIE JEST W OGÓLE”. STANISŁAWA BRZOZOWSKIEGO SPOTKANIE Z VIKIEM

Wprowadzenie

Anty-Hegel, anty-Kartezjusz

Vico: przed osobistym spotkaniem

„Kant historii”

Kazimierz Kelles-Krauz

Vico via Sorel, Labriola, Croce

Spotkanie: niespodzianki lektury

Vico: pierwsze wzmianki

Brat mleczny Nietzschego

Od historii filozofii do antologii

Vico w drugiej wersji Legendy Młodej Polski

Wyzwalanie historii. Idee i antologia

Twórczość. Głosy wśród nocyPamiętnik

 

ROZDZIAŁ III

„LOGIKA KONKRETNEGO ŻYCIA”. LEKTURA NEWMANA JAKO AUTOFORMACJA

Wprowadzenie

Historia konwertyty

Brzozowskiego droga do Newmana

Newman u źródeł mowy

„Natura twarda i zaborcza”

„Prawdą się jest”

Zadanie tłumacza

„Newman Newmana”

Poetical mind

„I know, I know”

 

ZAKOŃCZENIE

Indeks

Bibliografia

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-3112-6
Rozmiar pliku: 2,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: