Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Literatura i pisarze w programie Rozgłośni Polskiej Radio Wolna Europa - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2005
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
10,00

Literatura i pisarze w programie Rozgłośni Polskiej Radio Wolna Europa - ebook

Rozgłośnia Polska RWE, która nadawała swoje audycje z Monachium od 3 maja 1952 do połowy 1994, docierała do słuchaczy w kraju z bogatym programem informacyjnym, edukacyjnym i kulturalnym. Około 10% oferty programowej Wolnej Europy stanowiły audycje literackie oraz bezpośrednio z literaturą związane. W Rozgłośni pracowali, bądź byli z nią związani, najwybitniejsi pisarze emigracyjni: Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Marian Hemar, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Nowakowski, Czesław Staszewicz i wielu innych twórców z różnych generacji. Autor książki, dziennikarz Rozgłośni w latach 1984-1994, przybliża ich twórczość antenową oraz omawia audycje literackie RWE, wskazując na ich zróżnicowany charakter. Dużo uwagi poświęca radiowemu „Teatrowi Wyobraźni”. Wskazuje także, iż audycje kulturalne i literackie wpisywały się w szerszy program ideowo-polityczny Rozgłośni, który nie sprowadzał się do „czarno-białego” ideologicznego schematyzmu. W różnych audycjach starano się kształtować wzorce obywatelskiego myślenia, ocalać samoświadomość i substancję narodową poprzez nawiązywanie do historii, tradycji, zasobów kultury.

Konrad Witold Tatarowski – adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, współpracuje z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Autor poetyckiej książki „Światło w ciemności” (NOWA, 1992) oraz wielu szkiców z zakresu literaturoznawstwa, historii mediów, artykułów publicystycznych i krytycznoliterackich, publikowanych w wydawnictwach książkowych i czasopismach od 1974 roku (m.in. w paryskich miesięcznikach „Kultura” i „Kontakt”, nowojorskim „Nowym Dzienniku”, berlińskim „Poglądzie”). Członek zespołu redakcyjnego miesięcznika „Tygiel Kultury”. Od października 1984 do czerwca 1994 – pracownik Rozgłośni Polskiej RWE w Monachium.

Spis treści

Wstęp
Happy end, czyli patrząc od końca
Badawcze cele i założenia
Ramy czasowe działalności R.P. RWE
Źródła. Audycje R.P. RWE w zasobach archiwalnych
Źródła. Audycje R.P. RWE i o niej w czasopismach i książkach
Dookreślenia terminologiczne

Rozdział I
Linia polityczno-programowa Rozgłośni Polskiej RWE
Wprowadzenie
Próba opisu - dygresja publicystyczna
Trochę historii
Linia polityczno-programowa R.P. RWE
Fazy działalności

Rozdział II
Paradoksy sytuacji komunikacyjnej
Specyfika relacji komunikacyjnej
Sytuacja nadawcy - konteksty i uwarunkowania
Przestrzeń oddziaływania RWE - zróżnicowany obraz odbiorcy

Rozdział III
Miejsce audycji literackich i przyliterackich w programie Rozgłośni Polskiej RWE
Wprowadzenie
Opis programów ramowych R.P. RWE z lat 1952-1954, 1960, 1965, 1971, 1978, 1984, 1993
Podsumowanie
Wnioski. Dygresja publicystyczna II

Rozdział IV
Pisarze zatrudnieni w Rozgłośni Polskiej RWE

Rozdział V
Pisarze w Rozgłośni Polskiej RWE - współpracownicy

Rozdział VI
Inni autorzy audycji literackich i przyliterackich

Rozdział VII
Audycje literackie w programie Rozgłośni Polskiej RWE

Rozdział VIII
Audycje przyliterackie w programie Rozgłośni Polskiej RWE

Rozdział IX
Radiowy "Twatr Wyobraźni" Rozgłośni Polskiej RWE

Rozdział X
Rozgłośnia Polska RWE jako emigracyjny ośrodek kultury

Bibliografia

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-242-1840-0
Rozmiar pliku: 18 MB

BESTSELLERY

Kategorie: