Łuszczyca: trzeba wiedzieć, że… - ebook
Łuszczyca: trzeba wiedzieć, że… - ebook
W odpowiedzi na obawy – wiedza specjalistki z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
W odpowiedzi na wątpliwości – uporządkowane i przystępne omówienie łuszczycy.
* przyczyny i częstość występowania
* przebieg oraz objawy
* postacie kliniczne
* choroby współwystępujące
* znaczenie psychiki
* metody leczenia chorych
* postępowanie u kobiet w ciąży i dzieci
* profilaktyka i zasady pielęgnacji skóry
Czy trzeba bać się tej choroby? Nie. Trzeba wiedzieć, że…
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5997-7 |
Rozmiar pliku: | 4,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą i nawrotową chorobą skóry, występuje na skórze gładkiej i owłosionej, oraz płytkach paznokciowych, a także może zajmować stawy. Do chwili obecnej przyczyna łuszczycy nie została ustalona.
W ostatnich latach okazało się, że łuszczyca dotyczy nie tylko skóry, ale ze względu na obecność uogólnionego stanu zapalnego należy ją traktować jako chorobę ogólnoustrojową. Łuszczyca plackowata oraz łuszczycowe zapalenie stawów należą do chorób zapalnych – mówiąc fachowo – mediowanych immunologicznie o nieznanej przyczynie. Charakteryzują się one wspólnym szlakiem prowadzącym do rozwoju zapalenia w wyniku odpowiedzi immunologicznej. Oznacza to, że zmiany pojawiają się na skutek działania układu odpornościowego.
Wiedza na temat łuszczycy pozostaje w społeczeństwie znikoma, w rezultacie chorzy mogą czuć się piętnowani mimo niezakaźnego charakteru choroby.Częstość występowania
Łuszczyca występuje bardzo często. Ocenia się, że w krajach europejskich częstość jej występowania w populacji zawiera się w przedziale 2–3%. Najczęściej chorują osoby rasy białej, natomiast najmniejszą zachorowalność notuje się wśród Afrykańczyków i Azjatów . Według szacunków w Polsce choruje ponad 800 tysięcy osób. U 1/3 pacjentów z ciężką postacią łuszczycy może dochodzić do zajęcia stawów. Łuszczyca dotyka także dzieci, w 2% przypadków rozwija się przed 2. rokiem życia, a nawet tuż po urodzeniu . Największy odsetek zachorowań obserwuje się przed 18. rokiem życia – ponad 30% .