- W empik go
Mamo, możesz wszystko! - ebook
Mamo, możesz wszystko! - ebook
Podróż po sposobach organizacji, dzięki którym zyskujemy czas na to, co najważniejsze. Czy można rozciągnąć dobę? Jak stać się skuteczną w planowaniu i realizowaniu planu? Jak zacząć urzeczywistniać własny pomysł na życie? Z tym poradnikiem-plannerem zorganizujesz swoje życie i zaczniesz żyć w harmonii ze sobą. Znajdziesz tutaj mnóstwo szablonów, które ułatwią organizację, ale także ogrom wiedzy i doświadczenia autorki.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8155-623-1 |
Rozmiar pliku: | 2,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wyobraź sobie rodzinę, w której nic nie było zaplanowane, a wszystko, co miało miejsce, działo się całkowicie spontanicznie. Z dzisiejszej perspektywy tak właśnie wspominam czas, kiedy mieszkałam jeszcze z rodzicami. Nie mówię, że to źle. Moi rodzice doskonale się czują, żyjąc bez planu na życie, bez celów długoterminowych, bez zaglądania do kalendarza każdego dnia. Ale mnie to nie odpowiadało.
Ja potrzebuję stabilizacji i jeśli czytasz tę książkę, to najprawdopodobniej Ty także chciałabyś, aby w Twoim życiu choć w części zagościł porządek, jakaś przewidywalność, automatyzm. Chciałabyś zapewne, aby Twoje cele i marzenia się realizowały. Ale przede wszystkim chciałabyś w końcu znaleźć czas dla siebie.
Moje doświadczenia życiowe, choć zdawałoby się, że, żyjąc w spontanicznej rodzinie, przesiąkłam po części takim właśnie stylem życia, pokazują jednak, że można zorganizować się tak, aby wszystkie wyżej wymienione punkty były czymś naturalnym, a nie przypadkowym.
Tak, jak będąc dzieckiem alkoholika, możesz także wpaść w ten przerażający nałóg albo być abstynentem do końca życia, tak będąc córką spontanicznych rodziców, miałam dwa wyjścia. Jednym z nich było poddanie się pragnieniom chwili i, podobnie, jak to było w przypadku moich rodziców, budzić się w niedzielę rano z nagłym, fascynującym pomysłem na genialną wycieczkę. Te wyprawy były cudowne i jestem niezwykle wdzięczna moim rodzicom, że, zamiast spędzać niedziele przed telewizorem, oni zabierali mnie i moje siostry na zamki, festyny, do lasów i na wiele, wiele innych wypraw.
Druga strona medalu jednak kusiła mnie bardziej. Jako osoba potrzebująca stabilizacji, pragnęłam przewidywalności. Nie mając jej w domu rodzinnym, próbowałam od najmłodszych lat tak organizować sobie czas, aby na wszystko znaleźć choć chwilę.
Od dziecka fascynowała mnie praca mózgu i czytając przeróżne książki na ten temat, znalazłam odpowiedzi na pytania, kiedy wypada najlepszy czas na naukę, a kiedy na gimnastykę. Wiedzę tę uzupełniłam niedawno dzięki książce „Potęga KIEDY” dr Michaela J. Breusa, którą bardzo Ci polecam, jeśli interesuje Cię temat życia w zgodzie z własną naturą.
W tamtym czasach jednak działałam trochę po omacku, coraz bardziej zamykając się w szklanej kuli perfekcjonizmu. W mojej książce „Mamo, naostrz piłę! Zadbaj o swoją najważniejszą rolę” dużo pisałam na temat niskiego poczucia własnej wartości, bo to ono było kluczowe w decyzjach, jakie podejmowałam w związku z własną organizacją.
Chciałam być perfekcyjna — dziś wiem, że perfekcjonizm to pułapka i prowadzi do coraz niższego poczucia własnej wartości. To trochę, jak te soki w kartonach, które mają być stuprocentowe… Wydaje Ci się, że idziesz we właściwym kierunku, ale tak naprawdę całkowicie zbaczasz z tej naprawdę wartościowej drogi.
