- promocja
Marna 1914 - ebook
Marna 1914 - ebook
Gdy latem 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa, na Belgię i Francję spadła niemiecka ofensywa. Po zajęciu Belgii i odrzuceniu wojsk francuskich z Alzacji i Lotaryngii, na początku września armie cesarza Wilhelma II parły na Paryż. Dopiero w bitwie nad Marną, stoczonej pomiędzy 5 a 12 września 1914 roku, Francuzi udaną kontrofensywą zatrzymali pochód nieprzyjaciela i pogrzebali plany wojenne Rzeszy – błyskawicznego rzucenia zachodniego sąsiada na kolana, tak jak w 1870 roku. Do sukcesu Francuzów przyczyniło się sprawne dowodzenie gen. Joffre’a, wielka determinacja oraz... paryskie taksówki, które dowiozły na front świeże oddziały. Bitwę tę nazwano „cudem nad Marną”. Sprawiła ona, że walki na froncie zachodnim przybrały charakter pozycyjny, a ogromny obszar od kanału La Manche po Morze Śródziemne przedzieliły linie zasieków i okopów, w których miliony żołnierzy spędziły następne cztery lata.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-16074-3 |
Rozmiar pliku: | 3,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Wstęp
------------------------------------------------------------------------
Od wielu już lat interesują mnie działania wojenne w pierwszej wojnie światowej. Postanowiłem się zmierzyć z jedną z najważniejszych bitew tego konfliktu. Brak tomu jej poświęconego w serii „Historyczne Bitwy” stawał się coraz bardziej odczuwalny, gdyż w ostatnich latach przybyło już kilka prac o mniej istotnych starciach Wielkiej Wojny. Przedstawienie bitwy nad Marną było trudne, ale oddając do rąk Czytelników niniejszą książkę, mam nadzieję, że wywiązałem się z tego choćby w stopniu dostatecznym. Z tego względu liczę, że spotka się ona z życzliwym przyjęciem.
Bitwa nad Marną zatrzymała niemiecki pochód w głąb Francji i tym samym pogrzebała plany wojenne Drugiej Rzeszy. Starcie to również uratowało Paryż przed zdobyciem lub choćby oblężeniem – jak w wojnie francusko-pruskiej z lat 1870–1871. Pamiętać jednak należy, że skoro wówczas to nie złamało woli walki z najeźdźcami, można jedynie spekulować, jak byłoby w 1914 roku.
Niemcy bez wątpienia potrzebowali zwycięstwa pod Paryżem, jeżeli zamierzali później zniszczyć oddziały nieprzyjaciela. Z ich perspektywy była to zatem bitwa rozstrzygająca. Z tego względu klęska nad Marną była niejako początkiem końca dla wojsk cesarskich, choć przyszło na to czekać jeszcze ponad cztery lata. Niemcy już nigdy nie byli tak blisko zwycięstwa na Zachodzie jak wówczas. Można oczywiście przywołać potężne niemieckie ofensywy z wiosny i lata 1918 roku, nie wolno jednakże zapominać, że wówczas po stronie Francji i Wielkiej Brytanii stanęły już Stany Zjednoczone.
Co zaskakujące, w polskiej historiografii bitwa nad Marną zajmuje miejsce wręcz odwrotnie proporcjonalne do jej znaczenia. Do tej pory nie powstała żadna jej monografia, choć odnoszono się do tego starcia w wielu kontekstach. Nie można zapominać, że to tylko pozornie była „obca” bitwa. W szeregach armii niemieckiej walczyło przecież wielu Polaków. Po drugie, po przegranej wojsk cesarskich wojna zmieniła się w walki pozycyjne, które doprowadziły do wyczerpania i klęski armie wszystkich trzech zaborców. To zaś umożliwiło powstanie niepodległej Polski.
Podstawą pracy są przede wszystkim historie oficjalne tj. niemiecka _Der Weltkrieg 1914 bis 1918. Operationen zu Lande_¹ i francuska _Les Armées françaises dans la Grande Guerre_² wraz z załącznikami zawierającymi rozkazy i meldunki z pola walki³. Nie mogło także zabraknąć brytyjskiej _Military Operations. France and Belgium 1914_⁴. Pozycje te liczą w sumie kilka tysięcy stron opisów ruchów wojsk i analiz sytuacji. Cennym uzupełnieniem były nowsze publikacje dotyczące wrześniowych zmagań, napisane przez Iana Seniora⁵, Holgera Herwiga⁶ oraz Iana Sumnera⁷. Należy jednak pamiętać przy tym, że niektóre współczesne syntezy, zwłaszcza te o charakterze rocznicowym, nie zawsze cechują się wysokim poziomem merytorycznym⁸.
Wykorzystałem także, z natury subiektywne, wspomnienia uczestników opisywanych wydarzeń. Po stronie niemieckiej dotyczy to głównie wspomnień dowódców armii prawej flanki⁹ wraz z obszernym wstępem do francuskiego wydania wspomnień generała von Hausena¹⁰. Jeżeli chodzi o Brytyjczyków i Francuzów, to skorzystałem ze słynnych wspomnień _1914_ sir Johna Frencha¹¹, jak również publikacji Ferdinanda Focha¹² oraz Josepha Gallieniego¹³. Pozwala to spojrzeć na wydarzenia również ich oczami.
Wykorzystałem również liczne niemieckie i francuskie historie pułkowe, jednakże nie stały się one głównym źród-łem, gdyż pisane były ku pokrzepieniu serc, a nie w celu obiektywnego przedstawienia opisywanych wydarzeń. Dodatkowo niemieckie publikacje tego typu często opisują szczegółowo drobne epizody, podczas gdy francuskie są najczęściej skrajnie lakoniczne. Te ostatnie były wielokrotnie weryfikowane ze źródłami archiwalnymi, w tym dziennikami działań bojowych. Z kolei historie jednostek Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego (BEF) były mi dostępne w ograniczonym zakresie. Sięgnięcie do nich wszystkich pozwoliło na przybliżenie Czytelnikowi realiów pola walki i uczynienie narracji bardziej żywą.
Na potrzeby niniejszego opracowania przyjąłem cezurę czasową tytułowego starcia, zgodną z oficjalnym wykazem bitew i bojów opracowanym przez niemiecki Sztab Generalny, według którego toczyło się ono od 5 do 12 września 1914 roku¹⁴. Pozwala to opisać całość działań – od nawiązania styczności bojowej przez IV KRez z Francuzami nad Ourcq do zakończenia niemieckiego odwrotu na linię rzeki Aisne, jednakże z pominięciem prób przełamania tej pozycji przez wojska francusko-brytyjskie po zakończeniu bitwy nad Marną. Są to nieco szersze ramy chronologiczne niż funkcjonujące w polskiej historiografii od 5 do 9 września 1914 roku¹⁵. Alianci również nieco inaczej datowali przebieg bitwy. Dowodzący BEF marszałek sir John French uważał, że bitwa została rozstrzygnięta w nocy z 10 na 11 września¹⁶. Podobnie Annika Mombauer uznała, że bitwa trwała w dniach 6–10 września¹⁷. Dla Francuzów z kolei zaczyna ona się od generalnej kontrofensywy, rozpoczętej 6 września¹⁸.
W przypadku ram terytorialnych zdecydowałem się ograniczyć opis do działań niemieckich 1., 2. i 3. Armii, pozostałe przedstawiając jedynie skrótowo. Należy przy tym pamiętać, że według Niemców nad Marną toczył się szereg bitew, do których zaliczali także walki toczone przez 4. i 5. Armię¹⁹. Działania tych dwóch związków operacyjnych były jednak bardziej związane z twierdzą Verdun niż dramatycznymi wydarzeniami na nad Marną i Ourcq. Z tego względu, dla zaoszczędzenia miejsca, zostały one w niniejszej książce przedstawione jedynie skrótowo.
Autor publikacji w tak poczytnej serii jak „Historyczne Bitwy” musi się liczyć z tym, że jego książka trafi zarówno do rąk początkujących czytelników, jak i takich, którzy mogą już uchodzić za znawców tematu. Stąd efekt końcowy jest swego rodzaju kompromisem, mającym zainteresować tych pierwszych i nie rozczarować tych drugich. Nie jest to łatwe i nigdy nikogo całkowicie nie zadowala, toteż pozwalam sobie prosić, by Czytelnik miał to na względzie i wykazał się wyrozumiałością w stosunku do piszącego te słowa.
Ze względu na wymagania objętościowe, jakim podlegają książki z serii, opis wydarzeń stanowiących tło dla tytułowej bitwy, ograniczyłem do niezbędnego minimum, w miarę możliwości wskazując zainteresowanym pogłębieniem wiedzy warte przeczytania polskojęzyczne publikacje na ten temat.
Na początku przedstawiam armie stron: niemiecką, francuską i brytyjską, a następnie ich plany wojenne. Pomijam przy tym Belgów, gdyż nie brali oni udziału w bitwie nad Marną. Kolejne dwa rozdziały niniejszej publikacji charakteryzują przebieg działań na froncie zachodnim w pierwszym miesiącu wojny oraz sytuację strategiczną w początku września 1914 roku. Następne zaś przedstawiają przebieg bitwy dzień po dniu, aż do krytycznego 9 września, kiedy zapadła decyzja o generalnym odwrocie wojsk niemieckich. Manewr ten opisałem w osobnym rozdziale, który obejmuje działania wojenne w dniach 10–12 września 1914 roku. Oczywiście w każdym z przypadków najwięcej miejsca poświęciłem walkom na niemieckiej prawej flance.
W miarę dostępności źródeł starałem się przenosić Czytelnika między biurkami generałów i sztabowców a pierwszą linią frontu. Należy oczywiście mieć na uwadze, że dotarcie do źródeł wytworzonych przez prostych żołnierzy było dużo trudniejsze i nie zawsze możliwe w stopniu, który byłby satysfakcjonujący.
Ponieważ starałem się nie ograniczać do suchego przedstawienia faktografii, a również dokonać pewnego podsumowania bitwy i jej analizy, zdecydowałem się umieścić te kwestie w ostatnim rozdziale, co dało możliwość obszerniejszego ich potraktowania. Uwypukliłem w nim rolę bitwy nad Marną oraz dostarczyłem argumentów na rzecz oceny tych zmagań, jaką wystawiłem na kartach niniejszej pracy. W pierwszym podrozdziale przedstawiłem straty, jakie poniosły armie: francuska, brytyjska i niemiecka w czasie opisywanych walk. Następnie starałem się ukazać błędy popełnione przez obie strony, a tam, gdzie to było możliwe, dążyłem do wskazania osób personalnie za to odpowiedzialnych. Opisałem również wnioski, jakie można wyciągnąć z krwawych walk nad Marną. Ostatni podrozdział zaś poświęciłem na rozważenie kilku scenariuszy alternatywnego przebiegu starcia.
Zgodnie z zasadą przyjętą w oficjalnych historiografiach pierwszej wojny światowej, powstałych w okresie międzywojennym, opis wydarzeń prowadzony jest od prawej flanki do lewej z nielicznymi wyjątkami. To, że kierunek ten miał znaczenie dla wojskowych, widać choćby po numeracji armii niemieckich czy francuskich. W obu przypadkach armia prawoskrzydłowa miała nr 1. Zdecydowałem jednocześnie za punkt odniesienia przyjąć pozycje wojsk niemieckich, toteż jednostki ententy opisywane będą najczęściej w odwrotnym kierunku. Jest to zabieg czysto techniczny, ułatwiający uporządkowanie treści piszącemu i jej odbiór Czytelnikowi.
Pisownia cytatów z książek wydanych w języku polskim w okresie międzywojennym została uwspółcześniona. Z kolei w przypadku prac w językach: angielskim, francuskim i niemieckim wszystkie tłumaczenia zostały dokonane przeze mnie. W przypadku pewnych wątpliwości, zwłaszcza przy odręcznie pisanych dziennikach bojowych jednostek francuskich, pomocy udzielili użytkownicy forum www.language-learners.org zarejestrowani tam po nickami (w kolejności alfabetycznej): AnneL, Arnaud, guyome i Speakeasy²⁰. Chciałbym im w tym miejscu serdecznie podziękować.
Podziękowania należą się redaktorowi Bogusławowi Brodeckiemu, który cierpliwie namawiał mnie do napisania tej książki, bez czego z pewnością nie ujrzałaby ona światła dziennego. Wdzięczny jestem również (w kolejności alfabetycznej): dr. Sławomirowi Kułaczowi, dr. Łukaszowi Przybyle oraz Albertowi Rokoszowi za pomoc w dotarciu do materiałów poświęconych bitwie nad Marną.
Szczególnie chciałbym jeszcze podziękować dr. Łukaszowi Przybyle za poświęcenie swojego czasu na przejrzenie maszynopisu i zgłoszenie do niego swoich uwag merytorycznych, a także za owocne dyskusje, jakie toczyliśmy w toku powstawania tej książki. Kolejnym czytającym maszynopis był dr Radosław Wiśniewski, który skupił się na analizie logiczności wywodu oraz stylistyce. Również bez Jego wkładu książka ta byłaby znacznie uboższa!
Na koniec chciałbym podziękować mojej Żonie Barbarze, która wykazała się ogromną cierpliwością i wyrozumiałością wobec męża, który długie tygodnie spędzał głównie przy komputerze, a nawet jeżeli nie, to i tak myślami był w innym czasie i miejscu; no i za tolerowanie w tym czasie książek i papierów porozkładanych na biurku i dookoła niego. Podobnie chciałbym podziękować moim dzieciom: Natalii, Helenie, Weronice, Jerzemu oraz Stanisławowi, i jednocześnie je przeprosić, że wielokrotnie nie znajdowałem dla nich czasu, gdy byłem pogrążony w pisaniu.
Nie chcę zmieniać poprzedniego akapitu, gdyż miał on być zakończeniem wstępu. Życie jednakże pisze różne scenariusze i muszę dopisać jeszcze podziękowania wszystkim tym, którzy pomagali mi czy wspierali mnie modlitwą czy dobrym słowem w trakcie bitwy z nowotworem, którą przyszło mi niespodziewanie stoczyć; bez względu na wynik, jaki dla mnie ona przyniesie.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1.
Wykorzystano w pracy przede wszystkim _Der Weltkrieg 1914 bis 1918_, Berlin 1925, t. 1, a także _Der Weltkrieg 1914 bis 1918_, Berlin 1926, t. 3; Samej zaś bitwy dotyczy _Der Weltkrieg 1914 bis 1918_, Berlin 1926, t. 4.
2.
Wykorzystano woluminy tomu pierwszego wraz z aneksami: _Les armées françaises dans la Grande guerre,_ dalej AFGG nr tomu/nr woluminu). Bitwy nad Marną dotyczą zaś bezpośrednio: AFGG, I/3, cz. 1, Paris 1931, oraz AFGG I/3, cz. 2, Paris 1932.
3.
Warto przy tym dodać, że woluminy z załącznikami (oznaczane w przypisach jako Ann) liczą w sumie kilka tysięcy stron!
4.
J.E. Edmonds, _Military operations. France and Belgium, 1914_, t. 1, wyd. 3, London 1937.
5.
I. Senior, _Invasion 1914. The Schelieffen Plan to the Battle of the Marne_, Oxford–New York 2014.
6.
H.H. Herwig, _Marne 1914. Eine Schlacht, die die Welt veränderte?_, Paderborn 2016.
7.
I. Sumner, _The First Battle on the Marne 1914. The French „miracle” halts the Germans_, Oxford 2010.
8.
J. Centek, B. Centek, _„Samobójstwo Europy” Andrzeja Chwalby. Udana synteza Wielkiej Wojny?_, „Przegląd Historyczny”, 2014, nr 4, s. 697–708; J. Centek, _Andrzej Chwalba – „Samobójstwo Europy” – recenzja_ , ,Dostępny https://www.youtube.com/watch?v=Q4w8BbMDqtk.
9.
K. von Bülow, _Mein Bericht zur Marneschlacht_, Berlin 1919; A. von Kluck, _Der Marsch auf Paris und die Marneschlacht 1914_, Berlin 1920; M. von Hausen, _Erinnerungen an den Marnefeldzug 1914_, Leipzig 1920.
10.
C. Mangin, _Préface_, M. von Hausen, _Souvenirs de la campagne de la Marne en 1914_, Paris 1922, s. 7–21.
11.
J. French, _1914_, wyd. 2, London 1919.
12.
F. Foch, _Mémoires pour servir à l’histoire de la guerre 1914–1918_, t. 1, Paris 1931.
13.
J. Gallieni, _Obrona Paryża_, Warszawa 1924.
14.
_Die Schlachten und Gefechte des grossen Krieges 1914–1918. Quellenwerk nach den amtlichen Bezeichnungen zusammengestellt vom Grossen Generalstab_, Berlin 1919, s. 28–30.
15.
_Mała encyklopedia wojskowa_, Warszawa 1970, t. 2, s. 267 nn.
16.
J. French, _op. cit._, s. 137.
17.
A. Mombauer, _The Battle of the Marne. Myths and Reality of Germany’s “Fateful Battle”_, „The Historian”, 2006, nr 4, s. 747.
18.
Od tej daty zaczyna się tom francuskiej historii oficjalnej poświęcony tej bitwie. Zob. AFGG I/3, cz. 1, s. IX.
19.
_Die Schlachten und Gefechte_…, s. 28–32.
20.
cjareck , _Please help me read short fragment of a French document_ , A _language learners’ forum_ , Dostępny w World Wide Web: https://forum.language-learners.org/viewtopic.php?f=17&t=12662.
21.
Dla odróżnienia w niniejszej pracy określane są one dodatkowo przymiotnikiem „bawarski” – np. I KA (baw.), choć nie był to element oficjalnej nazwy.
22.
_Der Weltkrieg 1914 bis 1918. Kriegsrüstung und Kriegswirtschaft_, t. 1, Berlin 1930 (dalej cyt. _Kriegsrüstung und_…), s. 217–219; J.L. Snyder, _The ideology of the offensive. Military decision making and the disasters of 1914_, Ithaca 1989, s. 42; M. Zgórniak, _Terytorium Polski w planach wojennych państw centralnych i Rosji w chwili wybuchu pierwszej wojny światowej – 1914 rok_, „Dzieje Najnowsze”, 2004, nr 3, s. 22.
23.
O. Stein, _Ilość czy jakość? Obraz wojny i projekty niemieckich zbrojeń wojskowych w okresie armii masowych 1871–1914_, „Europa Orientalis. Studia z Dziejów Europy Wschodniej i Państw Bałtyckich”, 2014, nr 5, s. 10.
24.
_Handbuch zur deutschen Militärgeschichte 1648–1939_, cz. V: _Von der Entlassung Bismarcks bis zum Ende des Ersten Weltkrieges (1890––1918)_, wyd. H. Meier-Welcker, W. von Groote, Frankfurt am Main 1968, s. 49–51.
25.
D.V.E. Nr. 267: _Felddienst-Ordnung_, Berlin 1908, zał. 1, s. 5; _Der Weltkrieg_…, t. 1, s. 686.
26.
Były to pododdziały elitarnej piechoty, w których dbano szczególnie o umiejętności strzeleckie. Określano je terminem _Jäger_ (_niem. strzelec_, myśliwy), w Korpusie Gwardii był jeszcze Garde Schützen Bataillon (schütze – _niem. strzelec_), jednak w 1914 roku niczym się nie różniły. Miały one (z wyjątkiem bawarskich) 5. kompanię wyposażoną w sześć ckm. W 1913 roku dodano im także kompanię kolarzy. Zob. _Handbuch zur deutschen Militärgeschichte…_, cz. V, s. 164.
27.
_Der Weltkrieg_…, t. 1, s. 687.
28.
Na stopie pokojowej, jak wspomniano wcześniej, istniała jedynie Dywizja Kawalerii Gwardii. Pozostałe zaś tworzono jedynie na czas specjalnych ćwiczeń (Zob. D.V.E. Nr. 270: _Bestimmungen für die größeren Truppenübungen_, Berlin 1908, s. 15–17).
29.
_Der Weltkrieg_…, t. 1, s. 687.
30.
Felddienst-Ordnung, zał. 1, s. 5.
31.
Zob. np. H. Cron, _Die Organisation des deutschen Heeres im Weltkriege_, Berlin 1923, s. 52; _Handbuch zur deutschen Militärgeschichte…_, cz. V, s. 229; J. Centek, _Manfred von Richthofen i kawaleria niemiecka w początkowym okresie I wojny światowej_, _Manfred von Richthofen (1892–1918) oraz jego polscy krewni. W setną rocznicę zakończenia I wojny światowej i śmierci Czerwonego Barona_, pod red. J. Kuzickiego, Rzeszów 2018, s. 71.
32.
Einem, _Erinnerungen eines Soldaten 1853–1933_, Leipzig 1933, s. 84.
33.
D.V.E. Nr. 240: _Schießvorschrift für die Infanterie_, Berlin 1909, s. 12–17, pkt. 22–27.
34.
Bundesarchiv-Militärarchiv Freiburg, RH 12-2/95, von Taysen, Verwendung des Gewehrs 98 im Weltkrieg 1914–18.
35.
M. Prószyński, _Bagnet niemiecki wz. 1871/84_, Warszawa 1990, s. 12 nn.
36.
J. Kwaciszewski, _Ciężki karabin maszynowy Maxim 08_, Toruń 1925, s. 5 nn.
37.
D.V.E. Nr. 130: _Exerzier-Reglement für die Infanterie_, cz. IV, Berlin 1911, s. 35 nn, pkt. 618–621.
38.
_Kriegsrüstung und_…, s. 234–237; W. Balck, _Rozwój taktyki w ciągu Wielkiej Wojny_, Warszawa 2012, wyd. 2, s. 17.
39.
Einem, _op. cit._, s. 87.
40.
_Kriegsrüstung und_…, s. 247 nn.
41.
Einem, _op. cit._, s. 87.
42.
_Kriegsrüstung und_…, s. 250; O. Grün, _Die Artillerie,_ G. Wetzell, _Die Deutsche Wehrmacht 1914–1939. Rückblick u. Ausblick_, Berlin 1939, s. 211.
43.
Działo to raz jest nazywane haubicą, raz moździerzem. Zwolennicy obu rozwiązań mają na to swoje argumenty. Zaliczam się do tych pierwszych. Podobnie sprawy mają się w przypadku słynnej „Grubej Berty”.
44.
Einem, _op. cit._, s. 88.
45.
_Kriegsrüstung und_…, s. 248 nn; O. Grün, _op. cit._, s. 211.
46.
S. Pataj, _Artyleria lądowa 1871–1970_, Warszawa 1975, s. 214, 218, _Kriegsrüstung und_…, s. 250 nn.
47.
F.G. Herr, _Artyleria. Jaka była, jaka jest i jaka powinna być_, wyd. 2, Warszawa 2013, s. 28.
48.
_Kriegsrüstung und_…, s. 252.
49.
Einem, _op. cit._, s. 88.
50.
_Kriegsrüstung und_…, s. 253–256.
51.
Einem, _op. cit._, s. 86.
52.
_Der Weltkrieg_…, t. 9, Berlin 1933, s. zał. 3; por. F.G. Herr, _op. cit._, s. 29, przyp. 36.
53.
_Der Weltkrieg_…, t. 9, zał. 3.
54.
M. Bowden, _The Great War’s Finest. An operational History of the German Air Service_, t. 1, b.m.w., 2017, s. 8–41, 359.
55.
D.V.E. Nr. 130: _Exerzier-Reglement für die Infanterie vom 29. Mai 1906_, Berlin b.d., s. 81 nn., pkt 266.
56.
_Ibidem_, s. 78–81.
57.
_Ibidem_, s. 95, pkt 324.
58.
D.V.E. Nr. 414: _Exerzier-Reglement für die Feldartillerie: (Ex. R.f.d.Fa.)_, Berlin 1907, s. 165, pkt 363 nn.
59.
D.V.E. Nr. 200: _Exerzier-Reglement für die Fußartillerie (Ex. R.f.d.Fßa.)_, Berlin 1908, s. 110 nn., pkt. 353–357.
60.
_Ibidem_, s. 111, pkt 358 (brzmienie wg „Änderung B”).
61.
D.V.E. Nr. 367: _Exerzier-Reglement für die Kavallerie (Ex. R.f.d.K.)_., München 1909, s. 134, pkt 389 nn.
62.
_Ibidem_, s. 149, pkt 452.
63.
_Ibidem_, s. 149, pkt 451.
64.
_Felddienst-Ordnung_…, s. 41 nn., pkt 133.
65.
Ł. Przybyło, _Doktryny wojenne. Historia i ocena_, Warszawa 2018, s. 85.
66.
_Ibidem_.
67.
S. Leistenschneider, _Auftragstaktik im preußisch-deutschen Heer 1871 bis 1914_, Hamburg 2002, s. 137.
68.
_Ibidem_, s. 136 nn.
69.
J.L. Snyder, _op. cit._, s. 42 nn.; O. Stein, _op. cit._, s. 9.
70.
J.-B. Duroselle, _Wielka wojna Francuzów 1914–1918_, Warszawa 2006, s. 65.
71.
J.L. Snyder, _op. cit_., s. 42.
72.
_Handbuch zur deutschen Militärgeschichte_…, cz. V, s. 41.
73.
_Der Weltkrieg_…, t. 1, s. 690 nn.
74.
_Ibidem_, s. 691.
75.
AFGG, X/1, Paris 1923, s. 597–605.
76.
W początkowym okresie wojny wciąż nosili jeszcze metalowe hełmy oraz zbroje, co było wówczas już zupełnym przeżytkiem.
77.
_Ibidem_.
78.
M. Prószyński, _Bagnet francuski wz. 1886 do karabinu Lebel_, Warszawa 1991, s. 3 nn; A. Konstankiewicz, _Broń strzelecka wojska polskiego: 1918–1939_, Warszawa 1986, s. 64–66.
79.
J.H. Willbanks, _Machine guns. An illustrated history of their impact_, Santa Barbara 2004, s. 166.
80.
P.H.S.I. Alvin, F. d’André, _Les Canons de la victoire. 7e édition du Manuel d’artillerie lourde, revue et considérablement augmentée_, Paris-Limognes-Nancy 1923, 7. wyd. 7, s. 39–76; K. Szczegłow, 75 mm armata wz. 1897, Warszawa 1988.
81.
F.G. Herr, _op. cit._, s. 23.
82.
P.H.S.I. Alvin i F. d’André, _op. cit._, s. 1; D. Porch, _The march to the Marne. The French army 1871–1914_, Cambridge–London–New York 1981, s. 232–245.
83.
P.H.S.I. Alvin i F. d’André, _op. cit._, s. 111, 149.
84.
Posiadały kratownicowy kadłub i umieszczone za kabiną śmigło pchające.
85.
AFGG I/1, wyd. 2, Paryż 1936, s. 520; D. Méchin, _1914 de la bataille de la Marne á guerre des tranchées_, „Battles Aériennes”, 2014, nr 3, _passim_.
86.
_Règlement de manoeuvre d’infanterie du 20 avril 1914_, Paris 1915, s. 123 nn., pkt 298 nn.
87.
_Ibidem_, s. 124, pkt 300.
88.
_Ibidem_.
89.
_Ibidem_, s. 125, pkt 300.
90.
_Ibidem_, s. 124, pkt 299.
91.
F.G. Herr, _op. cit._, s. 23.
92.
Szerzej zob. Ł. Przybyło, _op. cit._, s. 77.
93.
D. Porch, _op. cit._, s. 214–221.
94.
P.-M.-H. Lucas, _Rozwój myśli taktycznej we Francji i w Niemczech podczas wojny 1914–1918 r._, wyd. 2, Warszawa 2013, s. 14 nn.
95.
Ł. Przybyło, _Doktryny wojenne: historia i ocena_, Warszawa 2018, s. 76.
96.
P.-M.-H. Lucas, _op. cit._, s. 16.
97.
Ströhlin, _Die Kampfweise unserer Feinde_, wyd. 3, Berlin 1916, s. 1–3.
98.
J.-B. Duroselle, _op. cit._, s. 107.
99.
D. Porch, _op. cit._, s. 213.