- nowość
- W empik go
Lepsza niż wczoraj. Czego nauczyłam się o nawykach - alby lepiej spać, rzucić cukier, mniej zwlekać i żyć szczęśliwiej - ebook
Lepsza niż wczoraj. Czego nauczyłam się o nawykach - alby lepiej spać, rzucić cukier, mniej zwlekać i żyć szczęśliwiej - ebook
Kiedy zachowanie staje się nawykiem? Kiedy nie wymaga już od Ciebie decyzji. A żeby skutecznie zmienić nawyk, trzeba najpierw poznać tendencje, które do niego prowadzą. Po tym rozpoznaniu, możemy zacząć planowanie, które jest jedną z najskuteczniejszych metod zmiany utartych zachowań.
Gretchen Rubin - autorka międzynarodowego bestsellera “Projekt szczęście”, ekspertka od szczęścia i wpływowa obserwatorka natury ludzkiej - chociaż podkreśla, że nie ma jednej magicznej metody, która działa na każdego, to stawia tezę, że poznanie siebie jest kluczem do zmiany nawyków. Wyodrębniła więc cztery grupy, na które dzielą się ludzie: Skrupulatnych, Wątpiących, Obowiązkowych i Buntowników. Dowiedz się do której grupy należysz i poznaj plan na zmianę swoich zachowań żeby zmniejszyć stres, zwiększyć produktywność i poczuć się lepiej.
„Sposób, w jaki planujemy nasze dni, jest sposobem, w jaki spędzamy nasze życie”
Książka skupia się na siedmiu podstawowych obszarach, które większość ludzi chciałaby poprawić: zdrowe odżywianie, ćwiczenia, finanse, odpoczynek i relaks, osiągnięcia, bałagan i relacje. Jest pełna praktycznych porad zaczerpniętych z obserwacji i życia autorki. To zaproszenie do pracy nad samokontrolą. To wymaga pracy, ale gdy już wyrobimy dobre nawyki, możemy wykorzystać ich energię, aby budować szczęśliwsze, silniejsze i bardziej efektywne życie.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-972759-5-9 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Lepsza niż wczoraj kręci się wokół pytania: „Jak możemy się zmieniać?”. Jedna z odpowiedzi na to pytanie brzmi: „Poprzez kształtowanie nawyków”.
Nawyki tworzą niewidoczny szkielet naszego codziennego życia. Czterdzieści procent naszych zachowań ma charakter tak powtarzalny, że podejmujemy je niemal codziennie. I to właśnie z tego wynika wielka moc nawyków jako siły kształtującej naszą rzeczywistość i przyszłość. Poprzez zmianę nawyków możemy zmieniać swoje życie.
To spostrzeżenie pociąga jednak za sobą jeszcze jedno pytanie: „No dobrze, ale jak skutecznie zmieniać nawyki?”. Tej właśnie odpowiedzi będziemy razem szukać.
Skupimy się przy tym jednak na procesie zmiany nawyków, nie zaś na kształtowaniu konkretnych zachowań. Nie dowiesz się więc z tej książki, że należy ćwiczyć z samego rana, pozwalać sobie na deser dwa razy w tygodniu albo posprzątać biuro. (Gwoli sprawiedliwości nadmienię, że w jednym miejscu wskazuję nawyk moim zdaniem najlepszy – ale tylko w jednym!).
Dlaczego? Ponieważ nie ma rozwiązań uniwersalnych. Możemy sobie wmawiać, że jeśli pójdziemy w ślady najbardziej produktywnych czy kreatywnych ludzi, to uda nam się osiągnąć taki sam sukces jak im. Tak naprawdę każdy z nas powinien jednak kultywować takie nawyki, które służą właśnie jemu. Jednym ludziom lepiej się żyje, gdy ktoś konsekwentnie egzekwuje od nich odpowiedzialność. Drudzy wzdrygają się na myśl o takiej zewnętrznej kontroli. Niektórym dobrze robi, gdy od czasu do czasu oderwą się od rutyny. Inni nigdy sobie na to nie pozwalają. Naprawdę nie ma się co dziwić, że kształtowanie nawyków jest takie trudne.
Najważniejsze bowiem w tym wszystkim jest to, żeby poznać siebie – i wybrać strategie, które dla nas samych są najlepsze.
Zanim więc zaczniemy, zachęcam do refleksji nad tym, jakie nawyki chcemy sobie wyrobić albo co chcemy zmienić w swoim życiu – żeby potem w trakcie lektury móc się skupić na tych działaniach, które najskuteczniej mogą się do tego przyczynić. Zachęcam do zanotowania na okładce dzisiejszej daty. Dzięki temu będziesz mógł potem stwierdzić, kiedy rozpoczął się dla ciebie proces zmian.
Aby wspierać moich czytelników w ich wysiłkach, regularnie publikuję posty na blogu, opracowałam też wiele materiałów, które pomagają się zmieniać. Mam jednak nadzieję, że źródłem wiedzy stanie się dla ciebie przede wszystkim książka, którą właśnie trzymasz w rękach.
O nawykach piszę przez pryzmat moich własnych doświadczeń, z łatwością dostrzeżesz więc w tych rozważaniach ślady mojej osobowości i zainteresowań. Możesz sobie pomyśleć: „Skoro proces kształtowania nawyków przebiega inaczej dla każdego człowieka, to po cóż czytać o tym, jak to zrobił ktoś inny?”.
Otóż w trakcie moich badań nad nawykami i szczęściem zauważyłam coś niezwykle interesującego. Mianowicie stwierdziłam, że więcej cennych dla mnie wniosków wyciągam, gdy zgłębiam specyficzną historię jednego człowieka, aniżeli gdy zapoznaję się z wynikami badań naukowych albo treścią traktatów filozoficznych. To zaś skłoniło mnie do uwzględnienia w tej książce licznych przykładów ukazujących, jak różni ludzi zmieniali swoje nawyki. Ktoś może nie potrafić przejść obojętnie obok słoika z Nutellą, ktoś inny za dużo wyjeżdża w interesach, komuś trzeciemu opornie idzie prowadzenie dziennika wdzięczności – i od każdej z tych osób można się czegoś nauczyć.
Zmiana nawyków to proces prosty, co nie znaczy, że łatwy.
Mam nadzieję, że lektura Lepsza niż wczoraj zmotywuje cię do tego, aby mocą nawyków zmieniać swoje życie. Kiedykolwiek to czytasz i kimkolwiek jesteś, właśnie teraz to odpowiedni moment, żeby się do tego zabrać.