Podobnie było ze mną.
Zaraz po tym, jak, będąc na studiach, wyprowadziłam się z domu rodzinnego, postanowiłam zmienić swój styl życia i wprowadzić do niego maksymalną przewidywalność. Wszystko miałam zaplanowane, zaczynając od pór posiłków, przez czas nauki, po czas mycia zębów. Przez moment funkcjonowałam w ten sposób i czułam się z tym doskonale. Nie było miejsca na spontaniczność. Ze znajomymi umawiałam się z tygodniowym lub dwutygodniowym wyprzedzeniem, bo miałam zaplanowane pisanie książek czy inne działania z pogranicza mojego hobby. Nie pojawiałam się na spontanicznych niedzielnych obiadach u rodziców, jeśli wcześniej zaplanowałam coś innego.
Działałam zgodnie z planem, ale nie zgodnie z wartościami. Robiłam to, co sobie zaplanowałam, czego czas akurat wypadał, nie patrząc, co dzieje się wokół mnie. Nic nie było w stanie sprawić, abym zrezygnowała ze swojego planu. Z gorączką zabierałam się do godzinnej gimnastyki albo wychodziłam na wykład na uczelnię, choć i tak nic z niego nie zapamiętałam. Ale taki był plan, wykład wpisany był w kalendarz, więc trzeba było to zadanie odhaczyć.
W okresie moich studiów, aby łatwiej mi było się zorganizować, stworzyłam swój własny planner, który wydrukowałam na zwykłej drukarce i zbindowałam w pobliskim punkcie. Moja fascynacja plannerami pozostała mi do dziś, ale przestały one stanowić jedynie notes do zapisywania zadań.
Po pewnym czasie bowiem zaczęło mi doskwierać to perfekcyjne podejście do życia. Zaczęłam odnosić wrażenie, że nie robię nic innego, tylko pilnuję czasu. W tamtym okresie trafiłam też na pierwszą książkę, która do mnie przemówiła i skierowała w niego inną stronę. Zwróciłam na nią uwagę przez wzgląd na wiele mówiący tytuł „Ku doskonałości. 30 dni pracy nad sobą”. To właśnie ona uświadomiła mi, że doskonałość, powszechnie rozumiana jako ideał, bezbłędność, wymarzony stan, jest zgubna i może mnie doprowadzić jedynie do katastrofy.
Zaczęłam pracować nad sobą, jednocześnie dając sobie luz. Zdałam sobie sprawę, że z jednej skrajności uciekłam w drugą, która także nie dała mi szczęścia. Ponieważ jestem osobą, która konsekwentnie brnie do przodu w poszukiwaniu wewnętrznej harmonii i szczęścia, zaczęłam zmieniać swój harmonogram dnia. Do dziś nie trzymam się sztywno ustalonych godzin (poza umówionymi spotkaniami ze znajomymi, spotkaniami autorskimi, czy wizytami lekarskimi, itd.), a każde zadanie ma swój sens i jest częścią mojego życiowego planu. To jest coś, czego mi brakowało we własnej organizacji, a co sobie wypracowałam przez lata.
I to też jest tajemnica skuteczności mojej organizacji — działam tam, gdzie wiem, że ma to sens, gdzie zbliżam się do swoich celów długoterminowych i gdzie to naprawdę daje efekty. Wiem, co jest dla mnie najważniejsze, a ponieważ to zdrowie jest dla mnie kluczowe, nie trzymam się świetnie płatnej pracy, w której z każdym dniem marnieję psychicznie, tylko zmieniam na bardziej komfortową dla mojego zdrowia, nawet jeśli mniej płatną. Wiem, że moja rodzina jest dla mnie ważna i dlatego wybiorę ją, zamiast pozostawania po godzinach w pracy. Wiem, że ja sama jestem dla siebie ważna, dlatego bez wyrzutów sumienia znajduję dla siebie czas każdego dnia, aby popatrzeć przed siebie tak po prostu, aby poczytać książkę czy obejrzeć jakiś ciekawy film czy program.
To wszystko to jest kwestia wypracowania sobie pewnych nawyków, zaraz po tym, jak uznasz, że jesteś dla siebie tak samo ważna, jak inni. To podstawa tego, abyś rzeczywiście skutecznie się zorganizowała.1.3. Cechy kobiety zorganizowanej
Spójność wewnetrzna
To cecha, mówiąca o Twojej uczciwości wobec samej siebie i innych osób. Jeśli jesteś spójna, to Twoja myśl staje się Twoim słowem i czynem. Co wewnątrz to i na zewnątrz. Umawiasz się z samą sobą, że robisz coś, co jest dla Ciebie ważne i po prostu działasz. Nic nie jest w stanie Cię w tym zatrzymać — poza losowymi sytuacjami, na które nie masz wpływu (jak wypadek, choroba wymagająca przykucia do łóżka czy hospitalizacji, katastrofy pogodowe, jak powódź, huragan, który zniszczy Ci dom, itd.).
Kiedy mówisz sobie, że przechodzisz na dietę, to jako kobieta spójna wewnętrznie tak właśnie postępujesz. Odżywiasz się zgodnie z ustalonym planem i żadne podszepty nie są w stanie Ci przeszkodzić w wypełnieniu zadania. Jeśli decydujesz się spać przynajmniej 8 godzin dziennie, to nie ma szans, żeby coś Ci przeszkodziło położyć się o odpowiedniej porze, chyba że Ty sama świadomie podejmiesz decyzję, że robisz wyjątek na obejrzenie z mężem wieczorem filmu, bo w innym momencie nie macie na to szans.
Spotykam się czasem z sytuacjami, że umawiam się z kimś na spotkanie, ale osoby te do końca zastrzegają, że „póki co spotkanie jest aktualne”, przygotowując mnie na ewentualne odwołanie z ich strony. Kiedy do spotkania nie dochodzi, jak sądzisz, co jest powodem? Coś nagłego, co zaskoczyło osoby, odwołujące spotkania, pilniejszego niż spotkanie ze mną, mimo że w jakiś sposób byłam ważna w ich życiu. Pilniejsze jednak wygrało z ważnością… O rozróżnieniu tych spraw więcej przeczytasz i popracujesz w części trzeciej książki, w rozdziale na temat wybierania priorytetów.
Chcę Ci uświadomić, że słowność i uczciwość jest ogromnie ważna. Jeśli nie spełniasz obietnic danych sobie, jeśli zapisujesz coś w swoim kalendarzu, a potem tego nie robisz, automatycznie spada Twoje poczucie własnej wartości, bo zaczynasz widzieć siebie jako osobę niesłowną.
Oceń siebie, odpowiadając na poniższe pytania:
_______ 1/ Zapisuję zadania do wykonania i wykonuję w terminie. _______ 2/ Umawiam się na spotkania i odwołuję tylko w przypadku prawdziwej katastrofy.
_______ 3/ Nie używam zwrotu „To zbyt odległy dla mnie termin.”.
_______ 4/ Kiedy coś postanowię, ciężko mnie od tego odciągnąć.
_______ 5/ Jestem punktualna.
_______ 6/ Trzymam się zasad ogólnie pojmowanych jako wartościowe (przechodzę tylko na zielonym świetle, segreguję śmieci, mówię prawdę, itd.)
_______ 7/ To, co myślę o innych, znajduje odzwierciedlenie w tym, co do nich mówię, jak o nich mówię i co robię w stosunku do nich.
1 pkt — niestety, nie zgadzam się
2 pkt — trochę tak, a trochę nie
3 pkt — zgadzam się całkowicie
WYNIKI:
1 — 7: Jesteś mało spójna wewnętrznie. Przeanalizuj proszę wynik i zastanów się, nad czym najbardziej potrzebujesz popracować — świadomość braków to pierwszy krok do ich nadrobienia. Powodzenia!
8 — 17: Jesteś trochę na rozdrożu. Widać, że spójność jest dla Ciebie ważną kwestią, a dzięki temu zadaniu dowiedziałaś się, nad czym jeszcze trzeba popracować. Trzymam za Ciebie kciuki!
18 — 21: Jesteś bardzo spójna wewnętrznie! Gratuluję! Tak trzymaj i pozostań w tej kwestii sobą :)
Z tą cechą byłam dosyć na bakier w czasach, kiedy realizacja celów nie była moją mocną stroną. Obiecywałam sobie różne ambitnie rzeczy, ale ostatecznie przenosiłam je inny termin. I choć wydawało mi się, że wszystko jest w porządku, bo byłam punktualna i spełniałam obietnice dane innym osobom, segregowałam śmieci i praktycznie cały czas przechodziłam na zielonym świetle, nie mówiłam, że coś jest odległe w terminie, to wobec siebie samej byłam nieuczciwa. Dziś myślę, że znalazłabym się w grupie osób na rozdrożu, osiągając jakieś 14 punktów. Dzisiaj zdecydowanie osadzam siebie w grupie spójnych wewnętrznie osób.
Jak oceniałaś siebie, czytając cechy osób spójnych? Jeśli przy którymś zdaniu dałaś sobie jeden punkt, wypisz poniżej, jak zamierzasz popracować właśnie nad tym zachowaniem:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Proaktywność
Człowiek proaktywny to przeciwieństwo człowieka reaktywnego. Jako kobieta proaktywna nie reagujesz bez zastanowienia, ale panujesz nad swoimi emocjami i pobudkami. Nie ulegasz pokusom, tylko odpowiedzialnie realizujesz swój plan. Nie zrzucasz odpowiedzialności za własne niepowodzenie na innych. Wiesz, że to Ty decydujesz o tym, jakich słów używasz, jakie decyzje podejmujesz.
Dla mnie ta cecha była najważniejsza, bo, razem z niskim poczuciem własnej wartości, którego wynikiem stał się brak proaktywnego (odpowiedzialnego) zachowania, była powodem mojej nieskuteczności. Pomimo świetnie zaplanowanego czasu, idealnie wypełnionego kalendarza, poddawałam się nagłym potrzebom. Szukałam wsparcia, dotulenia i w związku z tym pobłażałam sobie. Mówiłam do siebie w myślach, że przecież mam prawo obejrzeć film, zamiast poczytać coś, co jest związane z moimi pasjami. A kiedy coś mi się nie udawało albo popełniałam gdzieś błąd, zrzucałam odpowiedzialność na złą pogodę, nieprzychylnych ludzi, na mój znak zodiaku.
Nie kochałam siebie, ale podświadomie chciałam siebie chronić i taka mieszanka skutkowała brakiem realizacji postanowień. Przeanalizuj proszę poniższe pytania i zastanów się, czy Ty bierzesz odpowiedzialność za to, co dzieje się w Twoim życiu.
_______ 1/ Kiedy ktoś się na mnie złości, nie odkrzykuję, tylko rozmawiam normalnym tonem.
_______ 2/ Nie obrażam słownie innych osób ani nie stosuję przemocy psychicznej.
_______ 3/ Nie używam zwrotu „To nie ja, to wina ….”.
_______ 4/ Potrafię odmówić, jeśli coś nie jest zgodne z moimi wartościami, zachowując przy tym szacunek do drugiej osoby.
_______ 5/ Biorę odpowiedzialność za to, co mówię sobie i innym osobom.
_______ 6/ Biorę odpowiedzialność za to, jakie decyzje podejmuję.
_______ 7/ Zdaję sobie sprawę, że tylko ja kształtuję moje własne życie i tylko ja mam na nie największy wpływ.
1 pkt — niestety, nie zgadzam się
2 pkt — trochę tak, a trochę nie
3 pkt — zgadzam się całkowicie
WYNIKI:
1 — 7: Jesteś osobą mało proaktywną. Ale nie poddawaj się! Przeanalizuj proszę wynik i zastanów się, nad czym najbardziej potrzebujesz popracować — świadomość braków to pierwszy krok do ich nadrobienia. Powodzenia!
8 — 17: Jesteś na rozdrożu — raz bywasz proaktywna, a w innych dziedzinach już nie. Ale dzięki temu zadaniu dowiedziałaś się, nad czym jeszcze trzeba popracować. Trzymam za Ciebie kciuki!
18 — 21: Jesteś osobą proaktywną! Gratuluję! Tak trzymaj i pozostań w tej kwestii sobą :)
Jak oceniałaś siebie, czytając cechy osób proaktywnych? Jeśli przy którymś stwierdzeniu dałaś sobie jeden punkt, wypisz poniżej, jak zamierzasz popracować właśnie nad tym zachowaniem:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pewność siebie i swoich pragnień
Jeśli jesteś pewna siebie i wiesz, czego chcesz, jesteś uczciwa wobec siebie i bierzesz odpowiedzialność za podejmowane decyzje, to niewiele może Cię zatrzymać. Tej pewności siebie mi brakowało, a co za tym idzie — pewności moich działań. Nie wierzyłam, że faktycznie mogę osiągnąć to, co sobie zaplanowałam. Pisałam książki, ale do szuflady, tworzyłam planner, ale do szuflady, nikomu go nie pokazując. Śniłam o swoim wymarzonym życiu, ale moje marzenia nigdy nie ujrzały światła dziennego. Wszystko pozostawało z moim umyśle i sercu.
Nie miałam odwagi przekroczyć strefy komfortu w obawie, że się nie uda, że zostanę wyśmiana, negatywnie oceniona z różnych powodów. I tak moje wielkie plany otworzenia miejsca dla kobiet zostały zakopane pod stertą obowiązków.
O takim miejscu, gdzie kobiety mogą uzyskać kompleksową pomoc, marzyłam od początku studiów. Niedaleko mojego dawnego miejsca zamieszkania stał opuszczony parterowy budynek. Miał kilka pomieszczeń i idealnie nadawał się do tego, aby tchnięto w niego nowe życie. Przejeżdżałam obok niego codziennie jadąc na uczelnię i każdego dnia wyobrażałam sobie, co będzie się znajdowało w poszczególnych pomieszczeniach. Ale nic z tym marzeniem nie robiłam, bo byłam przekonana, że nie nadaję się do stworzenia czegoś takiego, że sobie nie poradzę.
Dziś już tego budynku nie ma — został zastąpiony wysokim blokiem. Ale, jak być może wiesz, moje marzenie o miejscu dla kobiet odżyło całkiem niedawno i już dziś robię coś w kierunku jego powstania. Doskonale wiem, jakie usługi na pewno będą tam świadczone, mam w wyobraźni idealne do tego miejsce. Opracowałam plan działania. Nie pozwalam, aby znów pozostało to tylko w moich marzeniach.
Podobnie było z książkami — napisałam kilkadziesiąt książek, które teraz leżą na strychu w pudle. Pisałam je w zeszytach. Część z nich przepisałam do komputera i choć kiedyś nie odważyłam się ich wypuścić w świat, teraz możesz już przeczytać dwie z nich, wydane i czekające tylko na kolejnych nabywców. Na końcu tej książki przeczytasz, gdzie można zamówić moje powieści i poradniki.
Jeśli zatem marzysz o czymś, zdaj sobie sprawę, że, pracując nad poczuciem własnej wartości, możesz zyskać więcej niż sądzisz. Kiedy dorzucisz do tego spójność i odpowiedzialność, nic Cię nie zatrzyma!
Jak wysokie masz poczucie własnej wartości?
_______ 1/ Myślę i mówię o sobie w pozytywny sposób, pokazując siebie z dobrej strony.
_______ 2/ Daję sobie pozwolenie na popełnianie błędów, nie karcę siebie, ale wyciągam wnioski z popełnianych błędów.
_______ 3/ Lubię na siebie patrzeć.
_______ 4/ Szanuję poglądy i decyzje innych osób.
_______ 5/ Zdaję sobie sprawę z moich 50 najważniejszych pozytywnych cech (wygląd, umiejętności, wiedza, doświadczenie).
_______ 6/ Każdego dnia znajduję czas na własne przyjemności i odpoczynek.
_______ 7/ Moje zdrowie jest dla mnie najważniejszą wartością.
1 pkt — niestety, nie zgadzam się
2 pkt — trochę tak, a trochę nie
3 pkt — zgadzam się całkowicie
WYNIKI:
1 — 7: Masz niskie poczucie własnej wartości. Pamiętaj jednak, że możesz nad tym skutecznie pracować! Przeanalizuj proszę wynik i zastanów się, nad czym najbardziej potrzebujesz popracować — świadomość braków to pierwszy krok do ich nadrobienia. Następnie weź udział w cyklicznym darmowym wyzwaniu na temat poczucia własnej wartości na moim fanpage’u i przeczytaj książkę „Mamo, naostrz piłę!” (nawet jeśli nie jesteś mamą, to książka dla każdej kobiety). Powodzenia!
8 — 17: Widać, że pracujesz nad swoim poczuciem własnej wartości. Dzięki temu zadaniu dowiedziałaś się, nad czym jeszcze trzeba popracować. Trzymam za Ciebie kciuki! Weź udział w kolejnym darmowym wyzwaniu na moim fanpage’u na temat budowania poczucia własnej wartości i przeczytaj książkę „Mamo, naostrz piłę!”, w której przejdziesz przez wiele etapów budowania poczucia, że jesteś naprawdę wartościową osobą.
18 — 21: Twoje poczucie własnej wartości jest na naprawdę wysokim poziomie! Gratuluję! Tak trzymaj i pozostań w tej kwestii sobą :)
Jak oceniałaś siebie, czytając cechy osób z wysokim poczuciem własnej wartości? Jeśli przy którymś zdaniu dałaś sobie jeden punkt, wypisz poniżej, jak zamierzasz popracować właśnie nad tym zachowaniem:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
W mojej poprzedniej książce „Mamo, naostrz piłę!” skupiam się całkowicie na Tobie, na budowaniu poczucia własnej wartości, odpowiedzialności za swoje życie, świadomości, jak wielki wpływ mamy na to, co się w nim dzieje. Jeśli czujesz, że potrzebujesz popracować nad swoim charakterem, zachęcam Cię do ukończenia programu, jaki prezentuję w tej książce. Jest ona idealnym uzupełnieniem obecnej, dotyczącej organizacji życia.
Poczucie własnej wartości mocno łączy się z poczuciem własnej skuteczności. Kiedy wierzysz, że jesteś w stanie czegoś dokonać, stawiasz sobie wyższe cele, bardziej ambitne. Jeśli Twoje poczucie własnej skuteczności jest niskie, zaczynasz tracić motywację, tak niezbędną do tego, aby w ogóle zacząć działać. Twoje cele pozostają w sferze marzeń i nigdy nie wypływają na zewnątrz.
Wierząc w swoje siły, nie zaczynasz oczywiście nagle podejmować ryzyko bez wcześniejszej oceny sytuacji.70 Poczucie własnej skuteczności daje Ci — co prawda subiektywny — ale realny obraz tego, czego faktycznie jesteś w stanie dokonać., w granicach własnych możliwości. Umożliwi Ci to wysokie poczucie własnej wartości.
Poczucie obfitości
Poczucie obfitości to nic innego, jak docenianie tego, co się ma, poczucie, że świat jest tak bogaty, tak obfity w szanse, możliwości i okazje, że starczy ich dla każdego. Osoba, która ma wysokie poczucie obfitości, dzieli się z innymi tym, co ma sama. Jeśli dowiedziała się o jakimś kursie z ograniczoną liczbą uczestników, nie zachowuje tej informacji dla siebie, aby przypadkiem nikt nie jej ubiegł i nie zajął być może ostatniego wolnego miejsca, tylko dzieli się tą wiadomością. Jeśli zdobyła za darmo jakieś wartościowe notatki, przekazuje je innym osobom, którym mogą się przydać. Taka osoba wie, że dzieląc się mnoży wartość.
Przyznam Ci się, że w moim przypadku ta cecha jest wypracowana nad wyraz i to właśnie nie jej brak, ale nadmiar sprawia, że jest nieco zaburzona. Pracuję zatem nad czymś zupełnie odwrotnym. Zupełnie nie mam problemów z dzieleniem się za darmo produktami, które tworzę, wiedzą, usługami wsparcia kobiet, kiedy tylko tego potrzebują. Lubię pomagać innym osobom, znam jednak wartość moich produktów czy usług i wiem, ile pracy w nie włożyłam. Zrozumiałam to całkiem niedawno, a mój wkład w poprawę tego stanu przynosi efekty w postaci dużo większego szacunku do mojej pracy.
Jakie jest Twoje podejście do tematu obfitości? Dostrzegasz, w jak bogatym świecie żyjemy? Ile mamy możliwości? Nigdy wcześniej świat nie był aż tak obfity w możliwości do zrealizowania własnych celów. Korzystasz z tego?
Oceń siebie, dając sobie odpowiednie punkty:
_______ 1/ Kiedy mam coś, czym mogę się podzielić, dzielę się.
_______ 2/ Lubię pomagać innym bezinteresownie.
_______ 3/ Dostrzegam wokół mnóstwo okazji do rozwoju, pracy zawodowej, nawiązania ciekawych znajomości i współpracy.
_______ 4/ Widzę, jak wiele jeszcze można zdziałać, aby świat był jeszcze piękniejszy.
_______ 5/ Cieszę się z tego, co mam — nie narzekam, nie obwiniam nikogo za jakieś braki, ale doceniam to wszystko, co zdobyłam.
_______ 6/ Cenię pracę innych osób i nie wymagam, aby dawali mi owoce swojej pracy za darmo.
_______ 7/ Jeśli coś uznam za wartościowe i stwierdzam, że jest warte swojej ceny, nie zastanawiam się zbyt długo nad decyzją.
1 pkt — niestety, nie zgadzam się
2 pkt — trochę tak, a trochę nie
3 pkt — zgadzam się całkowicie
WYNIKI:
1 — 7: Masz poczucie, że świat nie jest zbyt obfity. Popracuj nad tym, aby odzyskać radość z życia w nim! Przeanalizuj proszę wynik i zastanów się, nad czym najbardziej potrzebujesz popracować — świadomość braków to pierwszy krok do ich nadrobienia. Powodzenia!
8 — 17: Z jednej strony widzisz obfitość świata i okazji, z drugiej — Twoje decyzje kłócą się z tym. Nad tym jednak można popracować. Trzymam za Ciebie kciuki!
18 — 21: Masz wysokie poczucie obfitości i wdzięczności za to, co masz!! Gratuluję! Tak trzymaj i pozostań w tej kwestii sobą :)
Jak oceniałaś siebie, czytając cechy osób widzących to, co wielu innym umyka? Jeśli przy którymś zdaniu dałaś sobie jeden punkt, wypisz poniżej, jak zamierzasz popracować właśnie nad tym zachowaniem:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pozytywne nastawienie
Nic tak nie mobilizuje do działania, jak pozytywne nastawienie. Kiedy jesteś optymistycznie nastawiona do swoich działań, to znaczy, że mocno w nie wierzysz! I to czują też inni, którzy z chęcią pomogą Ci w realizacji Twojego planu na życie.
_______ 1/ Jeśli czegoś pragnę, skupiam się na pozytywnym efekcie tego działania.
_______ 2/ Wiem, że moje myśli mają decydujący wpływ na to, co się w moim życiu dzieje.
_______ 3/ Słowa, jakich używam, determinują moje nastawienie do danego zadania — negatywne sprawiają, że odechciewa mi się, pozytywne mobilizują do działania.
_______ 4/ Potrafię naprawdę wiele i wiem, że przy odpowiedniej ilości pracy i determinacji jestem w stanie osiągnąć bardzo dużo.
