- promocja
Magiczne kryształy. Proste rytuały na szczęście - ebook
Magiczne kryształy. Proste rytuały na szczęście - ebook
Jeden kryształ – wiele możliwości!
Zastanawiasz się, jak wprowadzić pozytywną energię do swojego życia? A może chcesz się dowidzieć, jak naprawić relacje z bliskimi lub nawiązać więź ze swoim pupilem? Wystarczy jeden kryształ, by zadziała się magia.
Richard Webster, autor wielu bestsellerów, stworzył prosty i inspirujący przewodnik po pracy z kryształami. Niezależnie od tego, jaki kamień znajdzie się w twoich rękach, poznasz aż pięćdziesiąt zastosowań, dzięki którym między innymi:
– uwolnisz się od stresu,
– poprawisz pamięć i koncentrację,
– poradzisz sobie z trudnymi emocjami,
– zwiększysz swoją motywację oraz silę woli.
W książce znajdziesz również dodatkowe informacje na temat różnorodnych kamieni, ich kolorów i zastosowań.
Kategoria: | Ezoteryka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66436-54-1 |
Rozmiar pliku: | 1,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Co jakiś czas słyszę pytanie: co można zrobić z kryształem? Zazwyczaj pada ono z ust kogoś, kto otrzymał kamień w prezencie lub pod wpływem impulsu sam go sobie kupił, czasem pyta osoba zajmująca się tematyką kryształów od lat.
Niegdyś odpowiadałem, że warto spędzić z nim trochę czasu, poznać go, a następnie zapytać, w jaki sposób chce być on wykorzystany. Moja odpowiedź na ogół nie była jednak szczególnie pomocna. Reakcje rozmówców zmusiły mnie za to do wymyślenia lepszej.
Obecnie, gdy ktoś się zastanawia, co ma zrobić z kryształem, pytam, co on sam chciałby z nim uczynić. Niektórzy od razu to wiedzą, a ja tylko pomagam im w podjęciu działania, większość jednak nie ma żadnego pomysłu, wymieniam zatem listę możliwych zastosowań: zdrowie, miłość, pieniądze, kreatywność, rozwój duchowy, wybaczenie, szczęście, dom. To zazwyczaj wystarcza, żeby pomóc ludziom w rozpoczęciu pracy z kamieniem. Na myśl o tym procesie czuję się podekscytowany tak samo jak oni.
Niniejsza książka powstała jako rozwinięcie listy możliwych zastosowań kryształów. Znajdziesz tu wiele sugestii i mam nadzieję, że niektóre przypadną ci do gustu.
Wszystko, czego potrzebujesz, to tylko jeden kryształ.Kryształy i kamienie szlachetne
W tym rozdziale wyjaśnię różnicę pomiędzy kryształami i kamieniami szlachetnymi, przypomnę ich dawne i współczesne zastosowania i opowiem, jak najlepiej wykorzystać kryjącą się w nich wspaniałą energię. Podzielę się również swoją historią, jak sam zainteresowałem się tą tematyką.
Historyczne zastosowania
Kryształy i kamienie szlachetne to odwieczny obiekt fascynacji. Początkowo noszono je w celach dekoracyjnych, szybko jednak odkryto ich aspekt duchowy, przynoszą bowiem pogodę ducha i spokój umysłu. Logicznym następstwem tego odkrycia było wykorzystanie minerałów do wróżenia i uzdrawiania.
Od niepamiętnych czasów miały one dużą wartość materialną, dlatego rządzący nosili je jako symbol władzy i autorytetu. W Księdze Wyjścia czytamy, że Aaron, arcykapłan Izraela, nosił napierśnik wysadzany dwunastoma klejnotami. Jednym z nich był ametyst. W dzisiejszych czasach biskupi Kościoła katolickiego ozdabiają ametystami pierścienie episkopalne. Korony królewskie przyozdabiano drogocennymi kamieniami, aby pomagały władcy mądrze sprawować rządy, poza tym miały za zadanie manifestować jego wysoką pozycję. Kamienie i kryształy były cenione przez Sumerów – mieszkańców Mezopotamii i Egipcjan. Przy mumii jednej ze starożytnych egipskich królowych znaleziono liczącą 7,5 tys. lat złotą bransoletę wysadzaną turkusami*.
Badania kryształów zostały zapoczątkowane 300 lat p.n.e. przez ucznia Arystotelesa, Teofrasta z Eresos. Naukowo zainteresował się nimi także Georgius Agricoli; w 1546 r. wydał dzieło De Natura Fossilium (O własnościach kopalin), a dziesięć lat później, już po jego śmierci, została wydana księga De Re Metallica (O górnictwie i hutnictwie); zawartą w niej wiedzę stosowano w górnictwie przez ponad dwieście lat. W 1837 r. amerykański uczony James Dwight Dana (1813–1895) opracował chemiczną systematykę minerałów, której poświęcił książkę System of Mineralogy.
W Ameryce Północnej i Południowej od wieków ceniono kryształy ze względu na ich duchowe i uzdrawiające właściwości. Majowie używali obsydianu do wyrobu noży ceremonialnych, a ludy zamieszkujące w dawnych czasach tereny Meksyku tworzyły lustra z pirytu.
Kryształy przez wiele tysięcy lat doceniano również w Indiach. Metoda nakładania kamieni na czakry została zapoczątkowana właśnie w tym kraju, wykorzystywano je tam również do korygowania negatywnych aspektów znaków zodiaku.
Na temat kryształów powstało wiele legend. Jedną z moich ulubionych jest przekonanie wczesnych chrześcijan, że kryształ górski pierwotnie był świętą wodą z nieba, która została przemieniona w lód podczas podróży na ziemię. Anioły zamieniły go następnie w kamień, żeby się nie roztopił i czuwał nad bezpieczeństwem ludzkości. Co ciekawe, słowo „kryształ” pochodzi z greckiego krýstallos oznaczającego lód. Tysiące lat temu ludzie myśleli, że kryształy są stworzone z lodu zamarzniętego tak mocno, że nigdy się nie roztopi. Rzymski uczony Pliniusz Starszy (23–79 n.e.) napisał, że „gwałtowna, kurcząca siła zimna formuje kamienny kryształ tak samo jak lód”**. Starożytni Grecy wierzyli, że wszystkie kryształy kwarcu stanowiły fragmenty kryształu prawdy, który Herkules zrzucił na ziemię z Olimpu.
Zgodnie z inną urzekającą legendą, jeśliby wykopać dołek w ziemi w miejscu, gdzie kończy się tęcza, można tam znaleźć kawałek turkusu. Co ciekawe, zarówno rdzenni Amerykanie, jak i Tybetańczycy dzielili pogląd, że turkus łączy ziemię z niebiosami.
Współczesne zastosowania
Kryształy były i nadal są używane jako amulety i talizmany. Sam noszę na szyi amulet z zielonego jadeitu, między innymi ma on za zadanie chronić mnie i przyciągać szczęście, oprócz tego każdego dnia przypomina mi o przyjacielu, który go dla mnie wykonał.
Niektóre minerały odgrywają istotną rolę w świecie współczesnej technologii. Wiele przedmiotów i urządzeń, jak komputery, telefony komórkowe, zegarki kwarcowe, karty kredytowe, lasery, światłowodowe linie telefoniczne, panele słoneczne czy telewizory, wymagają do pracy kryształów.
Moje osobiste wprowadzenie do świata kryształów
Na ogół ludzie zaczynają się interesować minerałami za sprawą przypadku. Ktoś mógł im je sprezentować lub sami kupili jakiś kamień zachęceni jego pięknem. Kiedy miałem około dwudziestu lat, otrzymałem w prezencie kryształ kwarcu. Nie był szczególnie urodziwy, ale po wzięciu go do ręki odczuwałem spokój i rozluźnienie. Nic wówczas jeszcze nie wiedziałem o kryształach, prosiłem więc znajomych, żeby potrzymali mój kwarc, by sprawdzić, czy odczuwają to samo, co ja. Jedni potwierdzali moje doznania, inni nie.
Mniej więcej rok później, czekając na lotnisku na swój lot, wdałem się w konwersację z o parę lat starszym ode mnie mężczyzną. Kiedy ustawiliśmy się w kolejce do wejścia na pokład, wręczył mi malutki kryształ z odpryśniętym wierzchołkiem. Powiedział, że ten kamień pomoże mi okiełznać mojego wewnętrznego wojownika i wieść dobre, produktywne życie. Poczułem się nieco zawstydzony, przyjmując prezent od nieznajomego, ale ten dar i wszystko, czego dowiedziałem się od tego człowieka na temat kamieni, dało mi bodziec do zgłębiania wiedzy o minerałach.
Od tamtej pory miewałem setki kryształów. Niektóre zostawały ze mną na rok lub dwa, inne nawet na kilkadziesiąt lat. W którymś momencie zwykle oddaję moje kamienie ludziom, którym mogą się przydać bardziej niż mnie, wciąż jednak mam dwa kawałki kwarcu, dzięki którym rozpoczęła się moja podróż.
Energia kryształów
Niezależnie od formy wszystkie kryształy kwarcu są piezoelektrykami – zostało to odkryte przez nagrodzonego Noblem francuskiego fizyka Pierre’a Curie (1859–1906) oraz przez jego brata Jacques’a. Pierre był mężem Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni radu. Bracia Curie zauważyli, że pod wpływem naprężenia na powierzchni kryształu pojawiają się ładunki elektryczne. Możesz zaobserwować to zjawisko na własnym krysztale. Gdy mocno go ściśniesz, siła naprężenia wzbudzi siłę elektromagnetyczną***.
Różnice między kryształami a kamieniami szlachetnymi
Ludzie czasami mylą jedne z drugimi. Kamienie szlachetne są piękne i trwałe, zazwyczaj używa się ich do celów dekoracyjnych. Szlifuje się je, fasetuje i poleruje, by mogły stać się ozdobą biżuterii. Kryształ jest ciałem stałym, którego molekuły zostały ułożone zgodnie ze wzorem geometrycznym i symetrycznym rozkładem ścian: każda ściana ma swój równoległy odpowiednik po drugiej stronie. Cukier i sól to dwa przykłady kryształów, nie są to jednak kamienie szlachetne. Kwarc jest jednym z najpopularniejszych kryształów, występuje na całym świecie. Wiele kamieni szlachetnych jest kryształami, ale są i takie, jak bursztyn, koral, perły czy turkusy, których pochodzenie jest organiczne.
Celem tej książki jest przedstawienie różnorodnych zastosowań kryształów niezależnie od ich rodzaju.
* Bruce Knuth, Gems in Myth, Legend and Lore, Jewelers Press, Thornton 1999, s. 1.
** A. M. Glazer, Crystallography: A Very Short Introduction, Oxford University Press, Oxford 2016.
*** Shaul Katzir, The Beginnings of Piezoelectricity: A Study in Mundane Physics, Springer, Dordrecht 2006, s. 15–16.Jak wybrać dla siebie kryształ
Jeśli nie masz jeszcze żadnych kryształów, są spore szanse, że gdy tylko zaczniesz z nimi pracować, dostrzeżesz potrzebę, by skompletować całą ich kolekcję. Na potrzeby tej książki wystarczy ci jednak tyko jeden. Nie ma znaczenia, który wybierzesz, ważne, aby dobrze ci się z nim pracowało.
Można je kupić w wielu miejscach: w sklepach z kamieniami i minerałami, w hurtowniach minerałów, na targach kamieni, rzemieślniczych i pchlich targach, w muzeach historii naturalnej. Możesz je również kupić w internecie, chociaż sam nigdy tego nie praktykowałem, jako że lubię obejrzeć i potrzymać dany kryształ przed nabyciem.
Na zakupach może ci się przydać poradnik o kryształach, ponieważ nie w każdym sklepie znajdziesz personel zainteresowany uzdrawiającymi czy duchowymi aspektami kamieni.
Etykieta nakazuje, by najpierw zapytać, czy można dany kryształ wziąć do ręki. Niektórzy ludzie, także sprzedawcy, nie lubią, gdy ktoś dotyka ich własności i należy to uszanować. Jest mnóstwo sposobów na wybór kryształu, ale ja wierzę, że to kryształ wybiera ciebie. Wiele razy zdarzyło mi się pójść do sklepu z zamiarem kupienia konkretnego kamienia i wrócić z zupełnie innym, ponieważ to on mnie do siebie przyciągnął. Zawsze, gdy zmuszałem się do trzymania się pierwotnego planu, nie byłem zadowolony z zakupionego kamienia, a czasami nawet wracałem do sklepu, żeby kupić kryształ, który mnie „wołał”.
Jego wybór jest jak zaprzyjaźnianie się. Prawdopodobnie masz wielu znajomych, ale niewielu z nich nazywasz przyjaciółmi. Z pewnością przyjemniej pracuje się nad projektem z ludźmi, których lubisz, niż z nieznajomymi czy z kimś, kogo ledwie znasz. Gdy znajdziesz właściwy kryształ, stanie się on twoim przyjacielem.
Kiedy zaczniesz poszukiwania, najlepiej nie mieć żadnych przyjętych z góry założeń. Wybierz się do sklepu i sam sprawdź, czy któryś z kryształów wyda ci się odpowiedni. Wiele osób wybiera kwarc, ale możesz kupić dowolny kamień. Daj sobie czas na podjęcie decyzji. Nie musisz go kupować w pierwszym odwiedzonym miejscu, nie powinieneś też nabywać kryształu, co do którego masz choćby najmniejsze wątpliwości.
Gdy znajdziesz odpowiadający ci kamień, postaraj się poczuć jego energię. Możesz to zrobić, umieszczając go we wnętrzu lewej dłoni i przykrywając delikatnie prawą. Skup się na dłoniach i zwróć uwagę na myśli, uczucia i wrażenia, które do ciebie przyjdą. To dobry znak, jeśli poczujesz, że kryształ już do ciebie należy. Kieruj się intuicją. Jeśli dany kamień wydaje ci się odpowiedni, to tak właśnie jest. Postąp tak z kilkoma kamieniami, zanim na któryś się zdecydujesz.
Są też inne sposoby testowania kryształów. Możesz położyć go na dłoni i delikatnie zacisnąć ją w pięść. Możesz trzymać go między palcem wskazującym a kciukiem. Możesz też położyć go na płaskiej powierzchni i otoczyć dłońmi oddalonymi od siebie o pięć centymetrów.
Mój dobry przyjaciel dokonuje wyboru kryształów, stojąc przed witryną. Zamyka oczy i rozluźnia się na chwilę, następnie otwiera je i wybiera pierwszy kryształ, na który padnie jego wzrok.
Nie w każdym sklepie z kryształami można dotykać kamieni. W takim wypadku przesuń nad nimi ręką i poczuj, który odpowiada na twoją energię. Zazwyczaj odczuwa się ciepło, gdy dłoń znajduje się nad kryształem, który pozostaje z daną osobą w harmonii; oznacza to, że będzie ci się z nim dobrze pracowało.
Jeśli spodobały ci się dwa kamienie i nie możesz się zdecydować, który kupić, połóż jeden po swojej lewej, a drugi po prawej stronie. Zamknij oczy, przez chwilę oddychaj głęboko i zapytaj siebie: „Który z tych kamieni byłby dla mnie teraz lepszy?”. Poczujesz wtedy, jak ciało delikatnie kieruje się w stronę kamienia, który będzie bardziej odpowiedni. Jeśli nie zauważysz żadnej reakcji, poczekaj kilka sekund i otwórz oczy. Nie ruszaj się. Zwróć uwagę na pozycję ciała oraz na to, czy wskazuje ono na któryś z kamieni. Ten proces to różdżkarstwo za pomocą ciała – zamiast różdżki czy wahadełka do wskazania właściwego kryształu wykorzystujesz siebie.
Różdżkarstwo za pomocą ciała jest przydatne także w innych sytuacjach, gdy chcesz dokonać wyboru między co najmniej dwoma obiektami. Kiedy jestem w księgarni i chcę kupić książkę o określonej tematyce, ale nie mogę się zdecydować, wykorzystuję tę metodę, żeby podjąć właściwą decyzję.
Kryształ, który kupisz, nie musi być idealny. Okazałe, perfekcyjnie zbudowane kamienie mogą wyglądać zjawiskowo, ale zazwyczaj są też dosyć drogie. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz wybrać kamień, który ma skazy. W żaden sposób nie wpłyną one na jego skuteczność. Bardziej prawdopodobne jest za to, że zakochasz się w tych wadach, ponieważ będą dodawać mu uroku i „osobowości”. Może się też okazać, że kryształ ze skazami emanuje lepszą energią niż ten, który wydawał się idealny.
Skoro już wybrałeś kamień, nadeszła pora, by go poznać. Nosząc go przy sobie, nawiążesz z nim więź. Mów do niego i uważnie nasłuchuj odpowiedzi. Będziesz zaskoczony myślami, które przychodzą do głowy podczas pracy z minerałem.
Kiedy już zapoznasz się ze swoim kamieniem, będziesz potrafił użyć go w każdej sytuacji, gdy poczujesz spadek energii lub pewności siebie. Wystarczy wtedy go pogłaskać i cicho poprosić o wszystko, czego potrzebujesz. W razie zmartwień lub problemów zawsze będziesz mógł skorzystać z jego pomocy. Ułatwi ci zachowanie spokoju i równowagi, zaoszczędzi stresu i nerwów.
Gdy znajdziesz dla siebie właściwy kamień, będzie cię chronił i prowadził we wszystkich działaniach, których się podejmiesz.Jak troszczyć się o kryształ
Z kryształami należy się obchodzić z miłością i szacunkiem. Konieczne jest ich regularne oczyszczanie w celu usunięcia wszelkich negatywnych energii, które mogły się do nich przyczepić. To ważne, by oczyścić kamień zwłaszcza po jego zakupie, bo nie wiadomo, z jakimi energiami miał kontakt, zanim trafił w twoje ręce.
Oczyszczenie kryształu
Niektórzy nie pozwalają nikomu dotykać swoich kryształów w obawie, że kamienie ściągną negatywną energię. Moim zdaniem jest też spora szansa, że zbiorą pozytywną energię. Idąc tym tokiem rozumowania, nie mam nic przeciwko temu, aby inni brali należące do mnie kryształy do ręki. Co więcej, zachęcam ludzi, aby dotykali tych kamieni, do których ich ciągnie. Są nimi zaciekawieni, chcą je poczuć. Pozwalam na to, jako że oczyszczenie kamieni jest proste. Kryształy muszą być regularnie oczyszczane, ponieważ absorbują wszystkie energie z otoczenia – dobre i złe. Są jak baterie: zbierają i przekazują energię dalej. Zabieg oczyszczania eliminuje wszystkie złe wibracje, które ściągnęły z przestrzeni i od ludzi mających z nimi kontakt.
Kiedy należy oczyścić kamień
Po pierwsze, powinieneś oczyścić go niezwłocznie po zakupie. Służy to usunięciu z niego wszelkich negatywnych śladów, które mógł zebrać, zanim trafił do ciebie. Należy czyścić go przed użyciem i zaraz po nim, a także za każdym razem, gdy czujesz, że stał się mętny i potrzebuje zastrzyku pozytywnej energii.
Kamienie szlachetne noszone na ciele powinny być oczyszczane codziennie. Używane do uzdrawiania oraz stosowane jako wahadła – przed każdym użyciem i po nim. Te, które służą do oczyszczenia otoczenia, a także kamienie ozdobne i ochronne powinny być czyszczone co najmniej raz w miesiącu. Ogólna zasada jest taka, żeby oczyszczać kamienie zawsze, gdy wydają się pozbawione blasku, energii i mocy.
Sposoby oczyszczania kryształów i kamieni szlachetnych
Najważniejszym elementem zabiegu oczyszczającego jest intencja. Niezależnie od wybranej metody myśl o tym, że chcesz usunąć wszelkie negatywne wibracje z kamienia.
Jest wiele sposobów oczyszczania. Poniżej przedstawiam trzynaście najpopularniejszych. Zdaj się na intuicję. Możesz wybrać jeden i stosować podczas każdego oczyszczania lub za każdym razem posiłkować się innym. Kolejna możliwość to połączenie dwóch lub trzech różnych metod albo wszystkich razem. Każdy z tych wariantów jest skuteczny w uwalnianiu kryształów od negatywnych energii.
Woda
Często wykorzystuje się ją do oczyszczania kamieni, lecz należy ją stosować ostrożnie. Można zostawić kryształ na deszczu, a najprościej jest skierować go do dołu i trzymać przez 3–4 minuty pod strumieniem bieżącej wody o temperaturze pokojowej, skupiając się jednocześnie na intencji całkowitego oczyszczenia kamienia z negatywnej energii. Następnie należy wytrzeć go bawełnianą lub lnianą ściereczką i zostawić na godzinę lub dwie na świeżym powietrzu.
Ten sposób świetnie się sprawdza, zwłaszcza jeśli chcesz mocniej oczyścić kryształ. Powinieneś to robić, gdy kamień został dopiero co zakupiony, wystawiony na działanie negatywnych emocji, jest noszony codziennie, był używany podczas zabiegów uzdrawiających, a także wtedy, gdy intuicja podpowiada ci, że należy go oczyścić. Takie oczyszczanie należy też przeprowadzić wtedy, gdy używałeś kryształu do jednego celu, ale chcesz zmienić jego przeznaczenie. Jeśli na przykład pracowałeś nad jednym rozdziałem tej książki i postanowiłeś zacząć eksperymenty zgodnie z materiałami przedstawionymi w innych rozdziałach, również należy wykonać zabieg oczyszczania. Proces ten nosi nazwę dedykacji, ponieważ kamień zostaje przeznaczony do określonych celów.
Stosuj wodę o temperaturze pokojowej. Ciepła, gorąca lub zimna może uszkodzić kryształ. Upewnij się, że woda mu nie zaszkodzi; może działać niszcząco zwłaszcza na miękkie kamienie, takie jak angelit, azuryt, howlit, malachit i selenit.
Okadzanie
To moja ulubiona metoda. Żeby ją zastosować, potrzebujesz kadzidła wykonanego z szałwii, cedru lub żubrówki. Ja najbardziej lubię szałwię. Kadzidła można kupić w sklepach z artykułami wellness i new age oraz w internecie. Łatwo je wykonać, a najbardziej satysfakcjonujące jest zrobienie ich z ziół, które samemu się uprawiało i wysuszyło. Wszelkie instrukcje można znaleźć w sieci. Należy być ostrożnym podczas używania kadzideł, ponieważ wydobywa się z nich dużo gorącego dymu. Gdy kadzidło zacznie się tlić, parokrotnie okadź dymem swój kryształ.
Jeśli nie dysponujesz kadzidłem, możesz okadzić kryształ dymem wydobywającym się z zapalonej świecy.
Kąpiel szałwiowa
Do oczyszczenia kryształu możesz też zastosować suszoną szałwię. Wsyp susz do szklanki i umieść w niej kryształ na dwadzieścia cztery godziny. Szałwia wyjątkowo dobrze radzi sobie z neutralizacją negatywnej energii i wprowadzaniem w jej miejsce energii pozytywnej. Susz jest jednorazowego użytku, po oczyszczeniu należy się go pozbyć – spalić go lub zakopać.
Zamiast szałwii możesz użyć suszonych płatków róży, olibanum, mirry, drzewa sandałowego lub dowolnej kombinacji ziół.
Słońce i księżyc
Wystawienie kryształu na światło słońca lub księżyca jest bardzo silnym sposobem oczyszczania. Połóż kryształ na godzinę w mocno nasłonecznionym miejscu lub zostaw w świetle księżyca co najmniej na jedną noc. Jeśli to możliwe, wystawiam swój kryształ na dwadzieścia cztery godziny najpierw na działanie światła słonecznego, a potem księżyca. Ametyst, celestyn, opal i turkus powinny być oczyszczane tylko w świetle księżyca, ponieważ promienie słońca mogą spowodować ich blaknięcie.
Ziemia
Zakopanie kryształu wierzchołkiem do dołu w ziemi na jeden do dwóch dni jest dobrym sposobem na jego oczyszczenie. Możesz zakopać go w ogródku lub w domu, a nawet zagrzebać w doniczce z kwiatem. Jeśli wybierzesz miejsce na dworze, zaznacz je, żebyś później bez problemu je znalazł.
Sól
Popularną metodą oczyszczania kryształów jest umieszczanie ich w szklanym pojemniku z solą co najmniej na dwadzieścia cztery godziny. Dobrze sprawdza się zwykła sól jodowana, ale wiele osób woli używać kamiennej lub morskiej. Zwróć uwagę, czy nie uszkadza powierzchni i tekstury kamienia.
Dźwięk
Przyjemne dźwięki są znakomitą metodą oczyszczania. Mogą to być czyste tony mis tybetańskich, delikatne dźwięki muzyki medytacyjnej, żywe brzmienie gongów lub pełen oddania śpiew.
Modlitwa
Prosta modlitwa do Uniwersalnej Siły Życiowej jest bardzo skutecznym sposobem na oczyszczenie kryształu. Trzymaj go w zagłębieniu dłoni i wypowiedz modlitwę: „Nieskończony Duchu (zwróć się do Boga, Bogini lub swojego własnego określenia boskości), proszę, oczyść ten kryształ ze wszystkich negatywnych energii, żeby mógł być używany dla dobra wszystkich. Dziękuję. Amen”. Jeśli wolisz, możesz wyrecytować mantrę lub modlitwę z katechizmu, na przykład „Ojcze nasz”.
Oddech
Możesz oczyścić kryształ, dmuchając na niego z intencją oczyszczenia. Trzymaj kryształ w zagłębieniu dłoni i wydychaj na niego powietrze, następnie odwróć go, żeby się upewnić, że oddech dotarł do niego z każdej strony. Nie ma znaczenia, jak długo będziesz to robił, najważniejsze, żebyś skoncentrował się na intencji. Zaletą tej metody jest to, że można ją zastosować szybko i w każdej chwili.
Całkiem niedawno przyjaciółka pokazała mi, jak oczyszcza swój kryształ, używając oddechu. Trzyma go blisko serca podczas wdechu, następnie zbliża do ust i wydmuchuje na niego powietrze. Powtarza te kroki siedem razy, zawsze obracając kryształ, żeby otrzymał jej oddech z każdej strony.
Brązowy ryż
Kryształ można też włożyć na noc do miski z brązowym ryżem. Rano przetrzyj go delikatnie miękką ściereczką i pozbądź się ryżu. Nie jedz go, ponieważ wchłonął negatywną energię, która przeszła na niego z kamienia. Wolę stosować brązowy ryż, ale biały jest równie skuteczny.
Geoda
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem geody ametystowej lub kwarcowej, możesz umieścić swój kryształ w jej wnętrzu na całą noc.
Zamrażanie
Ta metoda jest mało znana. Polega na włożeniu kamieni do zamrażarki na trzy do czterech godzin.
Wizualizacja
Połóż kryształ na prawej ręce. Wyciągnij lewą otwartą dłoń najwyżej, jak potrafisz. Wyobrażaj sobie, jak boska energia wkracza do twojego ciała przez lewą dłoń, a następnie emanuje z prawej ręki i oczyszcza kamień.
Ciąg dalszy dostępny w wersji pełnej