_______ 5/ Jestem wdzięczna za każdy nowy dzień i za to, co się w nim dzieje.
_______ 6/ Przynajmniej kilka razy w tygodniu zasypiam z uśmiechem, wyobrażając sobie swój zrealizowany cel.
_______ 7/ Czuję się pełna energii i chęci do działania; czuję, że niewiele może mnie zatrzymać!
1 pkt — niestety, nie zgadzam się
2 pkt — trochę tak, a trochę nie
3 pkt — zgadzam się całkowicie
WYNIKI:
1 — 7: Mało pozytywnego nastawienia w Tobie… Przeanalizuj proszę wynik i zastanów się, nad czym najbardziej potrzebujesz popracować — świadomość braków to pierwszy krok do ich nadrobienia. Powodzenia!
8 — 17: Widać, że masz w sobie potencjał do wyrobienia w sobie nawyku pozytywnego nastawienia do własnych działań. Dzięki temu zadaniu dowiedziałaś się, nad czym jeszcze trzeba popracować. Trzymam za Ciebie kciuki!
18 — 21: Jesteś osobą pełną pozytywnego nastawienia do tego, co robisz! Gratuluję! Tak trzymaj i pozostań w tej kwestii sobą :)
Jak oceniałaś siebie, czytając cechy osób pozytywnie nastawionych? Jeśli przy którymś zdaniu dałaś sobie jeden punkt, wypisz poniżej, jak zamierzasz popracować właśnie nad tym zachowaniem:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________2.1. Wizja życia
Za Tobą intensywna praca nad swoim charakterem, który jest kluczowy w skutecznym realizowaniu własnych celów. Bez tego możesz jedynie pomarzyć o … swoim wymarzonym życiu. W tym miejscu chciałabym Cię zapytać wprost, czy Ty w ogóle marzysz? Pytam o to, bo tak wiele kobiet, z którymi pracuję, nie pozwala sobie na marzenia, że powinno mnie to coraz mniej dziwić. Tymczasem, ja jestem coraz bardziej zdumiona, bo to od marzeń wszystko się zaczyna!
Poniżej chciałabym, abyś ten rozdział przeczytała, a potem znalazła dla siebie przynajmniej pół godziny i położyła się wygodnie, próbując wyobrazić sobie swoje wymarzone życie. Zadam Ci pytania, które mogą pomóc w tworzeniu swojej wymarzonej wizji życia.
Przede wszystkim odpowiedz bez zastanawiania, dokładnie tak, jak czujesz, na pytanie: Co byś zrobiła, gdybyś wygrała 5 milionów złotych i nigdy więcej nie musiałabyś się martwić o swoją przyszłość.
Tutaj nie chodzi o rozumowe podejście do przyszłości. Tutaj zależy mi, abyś posłuchała przez moment, co podpowiada Ci serce. Dlatego nie zastanawiaj się nad odpowiedzią, tylko poczuj ją, a potem wpisz poniżej. Będzie Ci jeszcze potrzebna.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
A teraz, już dokładnie zastanawiając się nad odpowiedziami, opisz swoją wymarzoną przyszłość:
1. Gdzie właśnie się budzisz? Opisz swoje miejsce zamieszkania.
2. Jak się czujesz?
3. Jak wyglądasz?
4. Jaką jesteś osobą?
5. Kto jest obok Ciebie?
6. Kto jest jeszcze w domu?
7. Jakie rytuały poranne — dla ciała (też zdrowia), duszy, intelektu, emocji — właśnie realizujesz?
8. Co przygotowujesz na śniadanie?
9. Gdzie jesz śniadanie — w domu, w pracy, gdzieś indziej?
10. Czym się zajmujesz na co dzień?
11. Gdzie pracujesz — w domu, w innym miejscu?
12. Pracujesz u kogoś, czy masz swoją działalność?
13. Jakie pasje swojego życia realizujesz, jakie planujesz zacząć realizować?
14. Jakie miejsca na świecie zwiedziłaś i jakie planujesz jeszcze zwiedzić?
15. Jakie wieczorne rytuały, pomagające zadbać o ciało (też zdrowie), duszę, intelekt i emocje, zrealizujesz wymarzonego dnia?
16. Ile godzin śpisz?
Patrząc na swoje wymarzone życie, co czujesz?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jeśli wolisz, wypełnij szablon, dostępny na następnej stronie: